Dráma Kolónia režíséra Floriana Gallenbergera je inšpirovaná skutočnými udalosťami odohrávajúcimi sa v kolónii Dignidad v Chille v období Pinochetovho režimu. Dignidad založil a viedol bývalý nacistický lekár Paul Schäfer. V 70-tych rokoch, keď z uzavretej kolónie utieklo niekoľko jej členov, sa uchádzalo, že v sekte dochádzalo k mučniu Pinochetových odporcov a k sexuálnemu zneužívaniu detí. (CinemArt SK)

EastWicka

Tak emotivně strhující film jsem v kině neviděla už hodně dlouho. Příběh mladého páru, lapeného ve víru represálií po Pinochetově převratu v Chile, je natočen s až fyzickou intenzitou. Euforii, ochromující strach, hnus, bezmoc, napětí a hlavně zoufalou touhu po návratu do života, který neovládá a nedusí něčí sadistická zvůle, cítíte bezmála na vlastní kůži. Jako v báji o Orfeovi a Eurydice se Lena vydává pro svého Daniela až do podsvětní říše, ze které není návratu - tu zde představuje tzv kolonie, patřící sektě kolem bývalého nacisty Paula Schäfera. Colonia Dignidat během desítek let semlela stovky životů - ať už zde "zpracovávaných" a následně po okolí zakopaných politických vězňů nebo těch, kdo sem přišli dobrovolně z poválečného Německa za slibem nového, lepšího společenského řádu. Navenek dobročinná, zemědělsky produktivní a uspořádaná komunita představovala pračku peněz, klíčový bod pro nelegální obchody se zbraněmi, a pro své obyvatele... peklo. Právě tohle peklo bylo pro tvůrce oním těžko stravitelných jádrem filmu, které chtěli pod rouškou milostného příběhu dostat do povědomí diváků, jak po projekci a Febiofestu přiznal Daniel Brühl. ()

hous.enka

Silné drama se skvělým hereckým obsazením (Emma Watson a zejména švédský Michael Nyqvist válí), po jehož skončení na chvíli oněmíte. Aspoň já jsem neměla slov, neb o Pinochetovi a chilské politice vůbec toho zas tolik nevím. Co mi přišlo trochu přes čáru á la hollywoodský biják byla ta oběť při útěku, ale jinak nemám, co bych filmu Colonia vytkla. ()

Volodimir2

Film je skutočnou udalosťou a objasňuje temnejšiu stránku nemeckých dejín, ku ktorým práve patrila sektárska kolónia v Chile. Na úpätí Ánd založil v roku 1961 Paul Schäfer, bývalý zdravotník Hitlerového Wehrmachtu, spoločne s inými nemeckými prisťahovalcami kolóniu Dignidad. Tu sa skrývali hľadaní nacisti a dlhú dobu tu pôsobil aj osvienčimský doktor smrť Mengele. Film je o mladom páru, ktorí sa v Chile zaplietol do štátneho prevratu v roku 1973.Daniel bol tajnou políciou DINA umiestnený práve do tejto kolónie a Lena v snahe ho zachrániť vstúpila do sekty dobrovoľne.Nakoniec sa im podarilo odtiaľ utiecť na nemecké veľvyslanectvo, ktoré ale úzko kolaborovalo podobne ako aj vedenie Colonia Dignidad s vojenským diktátorom Pinochetom a jeho tajnou políciou. Práve usvedčujúce fotografické dôkazy prinútili ministra nemeckej diplomacie Franka Waltera Steinmeiera aby o desať rokov skrátil dobu pre otvorenie archívov okolo prípadu kolónie a tým dopomohol k súdnemu potrestaniu hlavných vinníkov. ()

