Tajemství Divadla Sklep aneb Manuál na záchranu světa

• angličtina The Mystery of Sklep Theater - A Guide to Saving the World

Náš film bude vyprávět o tajemství Divadla Sklep, o jeho historii i současnosti a sledovat principy jeho obdivuhodně dlouholeté existence a soudržnosti. Samozřejmě bude také portrétovat jeho výrazné osobnosti, za všechny jmenujme otce zakladatele Davida Vávru a Milana Šteindlera, dále pak Tomáše Hanáka, Václava Marhoula, Aleše Najbrta, Evu Holubovou či Jiřího Macháčka. Mnoho osobností z řad herců, muzikantů a režisérů, které zde od roku 1971 začínaly svoji uměleckou dráhu, fungují v dnešním kulturním a mediálním světě jako úspěšní a oblíbení solitéři. Doufáme, že ti, co tuto skutečnost netuší, se díky našemu filmu dozvědí nové souvislosti a současně proniknou do tvorby a poetiky jedné ze stálic divadelního světa, která letos oslaví 45 let své existence. (Bio Art Production)

spacylemon

Všechno špatně! Málo archivních záběrů! Málo nových rozhovorů! A všechny tak krátké! Požaduji minimálně desetidílný seriál! ........ A vůbec, proč vlastně chybí Honza Slovák? (Naopak Otakára Schmidta vzpomněl mámdojem Vávra podle mě docela poeticky.) ... No co, holt se musím smířit s blbými 100 minutami; a mimochodem já to (svoje) tajemství Sklepa objevil (proč mi jako tolik imponuje): stejně jako oni, hledám totiž odjakživa únik z reality ve zhovadilosti (vlastní) a blbosti (vaší)... A btw. už se vám někdy stalo, že i po skončení závěrečných titulků všichni diváci v kině dál sedí v němém úžasu? ()

Inozuka

O Divadle sklep jsem čekal něco trochu akčnějšího, než jen v podstatě standardní dokument nevybočující z normálu. Když odhlédnu od formy, řada zajímavých informací a pohledů za oponu. Takže vlastně v pohodě .... ()

subic

Začínali u Vávrů v domě ve sklepě, až je Hanákova babička vyhnala a tak se dostali ven. A venku fungují dodnes. Dokument byl natáčený v roce 2015. Pro mě to bylo seznámení i s dalšími členy souboru a jejich producentkou, protože jinak bych měl Sklep pořád spojený jen s trojicí Vávra+Šteindler+Hanák, které "doplňuje" Vorel st., Burda, Trojan, Marhoul atd. Moje první seznámení s nimi bylo v tématickém filmu Kopytem sem, kopytem tam (1988) a pak po roce 1990 v České soděVávra+Šteindler se Čtvrtníčkem. ()

Binne

Humor, který nabízí divadlo sklep je mi velmi blízký, počínaje Českou sodou a končívaje filmem "Kouř". Ano - výběr toho nejlepšího nicméně, za znalce každého vystoupení se nepovažuji. U dokumentu jsem se smála, byl optimistický, veselý. Také ale velmi pozérský a hrající si na "výjimečnost". Asi je to pouze velmi odlišným vnímáním jednotlivců nicméně mi připadalo, že způsobem svého smýšlení se snaží vymezit, až téměř povýšit nad smýšlení lidí, kteří nejsou ze "sklepa". Jakoby dokument říkal: My jsme sklep a co je víc?!. Samozřejmě, jednotlivci jsou skutečně zajímaví lidé, kteří jsou dobří v tom, co dělají. Bavila jsem se. V rámci představování jednotlivých herců ze "sklepa" jsem si ale říkala, no vždyť i tito lidé zapadají do nějaké typologie lidské osobnosti, vždyť jejich problémy se neliší od problémů ostatních - a přes to tam byla taková pachuť toho pozérství, té povýšenosti - neumím si to vysvětlit...možná můj problém se mnou samotnou. ()

Buxholka

Člověk se zase moc nedozvěděl. Dokument zachycuje partu divadla Sklep, ale příliš nevysvětluje vývoj. Krátká zmínka o spolupráci s Chytilovou na Kopytem sem, kopytem tam, o Pražské pětce a o Mazaném Filipovi, ale nic o České sodě či o Vorlových filmech. Dokument se tváří, že všichni mají nějaká běžná zaměstnání, ale přitom z mnoha sklepáků se stali známí filmoví a televizní herci. ()

ABC1

Humor divadla Sklep miluju od začátku...Pražskou pětku umím nazpaměť, takže jsem nechtěla čekat, až bude dokument v televizi a šla jsem do Aera, i když asi správné by bylo jít do Lucerny, kde na Pražskou pětku stály fronty až do Štěpánské..Film se dost povedl, výborní a upřímní jsou Marhoul s Davidem Vávrou, chyběla mi větší otevřenost u Vorla, Holubové, Hanáka a více prostoru pro Macháčka, Vychodilovou, Slováka atd. "Výlet" k vojákům skvělý!!!. Tak do dalších let hodně invence, humoru a diváků!!! ()

Dupac

Příjemná hoďka a půl ve společnosti mile ujetých hlavních protagonistů Divadla Sklep a jejich poplácávání se po ramenou. Ale nezasvěcený (a vlastně ani zasvěcený) v podstatě nemá, co by se dozvěděl. 65 % ()

APLSMLS

Chaos, punk, alkohol, trapno jako základ, donekonečna natahovaná puberta bandou přerostlých dětí? I tohle je tu třeba. Příjemné dívání, dobré byly vstupy s psychologickou studií! ()

Beliel

Pod slovem tajemství si lze představit buď to hezké nebo pikatnosti. Těšil jsem se na to druhé a toho se mi vůbec nedostalo. Dokument je oslavou souboru. ()