Nikdo nesmí chybět

• Čína Yi ge dou bu neng shao (viac)
Čína, 1999, 106 min

Réžia:

Yimou Zhang

Kamera:

Yong Hou

Hudba:

Bao San

Daleko v horách severní Číny leží vesnička a v ní zapadlá jednotřídka. Jediný učitel, kterého tu mají, musí však náhle na měsíc pryč. A co najednou s třiceti dětmi, které ve škole ještě zbyly? Někdo je přece musí vyučovat... Po učiteli na desítky kilometrů ani vidu ani slechu, jediná, kdo přichází v úvahu, je čerstvá absolventka základní školy, třináctiletá Min-č' Wej z blízké vesnice. Aby si však vysloužila odměnu za své suplování, musí za měsíc předat všech třicet dětí. Což není snadné. V kraji je taková chudoba, že rodiny hledají všechny možné způsoby, jak se uživit a děti přestávají chodit do školy. Rodina Wej je také chudá, takže když jeden ze žáků odejde do města za výdělkem, musí udělat všechno, aby ho přivedla zpátky. A to všechno se v její situaci podobá dobrodružné výpravě do neznáma.
Yimou Zhang (I-mou Čang) je jedním z nejslavnějších čínských režisérů všech dob. Bývalý kameraman a doslova malíř obrazů v pohybu prorazil do světa už svým prvním samostatným filmem z roku 1987 Rudé pole, za něj získal na MFF v Berlíně Hlavní cenu Zlatého medvěda. O čtyři roky později přišel film Vyvěste červené lampiony (1991) a Stříbrný lev v Benátkách. Dnes je Yimou Zhang slavný po celém světě především pro svá poslední filmová plátna, inspirovaná náměty z velkolepé čínské historie, bohatstvím tradičního čínského malířství a filozofií tradičních bojových umění Hrdina (2002), Klan létajících dýk (2004) a Kletba zlatého květu (2006). Kdo nezná celou šíři Zhangova talentu, bude jistě překvapen. Mezi těmito velkolepými produkcemi, plnými barev, však Zhang natočil i několik komorních, lidských příběhů, sociálních dramat ze současnosti, či bolestné nedávné minulosti (Ju Dou, Příběh Qiu Ju, Šťastné chvíle, Žít). Nikdo nesmí chybět, stejně jako ostatní tyto příběhy, neupoutá na první pohled. Naopak, snímek působí téměř jako dokumentární obrázek z čínského venkova, v rolích vystupují neherci, kteří hrají sami sebe a barevnost je přímo závislá na skutečné barvě prostředí. Zhangovo mistrovství tu však ukazuje svou druhou tvář. Hluboká empatie s dramatem, který pro dívku znamená překonání svých psychických i fyzických sil, nebezpečnou výpravu do země neznámé a v mnohém nebezpečné, spolu s talentem vést neherce ke zcela autentickému výkonu, a samozřejmě schopnost "mluvit" kamerou, vytváří z tohoto malého bizarního příběhu silné a lidské drama. Jež navíc skrývá i mnohé poznání o současné Číně. Ze všech mezinárodním cen, které film získal, připomeňme především Zlatého lva a tři další ceny na MFF v Benátkách. (oficiálny text distribútora)

Nethar

Yimou Zhang ve své klasické podobě. Vesnická škola, chudoba venkova, dětičky a na druhé straně svět "bohatých" a nechápavých lidí ve městě. Mladá paní učitelka (13 let) na měsíčním zástupu se snaží děti udržet ve škole a jednoho ztraceného z nich pak hledá ve městě. Zatímco na vesnici to bylo takové obyčejné, polorozpadlé, zajímavé, tak pobíhání po městě už mě moc nebralo. Navíc motivace hlavní hrdinky mi zcela nebyla jasná, ačkoliv z toho na závěr byla záchrana nebohého chlapce, spíše se mi zdála celou dobu jako mrcha lačnící po penězích za každou cenu :-) Ale ta řeč je úžasná, hlavně jak každou otázku opakujou dvacetkrát, než tázaný pochopí a odpoví ;-) ()

