Labyrint

Krimi / Dráma / Thriller / Mysteriózny
Česko, (2015–2018), 20 h 24 min (Minutáž: 57–60 min)

Réžia:

Jiří Strach

Scenár:

Petr Hudský

Kamera:

Martin Šec

Jiří Langmajer, Zuzana Kanócz, Stanislav Majer, Miroslav Donutil, Michal Dalecký, Zuzana Kajnarová, Michal Dlouhý, Jana Štěpánková, František Němec (viac)

Nález mŕtveho tela krajského politika Karasa, ktorého vrah zabil v duchu stredovekých mučiacich praktík a telo dôkladne naaranžoval do nezvyčajného prostredia, rozpúta policajnú honbu za sadistickým páchateľom. Ten stavia vyšetrovaciemu tímu do cesty zložitú sériu vrážd, ktoré svojou krutou obradnosťou otriasajú miestnym regiónom i samotnými kriminalistami. Korene zložitého prípadu siahajú až k vražde mladého dievčaťa zo Slovenska, ktoré zomrelo podobne záhadným spôsobom ako Karas. Prípadu sa ujíma dvojica vyšetrovateľov. Na konci série vrážd, lúpeží a naaranžovaných nehôd, nájdu policajti cestu na koniec „labyrintu“ a uveria nádeji na chytenie páchateľa. Dôležitou pomocou je im paradoxne obraz Hieronymusa Boscha: Posledný súd, ktorým sa vrah v páchaní svojich krutých činov zjavne necháva inšpirovať. (STV)

Recenzie používateľa honajz k tomuto seriálu (17)

Labyrint (2015)

Nepovedlo se to a vedle televizních pohádek mi to přijde jako nejslabší Strachova věc (i když si zde zahrál a udělal promo na Osmy). Je to zbytečné dlouhé, natahované, překombinované. Očekávání jsou vysoká a rozuzlení je takové nijaké, vlastně obyčejné. A stejně jsme se nedozvěděli, kde ta rodina přišla na toho Bosche zrovna. Kamera vynikající, lokace výborné, hudba ušla, ale bylo to celé neživotné, bez náboje, a i když tam každou chvíli něco vybuchlo, chyběly mi z logiky děje vyplývající zvraty, nabušenější finále, nějaká překvapení navíc. Vlastně i těch mrtvých mohlo být míň, často mi to přišlo takové samoúčelné. Raději nepromýšlím logické linky, musel bych se ptát na ten hrad, ty dva stavbaře klece, odkud se vzaly ty mince (jasně, Karel je posílal, ale kde je vzal?), na několik postav a důvody, proč tam jsou, a vlastně by mě zajímala i odpověď na otázku, která v seriálu alibisticky zazní, ale bez odpovědi - nešlo to udělat jednodušeji? Navíc těch sedm dílů je skutečně moc, postav příliš, a od třetího, čtvrtého dílu to nudilo, navíc jsem si říkal, že se může stát už cokoliv, třeba že zbytky hradu zasáhne meteorit nebo že v tom jede ta slovenská anorektická policajtka nebo možná i Donutilova postava, protože se skutečně mohlo stát cokoliv. ---------- Průběžné poznámky: vynikající kamera a nálada, hodně linií, jež jsem zvědav, jak se nakonec spletou a propletou, trochu mi tam vadí drsňačka Kanócz, které tu její drsnost nějak nevěřím, navíc vypadá jako chodící reklama na anorexii. Zatím dost dobrý začátek, herci jsou myslím schválně tlačeni do klidnější polohy, uvidíme, jak dál. Sedm dílů je moc, jak se ukazuje. Sice na konci každého máme šokující cliffhanger, ale prostě tři díly u předchozích Strachových projektů stačily. Navíc je znát jistá únava materiálu - jako diváka už mne ty zvraty začínají nudit a přijdou mi jako zvraty pro zvraty, nikoliv z logiky děje. Také policisté se občas chovají poněkud tupě. Stále vynikající kamera, atmosféra, ale napětí klesá a stává se sterilním. Někdy je to celé divné s těmi průchody jeskyněmi - to vážně policajti šli z kostela chodbou dva dny? Protože mezitím se ztratí Slovena, a říká se, že byla pryč dva dny. Policajti často jednají jako s klapkami na očích. Po 6. díle si říkám, že to snad nebude tak jalová historka, jak se zdá tento díl naznačovat. Příslibů tedy bylo daleko víc. Takové haló kvůli jedné bratropomstě? A ten Hieronymus Bosch je tady jen pro okrasu, aby to líp vypadalo? C'mon! ()

