V letech 1695–1724 vybudoval hrabě František Antonín Špork na Kuksu unikátní barokní areál lázní a hospitalu. 300 let zde probíhaly jen udržovací práce a prostor se pomalu rozpadal. Za evropské peníze se nyní přistoupilo k jeho velkorysé renovaci. Pro nás je to příležitost ke konfrontaci barokní vize hraběte Šporka se současným pohledem na restaurování, ale též konfrontaci obyvatel vesničky Kuks se světem evropských projektů a turistického ruchu. Na malém prostoru kukského údolí tak lze demonstrovat nejen problematiku památkové péče, ale i otázky související s naším vztahem k historii a prostoru, který nás obklopuje. Co přinesou současné ambiciózní projekty a očekávaný příliv turistů? Podaří se oživit a přiblížit atmosféru tohoto podivuhodného místa, které vybudoval podivín i génius hrabě Špork? (oficiálny text distribútora)

Richi007

Nemusím dokumenty a čekal jsem víc o té historii a třeba pohledů hereckých do té minulosti, v podstatě více scének a popravdě, to jak dělníci makají na hospitalu mě moc nezajímá. Zajímá mě historie a pohled přeci v dokumentu. Dalo se to zpracovat v podstatě lépe. 5 hvězd ovšem dávám z toho důvodu, že jsem v Kuksu žil a v podstatě ještě přebývám a že mám tu památku hodně rád. Více takových dokumentů o ni a více prosazení! P.S.: díky za některé dokreslené pohledy, třeba ten zámek, co už není :) ()

Vančura

Dokument, který by uspal i mrtvého. Na Kuks se už léta chystám podívat, po překonání počáteční nedůvěry jsem si proto tento pořad v telce nakonec pustil. Abych následně shledal, že hrané vsuvky herců v dobových kostýmech jsou otravné a výpovědní hodnota celého počinu je spíše nevalná. Osobně bych ocenil serióznější přístup k věci a podstatně odbornější informace o celé rekonstrukci - většina názorů, které zde zazní, není ničím než soukromou dojmologií několika zainteresovaných jedinců. Jinak samotná rekonstrukce je pochopitelně záslužná věc a informování o ní na televizní obrazovce je samozřejmé, to by však samo o sobě snad nemělo být důvodem, proč tento dokument vynášet do nebes - hodnotíme snad kvality dokumentu, nikoli samotný Kuks jako takový, ne? ()

kill-tec

Není to zrovna bůhví jaký dokument. Věc ze které by se člověk posadil na pr*el, ale jelikož jsem zde vyrůstal a stále vyrůstám, nikdo mi nemůže mít za zlé, že s hodnocením ale i kritikou sahám tak vysoko. Je to hold srdcovka a každá zmínka o Kuksu je jenom dobře. Nebo není? Asi jak pro koho. Na druhou stranu je krásné sledovat v televizi lidi, které znáte a jedním okem slzíte (štěstím i neštěstím), jak se tato malebná část republiky mění před očima. Tam kde jsme dříve na tajňačku chodili kouřit, dnes stojí zbrusu nový komplex a prochází jím tísícihlavé davy turistů. Co dodat, snímek zajímavý a snad se těším i na další. A možná i dokonce na vlastní. ()

marhoul

Kuks si zaslouží dokument promakanější, svižnější, nikoli tuto ochotnickou verzi, ale lepší než drátem do oka. Kuks samotný je drahokamem našich končin, jedno z nejmalebnějších barokních míst vůbec, rekonstrukce je perfektní, záslužný počin, když jsem na Kuksu, jsem šťastná! Alegorie a andělé... Ach! ()