V zajatí kúziel

• Česko V zajetí kouzel (viac)
Dráma / Mysteriózny / Fantasy
USA, (2015–2020), 47 h 15 min (Minutáž: 41–60 min)

Predloha:

Lev Grossman (kniha)

Hudba:

Will Bates

Stella Maeve, Jade Tailor, Summer Bishil, Arjun Gupta, Jason Ralph, Hale Appleman, Wayne Pére, Tembi Locke, Nesta Cooper, Louise Hradsky, Jeff Mortensen (viac)

Quentin Coldwater, absolvent kúzelníckej školy Brakebills pre magickú pedagógiu zisťuje, že svet, o ktorom čítal ako malý chlapec, je skutočný a svoje magické schopnosti využíva na ochranu ľudstva. (SkyShowtime)

Recenzie používateľa Tom10000 k tomuto seriálu (69)

V zajatí kúziel (2015)

Krátce: Seriál vyprávějící o dvacátníkovi, jenž se zasekl ve svém dětství, nezačíná sice dvakrát zajímavě, po první sérii máte takový divný pocit, že chcete skončit. Musíte však vydržet, zde se jedná o pomalý náběh, (hodně pomalý) a než se nadějete, už proklínáte celkem krátké trvání celého seriálu. Má jen pět sérií, po, přibližně, třinácti dílech. I tak ale chválím "nacpanost" skoro každého dílu (pár výjimek se najde). Co však beru jako velké mínus, je nevyužití vedlejších postav, z nichž by se klidně mohly stát hlavní, a naprosto zbytečné tahání hlavních postav do situací, z nichž následně vyvozuji i jejich potřebu. SPOILERY: Quentin se mi už od počátku příliš nelíbil, jediná hezká scéna byla ta, jak s Elliotem skládal ten hlavolam a prožil celý svůj život, a pak snad, ráceně řečeno, ta, kde zemřel na roztrhání. Podobně je to i u Pennyho. Toho bych nejraději škrtl ze scénáře. Alice... u ní nevím. Taky se mi moc nelíbila, možná bych jí dal pár dílů, ale víc ne. Cadey je příběh sama o sobě, zbytečná postava. Stejně tak i Zelda či Tod. Chválím využití Margo, ta je boží, Elliota, ten je taky super, a Julie, ta je taky skvělá. Stejně tak i Fen, líbí se mi rovněž. Chybí mi naplnění postavy Fraye, ta si toho mohla zahrát mnohem více. Totéž platí u Mariny, ta je u mne TOP, a její zanedbanost mne velmi mrzí. Celkově je seriál fajn, hezký na jedno, možná i druhé zkouknutí, ačkoliv u něj teda nevím. Jen má pár mušek. A ty dost ovlivňují celkový pohled na věc. 75 procent, tím patří mezi podprůměrná díla. Lepší u mne tedy bylo True Blood, Lovci stínů - Nástroje smrti, i The Originals a Upíří deníky. Možná i Hra o trůny. Snad jen ten Odkaz, Sabrinina děsivá dobrodružství, a Tajemství kruhu u mne zaznamenalo horší výsledky. I tak doporučuji! ()

Season 1 (2015) (S01)

