14+

(festivalový názov)

Na internetu Alexova myš pomalu sklouzne k obrázkům Viky. Nemůže ji dostat z hlavy od chvíle, kdy ji poprvé spatřil s jejími kamarády. Našel si její profil na internetu, a tak má o ní už dost informací. Viky o jeho „slídění" nemá ani tušení. Její škola i bydliště jsou totiž pro Alexe nepřátelským územím, a Viky je tak zcela mimo jeho „rajón". Alex nicméně proklouzne na diskotéku u ní ve škole a sebere odvahu, aby ji požádal o tanec. Ostatní chlapci, naštvaní na vetřelce Alexe, mu nic nedarují a dají mu pořádnou nakládačku. Všechno zlé je však k něčemu dobré, a tak se stane, že Viky a Alex stejně navážou kontakt a chlapcovy city jsou opětovány. Na tajném rande se ti dva, i když poněkud zdráhavě, sblíží. Každé jejich gesto, věta i dotyk jsou pro ně novou zkušeností. Bojí se, že něco pokazí, i když všechno, co dělají, dělají správně. (Zlín Film Festival)

hygienik

14+ (príbeh prvej lásky) je postkomunistická verzia Rómea a Júlie, ktorých pre účely tejto ruskej lyriky nahrádzajú Ľoša a Vika. Depka sála zo sídliska, ale láska tomu dodáva iskry pozitivity. Dej je zdĺhavý a koniec ani zďaleka nie je taký zaujímavý ako u Shakespeara. Takže o nič neprídete, keď si 14+ nepozriete. ()

Aljak

Nebolo to zlé, ale zas ani nijako obzvlášť vynikajúce. Taký obstojný priemer, ktorý mapuje prvý stret s Láskou so všetkým, čo k tomu patrí - od hanblivosti cez ostych až po neobratnosť. Atmosféru tomu dodávajú temné ruské sídliská plné ošarpaných panelákov. Čo sa týka príbehu, tak to malo taký príjemný feeling a musím uznať, že aj postavy boli vcelku sympatické (samozrejme až na partu tupých hooligans). Čo sa mi však páčilo zo všetkého najviac, malo to v sebe veľký kus bežnej reality, a také veci vždy dokážem oceniť :) A aby som nezabudol, tak hudba, ktorá to celé doprevádzala bola fakt že dobrá! ()

TonyHawk94

Námet Rómea a Júlie po toľkých rokoc sa dá stále originálne natočiť. Skvelý letný (festivalový) počin s brutálnym dôrazom na detaily (dlhé zábery) a zvuky, ktoré dotvárajú genialitu tohto filmu. Dlhé zábery, a povzdychy a chvenie sa hlavných hrdinov dotvárajú reálnu atmosféru prvej lásky s vybláznením sa, doprevádzaním, a najmä - prvým bozkom (táto časť bola azda najgeniálnejšia v celom filme a zachytila situáciu tak skutočne, ako sa len dalo). Creep od Radiohead-u a najmä nádherné veľké modré oči Uljany Vaskovič na feel-good pocite filmu len pridávajú. Za mňa 4*. ()

Dzeyna

To je rozkošný. Puberťácká první láska v přímém přenosu. První pusa, první sex. Skoro nostalgické řekla bych. Asi jsem už fakt stará. ()

Vančura

Velmi příjemný filmový objev. Zpočátku mi to trochu připomínalo jiný ruský film Všichni umřou, jen já ne, který jsem před lety viděl ve Varech. Vzato kolem a kolem, příběh o tom, jak kluk potkal holku, je samozřejmě sám o sobě zoufale banální (já osobně ho však shledávám až archetypálně čistý). Zde je však ozvláštněn zasazením do současného Ruska a především tím, že v něm významnou úlohu představují moderní fenomény mobilních telefonů a sociálních sítí. Alex si o své vyhlédnuté krasotince - která internet hojně zásobuje (svému nízkému věku navzdory) fotkami ve spodním prádle, jak dnes duch doby po mladých dívkách ostatně vyžaduje - zjistí vše předem stalkováním jejího profilu, což by ještě tak 10 let před vznikem filmu nebylo možné. Film tak ukazuje, jak se naše současnost v mnohém proměnila, jiné věci však zůstávají stále stejné. Od chvíle, kdy si Alex pozve Viku k sobě domů, aby se poprvé intimně sblížili, už je zcela jedno, v jakém roce se děj odehrává, neboť vše zde jede v odvěkých, důvěrně známých kolejích. Mimochodem hodně mě bavilo, jak kamera v průběhu filmu občas simuluje Alexův zkoumavý pohled, který kupříkladu skončí v jednom dechberoucím záběru v dívčině výstřihu, aby se tam na nekonečně dlouhé vteřiny zastavil a popásl na jejích mladistvých kozinkách. Film mě v tomto ohledu vrátil o mnoho let nazpět a připomněl, jak je to všechno hezké, první láska, první pusa a všechno to, co k tomu patří. Svým způsobem mi ten film byl sympatický i tím, že na mě místy působil poněkud amatérsky, ale v dobrém slova smyslu - jako by to prostě natočil velký srdcař, který si chtěl tím filmem udělat radost, a dal tam všechno, co mu tam dávalo smysl, jako např. hromadu skvělých písniček - soundtrack tohoto filmu je jedna velká pecka. Celkově za mě velké nadšení a svým způsobem částečně i okouzlení z půvabů Uljany Vaskovič - ta maličká je zde trochu neohrabaná, leč nesmírně okouzlující, a už jen kvůli ní stojí film za vidění. ()