Série 2 (2017) (S02)

Pro mne celkově zklamání. Spousta vztahů a motivů, a většinu z nich sledujeme zbytečně. Závěr jak z besídky žáků zvláštní školy, tajemno se u mne nekonalo. Zaměření na zbytečnosti, dlouhá dějová linka s lobbistou, která není nakonec dotažená, a to, co by mne jako diváka zajímal více dořečené a dovysvětlené, to se odbude jen krátkým komentářem a zbytek si, diváku, domysli sám. ()

Epizoda 1 (2017) (S02E01)

Jistě, je to rozjezd, ale mně jsou ty postavy tak nějak ukradené. Policisté mi přijdou na jedno brdo - Kajnarová má už snad třetí policajtskou nebo s policií související roli po Specialistech a Temném kraji (kde hraje "jen" manželku policajta), Hájek hraje podobně jako ve Vraždách v kruhu nebo v čemkoliv jiném jsem ho viděl, snad jen Vilhelmová jako policajtka je novum, ale když tam s poskakujícím culíkem pobíhá mezi těžkooděnci bez kukly a potřebných centimetrů od dveří ke dveřím, a pak dožene a složí o polovinu většího chlapa, přijde mi to tak nějak směšné. Nu a pak se nám tu rozjíždí pár dalších, zatím nesouvisejících linií - vražda holky, milenecké vztahy, úchylný synek milionáře, podvodný advokát, profesionální lobbyista za hranou zákona, za živa pohřbený pán, nějaká asi archeologická grupa pátrající po templářských prstenech a mečích... Nedávno jsem viděl první díl Agentury Puzzle a i když je to seriál staršího data, přišlo mi to podobně zmatené, zbytečně překombinované a postavami nedůvěryhodné. Tak hlavně doufejme, že seriál opět neskončí velkou explozí, kde se nedořešené scenáristické kličky vyřeší smrtí většiny postav. ()

Epizoda 2 (2017) (S02E02)

SPOILERY Konečně se seriál trochu rozjíždí, ale jak tam není linie lobbisty v podání Jirky Dvořáka, je to pořád docela nuda. Nějací zmizelí finančníci, who cares? Byla zavražděná volavka na pracháče? Taky je mi to jedno. Spíše mi vadí, že v ústavu akademie věd, když objeví vzácné artefakty, tak je přes noc nechávají ve volně přístupné skříňce, která se ani nezamyká. Jako fakt, jo? To jsou teda blbí až na půdu. A do práce chodí akademička až v noci? Ale třeba tahle nesrovnalost bude nějak vysvětlena. Obsadit mi pana Švehlíka staršího jen na jeden díl mne zamrzelo, zahrál opět skvěle a moc by se mi líbil v dalších dílech. Místo toho budu muset koukat na opuchlého Etzlera. To bylo už v první sérii, že když byla divákovi představena konečně nějaká sympatická postava, musela hned zhebnout. Asi inspirace Hrou o trůny. S tím dědictvím to bude taky šméčko, ale rovněž jde stále o nijak zajímavou linii... Jsem rád za herecký návrat Reginy Rázlové. U té Kajnarové by mě zajímalo, jestli jí oči nějak post produkčně upravovali, aby jí tak modře svítily... Hezké brněnské lokace, opět snůška product placementu, a kdo ví své nebo četl o zkušenostech Patricka Zandla, tak se u scén s Raiffkou jen odevzdaně směje. Ale zas tam byly Dolní Kounice - Petr Čepek a Statečný kovář rulezz! ()