POZOR, SPOILERY VYZRAZUJÍCÍ PŘÍBĚH: 1.série nám celkem dost obsáhle a velmi urachleně vysvětlila velikou zápletku čarodějnického světa, pojednávající o Filorii, bájné země z dětských knížek, a o realitě, v níž tato země není až tak přátelská. Seznámíme se s Quentinem Coldwaterem, dvacátníkem, jenž je stále uvězněný v duši dítěte a není připraven na budoucnost. Sužují ho psychické potíže, a cítí, že mu něco chybí. Společně se svojí kamarádkou Julií dojde až do Brake Bills, univerzitě pro mágy. Zatímco on ve zkoušce uspěje, a najde se na školy nové kamarády, dokonce i holku, Julia v ní propadne a musí jít svojí cestou. Narazí na spolek, v němž se jí zalíbí, a de může svoji magii používat, jak chce. Seznámí se s Marinou, vrchní mrchou města, a po krátké době se s ní spřátelí. Je to ale přátelství založené na zlu a temnotě, a tomu se Julii nechce poddávat. Nakonec je z klubu vyražena, a najde si jiný klub. Tam ale také narazí, když se střetne s monstrem, jež vyvolala, a to zabije její přátele, vyjma jedné kamarádky, a jí samotnou znásilní. Volá Marině, a ta jí tentokrát pomůže. Naši hrdinové, Quentinova již bývalá dívka Alice, poutník cestující prostorem Penny, bisexuální Elliot a jeho "dívka" Margo, která ve skutečnosti asi miluje Quentina, a sám Quentin i Julie se nakonec shledají ve Filorii, jemuž vládne zlý netvor. Ten již dříve způsobí značné potíže. Je jím Martin, kluk, jenž býval v péči jistého spisovatele, autora příběhů o Filorii. A ač se zdá, že naši hrdinové našli způsob, jak ho zabít, Julia zradí. Chce se s ním domluvit, a společně mizí. Zajímavé je, že nůž, jenž může držet jen pravý mág, může držet i ona, na to si dejme pozor do příští série. Na závěr. Rozjezd dobrý, ale mohl být lepší. To už i seriál Odkaz a true Blood - Pravá krev začínali lépe. 80 procent, 4 hvězdy. ()

Zakázaná kouzla (2015) (S01E01)

1.díl 1.série. Seznamujeme se se studentem Quentinem, jenž má problémy s psychikou a je zcela pohroužen do světa magie. Když má skládat zkoušky na vysokou, propustí ho z nemocnice pro psychicky narušené a spolu se svojí kamrádkou, holkou jeho kamaráda, jdou do jakési budovy, kde se má nacházet muž, jež by ho přezkoušel. V domě však najdou jen jeho mrtvolu. Poté, co spatřujeme záblesky Quentinova myšlení, a máme podezření, že se dům nápadně podobá tomu z příběhů o bájné zemi, opouští jak on, tak jeho kamarádka dům a vydávají se po své cestě. Znovu se ale sejdou na čarodějnické akademii, kde jsou podrobeni zkoušce. Ona neprojde, ale on po nátlaku dokáže provést zajímavé telekinetické kouzlo. A zatímco on se seznamuje se svými spolužáky a i s jednou podivnou dívkou, ona měla na vše zapomenout a vrátit se do starého života. Tak se ale nestane. Namísto toho propadá depresím, a když se na chvíli vrací Quentin do starého světa, vidíme u ní, že umí z prstů sršet čirou energii. I tak jí ale Quentin neuvěří a pochybuje o jejím potenciálu. On sám se vrací do magického světa, a s ní se seznámí jeden muž, jenž jí může nabídnout i jinou školu, poněkud temnější. Quentin znovu vstoupí do bájné říše, odkud si odnese namení, nápadné črtu z papíru podivné šprtky. Provede s ní a spolu se svými dvěma kamarády kouzlo, ale to akorát přivolá mocného ducha. Ducha,jenž se zajímá právě o Quentina. 70 - 75 procent, celkem slušný začátek. ()

The Source of Magic (2016) (S01E02)

2.díl. Následky útoku démona jsou děsivé a také můžou Quentinovi způsobit mnohé problémy. Vysoce postavená paní nařkne všechny čtyři studenty z vyvolání kouzla, jež do akademie netvora přivedlo, a Penny nakonec vyzradí Quentinovu hlavní roli. A ač se zdá, že bude vyloučen, nakonec dá Quentinovi inkvizitorka šanci. Mezitím Julia podstupuje zkoušku, aby se dostala mezi čaroděje samouky. Spolu s ní je zajatá i Marina, jež se ale nakonec ukáže v pravém světle. Když se obě dvě vysvobodí, ukáže jí právě ona mnoho hvězd, tj. že je vysoce postavenou čarodějkou a svoji roli nové dívky jen hrála. Díky poslušnosti nakonec i Julia dostane svoji první hvězdu a chystá se na další den. 85 procent. ()

Následky pokročilých kouzel (2016) (S01E03)

