Reklama

Reklama

Neznámi hrdinovia

(TV film)
  • Česko Neznámí hrdinové
Slovensko, 2014, 52 min

Réžia:

Dušan Hudec

Obsahy(1)

Osudy amerických letcov, ktorí pôsobili na Slovensku počas 2.svetovej vojny, sú strhujúcim príbehom boja o prežitie uprostred neznámej krajiny. Príbehom vôle nepoddať sa osudu, ale čeliť mu s dôstojnosťou a bez straty sebaúcty. Ale aj odvahy pozrieť sa smrti do oči a obetovať svoj život v mene slobody. Doteraz nebola táto téma v žiadnom filme hlbšie spracovaná. Tí, ktorí prežili, prichádzali k nám po roku 1989, aby sa poďakovali svojim záchrancom. V určitom zmysle sa na Slovensku druhýkrát narodili. Pamiatku na Američanov udržiavajú nažive mladí nadšenci, amatérski historici po celom Slovensku. Hľadajú zvyšky zostrelených lietadiel a na miestach, kde letci zahynuli, postavili symbolické kríže, ktoré nesú ich mená: Ernest Appleby, Archie LaFond, Andrew Solock... Aj vďaka ním neupadnú do zabudnutia. (STV)

(viac)

Recenzie (8)

gogo76 

všetky recenzie používateľa

"Vedeli sme, že v iných krajinách ľudia letcov zmasakrovali vidlami a sekerami..." Režisér Dušan Hudec sa už roky venuje vojnovej téme a histórii a videl som väčšinu toho čo zatiaľ natočil. Sila dokumentu Neznámi hrdinovia spočíva hlavne v ešte žijúcich amerických veteránoch, vtedy ešte 20 ročných chlapcov, ktorý vypovedajú svoje zážitky od zostrelenia nad Slovenskom až po záchranu a vďačnosť jednoduchým slovenským ľuďom. Bohužiaľ nie všetci sa šťastného konca dožili, ale tento dokument je hlavne o tých , ktorí to šťastie mali. Doba bola vtedy krutá a preto vo mne silno rezonoval slová otca, ktorý synovi rázne vysvetľoval, že za žiadnych okolností nesmie nikomu prezradiť, že doma skrývajú letcov aj keby mu ponúkali veľké peniaze. Vtedy išlo o život nielen letcom, ale i tým, ktorý im pomáhali. Film je poctou obyčajným ľuďom, ktorí riskovali svoje životy, aby zachránili iných...++++++Na slovensku bolo zostrelených 46 bombardérov 15. leteckej armády USA. Zahynulo 88 letcov. 380 bolo zajatých a 53 sa zachránilo vďaka pomoci Slovákov.++++100%. ()

Reklama

Darckol 

všetky recenzie používateľa

Zabudnite na historické fakty, zabudnite na suché komentovanie pohybu vojsk a rozoberanie taktík. Tu je vojna zobrazovaná taká, aká naozaj je - ako zasahovala do života bežných aj zasvätených ľudí, ako ich postavila priamo pred životné rozhodnutia, ktoré ovplyvnili nielen ich ako jedincov, ale celé okolie a aké to malo následky. Doteraz som vojnu vnímal tak akosi neutrálne - bola tu, mnoho ľudí zomrelo, ale vôbec som sa nad tým nepozastavoval. Po tomto dokumente sa mi zase o niečo viac otvorili oči, no toho smutného zahĺbenia po dopozeraní dokumentu sa stále neviem zbaviť. 9,5/10 - chcelo by to viac ako jeden diel. ()

Volodimir2 

všetky recenzie používateľa

Tvorba režiséra, dokumentaristu a scenáristu Dušana Hudeca je mojou srdcovou záležitosťou. Veď také dokumenty ako Poslovia nádeje, 2000; Svedok, 2001; Darovaný čas, 2003; Miluj blížneho svojho, 2004; Posteľ Remastered, 2005; Magická osmička, 2008; Slovenské národné povstanie 1944, 2009; Celý svet je úzky most, 2010; Odchádzanie, 2012 a nakoniec aj Neznámi hrdinovia, 2014 nám popisujú skutočné historické udalosti z obdobia 2. svetovej vojny pokiaľ ešte nestihli zapadnúť do úplného zabudnutia. Na prelety bombardérov bol slovenský národ navyknutý nakoľko nad naším územím viedli preletové trasy amerických zoskupení, ale do 16.6.1944 na Slovensko nezaútočili. A tak Slovensko patrilo k nemnohým európskym krajinám, ktoré si užívali pokoj a bezpečie vojnového zázemia. Až bombardovaním Appolky sa začali útoky 15. americkej leteckej armády z Talianskej základne v blízkosti Bari, ich cieľom bolo ochromiť komunikáciu a zásobovanie armád OSI. Americkí piloti po poškodení lietadla protilietadlovou strelou, po útoku nepriateľských stíhačiek respektíve pri mechanickej poruche sa snažili vrátiť späť na svoje základne do Talianska. Ak sa im to nepodarilo, tak sa pokúšali dostať na územie Slovenska, pretože vedeli, že tu im nehrozí zo strany miestneho obyvateľstva žiadne nebezpečenstvo. Počas druhej svetovej vojny bolo zostrelených nad našim územím 53 amerických bombardérov a 8 stíhačiek. Zahynulo pritom 106 letcov a približne 370 bolo chytených a odvlečených do  zajateckého tábora v Grinave pri Pezinku. Ale 53 mladých amerických letcov ukrývali slovenské rodiny pred Nemcami a domácimi zradcami na povalách a v maštaliach často až do konca vojny a o nich je tento výborný dokument. Po vypuknutí SNP sa väčšina z nich dostala na povstalecké územie. 17. 9. 1944 Američania odviezli z letiska Tri Duby 15 spojeneckých letcov a 7. 10. 1944 evakuovali z Troch Dubov ďalších 25 letcov. Viac už nestihli, Nemci obsadili letiská a väčšinu zo zvyšných amerických letcov, ktorých už nestačili evakuovať, Nemci znovu zajali, respektíve ušli s partizánmi do hôr. Slovensko má iba pár veľkých hrdinov, ale má mnoho prostých, statočných ľudí, ktorí našli v sebe odvahu a v neľahkých podmienkach sa postavili proti rozmáhajúcemu sa  zlu, a tak nestratili svoju ľudskú tvár, svoje morálne zásady. Myslím si, že to je odkaz pre nasledujúcu generáciu. ()

Arsenal83 

všetky recenzie používateľa

Ani vo vojne ľudskosť u pospolitého ľudu nevymiera. Hoci nie u všetkých. Buď pomôžeš blížnemu alebo slepo nasleduješ pravidlá a udáš ho. Vlastne, platí to aj dnes: https://dokumenty.tv/neznami-hrdinove-dokument/ ()

Galéria (3)

Reklama

Reklama