Epizoda 3 (2017) (S02E03)

Tohle byla těžká nuda. Kamera fajná, opět došlo na Raifku, jak by ne (která kdyby se místo reklamy starala o své klienty, udělá líp - viz Patrick Zandl), ale příběhově jako fakt o ničem. Co jsme se za celou hodinu dozvěděli? Že o prstenu je ve starých knihách (což nám asi došlo), lobbyista je furt na útěku, ale vyfotil Etzlera, a nelogicky se chovající kluci pomohou k odhalení posunutého kamene a... pokračování příště. Jo, a ještě jeden zálet navíc mezi poldy tady máme a to je myslím vše. Nijak se to nezamotává, nijak se nic nerozplétá a sami policajti jsou zmatení jak včela v zimě nebo Goro v Tokiu. ()

Epizoda 4 (2017) (S02E04)

Tím, že se tady proplétá víc dějových linií, v nichž se něco málo začíná konečně dít a u nichž dochází k zajímavým náznakům propletených vztahů, o nichž nemusí ani zúčastnění sami tušit, dokonce mám pocit, že tvůrci se snaží vrhnout podezření na jednoho z policajtů, zda v tom není zapleten, tak je tento díl o hodně zajímavější než ty předchozí, kde se děj ani odhalení nikam neposouvaly. Ale co je opravdu scenáristicky vycucané z prstu, tak to je zlom v příběhu lobisty. Ahá, tak on na něho majitel motelu udělá bububu, a lobista se ani nehne z pokoje? A jinak v motelu nikdo jiný nebydlí, ani tam nejezdí, takže majitel může jezdit do města a čekat tam celý den před barákem? Chápu, že při vidině snadno vydělaných peněz, ale stejně mi to celé přijde za vlasy přitažené. Jinak samozřejmě jde stále o průběžná hodnocení průběžných mnoha dílů, kdy bude záležet na pointě (případných pointách), protože první série na tomto zcela zkrachovala a všechny ty zajímavé a tajemné náznaky smetla pod koberec jedním výbuchem a pointou jak ze šestákového krváku. Mimochodem, proč v této sérii už není dcera majora Remeše? ()

Epizoda 5 (2017) (S02E05)

Možné spoilery. Jako fakt nemám ve scénářích moc rád náhody. Minule šly děti náhodou slaňovat do studny a náhodou si dědek vzpomněl, že šutr je posunutý, a tady zase náhodou ta autohavárka, do té doby docela chytrý kluk skutečně náhodou věří, že ta novinářka to s ním myslí dobře, náhodou má majitel motelu brokovnici (kdepak k ní asi přišel?) atd. Už jen ten začátek s dělňasem, který dostane sto tisíc za vykopání hrobů, ó, jak veselé. Chápu, že se to do budoucna asi hodí, a pokud budu spekulovat, nejvíc se to hodí mladýmu Rašilovi, protože chce tajný řád vynést nejspíše na světlo Boží (a to i za cenu vraždy vlastního otce). /Připomínám, že jde jen o moji spekulaci./ A všichni okolo jsou jen figurky, které plní své úkoly a zpětně to už nyní přestává dávat smysl (rytířstvo se sejde div ne týden dva po násilné smrti svých dvou členů a teprve nyní vyjádří nějaké obavy? Wtf?). Také už je jasné, že náznaky z úvodu 1. dílu a z minulého o tom policajtovi z Ostravy, že v tom jede taky, nebyly liché. Navíc kecal, že jde o jeho první zastřelení člověka. Takže vodítka jsou jasná a vlastně už toho nezbývá moc co odhalit (tedy kromě toho, kdo s kým a na které straně), oč tomu řádu šlo a jde (zdá se, že o bohatství a moc asi ne, soudě podle Preissových replik k mladému Rašilovi) a jak se vyřeší to umělé zamotání příběhu ztrátou doktorova kufříku. I když jak bezdomovec, tak ten nevěrný manžel mi tady přijdou jako berlička, takové to krapet deux ex machina, králíci vytažení z klobouku. Díky nim mám pocit, že ta skládačka není až tak pečlivě sestavená, aby vše do sebe zapadalo, včetně motivů a vysvětlení všech linií a vztahů. A trochu se bojím finále, kde všichni čekáme nějakou pecku, a ono to zas bude takové to rozmělněné bahníčko. Jinak mne příjemně překvapuje Dvořák, protože má i na záporné role, zato ženské osazenstvo je strašlivé (s čestnou výjimkou paní Herfortové) - zvláště ta dnešní představitelka děvky, a pak představitelka novinářky - tak trapné přehrávání aby jeden pohledal. Ona ostatně ani ta Vilhelmová mi sem moc neštymuje, vypadá to spíš, jako by si holka od tyče odskočila zahrát policajtku, než zase bude mít novou štaci. Kamera a lokace jsou opět velmi profesionální, ale co je mi to platné, když každá ta vyprávěná linie patří do jiného žánru a společně nesouvisejí? Nejraději bych, aby se natočila kriminálka jen o řádu a prstenech, byla celá záhadná a mysteriozní, a všechna ta omáčka kolem se vypustila - zkrátka něco jako Ztracená brána, tři díly by byly akorát, a soustředilo by se to žánrově i příběhem na to podstatné. ()

