Reklama

Reklama

Moje povstanie.sk

(TV film)
  • Česko Moje povstanie.sk (festivalový názov)
Celý film 1

Obsahy(1)

Poviedkový film o hrdinstvách obyčajných ľudí počas Slovenského národného povstania, ktorých stvárňujú obľúbené slovenské osobnosti. 
V produkcii RTVS vzniklo 6 vizuálne aj obsahovo pútavých minifilmov, ktoré mapujú historickú udalosť cez osud konkrétnych mladých ľudí počas Slovenského národného povstania v roku 1944. Jednotlivé príbehy majú približne 4-6 minút a účinkujú v nich aj neherci, ktorí sú však mladým divákom známi z iných oblastí.
Moje povstanie.sk je poviedkový film o hrdinstvách obyčajných ľudí počas Slovenského národného povstania, ktorých stvárňujú obľúbené slovenské osobnosti. Televízny film RTVS sa skladá zo šiestich krátkych príbehov a dokumentu, v ktorom sa zjavujú zábery z nakrúcania filmov a v ktorom sa vyjadrujú protagonisti o SNP.
1.príbeh
Pavel (Celeste Buckingham) mala v čase SNP dvadsaťtri rokov a pred vojnou bola učiteľkou na základnej škole. Ovládala päť jazykov, v partizánskom odboji preto pôsobila predovšetkým ako prekladateľka. Spolupracovala so sovietskou rozviedkou, americkou OSS i britskou tajnou službou. Je držiteľkou Bronzovej hviezdy za hrdinstvo. Zomrela vo veku sedemdesiatosem rokov v Kalifornii v USA. Pri svojej prvej misii prepašovala vo vlaku plnom nemeckých vojakov krátkovlnnú vysielačku.
3.príbeh Zoltán (Miroslav Šatan) mal v čase SNP tridsaťdeväť rokov a pracoval ako súkromný lekár. Pre svoj židovský pôvod musel ukončiť prax a pridal sa k partizánskemu odboju. V bunkri Grúnik zachránil životy desiatkam slovenských, ruských i nemeckých vojakov. Pochovali ho na lučenskom židovskom cintoríne.
4.príbeh Milan (Majk Spirit) mal v čase SNP dvadsaťjeden rokov. Pôsobil v partizánskej jednotke Za ideál, a neskôr v oddiele pod vedením Miloša Uhra. Jeho veľkou vášňou bolo divadlo a poézia. Spieval v spevokole a recitoval. Keď ho príslušníci gestapa zatkli, niekoľko dní ho vypočúvali, kruto mučili, a nakoniec popravili na židovskom cintoríne v Novom Meste nad Váhom. Posmrtne mu vyšli dve zbierky poézie Odkaz a Odpusťte, mamička...
5.príbeh Marta (Dominika Cibulková) mala v čase SNP dvadsaťštyri rokov a pred vojnou pracovala ako kuchárka. Zachránila život stovkám partizánov, ktorým pravidelne dodávala potraviny, muníciu, lieky, šaty a informácie o presunoch nemeckých oddielov. Jej pravdivý príbeh, v ktorom ju pred smrťou zachránila konzerva sardiniek, sa stal legendou. Marta má dnes deväťdesiatštyri rokov.
6.príbeh Ján (Lukáš Latinák) mal v čase SNP štyridsať rokov a pôsobil ako evanjelický kňaz. Pre zranenie sa nemohol zúčastniť na priamych bojoch, preto sa stal jedným z hlavných organizátorov Povstania na Gemeri. Celé štyri mesiace ukrýval na povale hľadaného partizána, dokonca aj v čase, keď si v jeho dome príslušníci SS zriadili kanceláriu. Miestni ho preto pokladali za kolaboranta a zradcu. Poskytol azyl trom desiatkam partizánov a utečencov z táborov smrti. Umrel v roku 1946. Keďže nebol komunista, režim jemu ani jeho rodine nikdy nepriznal hrdinské zásluhy v Povstaní. (STV)

(viac)

Videá (9)

Celý film 1

Recenzie (55)

PEZ 

všetky recenzie používateľa

Samotný nápad nie zlý, akurát dané prevedenie poslúžilo iba ako ukážka technických možností točenia filmov u nás. Z hľadiska formy niet čo vytknúť, kvalita v HD ukážková, strih a aj rôzne hrátky so zábermi cool (spomalené, či akčné zábery s vysokým FPS). No nanešťastie väčšina príbehov je triviálna a všetky do jedného priveľmi krátke. Takže tam, kde by mohol daný príbeh zarezonovať nasleduje rýchly koniec (autori sa silou mocou držali pravidla, že jednotlivý segment nemá viac ako 6 minút). Škoda, odkaz k SNP mohol byť omnoho silnejší. Rovnako by pomohlo, keby boli mená daných postáv uvedené aj s priezviskom, nielen krstným menom (údajne sa jednalo o skutočné príbehy, takto ale vyznieli nevierohodne a z "hrdinov" sa stali anonymi). Hosťovanie Šatana, Tommy Kida, či Cibulkovej pobavili, ale vidieť, že to herci nie sú. Prekvapila Celeste Buckingham, ktorá podala ako neherečka najlepší výkon. Z hercov jednoznačne vyčnieval Lukáš Latinák, ktoý ukázal, že naozaj vie (najsilnejšia scéna zo všetkých príbehov). Takže nabudúce ešte poriadny a radšej iba jeden príbeh a môžeme ísť do sveta. ()