3.díl. Alice se nevzdává šance na setkání se svým bratrem Charliem. Provede kouzlo, spolu s Quentinem, ale namísto svého milovaného bratra se před ní zjeví jeho zlý duch. Rozhodne se proto bránit, ale jen Quentin ji dokáže zachránit. Poděkování se ale nedočká, a Alice odchází. Juliet se začíná, s pomocí Marine, zdokonalovat, a přibyde jí mnoho hvězd, setká se ale s Quentinem, a i když se s ním pohádá ohledně svého stavu a budoucnosti s Jamesem, jejím klukem, zažehne v ní pochyby. Rozhodne se proto prozatím vrátit ke svému klukovi. Již dříve na ní bylo znát, že se nedokáže soustředit na magii, Marina jí to vyčítala, a doporučila jí, aby se vzdala svého starého života. Jak se rozhodne? Penny zjistí, že je poutníkem, nikoliv jasnovidcem. Alice se zase dozví, že umí lámat světlo, a jediný Quentin je nezařazený. Margo přijde s odchodem Alice o konkurenci. 90 procent. ()

Svět ve zdech (2016) (S01E04)

4.díl. Quentin se objeví v kouzelném vězení, z něhož je těžké utéct. Stvořila ho pro něj Julia, jež si myslela, že by se tím dokázala předvést před Marinou. Sama Marina se rozhodla krást v Brake Bills, aby zjistila, zdali měla být vyhozena z této školy, v níž studovala, či ne. Bohužel, Julia vyzradí pár věcí přímo děkanovi, čímž ohrozí Marinu i ostatní. A trest přichází od dívky rovnou. Škrtne pět hvězd, jež na sobě nosí, vyhodí ji z klubu a nechá napospas sobě samotné. Quentin se mezitím dokáže probudit. 95 - 100 procent. ()

Soustředění (2016) (S01E05)

5.díl. Quentinse dozvídá, že jeho otec je nemocný. Ač se mu snaží pomoci, jak může, zdá se, že ho nedokáže vyléčit ani magií. Kvůli tomu zabije oblíbeného mazlíčka školy. Alice se vrací zpátky do školy, a dá najevo Quentinovi svoji náklonnost. Julia se snaží najít jiný kryt, kde by mohla zdokonalovat svoje schopnosti, ale neúspěšně. Skutečně tím jediným může být pouze ten u Mariny. Ta se v díle neobjeví. Patrick jí doporučí, aby se Marině vyhýbala, což ona nehodlá respektovat. Sice se s ním vyspí, ale vrací se k jamesovi. Chce mu říci o magii, ale Patrick se postará o to, aby na ni zapomněl, což ji dost naštve. Penny se objeví v jakémsi žaláři, kde se má nacházet dívka, jako je on, poutnice. Když ukáže Quentinovi s Alice jedno ze znamení, jež v žaláři viděl, Quentin si uvědomuje, že mohl Penny navštívit Filorii, čímž by jeho teorie o tom, že tato dimenze je skutečná, mohla být potvrzena. 85 procent. ()

Impractical Applications (2016) (S01E06)

6.díl. Julia se pokouší ukrást s pomocí mocného kouzla Marině vzpomínky na kouzla. Na pomoc jí přichází matka jedné z Marininých dívek, a sama se pokouší svoji dceru přinutit, aby se k nim přidala, ovšem marně. Marina však našla dobrý trik, jak zachránit své vzpomínky, a tak Julia přihlíží, jak její parťačka umírá strašlivou smrtí, a stránky ve skříni jsou prázdné. Sama Marina ocení matčinu dceru za snahy a ptá se jí, jak se jí daří na Brake Bills. Quentin a ostatní studenti podstupují zkoušky od žáků z vyšších ročníků. První zkouškou projde on a Penny úspěšně, druhou taktéž, ale jen díky spojení sil, a třetí nakonec taky. Jen si musí Quentin a Alice navzájem prozradit pár tajemství. Všichni odlétají jako kachny a kačeři. 90 - 95 procent. ()

Majakovského okolnost (2016) (S01E07)

