9. apríla 1940 Nemecko prepadlo Dánsko. Obranu krajiny zabezpečovali iba malé a rozptýlené jednotky pohraničnej stráže a prvky divízie Jutland, ktoré sa nedozvedeli o kapitulácii Dánska. 4. rota na poloostrove Jutsko bránila svoju krajinu proti ohromnej presile, veď na tomto smere útočila nemecká 170. pešia divízia generálmajora Wittea. 2. cykločata pod velením podporučíka Sanda a 2. motočata seržanta Bundgaardepa neudržala obranu v oblasti Krusaa, ani mesto Lundtoftebjerg, a nakoniec pri obrane mesta Haderslev obe kapitulovali. Až vtedy sa dozvedeli, že Dánsko sa vzdalo dávno pred nimi. (Volodimir2)

Leanov

9. duben je jeden s těch komorněji podaných válečných filmu o válce tak jak je. Žádný přehršel emoci žádné prostoduché hrdinské výkřiky. Bojuje se jen sporadicky. Konfrontace z civilisty, s nepřítelem, ale také z vlastními myšlenkami, jestli to všechno má vlastně smysl. ()

BruceTichac

Tak nevím, co si mám myslet. Šest vojáčků na kolech s puškama bojuje proti tankům. No bojuje, to je silné slovo, spíše pořád někam utíká. Tři hvězdy ze soucitu k Dánům. ()

BGH

Rozhodně lze přiřadit k nejlepším druhoválečným filmům. Ale trochu jinak než Holywoodské trháky... byť několika málo Holywoodských klišé se film nevystříhal. Nenajdete zde žádné monumentální bitvy a heroické jedince...Jedná se v podstatě o popis jednoho ústupového dne s několika ústupovými šarvátkami. Poctivě natočenými. Tenhle film je vynikající v tom, že mu věříte. Takhle nějak to v reálu opravdu mohlo vypadat. Vojáci (zmobilizování klučíci) nic nevědí, mají špatné zbraně, není kontakt s velením, plán vydrží do prvního kontaktu s nepřítelem... nic než zmatek a zmar. Zvažoval jsem 4 až 5, ale poctivá práce, neobvyklé prostředí (kdo z nás co ví o Dánsku a II SV?), které nás vytrhuje z našeho sebestředného Mnichova, neobvyklé jednotky (kdo zná jiný film o cyklorotě?) a realističnost (Pzkpfw II a absence megaefektů opravdu potěšily) mne nakonec přiklonily k 5hvězdičkám... A nakonec - nedává ten závěr o zbytečně zmařených životech odpověď na naši věčnou otázku: Neměli jsme se bránit? ()

Horryx

Škoda mohla být delší stopáž. Uvítal bych např. po kapitulaci změna stran jak v Estonském 1944. Jak je známo bylo i několik divizí SS ve kterých sloužili převážně Skandinávci. Na to už by asi Dánové tolik hrdí nebyli. ()

stefji

V roce 1940 válčili Dánové poprvé od druhé šlesvické války z roku 1864. Od doby, co jsem zhlédl desetidílný seriál 1864 již uplynula nějaká doba, ale musím říct, že dánská produkce opět nezklamala. Za kratší dobu jsem si tak mohl užít debakl, který sice trval o mnoho kratší dobu než ten z 19. století, za to byl úplně stejně doprovázen dánskou hrdostí. Jedná se o vhled do až kuriózního konfliktu, jehož doba trvání nepřesáhla několik hodin. Můžeme v něm sledovat unikátní německou techniku i vybavení cyklistické čety spolu s odhodláním i obavami dánských vojáků. Nejedná se o příliš akční válečný film, ale svým napětím a bezvýchodnými chvílemi připomínající naši situaci před Mnichovem dokáže diváka upoutat více než záplava výbuchů. "Nebylo to zbytečné, ale cena je pro někoho příliš vysoká" ()

Robur888

Devadesátiminutový film popisuje podstatnou část německé invaze do Dánska, která ve skutečnosti trvala cca 360 minut. Jedná se vlastně o jednu šarvátku a pozdější ústupy s občasnými potyčkami. Pro někoho, kdo o této epizodě z druhé světové války nevěděl, je to zajímavé zjištění a pro nás znalé je to krásná ukázka reálií dánské armády v roce 1940. Oceňuji vysokou autenticitu a pohled na válečné události z pohledu člověka. Je to pohled, který chybí mnoha lidem píšícím na diskuzích na zpravodajských serverech o skutečných válečných událostech z tepla pokojíčku. Pro mnohé diváky u nás by také mělo shlédnutí filmu přinést uvědomění, že ač předválečné Československo aktivně bojovalo v několika konfliktech (dnes bohužel zapomenutých) s armádami Maďarska, Polska a německými záškodníky z Freikorps a způsobilo jim ztráty v počtech mnoha stovek mrtvých (bohužel i Československo přišlo o stovky vojáku, členů SOS a četníků) stále zde přetrvává nesmyslný předsudek, že „jsme se vzdali nepříteli bez jediného výstřelu“. V Dánsku tak stále převažuje přesvědčení, že kapitulace byla správná a pro národ prospěšná, protože se díky tomu podařilo zamezit nadměrným ztrátám na životech Dánů v průběhu celé války. Jo to my, jsme na sebe o hodně přísnější. ()

Gerick

Zaujímavý útržok z obdobia druhej svetovej vojny, kedy nemecké jednotky smerujú do Nórska vtrhli na dánske územie z pohľadu dánskych vojakov a neľahkej situácie čeliť nemeckej mašinérii. Nemecká ríša obsadila Dánsko v priebehu jedného jediného dňa. Film dobre a hlavne bez preháňania realistický zobrazuje situáciu dánskych vojakov a civilistov v daný deň. Zbytočne umierajúci dánsky slabo vyzbrojení vojaci v nevedomosti, pretože ich kráľ a vláda už pred niekoľkými hodinami kapitulovali prakticky bez väčšieho boja. Vo filme dôjde k niekoľkým zaujímavým bojom s Wehrmachtom. Pre fanúšikov vojnových filmov určite obohatenie a rozšírenie historických vedomosti, pre priemerného diváka pravdepodobne veľká nuda na druhú. ()