Mluvím jako buzna?

(festivalový názov)
  • USA Do I Sound Gay? (viac)

Po rozchodu vám vadí kdeco. Režisér a scénárista David Thorpe najednou nemohl vystát, že mluví moc „vykrouceně" – prostě „jako buzna." Prvotní snaha o mužnější či alespoň neutrální hlasový projev přerostla v komplexnější reflexi typické dikce gayů. Na své osobní cestě, kdy za pomoci lingvistů, logopedů a hlasových koučů odbourává své dosavadní návyky, odhaluje kulturní nánosy týkající se genderu, sexuality, identity a sebeúcty mluvčího. Bez nudného akademismu demonstruje performativní charakter hlasu a problematičnost pravdivosti/autenticity hlasu na logopedických cvičeních, kdy například s extrémně maskulinní intonací odříkává větu: Tady je polštářek s výšivkou. Mozaika pečlivě vystavěných postřehů odborníků, přátel i náhodných kolemjdoucích si vás získá svým nadhledem a osvěžující sebeironií. (Mezipatra)

Kuzzie

Celkem zajímavý. Já jsem totiž na hlasy ujetá. Mám pocit, že hluboký nebo jiným způsobem zvláštní hlasy jsou důvěryhodnější. Když se David ptal kolemjdoucích, jestli zní teple, tak jsem se divila, že neřekli úplně všichni, že jo. Ale pak jsem si uvědomila,že hodně podobnej hlas má Marek Eben. A u toho bych to neřekla. I když pokud by za mnou přišel v nějakým svítivím kostýmku a zeptal se, neváhala bych. Nikdy jsem nepřemýšlela o tom, jak se hlas vyvíjí. I když si pamatuju, jak jsem měla ráda skupinu The Moffatts a pak jsem zjistila, že Dave je gay a říkala jsem si, že mi nikdy nepřišel v ničem jinej oproti svým bráchům a pak jsem ho viděla jako dospělýho a mluvil tak, že byl jasnej. A ač se mi ty gay hlasy, i vysoký pištivý ženský hlasy nelíbí, nechci, aby se jejich vlastníci měnili. Stejně něco jako průměrnej hetero hlas neexistuje. Je to takovej mýtus, ke kterýmu se všichni snaží přiblížit, ale kdyby se pokusili být víc sami sebou a nekoukali, co si o nich myslí okolí, svět by byl hezčím, pestřejším a zdravějším místem k životu. ()

TroiMae

Ve filmu "Mluvím jako buzna?" mě zaujalo to bezděčné zobrazení posedlostí naší kultury po tom být "ve vztahu". Víme, o čem se mluví ;) Gay, je mu čtyřicet, je single... v podstatě (i) kvůli tomu začal chodit k hlasové koučce, protože pochyboval, zda není single, protože zní možná mluví buzna (což je kapitola sama o sobě... tedy film). Je zvláštní, že dříve jako by to platilo pro ženy. Stará panna versus starý mládenec. Rozdíl, který přímo slyšíte. Ale být single ve 40 je nějaký fenomén životního neúspěchu. Druhý gay zněl jako "buzna", nakonec byl vlastně velmi sympatický, a měl jsem radost z jeho vztahu trvajícího 22 let. Najednou se ale vylouplo, že i kdyby ho jeho partner v noci ubodal, nebo upálil (sic), zůstal by s ním, kvůli té hrůze být single. Co to znamená? :o Že když je někdo single, nedostane se po smrti do nebe? A mormoni, kteří proto potřebují mnoho žen, považujeme za nekulturní, když jsme stejně tak posedlí mít jeden monogamní vztah s tím PRAVÝM/tou PRAVOU? Od Indie se to liší jen v tom, že zde na sobě pácháme symbolické násilí, zatímco v Indii muž musel zemřít ženatý, i kdyby s desetiletou dívenkou, a žena byla s muže upálena, případně více humánně později jako vdova sociálně mrtvá. Dosud jsem přemýšlel, že to tak nechci mít. Nenapadlo mě, že by to tak mohl mít třeba někdo se mnou :o Děsí mě představa, že by se mnou byl někdo nejen proto, jaký jsem, nejen navzdory tomu, jaký jsem, ale kvůli strachu že bude single, tedy že bych ho mohl "upálit"... a on to strpí :o V praxi spíše pomalu uvařit za živa, protože z takového hrnce se vyskakuje hůře. A že by mě nechal, že by mi nic neřekl, protože by mě mohl ztratit.. a nechal by mě to celé uvařit. So I am single happily ever after :P After all... I found the greatest love of all … Inside of me The greatest love of all Is easy to achieve Learning to love yourself It is the greatest love of all https://www.youtube.com/watch?v=t3htnObbDCs ()