Alex (Yves Montand) nedávno opustil svou ženu s holýma rukama, ale to ho nezlomilo. Pracuje jako číšník, snaží se našetřit peníze na vytvoření zábavního parku. Alex se velmi líbí ženám. Když do jeho života vstoupí nová milenka, u Alexe se projevuje obrovská touha dokázat, co v něm dřímá. (Snorlax)

sibskyn

Film o běžném životě jednoho pracujícího muže, nic zajímavého se tam neděje, a moc nechápu proč tohlě někdo vůbec zfilmoval. ()

Willy Kufalt

Claude Sautet se ve svých filmech rád zaměřuje na zdánlivě obyčejné osudy a malé velké příběhy obyčejných postav z prostého života a nejinak tomu není ani v případě Číšníka. Neočekával jsem od Sautetova komorního dramatu žádnou velkou akci, strhující zvraty ani superhrdinské postavy a s jediným zdejším komentářem o tom, že by se v tomto filmu nic zajímavého nedělo, za sebe souhlasit nedokážu. Alex v podání Yvesa Montanda je poutavou postavou číšníka, který má kolem sebe okruh různorodých kolegů od malého smolařského ňoumy po ukřičeného nadřízeného, je obklopován nejednou ženou, do níž se zahledí a dokáže jim svým šarmem popléct hlavu, setkává se každý den s lidmi, řeší prosté kažodenní problémy a v duchu sní velký sen zřízení a postavení zábavného parku. V nejedné chvíli až poetická Sautetova režie se vyžívá v kouzlu takových obyčejných chvílek, i přes místy dramatičtější ráz jde ze snímku pohodová nálada a dokáže připravit divákovi nejeden dojemný okamžik bez jakýchkoliv stop patosu. Montand má v sobě silné charisma, které dokázal své postavě propůjčit stejně jako vyjádřit často vzájemně protichodné pocity a s nenucenou choreografií usilovného číšníka táhnout celý film. Dohromady jsem sice tentokrát neměl tak silný emociální zážitek oproti dřívější spolupráce Sauteta s Montandem v podobě Césara a Rosalie, ale během dnešního nekonečného upršeného poledne či podvečera to bylo příjemné pozvednutí nálady. Ten milý poetický závěr pod altánkem v dešti mě prostě pohladil. :) [85%] ()

• Claude Sautet dostal nápad na tento film, když obědval s hudebníkem Philippe Sardem. Oba byli fascinováni vrchním číšníkem Mauricem, který se elegantně pohyboval po restauraci, stále se usmíval a projevoval fyzickou i psychickou odolnost. (Snorlax)