Výstřely v Miami

Réžia:

Pavel Dražan

Scenár:

Stanislav Motl

Antonín Čermák. Čech, který jako první vystoupal do vysokých pater americké politiky. Muž, který již od svých jedenácti let musel tvrdě pracovat, aby měl vůbec co jíst. Člověk mimořádné vůle, který je dodnes ve Spojených státech amerických legendou. Je uctíván českou menšinou v Chicagu, která si s hrdostí připomíná památku svého slavného krajana. V illinoiské metropoli jeho jméno nese jedna z nejrušnějších ulic. Jako starosta Chicaga ve své době proslul jako největší nepřítel organizovaného zločinu, který neváhal podstoupit vyčerpávající zápas s podsvětím. Čermák byl obdivovaný a vážený. Ale jistě měl i mnoho nepřátel... (oficiálny text distribútora)

ostravak30

Stanislav Motl si vždy najde zajímavé a téma a představí ho Čechům. Nutno říct, že se často jedno o téma přehlížené, z českého pohledu už nezajímavé nebo nedůležité, ale vždy související s naší historií. Nemyslím, že by česká historie obsahovala více jmen starostů českého původu, ale USA má hodně měst a historii všech jejích představitelů opravdu neznám. Standa Čermák je ovšem asi nejznámější. Byl to právě on, kdo bojoval s mafií a se slavným Al Caponem. Kaňkou na jeho štítu je to, že českému obyvatelstvu v Praze lhal. A možná by vše dopadlo jinak, kdyby na ten boj nebyl sám a podpořili ho i další vládní instituce a vláda samotná. Trochu mi to přišlo jako alibismus ze strany dalších činitelůl, který vyhovovalo obojí… Jinak jsou ale dokumenty S. M. zajímavé, tentokrát dokonce vyrazil přes oceán, člověk se i leccos dozví, na tohle je fakt dobrý, ale dramaturgicky mi přeci jen přijdou méně zajímavé. Možná by to chtělo změnit vypravěče na někoho jiného a dělat je po moderním současném způsobu než po tom starším typicky českým. Jenže Motl už asi jiný nebude. Upřednostňuje obsah před formou… ()

KM Phoenix

Solidní dokument, avšak část z Ameriky byla poněkud slabší, obzvlášť pak pasáž z restaurace Klas, tu bych radši úplně vypustil, ke zbytku dokumentu prakticky vůbec nepasovala jak obsahově tak kvalitativně. Navíc tam má Stanislav Motl chybu, Anton Čermák se stal 34. starostou Chicaga a ne 44. ()

sator

Prima ...Slova starosty Čermáka do rozhlasu při návštěvě v Praze, že zločinnost v Chicagu je běžná jako všude jinde a nijak nevybočuje, se nezakládají na pravdě. Toto město je od 30 let je na absolutní špici zločinnosti a polovina vražd v USA se stane právě v tomto regionu.(Přidal jsem: Antonín Čermák (a.z.) ) ()

• Antonín Čermák se v roce 1931 stal 34. starostou Chicaga a ne 44. jak je tvrzeno v dokumentu. 44. starostou Chicaga se stal až Richard M. Daley v roce 1989. (KM Phoenix)
  • Slova starosty Čermáka do rozhlasu při návštěvě v Praze, že zločinnost v Chicagu je běžná jako všude jinde a nijak nevybočuje, se nezakládají na pravdě. Toto město je od 30. let na absolutní špici zločinnosti a polovina vražd v USA se stane právě v tomto regionu. (sator)