Fujara777 

všetky recenzie používateľa

ÁNO: Tak takto. Zámer prilákať mladých je zjavný už z názvu a zaslúži si uznanie. Obsadiť nehercov býva taká dvojsečná zbraň, ale nebolo to úplne beznádejné (najmä, ak hovoríme o Buckinghamovej a Dušičkovi). Hercovi Latinákovi evanjelický kňaz sadol. Vďaka rýchlosti, akou poviedky za sebou nasledujú, a ich dynamickému rozprávaniu to celé nestíha nudiť. Príbehy ako také sú zaujímavé a majú šancu upútať. Viac zaujali dialogizovanejšie poviedky. NIE: Je ale otázne, či je potrebné sa až takto všemožne podliezať mladému publiku. Príbehy sú tak zbytočne čiernobiele (v zmysle dobrí vs zlí, nič medzi, žiadne odtienky). Taktiež prvoplánové mi príde nakrúcanie v čiernobielej farbe (úsilie odkazovať na minulosť?). Viac by ma zaujala forma, povedzme, dvoch príbehov, ktoré by boli prepracovanejšie, dostali by viac priestoru a zostručnený komentár na konci každého príbehu by tak nebol vôbec potrebný. U Buckinghamovej si viem predstaviť, že by herecky ustála aj dlhšiu minutáž bez výraznejších kixov. Latinák detto. ()

Reklama

triatlet 

všetky recenzie používateľa

Kladně hodnotím celoroční propagaci i zapojení neherců, kteří ovšem svým jménem dokážou nalákat především náctileté. Výsledek splnil moje očekávání. Nejsilnější je příběh Jána - evokuje film Půlnoční mše. V příběhu Zoltána je nejvíc vypovídající věta "Vždyť je to jen děcko.". Příběh Pavla by si zasloužil celovečerní zpracování. ()

vander19 

všetky recenzie používateľa

Zaujímavý dokument a oceňujem nápad tvorcov začleniť osobnosti nehereckého prostredia ako hlavných aktérov. Každý príbeh mal svoju silu, aj keď napríklad od Dominiky Cibuľkovej som čakal viac ako len šprint cez les. Najzaujímavejšie príbehy mi prišli ten Pavlov, ktorý by som si rád pozrel so širším spektrom informácií a Máriín. Ten bol asi najzaujímavejší a by som rád videl ako pašovala veci náckom pod nosom. Na začiatok ma prekvapila čiernobiela kamera, ale po chvíli som ocenil tento nápad a dokonca mi to prišlo ako veľmi vhodné. Len škoda, že tie príbehy nie sú dlhšie. Je smutné, že slovenská kinematografia, ale aj vyučovanie na školách sa tejto historickej udalosti až do takej hĺbky nezaoberá. ()

Darckol 

všetky recenzie používateľa

Vydarené - možno aj preto, že to je také krátke :) Tŕpol som, ako to dopadne s nehercami, ale našťastie málo dialógov a krátke poviedky sa ukázali ako vynikajúci ťah. Na rozdiel od mnohých tunajších užívateľov som bol potešený výberom čierno-bielej kamery, podľa mňa to výborne zapadlo do témy i doby a možno aj preto som si viac všímal detaily. Myslím si, že môžem s čistým svedomím udeliť 8,5/10 (aj bez vlasteneckej slzy v očiach ;) ) ()

Galéria (15)

Zaujímavosti (6)

  • Druhá séria bola odvysielaná na 75. výročie vypuknutia SNP. (Johnny.ARN)
  • Producent Martin Marko sa inšpiroval nahradiť neznámych hrdinov z čias povstania súčasnými osobnosťami, ktoré mládež obdivuje, ako napríklad hercom Johnnym Deppom a jeho pirátom Jackom Sparrowom. (Zdroj: sme.sk) (Raccoon.city)
  • Natáčania sa zúčastnili slovenské kluby vojenskej histórie a ostatné občianske združenia, ktorých členovia hrajú reálnych vojakov nemeckej či slovenskej armády z druhej svetovej vojny, partizánov a civilov v dobovej originálnej výstroji, výzbroji a s originálnou vojnovou technikou (motorky a iné). Ide o kluby (občianske združenia): Klub vojenskej histórie CARPATHIA, o.z., Klub vojenskej histórie Dubná Skala, o.z., Klub vojenskej histórie PRESSBURG, o.z., Múzeum na kolesách či SAHARA o.z.. (k4li)

Reklama

Reklama