Je rok 1992 a Československo sa rozpadáva. Detektív Krauz z Oddelenia vrážd sa dostáva k prípadu umučeného kostolníka. Jeho smrť mala ostať tajomstvom, ale klinec zatlčený v lebke núti Krauza pátrať aj napriek všetkým varovaniam. Pravdu o prepojení ŠtB a Cirkvi svätej môže priniesť len muž prezývaný Červený kapitán. Stretnutie s týmto „expertom na finálne výsluchy" ale málokto prežije... (Forum Film SK)

randalll

A tak to většinou dopadne když očekávám hodně, což je případ tohoto filmu, od něhož vstupenku mám ještě v kapse. Děj filmu mě z počátky chytnul, o tom žádná. V jeho půli jsem už však tušil, abych si po jeho shlédnutí zlepšil náladu, že se pak půjdu nacpat do KFC. Až nápadně kopírované akční scény z nekonečných seriálů. Kameraman se o něco snažil a mě by fakt zajímalo oč, protože jsem chvílemi nevěděl jestli nemám náhodou popcorn v oku - neměl. Co se týče scenáře, tak jsem stále hledal tu zásadní krimi zápletku a hledal jsem ji do již zmiňované půle, pak už jsem hledal pouze kuličky na dně popcornové krabičky. Herecké výkony herců, tak k tomu nemám moc výhrad. Olda Kaiser je špičkový herec a Suchoš když chce umí, já ho ale radši vidím v Partiččce. Takže už jsem dojedl křupavé kuře a nashledanou u nějakého dalšího a doufám, že lepšího filmu. No co, vždy se vše nepodaří tak jak by jsme chtěli. Tak zdar, nebo mi ujede trajfl .... ()

Mat.t

Maximálna spokojnosť aj z pohľadu Dánovho fanúšika, zobrazenie doby, pomerov a postupov je fantastický, detektívna práca na vysokej úrovni, komplikácie, zapálenosť, pomsta, dôsledky, bezmocnosť a že je to slovenské, aj keď v koprodukcii, nie je čo riešiť, výborná práca ()

rozika

ČERVENÝ KAPITÁN - Jedna hviezdička za výkon Ladislava Chudíka. Ľutujem všetkých českých návštevníkov tohoto nepodarku . Budú rozumieť maximálne HOVNO z celého filmu. Tak zlé ozvučenie som už dlho nepočul a TITULKY by "možno??" vysvetlili viac o čo PRESNE vo filme ide. Scenár nedotiahnutý a chaotický. Herecké výkony skutočne veľmi, veľmi slabé. Krónerová, Geišberg sklamali na celej čiare. ()

henrykladivo

Hned v úvodu musím napsat, že jsem četl knihu, která mne velmi zaujala. Myslím si že samotný děj byl ve filmu hůře pochopitelný. Dobrá kamera, výborné navodění dobové atmosféry, myslím si, že vcelku povedené akční scény.Preferoval bych u slovenských herců jejich mateřskou řeč vzhledem k prostředí kde se příběh převážně odehrával. Doufám, že nezůstane pouze u zfilmování této knihy od Dominika Dána, byla by to škoda, protože velmi oceňuji kriminální příběhy z našeho prostředí. Film jako celek doporučuji. ()

cica

Mne sa to páčilo. Síce som nečítala knihu, ale mala som predstavu, o čom bude reč. Skvelá atmosféra neokukaní herci, celkom ma to vtiahlo do deja. Už titulky sa mi páčili :D Škoda toho konca, nejak som čakala, že ešte niečo bude... Klobúk dolu pred režisérom! ()

culo

Prijemne prekvapeny. Hlavne z toho, ako dobre tvorcovia navodili obraz vtedajsej Bratislavy. Super sa vyhrali s detailmi, uveril som snad vsetky. V pribehu som sa trochu stracal, pretoze niektory herci nevedia poriadne rozlepit hubu (mozno to tak malo byt), inak boli ich vykony celkom slusne. Neviem, co by som tomu vytkol. ()

floppy4

S prižmúrením oka, že je to slovenská tvorba dávam tri hviezdy, inak by som sťažka dal dve, ak by to bolo zahraničné. Pekne natočené, skvelé zábery Bratisky z early 90s, dobré výkony a pútavá atmoška, ale ako celok je to děsná nuda, čo by až tak nevadilo (lebo na to že pri scenári to v slovenskej kinematografii drhne sme si zvykli), ale to, že nebolo hercom rozumieť ma celkom dosť sralo, lebo som veľmi nepochopil pointu. ()