7.díl. Studenti Brake Bills přilétají na Antarktidu za profesorem Mayakovským. Ten je má zdokonalit v magii. Jako první úkol jim zadá, aby beze slov provedli jednoduché kouzlo. Quentin a Alice se navzájem pohledy podpořují a nakonec uspějí. Spolu s tím se prohlubuje jejich vztah. Následně společně provádí pokročilejší kouzla, a jako poslední úkol se mají zbavit zábran. Spolu si to tedy poprvé užijí. Následně je Mayakovsky posílá, spolu s Pennym, zpátky do školy. Doporučí Pennyho přítelkyni, aby se rozhodla. Propustí jí z Marininých služeb a ona sama se rozhodne žít podle svého. Margo a Elliot plánují cestu na Miami, ale sám Elliot trochu podlehne svému bisexuálnímu zaměření, což Margo trochu štve a na Miami si s sebou vezme milého Todda. Také si vyrobí vlastního gina. 95 - 100 procent. ()

Zardoušené srdce (2016) (S01E08)

8.díl. Alice a Quentin se vrací na Brake Bills, kde ale musí čelit další hrozbě. Nový přítel Elliota je ovládnut jednou můrou od Netvora. Pobodá Pennyho panenskou břitvou a ten pomalu umírá. Jen s pomocí všech sil se podaří Pennyho zachránit. Elliotova přítele ovšem ne. Je vyslýchán, a poté, co se do něj dostane opět Netvor, zabije ženu, z níž se vyklube Jane z Filorie. Následně omráčí děkana a utíká. Alice a Quentin si mezitím udržují odstup, ale jejich touhy je k sobě opět přivedou. Marina navštíví Julii, a doporučí ji, aby se nevzdávala magie. Později se musí Julia rozhodnout, zdali bude chtít být temnou, či světlou. 90 procent. ()

The Writing Room (2016) (S01E09)

9.díl. Quentin se svěří Alici o svých podezřeních spojených s důležitou rolí ztraceného šestého dílu Filorie. Zjistí, že Penny byl tím, jenž ho ukradl, a dozví se od něj pár důležitých věcí. Spolu s Elliotem poté navštíví dům spisovatele, jenž napsal předchozí díly, a dozví se o skutečném jednání tohoto muže s dětmi. Naši hrdinové pátrají po magickém knoflíku, a zjišťují, že právě jane, jedna z dívek, sehrávající hlavní roli v příběhu, dokázala najít tento kouzelný předmět. Jelikož mohou částečně komunikovat s postavami z minulosti, dostanou se na důležitá místa a také jim zároveň hrozí nebezpečí ze strany vychovatelky dětí. Když úspěšně dojdou zpátky na školu, Penny se dotkne knoflíku a zmizí ostatním před očima. Julia se setkává s jednou dívkou, a když pronikne do její mysli, uvědomí si, že sehrává důležitou roli v dalším ději. 90 procent. ()

Návrat domů (2016) (S01E10)

10.díl. Penny se ocitne v Žádnozemi, odkud se nemůže dostat, a kde běží čas mnohem pomaleji. Aby ho mohli zachránit, musí Quentin a Alice navštívit její rodiče. Ty jsou trochu úchylní, a není s nimi valná řeč. Naštěstí dokáží pozvat jistého muže, jenž jim pomůže utvořit kouzlo, díky němuž se Penny dokáže vrátit domů. Prohloubí tím svůj vlastní vztah. Julia provede další uvolňující kouzla spolu se svojí rivalkou a Elliot dojde za kamarádem, jenž si vyrobí Margotiného golema. 95 procent. ()

Opravné bojové kouzlo (2016) (S01E11)

11.díl. Margo, Elliot, Quentin, Alice a Penny společně zkouší naučit se bitevním kouzlům. Jediným způsobem, jak je spolehlivě zvládat, je zbavit se emocí, a ty vložit do lahviček, jež budou nosit na krku. Penny zpočátku nesouhlasí, ale nakonec, když už ho vnitřní hlasy začnou příliš drásat a ublíží si, souhlasí. Míchání okamžiků, kdy nemají city, a těch, kdy jich mají až moc, ale způsobí nemilé prohození vztahů a lásky. Elliot dokáže Margo, že ji už nemiluje a ona využije svých citů ke Quentinovi, aby mu dala najevo, jak je smutná, a tím se s ním vyspala. Zdali se jedná o pravé či pouze smyšlené city, nevíme. Quentin však její lásku opětuje a všeho se zúčastní i Elliot. Ráno se Quentin probouzí, nahý, vedle nich, a spatří i smutnou Alici, proti níž se provinil. Julia se zkontaktuje s jednou bohyní. 95 procent. ()