baribal

Je libo něco o lidské krutosti v kombinaci s elektrickým proudem? Jestli ano, tak tady si pošmáknete a k tomu ještě jako nášup dostanete trochu té spotlightovské pedofilie. Vizuálně ta bolest tam je, ani na prodloužený víkend bych si tam důstojnost pěstovat nešel, škoda je naopak že chybí nějaký psychologický rozpad osobnosti.. postavy nezměněny skončí a progres žádný. Místy hloupoučké a naivní, ale paradoxně to nepůsobilo problém. Otázku kdo to ten Brühl vlastně je jsem si přestal klást ve chvíli, kdy se dostal do kempu.. takže lepší průměr a hlavně díky tomu, jak to bylo napínavé. ()

maddy

Môže to znieť neuveriteľne, ale tento film všetkých Slovákov presvedčí, že na svete môžu byť aj horšie kolónie než tie východoslovenské, konkrétne napríklad jedna v Chile. To čo však mal na prvý pohľad byť dramatický pohľad na skutočné udalosti v chilských dejinách je nakoniec sektárskym thrillerom hollywoodskeho strihu. Vadí to? Viac menej ani nie. Priznám sa, že od Kolónie som čakal skôr silnú psychologickú drámu, ktorá zobrazí kruté zaobchádzanie v nechválne známej Colonia Dignidad, ktorá je zmesou akejsi sfanatizovanej náboženskej sekty, psychiatrickej liečebne a nacistického väzenia, kde sa v podzemí veselo mučili akýkoľvek odporcovia tamojšieho režimu. Namiesto toho sa na akúkoľvek prácu s postavami v podstate kašle a režisér Florian Gallenberger servíruje čistokrvný thriller. A tak namiesto dôveryhodného filmu podľa skutočných udalostí dostávame slušne napätú jazdu skrz kolóniu, kde sa režisérovi darí budovať správne mrazivú atmosféru všadeprítomného zla, nenávisti a kde sa rešpekt vymáha výhradne silou. Tempo je po celý čas príjemne strhujúce, neustále sa tu niečo deje a režisérovi sa darí vystavať niekoľko dostatočne napätých scén. Bohužiaľ problém je, že s pribúdajúcimi minútami začnú pribúdať aj tie najotrepanejšie klišé a zvraty, ktoré sa až priveľmi spoliehajú na náhody až do takej miery, že skoro začnú pôsobiť nedôveryhodne, občas až naivne. Celé dianie tak stráca na uveriteľnosti a občas to pôsobí až akoby sa scenárista inšpiroval v tých naj-béčkovejších hollywoodskych thrilleroch a vyzobal z nich tie najopotrebovanejšie zvraty. Hlavne v záverečnom dianí na letisku sa už preháňa tak razantne, že to celé pôsobí až priveľmi pritiahnuté za vlasy. Tým vlastne trpí aj celá pointa a celkové vyznenie filmu, ktorá nebyť tak hollywoodsky prikrášlená (aj napriek tomu, že sa o hollywoodsku produkciu nejedná, no obsahuje všetky jej neduhy) mohla vyznieť oveľa znepokojivejšie a hlavne zásadnejšie. Brať tak Kolóniu ako akokoľvek historicky zásadný film a ako seriózny pohľad na skutočné udalosti v CHile musí sa jednoznačne jednať o veľké sklamanie. Síce zobrazuje závažné činy a udalosti, ale aj napriek tomu sa o nijako zásadný film nejedná. Nálepka „podľa skutočných udalostí“ filmu v takomto prípade vôbec nesvedčí a skôr by sa hodilo jemnejšie označenie „voľne inšpirované skutočnými udalosťami“ (= existencia predmetnej kolónie). Našťastie je však Gallenberger natoľko zručný režisér, že film dokáže predať aj ako síce miestami značne naivný a prihlúply, ale vo výsledku napínavý thriller, ktorý po celý čas šľape v takom tempe, že nad väčšinou jeho neduhov si ani nie je čas lámať hlavu. Nikdy sa z neho síce nestane tak zásadný film akým by asi chcel byť, ale nikdy ani svojím dianím neurazí tak, aby diváka naštval. CELKOVO: 3* (6/10) ()