TOMIK007

Moc pěkně natočený. Ty triky vůbec člověk nemá šanci postřehnout. A že jich tam je. Herci taky super. S tím dabingem nevidím problém a kdo má, tak ať si zajde na slovenskou nedabovanou verzi. Perfektně odvedená filmařská práce. No režisér Michal Kollár tím filmem žil prý 6 let a vyplatilo se. Díky za připomenutí té strašné doby. Je to především pro mladé, aby pochopili jak se žílo. ()

allthistime

Jsem čistokrevný "Dánovec", knihu jsem četla a přesto, že film odpovídá knize tak z 30%, se mi velmi líbil. Na první (ani druhý) pohled není poznat, že se jedná o koprodukci států východního bloku. Děj má spád, je prošpikován skvělými kamerovými záběry, k napětí přispívá hudební podtext a to celé je završené bezchybně dotaženou polistopadovou atmosférou, nemluvě o velmi šťastném castingu. Jen mě mrzí, že film nemá takovou propagaci a návštěvnost, jakou by si zasloužil. Přesto věřím, že rudého kapitána čekají světlé zítřky a správní filmoví nadšenci si k němu cestu najdou. P.S. kdyby někoho zajímalo, jak velké rozdíly jsou oproti knize, tak ráda podám stručné info :) ()

stevkoI

Takze takto: ocakavania z navstevy kina boli o hodne vacsie, cakal som aj nejake trosku ine vizualne stvarnenie a prevedenie... ale musim povedat k atmosfere filmu sa spracovanie hodilo, k tomu v akom roku sa dej odohraval to sedelo (zafarbenie a pod). Co ma sklamalo bol dej a odsipanie, nevie ale nejako som prestaval vnimat film, dokonca sa mi zdal az utahany, nejake napatie som neprezival, akcie tak pomenej. Vykon hercov bol vcelku dobry a presvedcivy, vulgarizmy mi vobec nevadili, vtipnych hlasok bolo celkom dost (mladsim mozno niektore unikali :-) ). V kine sa dokonca zjavilo pomerne velke zastupenie starsieho-stareho (vekovo) osadenstva... Film asi tak na tri hviezdicky, stvrtu som dal len preto ze je to nieco slovenske a konecne pozeratelne (ale silno som nad nou vahal!!!) ()

st.bitch

Rudý kapitán nechť zůstane v modré, sluší mu to v ní. Celovečerní debut Michala Kollára - adaptace bestselleru Dominika Dána "Kapitán smrt" - často vypadá, jako by si při natáčení házel mincí. Sem tam padne na jednu, tu lepší stranu (dobře vypadající vizuál, atmosférická druhá polovina, skvělá Zuzka Kronerová) anebo druhou (špatně předabované postavy, nudná a uspávající úvodní hodina), občas zůstane stát na hraně. Zahraji si na Nostradama a předpovím nějakou tu nominaci na lvíčka, především za Fertaczovu (?) kameru. Důstojné rozloučení s Ladislavem Chudíkem. ()

hujerita

Film mal samozrejme svoje chyby, ale tak nejak to moc nebylo na prvýkrát do očí. Bol som uchvátený obrazom a kamerou a celkovou atmosférou. Herci boli bez chyby, len ten scenár bol trošku preplácaný. Keďže vydím že niektorý ignoranti tu dali jednu hviezdu akože za obrázky a dávajú plnú pálku filmom, ktoré stoja za hovno, tak som sa rozhodol dať ja Kapitánovi plnú pálku, hoci to nieje na 5 hviezd. Takto natočený film tu nebol strašne dávno a budem sa tešiť na niečo podobné od týchto tvorcov. Paráda a ďakujem za filmový slovensko-česko-poľský zážitok. ()

Hugo3333

Jak začít. Po dlouhé době film z naší (ko)produkce, který mě nadchnul. Dokonce tak, že mě stálo za to ho ohodnotit zde. Atmosféra plná napětí, devadesátá léta jako v reálu. Tu dobu si pamatuju a film mě tam vtáhnul od začátku až do konce. Jistě, není 100% dokonalý. Má zápory a pro někoho hodně. Já je jenom tolik asi nechtěl vnímat. Nevadil mě Suchánek ani Kaiser, nebo dabing. Nevadilo mě ani pseudo akční nahánění po nádraží. Užil sem si kino. Možná ho diváci co zažili devadesátky ocení víc, než ostatní. Každopádně díky tvůrcům. ()