Devětatřicet hrobů (2016) (S01E12)

12. a předposlední díl 1.série. Alice se pomstí Quentinovi, když se vyspí s Pennym. Margo se nechce nechat obviňovat Quentinem z předchozí noci. Když se všichni dostanou do Žádnozemě, Quentin je brzo vyhozen pryč, a Alice, Penny, Elliot a Margo se seznamují se ztraceným klukem ze třeťáku, díky němuž se dostanou do Filorie. Quentin vyhledá Julii a dostane se do ní též, jenže v roce 1942. 90 procent. ()

Přinesli jste mi koláčky (2016) (S01E13)

13. a poslední díl 1.série. Quentin a Julia se dostávají do Filorie roku 1942, kde zachrání mladou Jane. Po příchodu Budičky v podobě dospělé Jane se dostávají do současnosti, kde potkají i ostatní. Elliot se musí jakožto nový král Filorie oženit s dcerou kováře, aby mohl Quentin dostat nůž schopný zabít netvora. U něj už víme, kdo jím je. Martin, bratr Jane. Starý spisovatel se jim ve Filorii svěří, že byl Martinem zaklet, aby nestárl, a také jim odvypráví jeho příběh. Bůh Ember dokáže vrátit Julii staré vzpomínky. V nich napadlo ji a její tým zlé monstrum, jež jí znásilnilo a jež zabilo všechny ostatní mimo její blízkou kamarádku. Julia zavolá Marině, a ta jí pomůže. Soucítí s ní, a odstraní jí zlé vzpomínky. V pracovně starého spisovatele, kam všichni přijdou, tedy, mimo Viktorie, kterou zachránil Penny z vězení, (o té jsem se zapomněl zmínit) prohrají souboj s Marinem. A pozor, Julia se přidává na jeho stranu! 95 - 100 procent. ()

Season 2 (2017) (S02)

2.série nám přináší plno nových zápletek. Umírá mnoho postav, mei něž třeba patří má oblíbená, (de facto tehdy TOP 1) Marina, a velmi brzy i Martin. Tím ovšem problémy našich hrdinů nekončí. Už od počátku, kdy naši hrdinové došli do Filorie, se z nich stávají králové (Quentin), královny (Alice), ale i Velekrálové (Elliot) a velekrálovny (Margo) Fiolorie. Pro poslední dva zmíněné se stává vládnutí hlavní náplní života. Musí vysvobodit Filorii z chudoby a zaostalosti, což se jim moc nedaří, zvlášť, když mají na každém rohu nepřátele. Quentin mezitím musí řešit jiný problém, a tím je Martin. Julia se stala jeho věrnou služebnicí (pod domluvou), a také jí hrozí, že se poddá bolesti a raději přijde o lidskost, než aby se tak stalo. I zde to jde, když si nechá vyjmout clonu. Martin jí k tomu velmi svádí, ale po jeho smrti se už tak nestane a Julia proto i nadále trpí. Smrt Martina však způsobila úmrtí Alice, a to zase zničí Quentina. A tak dále, a tak dále, dokud se Alice opět nevrátí a dokud Julia při zákroku nepřijde o zmiňovanou clonu. Bez ní je chladná, krutá, a nemilosrdná. Ke konci se jí sice vrátí, ale bolest je tím jen vyšší. Problémy s Filorijskými nepřáteli, zejména bohy, jsou vyřešeny, ovšem jen zčásti. Po smrti bohů je svět odpojen od magie. Tedy, skoro, Julia ukazuje opak. Margo a elliot jsou opět krály, poté, co byli na krátkou chvílí vyhnáni, ale jsou v obklíčení jinými nepřáteli, vílami. A tak dále, a tak dále, a také víme, že Elliot má manželku, Fin, jež mu byla předurčena po dohodě s kovářem. Chudák Margo, trochu žárlí. A najednou má Elliot čekat dítě, a jejda, musí uzavřít další manželství, a to s chlapem (...). ZÁVĚR: Až na šílené množství nových nutných prvků (Polygamie, homosexuálství, nevyjímaje černochů, i když to mi zrovna moc nevadí, ale také bisexualita) má seriál potenciál. Krásná Margo, hezká Fin, půvabná Alice s Julií, jen smůla, že tam není sexy Marina, a sympatický Elliot, či správný otrava Penny. Jen ten Quentin, ač má dobrou povahu, mi prostě nesedí. Asi je to hercem. Ale to strpím. 90 procent, 5 hvězd (i když těsně). ()