Epizoda 6 (2017) (S02E06)

Spoilery. Když já nevím. Předposlední díl druhé série, a jsme vlastně tam, kde jsme byli na konci pátého dílu. S tím, že lobbista Kříž dostane šípem do nohy, kufr se přesune, policajt z Ostravy je čím dál podezřelejší, kravička z novin to zkouší v ČT a kupodivu se jí to nepovede, a na konci ó velké překvapení, hlavně pro ty, kteří neprojeli fotogalerii ze seriálu zde na ČSFD nebo na stránkách ČT. Jo, a zapomněl bych na strašně důležité odhalení, že jeden rod vlastnil nějakou půdu už v 16. století. Jako buď bude sedmý díl šíleně nabitý dějem a rozuzlováním, nebo to bude opět výbuch. Tož uvidíme. Osobně se bojím, že většina motivů vyšumí rychleji než bublinky ze šumáku. ()

Epizoda 7 (2017) (S02E07)

Velmi průměrně natočené finále. Něco se vysvětlilo, něco ne, něco nedává zpětně smysl, hodně postav je nakonec z dramatického hlediska zcela nevyužitých a zbytečných, a nakonec jsme se vlastně nic nedozvěděli. Záběr na těhotnou novinářku jsme všichni dozajista čekali a zdá se, že budeme mít nový rytířský řád, remešovský. V těch chvílích už to celé působilo tak pateticky, až jsem měl pocit, že jde o cílenu parodii. A mrzí mne, že spousta linií nebyla dohraná. Třeba lobbista měl v seriálu největší prostor, a nakonec se s ním stalo co? Nebo ostravský polda - kdyby byl obyčejný nájemný zabiják, asi ho taky nechá bratrstvo odkrouhnout, ne že mu nechají hromadu peněz z investic. A manželka o tom věděla/nevěděla? Vypadala spíše vysmátá. A co na to paní archeoložka? A kam zmizeli její kolegové, s nimiž otevírala hrobku? O rytířském řádu bych se rovněž rád dozvěděl o hodně víc... Atd. Stejně mi ten závěr a rozuzlení přišlo hodně laciné, průměrné, bez drajvu, nemůžu si pomoct. V kryptě bych třeba čekal víc tajemna, vypadalo to však jako besídka žáků zvláštní školy... (První dojmy po zkouknutí.) ()

Série 3 (2018) (S03)

Uživatel sorrow velmi podrobně shrnul všechny nelogičnosti seriálu, které mi tak vadily a vzbuzovaly ve mně dojem, že jde spíše o parodii. Hodnocení jsem přidával k jednotlivým dílům, celkově je seriál filmařsky na výši, kamerou, výpravou, některými hereckými výkony, ale jak říkám, mně to často připomínalo už komedii. ()