AladdinDC

Honba za křídami do čínské horské základní školy. Tedy je to trochu složitejší a celkem zajímavý příběh, který uputá bezprostředností, množstvím neherců (a scén při kterých náhodní kolemjdoucí nevědí, že hrajou) ale hlavně zajímavým obrazem čínské společnosti. Za tohle vše to stojí vidět. 3 a půl ()

agassi68

Príbeh o tom, že keď sa veľmi chce tak sa dá dosiahnuť takmer všetko. A ešte o tom, že bez medializácie dnes dosiahnete takmer h...o. Na margo hereckého /či vlastne nehereckého/ obsadenia - mali by sa prehodnotiť honoráre mnohých preafektovaných profesionálov. Veľmi príjemný film o jednoduchých ľuďoch. Takých už dnes mnoho neuvidíte.. ()

Akana

Těžko může být něco vzdálenějšího výpravným historickým spektáklům Yimou Zhanga, než tenhle snímek a přece jde o dílo stejného režiséra. Když přemýšlím, kdo by mohl mít ještě takovýhle rozptyl, napadá mě už jedině Steven Soderbergh. Ve filmu Nikdo nesmí chybět jsou důsledně obsazeni neherci, chudé poměry čínského venkova nejsou ničím přikrášlované i když to, jak se k nim autor staví, je spíš politicky korektní výzvou k nápravě než zdrcující kritikou. Taková je ovšem optika západního diváka, Číňan to pravděpodobně vidí úplně jinak. I tak ve mě ale film vzbuzuje rýpavé otázky. Zdůrazňovaná obětavost hlavní hrdinky při nekonečném pátrání ve městě mi nejde moc dohromady s její počáteční laxností ve škole a vlastně ani s čistě zištnými pohnutkami její anabáze. To, že příběh končí happyendem, je sice příjemné, ale jeho přešponovaná sladkobolnost přece jen trochu dráždí. Naopak moc se mi líbila pasáž, kde Wej Min-č' jakoby mimochodem učí děti matematiku pomocí vypočítávání částky potřebné na její cestu do města. Tahle dějová nit mohla být rozvinutá víc. Můj dojem z filmu není rozhodně jednoznačný, ale cením si na něm jeho formální neučesanosti, občasné zábavnosti a hlavně možnosti nakouknout trochu do toho (pro nás) zvláštního světa jménem Čína. Každá taková konfrontace je užitečná. 70% ()

dokktor

někdo by mohl říct, že to bylo trapné, zbytečně vykonstruované, amatérsky zahrané a bůhví jaké námitky by se proti tomuto filmu dali ještě vznést. mě to ale naprosto odrovnalo. už od začátku celá ta neherecká banda vesnických balíků, v čele s úžasnou wei minzhi, svým projevem působí tak amatérsky roztomile, až mi z toho srdce čirou radostí zaplesalo. něco tak dokonale nedokonalého, kde neskutečně dojímavý humor pryští z ryzí autentičnosti projevu lidí, kteří před kamerou očividně v životě nestáli, sem viděl naposled u formana. ona to asi původně není prvoplánově komedie, ale já sem se upřímně chechtal od začátku až ... no až zas do konce uplně ne. konec vyústil v celkem solidní doják, který sem ale po předchozí výtečné podívané byl víc než ochotný akceptovat. asi proto, že sem si ho při každém dalším absurdním počinu hlavní hrdinky čím dál tím víc přál. buďto pomalu senilním, nebo to čang umí opravdu vygradovat. o to větší radost z tohoto kouzelného snímku mám, že sem až do závěrečných titulků měl za to, že to natočil někdo jiný, takže můj pohled nebyl zakalen aurou velkého jména. ()

tompaulman

Několik uživatelů tady napsalo, že jim závěr připadal moc pohádkový či propagandistický. Mě naopak až závěr přesvědčil, že tohle bude za 5 hvězdiček, protože mě rozsekal hned dvakrát. Poprvé vyústěním příběhu, které bylo úplně jiné, než jsem očekával (tipoval jsem, že to skončí průserem). Podruhé při naběhnutí titulků, jelikož jsem celý film netušil a ani jsem nepojal podezření, že herci vlastně nejsou herci. Obsazení amatérů do rolí podobných jejich skutečným životům byl od Zhanga skvělý tah, který celému filmu přidal na autentičnosti a postaral se o zcela přirozené výkony postav. Jinak osobně na filmu nevidím nic ideologického. Kdyby komunisti chtěli ukázat, jak se v jejich zemi žije krásně, asi by neukazovali chudé vesničany, co nemají ani na jízdenku. A sbírky se úspěšně pořádají i u nás. ()

markotter

Moc příjemný filmeček. Krásný byly děti neherci a učitelka Wej - na tý byla vidět moc hezky každá emoce. Docela jsem byl rád , že to dobře dopadlo a že děti dostaly svojí křídu.... ()

