Mláďa

(festivalový názov)

"Šelmy", spolok mladých skautov, prichádza v doprovode troch vychovávateľov do oblasti, kde sa podľa tamojšieho obyvateľstva pohybuje mýtická postava nazývaná "Kai", napol človek, napol vlkolak, neustále vyhľadávajúci svoje obete. Koho uhryzne, premení sa ďalšie monštrum. Nikto okrem malého Sama, ktorý je drvivou väčšinou skautov i samotnými vychovávateľmi občas šikanovaný, historke neverí. Sam je však presvedčený, že to, čo videl, je skutočné. Škoda len, že ostatní sa neriadia jeho radami, pretože nebezpečenstvo je omnoho bližšie, než sa na prvý pohľad môže zdať. (*CARNIFEX*)

pornogrind

Welp ( Cub ) má podobnej námět s celkem vydařenou hororovou komedií "Scouts Guide to the Zombie Apocalypse". S tím rozdílem, že Welp je bez vtipu a po lese nepobíhají Zombie, ale máme tady jiné zlo. Po lese prý běhá " Kai " ( něco jako vlkodlak ) nebo e všechno úplně jinak. Tak či tak to není nic originálního. Koukatelný to je, ale určitě to nenadchne. ()

JASON_X

Welp je nejen milým příspěvkem ke vzájemné a upřímné vlámsko-valonské nenávisti, ale hlavně cenným informačním materiálem pro všechny rodiče, kteří se zrovna rozhodují, zda upsat svou ratolest skautíkům. Nemusejí mít velké obavy - jejich synka nejspíš nebude nikdo análně zneužívat, jen ho možná sem tam trochu sadisticky pošikanuje nějaký psychopatický vedoucí, nebo ho v lese pokouše zmutovaný kanibal. Ale to přece není nic hrozného, vždyť trocha dobrodružství ke správnému a zdravému dětství patří. Belgická filmová pralinka pro všechny milovníky bizarních šíleností, nebo úplných pitomostí (což někdy splývá). Pozvolný začátek, ale o to velkolepější finále, poslední čtvrtina je skvělá. Mně osobně svou praštěností nadchlo mutantí řídící centrum a mutantí důmyslné senzorické pasti. Nejlepší momenty - samozřejmě šíp a vosí hnízdo, ani křížový kmenový tlučec nebyl k zahození, ale nejvíc se mi líbil závěr, kvůli kterému taky zvedám hodnocení. ()

tron

Miestami priemerná, miestami parádna (belgická!) mäsiarčina. Poteší sympatický kasting, pekná lesná výprava, plno drsných scén, množstvo kontroverzných scenáristických rozhodnutí (zomierajú postavy, od ktorých by ste to vážne nečakali + megatemný záver) a tvrdé gore. Ale tiež predvídateľný scenár a neveľmi zaujímavé postavy. Niekedy je to na 40%, niekedy na 80%. Tak dávam 60%, ale ak máte v láske camp slashery, určite si to pozrite. Boh múch skombinovaný s Piatkom 13 a knihou Oddiel od skvelého Nicka Cuttera. ()

PetrPan

Ve Welp ožívá jedna z mnoha bezejmenných strašidelných povídaček vyprávěných u skautských táboráků. Na kdo a proč je tedy zbytečné se ptát. Mají bubáci motiv? Belgická lahůdka kráčí cestou kempových slasherů, kterou kdysi vyšlapal zejména legendární Pátek, a kráčí jí důstojně a s grácií. Nečekejte však masakr od začátku do konce a ani dnes docela oblíbený černý humor, i když minimálně jedna scéna vám bránici polechtá. Tenhle slasher je klasická poctivá práce, postupné budování napětí, skvělá lesní atmosféra, zabiják/ci nastupuje/í na scénu docela zřídka, ale v závěru udeří s brutalitou, která nezná mezí. Masomlejn, díky darkrobyku, mi až vyrazil dech. Víc podobných záležitostí a slasher se možná dočká své renesance, kéž by. Five! A to i za skvělý soundtrack, osmdesátky hadra! Viděno během Challenge tour 2015: 30 dnů se světovou kinematografií ()

*CARNIFEX*

"Šelmy", spolok mladých skautov prichádza v doprovode troch vychovávateľov do oblasti, kde sa podľa tamojšieho obyvateľstva pohybuje mýtická postava nazývaná "Kai", napol človek, napol vlkolak, ktorá neustále vyhľadáva svoje obete. Koho uhryzne, premení sa ďalšie monštrum. Nikto, okrem malého Sama, ktorý je drvivou väčšinou skautov či jedným zo samotných vychovávateľov šikanovaný, historke neverí. Sam však verí tomu, čo videl. A mali by mu aj ostatní, lebo nebezpečenstvo je omnoho bližšie ako sa na prvý pohľad môže zdať. V prvom rade musím vyzdvihnúť kvalitu kamery. Z pohľadu hororových prvkov najviac zaujali nápady pásc, či občasné gore scény, ktoré boli spracované na celkom slušnej úrovni. (SPOILER) Taktiež potešil mätúci vývoj deja, ktorý sa od úvodu prezentoval nejakým smerom, no nakoniec bola jadrom príbehu úplne iná problematika. Sprvoti mi všetko pripadalo ako pre generáciu "násť" ročných, ale odstupom času režisér celkom slušne pritvrdil, takže nakoniec spokojnosť na úrovni lepšieho priemeru. Záver je celkom "milou" satisfakciou, ktorá k hororu proste patrí - 55%. ()