Rytíř korun (2017) (S02E01)

1.díl. Jen díky Alici a její bohyňsé moci dokážou ostatní hrdinové přežít. Jsou ovšem bez nože, a  když najdou studnu plnou magické vody, je skoro prázdná a k získání zbytku se neodváží. Musí tedy hledat jinde. A to ve zbrojírně, kvůli čemuž ovšem musí korunovat Elliota. nakonec jsou korunováni všichni mimo Pennyho, jenž si sice spravil ruce v léčivé vodě, ale ne moc úspěšně. Nakonec se všichni mimo nejvyššího krále rozhodnou odejít na zemi, kde můžou pokračovat v pátrání. Julia mezitím přistála s Martinem na zemi. Dohodla se s ním na spolupráci, ale sám Martin vidí, že se Julia velmi trápí. A taky že ano. po návratu vzpomínek je rozházená a neví si s ničím rady. Dá jí nabídku. Může se zbavit své bolesti, ale i lidskosti, když mu dovolí, aby jí odstranil Clonu, jakési hlavní pouto lidství a citů. On sám tak již dříve učinil. Když si nechá Julia dovolit okusit krátkou chvíli bez této clony, chce podlehnout. Život je tak lehký, a rozkoš opojná. Nakonec ale požádá, aby jí Clonu vrátil. Ovšem co je lepší? Bolest, a utrpení s city a bolestí, či volnost a euforie bez ní? 95 - 100 procent. ()

Lektvary z lázní (2017) (S02E02)

(Zapomenul jsem hodnotit, dodávám dne 15.03.2022). 2.díl. Pennymu stále blbnou ruce, a začíná tím působit ostatním potíže. Martin se rozhodne přitáhnout do domu Marinu, a sám si poněkud psychopaticky pozpěvuje své myšlenky. Elliot jakožto Velekrál Filorie učí své poddané zamědělství. Alice, Quentin a ostatní hledají způsob, jak zabít Martina, i nadále. Díky tomu dostanou od ředitele Brake Bills bolavý dárek. Elliot je pyšný na své pokroky v roli krále. Julia se setká s Quentinem, ale příliš se nedohodnou. 95 procent. ()

Božská eliminace (2017) (S02E03)

3.díl. Elliot začne být, jako postupně všichni ostatní, posedlý královským prokletím. Díky duchaplnému Pennymu a manželce Elliota se jejich kletba zlomí. Začíná krutý boj s Martinem. Ten nejprve nechal Marinu v náručí nechutné bytosti, jež předtím znásilnila Julii, a spolu s ní se nakonec přesunul jinam, odkud byli Pennym přesunuti za Alicí a ostatní. Aby netvor zemřel, musela zemřít i Alice. Julia se vrací za Marinou, ale ta už je mrtvá. 95 - 100 procent. ()

Létající les (2017) (S02E04)

4.díl. Julia najde soji bývalou kamarádku, a spolu s ní se jí podaří na okamžik přivést Marinu zpět k životu. Prozradí jim, jak můžou zabít netvora, a poté o ni přicházíme nadobro. Quentin a Penny pátrají po bílé paní. Ta sice dokáže vrátit Pennymu ruce, jež předtím Quentin usekl, ale Alici zpět k životu nepřivede. Quentin si tedy přeje, aby mohl být opět zpátky na Zemi, a tak se i stane. Elliot stvoří svého svojníka a užije si dvojí rozkoše. Margo ponechá Julii, aby mohla mít v Brake Bills azyl. 95 procent. ()