Junis07

Šel jsem do kina, aniž bych četl knihu, nemůžu tedy srovnávat s předlohou. Ale dostal jsem, co jsem čekal. Kriminální příběh s přesahem do doby nedávno minulé, bez zbytečných příkras. Bylo to naprosto perfektně natočené i zahrané, děj měl švih, spád a logiku, nenudil jsem se, ale hlavně - bylo to uvěřitelné. --- Malé upozornění pro zde přítomné "slečinky" - když máte botu plnou krve, tak to čvachtá, to mi komické fakt nepřišlo. A když dostanete přes držku, máte pod nosem krvavé soply nebo odřený ksicht. To prostě tak je. --- A malá technická - je to česko-slovenský film, ne český, jak zde někteří uvádí. Naštěstí jsem byl ušetřen dabingu do češtiny a když se děj odehrává v Blavě, mluví se slovensky a vypadá to normálně. --- Zajímavé komentáře: rekurseman. ()

kluviM

V prvom rade ma totálne dostali reálie a hlavne atmosféra 90tych rokov. A ako rodilého bratislaváka o to viac. Tá atmosféra leta v BA je úplne hypnotizujúca. Ale to sa netýka len exteriérov (to by som rád videl ako robili z TESCO PRIOR, na druhú stranu bola Hlavná stanica a koľajisko dosť sklamaním, ale asi to inak nešlo ), ale i interiérov. Napríklad kancelária policajtov. Alebo hala "u dvoch levov" - ani som netušil že som tam musel dakedy byť. Alebo krčma i s tými týpkami, cigošmi ajjajjaj. FAKT BETÁLNE. A do toho ma chytilo za srdce i to perfektne dobové správanie policajtských kolegov. SUPER! Celá mladosť sa mi vrátila... Samotnú knihu neriešim, jej vzťah k filmu ma nezaujíma.....Filmový príbeh a jeho vyprávanie mi príde dostatočne dobrý a súdržný. Ten koniec bol akosi chaotický, ale nepotrebujem vedieť kto to naozaj bol a ako to dopadlo. Akurát trošku znížil dojem. S napätím som očakával výkon Kaisera a Suchánka. Kaiser ma moc nepresvedčil, bol taký akýsi suchý, nevieryhodný. Suchánek ma veľmi príjemne prekvapil. Nie že by to bola nejaká šejkspírovina, ale bol celkom dobrý. Tlieskam výbornému počinu. Pre mňa najlepší CZ film za poslednú dobu. Jedinou vážnou škvrnou je ten pocit totálneho zhnusenia ktorý som si odniesol. Ale za to nemôže film ale naša história. A súčasnosť. PS: Po prečítaní iných komentárov som zaskočený tým, ako odlišne môžu vnímať tú istú vec rôzni ľudia. Zaujímalo by ma v čom je rozdiel. Žeby tí mínuskári boli mladí sopliaci ktorí už čurali len do pampersiek a nie do kvalitných ekologických bavlnených plienok? A tak im to nič nepovedalo...?? ()

Maidenhead

Dejovo slusne, herecke vykony vyborne, ale tych chyb na prerobenej Bratislave co som nasiel... cital som kolko stalo toto upravovanie penazi a bolo to urobene amatersky, neskutocne... clovek co pzna detailne Bratislavu sa chytal za hlavu miestami... ()

josezuna

Nečítal som knihu. Film asi preceňovaný. Veľa motívov, ako v každom slovenskom filme. Občas trochu neprehľadný. Technicky na úrovni. ()

Ron_F

Popravdě, do kina jsem šel na tento film jen proto, abych viděl pana Chudíka, který mi před několika lety odpověděl na můj dopis, a moc si toho do dnes vážím a vždy budu. Neměl jsem velká očekávání, nechtěl jsem být zklamán. Chyba lávky, i kdybych býval měl očekávání sebevyšší, tento film by je naplnil, ba co víc, předčil. Po dlouhé době žánrově čistý film, po všech těch vztahových dramatech a komediích - dvou žánrech, ve kterých se česká kinematografie zasekla. U filmu jsem měl stejný pocit jako u krimi filmů pana Schulhoffa. Dále musím zmínit výtečné masky a naprosto skvělou dobovou výpravu. I herecké výkony byly výborné - Stuhr, Kaiser, Kronerová a další. Dokonce i výkon pana Suchánka mě příjemně překvapil a byl výtečný. No a v neposlední řadě, skvělý výkon pana Chudíka, jeho poslední role, za kterou s díky posílám panu Chudíkovi obdivnou poklonu do hereckého nebe. Nejlepší krimi posledních několika dekád! ()

Kino na hranici: hvězdy na těšínském nebi

Kino na hranici: hvězdy na těšínském nebi

22.07.2021

Ladislav Chudík 1924 - 2015

Ladislav Chudík 1924 - 2015

29.06.2015

Po těžké nemoci ve věku 91 let zemřel v bratislavské nemocnici herec Ladislav Chudík. Syn hutnického mistra projevoval zálibu v recitaci a herectví již na gymnáziu a později v ochotnickém kroužku.… (viac)