NinonL

Normálně bych dala 3 hvězdy, protože film má mnoho nelogických scén (samotné přijetí letušky do sekty, některé události v kolonii, útěk ...). Vzhledem k tomu, že jde o skutečnou událost, dám jednu hvězdu navíc. Film je poměrně napínavý a chvílemi i drastický. Zvláštní je, že o tom, co se děje v Chile, věděl celý svět a nic se nedělo. O takovém Rusku se neví skoro nic a denně je v médiích, jaký tam panuje zlořád a totalita. Něco tady zkrátka nehraje. ()

agentmiky

Neznám režiséra, ale velmi mě zaujalo téma filmu, o kterém toho moc nevím (a to podle mě nejsem sám) a dále pak obsazení, jež slibovalo od začátku do konce vypjatou podívanou. Film má své chyby, ale celkově mě dokázal strhnout. O Chile v 70. letech toho moc nevím, byl jsem rád, že jsem se dozvěděl z historie něco, co jednoznačně patří do kolonky zajímavé. Romantická linka mezi Watson a Brühlem mi vůbec nevadila, dodala příběhu pořádnou šťávu, protože jste si jednoduše přáli, aby to hlavní dva hrdinové vydrželi ve zdraví a nic se jim nestalo. Atmosféra filmu je víc než jen uspokojivá, sedmdesátky z toho vanuly každým záběrem. Samotné sekvence v kolonii Dignidad dokázaly v divákovi vzbuzovat skličující odezvu, doopravdy je zde vše zachyceno věrně bez nějakých příkras (za tu nepříjemnou realisticky podanou podívanou jednoznačně palec nahoru). Možná bych malinko zkritizoval konec, kde se tvůrci moc inspirovali Hollywoodem, přišlo mi to malinko přestřelené. Jinak mohu doporučit. Za mě dávám 76 % ()

Vxxx

Hodně silný snímek. Herecké výkony vynikající a Emma okouzlující. Michael Nyqvist, o kterém jsem nikdy předtím neslyšela, byl super slizák :) Jinak je to opravdu ždímání emocí. Ale v pozitivním slova smyslu. A výborně byla ukázaná ta debilita a omezenost lidí. Díky tomu jsem se občas i upřímně zasmála. Trošku mi to zkazil konec. Takové zbytečně akční Hollywoodské završení. Ale hvězdný hřích to není, takže plná palba. 5* ()

pools

Film o tom jak se dva komunističtí revolucionáři (jeden hardcore a jedna latentní) snaží zničit Nyqvistovo hnízdečko lásky, což se jim SPOILER ALERT naštěstí nepovede. P.S. full frontal Emmy zase nebyl... ()

Tayen

Emma Watson i Daniel Brühl jsou zde vynikající, ale až příliš hezcí na to, aby zapadali do snímku, který se snaží působit realisticky. Mnoho toho je ve filmu naznačeno, ale snímek pro vykreslení krutosti klouže po povrchu a celkově působí líbivě, místy až kýčovitě. Dle mého se životem v kolonii mohl zaobírat více a tnout hlouběji, i na úkor konce přitaženého za vlasy. Hrdinům se nedějí hezké věci, a pořád se naznačuje, že se jim stane něco opravdu zlého. Na poslední chvíli jsou ale většinou zachráněni. To celkový dojem shazuje a bere nám možnost se o hrdiny opravdu bát. Vcelku se ale jedná o slušný film o jednom škaredém místě. ()

katasta

Námět sice dobrý, ALE - Emmě nevěřím jedinou romantlickou scénu, ona je prostě leklá ryba... Navíc se mi ani nějak nechce věřit, že někdo, kdo není schopný se za druhým přestěhovat, kvůli němu půjde do jakési bláznivé kolonie, ze které není úniku. Nehledě na ten hodně přitažený konec... jako really?? No, ale jinak dobrý :-D ()

kolda1990

No ty bláho, tak to byl mazec jako...strýček pedo Michael Nyqvist byl opravdu odpuzující a slizký až to hezké nebylo. Film, který vás nenechá v klidu, napínavé až do konce. To co se dělo v sektě v Chile tak nad tím zůstává rozum stát. Je vidět, že se nikdo nestaral, proč taky. Hermiona mile překvapila, umí umí. Ne nijak závratných, ale přesto pět hvězd. ()

