Muž z Vysokého zámku

• USA The Man in the High Castle
USA, (2015–2019), 36 h 6 min (Minutáž: 45–70 min)

Tvorcovia:

Frank Spotnitz

Predloha:

Philip K. Dick (kniha)

Alexa Davalos, Rupert Evans, Luke Kleintank, DJ Qualls, Rufus Sewell, Michael Rispoli, Carsten Nørgaard, Conor Leslie, Rick Worthy, Hank Harris, Ron Roggé (viac)

Recenzie používateľa Eleanor05 k tomuto seriálu (2)

Muž z Vysokého zámku (2015)

Zřejmě nejrozporuplnější seriál, který jsem kdy viděla. Na jednu stranu pomalý, občas nemající logiku (postihují se Židé, nepostihují se černoši) a obsazený v drtivé většině případů necharismatickými, ne příliš talentovanými herci. Všechny kladné postavy jsou nezajímavé, minimálně polovina dějových linií je vyloženě nudná. Obyčejná každodenní rutina lidí žijících v nacistických říších není dostatečně pečlivě vylíčena a někdy seriál působí jen jako sbírka nejprovařenějších faktů o nacismu zasazená do Ameriky a Japonska tak, aby to Američanům znalým evropské historie jen velmi povrchně, připadalo obohacující a chytré. ALE na druhou stranu nikdo nemůže The Man in the High Castle upřít zajímavou hlavní myšlenku a přes veškerou dnešní, někdy až do absurdna zahnanou, korektnost, věrnost zobrazení nacistických symbolů (včetně pozdravů a hesel), zvyků, některých zákonů a rasových teorií. Nikdo nemůže seriálu upřít napětí ze hry o moc mezi vysokými nacistickými představiteli, a ani pro západního diváka obohacující pohled na vnímání světa z japonského úhlu v kontrastu s tím americkým. Nikdo nemůže seriálu upřít nečernobílé postavy, kde především Obergruppenführer Smith a vyšetřovatel Kido, coby záporáci, mají uvěřitelné motivace ke svým činům a nejsou vylíčeni jen jako chladná, nelidská monstra. A konečně - nikdo nemůže seriálu upřít výtečného Rufuse Sewella (John Smith), který se v jinak unylém castingu skví jako diamant a na scény s nímž se vyloženě těšíte. /// Abych to tedy shrnula, The Man in the High Castle rozhodně není žádný současný prvoligový titul typu The Crown, The Handmaid's Tale nebo Stranger Things (chtělo by to připsat i Hru o trůny, ale poslední dvě série už se kvalitními nazývat nedají), ale i přes nezdařený casting (s čestnými výjimkami Rufusem Sewellem, Joelem de la Fuentem a Chelah Horsdalovou), nelogičnosti, roztahanost a nezajímavost některých linií a postav, zůstává originálním a má zlepšující se tendenci, takže diváka motivuje pokračovat v jeho sledování. Po všech sériích velmi slabé 3*. ()

Fire from the Gods (2019) (S04E10)

SPOILERY! Ještě větší fail v rámci poslední epizody celého seriálu, než měla Hra o trůny, a to už je co říct. Spousta věcí zůstala naprosto nedořešena a ty, které se dořešily, skončily divně, zkratkovitě. Jak dopadla linie s BCR? Nebo linie s Childanem? Jak to, že lidé z jiných dimenzí přicházeli nadšeně do rozbombardovaného, poválečného světa? Jak to, že našli vchod? Jak to, že ho nikdy nenašli, až dosud? Komu svěřila paní Smithová dcery? Jak vnímaly, co se stalo rodičům? Proč Smith říkal manželce, že neví, jak zastavit genocidu, když byl vůdce? Kido si zasloužil velkolepější závěr, byť by třeba neskončil živý. Jak se Abendsen dostal z vězení k tunelu? Jak mohl bez vůdce tak lehce skončit "nazi svět", když stačilo, aby na jeho místo nastoupil jiný esesák? /// Tyto a mnohé další nezodpovězené otázky jen svědčí o tom, jak moc se tvůrci snažili narychlo seriál ukončit. A po shlédnutí celé závěrečné, velmi slabé série jsem opravdu ráda, že The Man in the High Castle nebude dále pokračovat. ()

Amazon zachránil The Expanse

Amazon zachránil The Expanse