Epizoda 1 (2018) (S03E01)

Neodbytný pocit deja vu - bez překvapení. Jo, záběry z dronu, noc, využití světel, dokonalé. Ale co děj? Policisté se zaseknou na několik dní na jediné stopě - sousedovi - i když jim to neštymuje, místo přepadení ohledají až co nejpozději. Pak je zde neznámý blázen, podivná náboženská fanatička, která se nechá (s pomocí manžela) dobrovolně zavřít na psychinu, a opět je zde neznámý vrah a únosce, který má vlastní zámek k soukromým potřebám - taky bych si prosím jeden hrad půjčil, i když bych tam jen drtil překlady. Herci vypadají, jako že je to nebaví, a i když moravská vesnice je nasnímána dokonale, prostě tomu chybí šmrnc, nápad, překvapení, vše jede ve vyježděných kolejích. Navíc někteří herci neumějí mluvit, šumlují neskuitečně, a u některých hereckých výkonů by je i amatérský herec přehrál. Potěšil mne Švehlík (a naštve mne, jestli v tom všem má prsty), a vlastně i Rampepurda, i když jsem ji málem nepoznal. ()

Epizoda 2 (2018) (S03E02)

Pořád se jen naznačuje a začínám se bát, že přemíra těch náznaků bude sama o sobě důležitější a líp vypadající, než samotné rozuzlení. ()

Epizoda 3 (2018) (S03E03)

Konečně se toho děje trochu víc, než dlouhé jízdy autem, nekonečné porady policistů o ničem a tak, dokonce zde máme napětí v podobě pokusu o útěk. Ale stejně mne to tedy ze židle nějak nezvedá, pořád si říkám, méně je někdy více, a tomuhle by možná tři, čtyři díly bohatě stačily, a byly by nadupané dějem a napětím. Takhle, než se přehoupneme k nějakému dalšímu "odhalení", uzívám se k smrti, jak furt někdo někde jen přechází a popochází či někam významně hledí. ()

Epizoda 4 (2018) (S03E04)

Mno, a jsme zpět u cajdáčku, um caca, um caca, jednou otooočit, jen klid, pomalu. Tak jasně, sedm dílů rovná se vyšší sledovanost a hlavně víc sponzorů před odvysíláním dílu. A taky víc product placementu - herdek, proč mám chuť na Jamesona, nevíte? Jinak mne nijak pozitivně pobavil Taclík á la český Marlowe, ha ha, to vám bylo vtipné, a Čvančarová jako Jolanda, škoda, že neřekla "vidím velký špatný". Jako fakt - tenhle díl si o parodii říká snad nejvíc. Všechny ty vážné a důstojné pohledy a moudré, po stoprvé omleté proslovy... A opět něco naznačíme, přidáme nové postavy, dokonce brněnského mafiána na scénu přivedeme - jestli tohle není parodie, co potom? Jenže jestli je to parodie, tak až moc jemná a sofistikovaná tedy. Ještě že ten Donutil udělal vtip, taky jsem si už jeho roli zde začal plést s tou v Dámě a Králi, bo jak se ten novácký seriál jmenuje. ()

Epizoda 5 (2018) (S03E05)

Opět pocit parodie - zvláště ti drsní mafiáni, kde by jistě nevykonával popravu syn mafiána, ale i tak. Honička uneseného Adama mi už taky přišla jako parodicky pojatá, no a opět přibyla další postava, tentokrát v podání Vladyky. Zamotané je to sice hezky (číslování obětí, proč někdo přežije, a jiný ne, zavražděná a Adam bez záznamů, postava v kápi) a máme zde spoustu vedlejších linií, které člověk doufá, že se nějak protnou s hlavním příběhem, až člověk udělá vow!, ale po zklamání z výbuchu v první sérii, který všechno doposud viděné a řečené smetl ze stolu a jelo se odznovu jak tabula rasa, a po nemastném neslaném vysvětlení všech souvislostí z druhé řady, se i tady bojím, že půjde nakonec o vágní a stokrát omleté klišé, jen trošičku zajímavěji (na české poměry) podané. A vážně si myslím, že by seriálu slušelo méně, ale hutnějších dílů, než tahle roztahaná nuda. ()