Riddick77

Vzhledem k tematice a historickému kontextu obsahově ukrutně hloupé, naivní (scény ve městě jsou místy opravdu směšné, historicky absolutně nevěrohodné) a předvídatelné (ať hodí kamenem ten, kdo si nemyslel, že se některá z postav dramaticky zašprajcne pod vodou při pokusu vyplavat z "dómu" hrůzy - ten drát tam číhal od počátku celé scény, navíc bylo jasné, že si nikdo nic nesvleče - proč taky...), scenáristicky neobratné (příběhových berliček kvanta) a herecky přespříliš urputné (když je špatný scénář a nevýrazná režie, tak ani Hermiona nic nesvede). P.S.: Kdyby se Emma v Dignidadu skutečně takhle tvářila, nevydržela by tam ani týden, protože by všem bylo jasné, že tam vskutku nikdy nechtěla být... 4/10! ()

Alementina

Vsechno to hrozne, co se muselo dit, je jen naznaceno. Film jako kdyby se bal jit uplne na dren a je to skoda. Ten pribeh na to mel a mel na to i reziser, nevim, ceho se bal. Jen by me zajimalo, jak pribeh te dvojice pokracoval v realu... ()

Freemind

Vážné téma bohužel neutáhne celý zbytek téhle přehlídky lenosti a lajdáctví. Vizuál je na úrovni evropských televizních produkcí, soundtrack tvoří půlnapůl syntetické midi pižlání a hitovky z dobových amerických hitparád, velká část exteriérů byla natočena v evidentně evropských lesích. Stupidní, stereotypní scénář bez koulí táhnou neschopní herci v čele s Hermionou, která má škálu hereckých prostředků na úrovni úhlové brusky. Krásná katastrofa, kterou nezachrání ani povinné heslo "natočeno na základě skutečných událostí". ()

R.A.D.A.R.

Film, který vám spolehlivě zvedne žaludek. Film, který má neuvěřitelně depresivní atmosféru. Film, ve kterém Emma hraje jak o život. Film, ve kterém Bruhl potvrzuje, že je jedním z nejlepších herců mladé generace. Film, který má jednu z největších filmových sviní za posledních pár let v podání neskutečného Nyqvista. Film, který musíte vidět. Film, který si zaslouží plnou palbu jako máloco jiného. ()

kaylin

Přečtete si anotaci a přesně víte, o čem ten film bude. Tohle je strašná škoda, protože se tak stává nudným, vlastně předvídatelným. Jasně, jsou zde scény, které s vámi i tak zajímávají, nikoli svou doslovností, ale právě tím, že si musíte domýšlet, ale z filmu se ke konci stává celkem levná akce, což je vzhledem k obsazení škoda. ()

Makky

Kolónia je kvalitný snímok s celkom slušne budovanou atmosférou a zaujímavou romantickou linkou. Herecké obsadenie je aj na skromné pomery výborné a stojí za pozornosť. Je však obrovská škoda, ako je tento snímok jemný v súvislosti s potenciálom. Pasáž prevratu v úvode filmu asi jediná spĺňala parametre mojich predstáv. Nasleduje už len ohromne nevyužitá kolónia, kde opraty musia ťahať samotní herci a nie látka sama o sebe. 3/4* ()

VOD tipy na konec srpna

19.03.2016

Emma Watson nepřítelem státu

Emma Watson nepřítelem státu

26.06.2015

„Hermiona" pokračuje v zajímavých kariérních rozhodnutích. V minulých letech zkusila Charlieho malá tajemství nebo Aronofskyho Noema, v nejbližší době ji pak uvidíme s psychologickém thrilleru… (viac)