Henry Morgan

Já tyhle asijský fláky moc nepreferuju, ale na tomhle bylo od začátku poznat, že to má cenu sledovat. Začátek se velmi rychle rozjel, celou dobu to poukazovalo na situaci v Číně, i když pravdou je, že si neumím představit k čemu mi ta vědomost je, až na to, že je to vědomost a jako taková obvykle není dána zhůry. Ale když si odmyslím 106 minut poukazujících na bídu v číně, její zhuntovaný a nesmyslný školství, snahu vydělat si peníze za každou cenu(bylo to podáno velmi dojemně-jemným způsobem, tak si to nejde odmysle!!), tak mi z toho zůstane vcelku pěkný, příjemný příběh s americkým happy endem. Nějak se to tak namíchá v optimálním poměru a máme vcelku zajímavý celovečerní, poučný a slzavý film, plný beznaděje, bezmoce, štěstí, lásky, soudržnosti a víry v další generaci, ovšem dost daleko od nás. Souhlasím s 76%, i když přiznejme si, že kdyby to neposloužilo rozvojové zemi, tak by o to nikdo ani nezakopnul a našlo by se pár idiotů, kteří by se to tu domýšlivým a rádobyzasvěceným způsobem rozhodli rozcupovat. ()

sanikope

Možno je to tým že už sa 4 deň potím v horúčkach, že moja manželka má rakovinu a že asi nevidím všetko úplne najtriezvejšie. Viem že záver je plný propagandy. Ale mne to je a bolo úplne jedno. Asi som potreboval tie upchaté dutiny dáko preplakať. A učiteľka Wei mi k tomu dopomohla. Vďaka😿😂 ()

rottik-cb

Asijské filmy mám ráda. Ty od Yimou Zhanga obsahují širokou škálu žánrů od výpravných kostýmových dramat (Kletba zlatého květu), přes bojové romance (Klan létajících dýk) až po komorní, lidské příběhy, které ale člověka chytnou za srdce nejvíc. Nikdo nesmí chybět je ten poslední případ. Dává do kontrastu chudičkou horskou vesnici, kde se kantor místní školy musí rozhodovat, jestli spraví lavici nebo koupí tak nepostradatelné křídy, s velkoměstem, pulzující tepnou západního střihu se vším všudy- podnikateli i žebráky… Vypráví příběh o tápání, hledání, odhodlání a neskutečném osobním nasazení. Plus krásné exteriéry čínských hor. Odmyslíme-li si místy chabý scénář (snad snaha o autenticitu?) a propagandistické tóny (přece jen, jsme v Číně), dávám 4*. /můj první komentář na ČSFD =D/ ()

GudMen

Nejsem si jistý, odkud pramení mé částečné zklamání. Jestli z absurdity samotného příběhu, či nepochopení čínské kultury. Proč dívka ve snaze přivést chlapce zpět do školy opustí celou třídu, kterou má na starosti? Neherecký ansámbl může být omluvou pro nepřesvědčivé výkony, ale ne pro slabé dialogy. Ovšem námitce, že Xiangsheng Shi také není tak úplně scénárista, bych věřil. ()

Marat

Na Zhanga Yimou málo barevný film, jak jsme zvyklí. Děj je jednodušší a nevím, zda mi tento film od režiséra vyhovuje tak moc jako jiné, které zbožňuji. Určitě film byl jemně nad průměrem, ale hodnotím 3 z hlediska filmů tohoto režiséra. ()

Pavel_Pan

Záměrně civilní a přesto promyšlené, poetické a kouzelné představení mistra Zhang. Natočit tenhle motiv někdo za velkou louží, brouzdalo by se po kolena v klišé. K plavání na velké vzdálenosti není potřeba velké myšlenky oblékat do honosnosti, sluší jim i pobyt v kapse zdánlivě šedé každodennosti. Jdeme odněkud někam, tuhle obraznost všech našich osudů a dějin pochopili zlatá šedesátá, ale koneckonců i Kurosawa a víceméně i Zhang, Yimou. Film není vhodný pro diváka, vyžadujícího ukecaný popis anebo křiklavý design. ()

Seminář čínských filmů 2012

Seminář čínských filmů 2012

03.03.2012

Kino Svět, Hodonín od 9. do 11. března 2012. Přehlídka, navazující na tradici seminářů asijské filmové tvorby, pořádaných v uplynulých letech ve Veselí nad Moravou v kině Morava se od letošního roku… (viac)