Epizoda 6 (2018) (S03E06)

Dám tři, protože konečně měla ta selanka, co se tváří vážně jak prdel, a vypadá spíše jako parodie, sem tam nějaké náznaky napětí. Mrzí mě, že fakt jedním z magorů byl Švehlík, jak se zdá, protože jsem si ho vytipoval i s manželkou docela brzy ze začátku seriálu, ale třeba to bude celé jinak, aby bylo nějaké fajne twistovací finále. Jinak by mě zajímalo, co to je za policajty, když se oba dva (!) nechají odlovit zezadu (!). Nebo by mě zajímalo, proč hned policajti nevyslechli všechny, kteří Stolařovy znali, a tahají to z nich samotných jak z chlupaté deky? Pak ta věc s hradem - z logiky věci jsem čekal, že policajti nejenom budou pátrat po hradech BLÍZKO všech provedených činů, ale že také HNED NAPOPRVÉ vyzpovídají kastelány a HNED NAPOPRVÉ prozkoumají možnost tajných chodeb. Jestli to neudělali, tak fakt nevím, kdo nám pomáhá a kdo nás chrání. A pak takové drobnosti jako proč si hned policisté myslí, že Stolařovi vědí všechno o vraždách, když je zde jen vágní spojitost přes obrázky jejich uprchlého syna? A Stolařová fakt nepozná obrázky Adama, když viděla sama v léčebně, jak je maluje? Ale no tak!!! Jinak nejlepší parodická hláška dne (se zachmuřeným pohledem): „Musíme na to nasadit všechno!“ Btw, docela by mne zajímalo, zda budou vysvětleny hlasy z podzemí, nahrávky a proč zrovna Švehlíkovi někdo hlasy z podzemí pouštěl do telefonu. A jestli u toho kostela viděl sebe, manželku, nebo kýho výra? ()

Epizoda 7 (2018) (S03E07)

Když máte u závěrečného dílu plánovaně napínavého seriálu touhu některé scény přetáčet (třeba popoháníte mafiána s manželkou, aby už konečně z té zapadlé chaty vypadli a odjeli), je něco špatně. Nakonec se nám to sice celé pěkně vysvětlilo, ale stejně si neodpustím pár rýpanců. Např. kdo telefonoval policistovi v podání Švehlíka do auta ticho/hlasy z podzemí? Koho Švehlík viděl v kápi na hřbitově? Proč policisté v tomto dílu nejeli rovnou na hrad, ale nejprve akčně vtrhli k policistovi do bytu? Proč ho nesledovali přes GPS už předtím? Proč si neověřili SPZ podezřelého cizího auta zaparkovaného před hradem? To musel v té kápi, když jim nosil jídlo, fakt sám cestou odstraňovat všechny ty zábrany jako policisté? Mafián nosí konfekční oblečení a svetr? Atd., atd., zpětně by se těch podivností našlo daleko víc. Dokonce mám pocit, že jednu dobu měl být policista v kápi na hradě, ale současně byl dole ve vesnici. Asi schizofrenik. A popravdě mám pocit, že některé věštecké obrázky Adam tvořil přímo na zahradě před zraky pár lidí. Jinak postava Vlasákové zde byla zcela, ale fakt úplně zbytečná, a když v kostele sveřepě drží pistoli, vypadá to směšně. A také ta scéna se zvony - jo, trošičku, vzdáleně to odkazovalo na Hitchococka třeba na Muže, který věděl příliš mnoho, ale konečné provedení připomínalo spíše parodii. Ostatně jsem jednu chvíli doufal, že jde o skrytou parodii, ale na to se skutečně seriál bere v mnoha ohledech vážně. Není to ani pomrkávání. ()