Katedrála

Petr Skala

Scenár:

Petr Skala

Radovan Lukavský (rozprávač)

Dokumentární film o rekonstrukci kulturní památky chrámu sv. Víta. (oficiálny text distribútora)

sator

Nečekejte fakta spíše pocity. Lukavský ve svém komentáři bruslí kolem víry a boha obé nahrazuje slovem světlo, o původním významu Katedrály nezazní ani slovo. Katedrála je vyvýšené místo které nás nutí zvednout zraky, každý ji v sobě vlastně máme, dodávám já, amen:-) ()

Radko

"500 bytov. 500 súčasných trojizbových bytov by sa vošlo do katedrály. Toľko priestoru potrebuje katedrála, aby vyjadrila rozpätie ľudského ducha.". Poetizujúci prúd striedmych slov, hudby a obrazu narúšajú práve tieto vety, vyslovené v záverečnej časti dokumentu. Akoby dovtedajšiu mystickú poctu katedrále svätého Víta, vznášajúcu sa kdesi v nadoblačne, zrazili citované slová rovno do kuchyne, spálne či kúpeľky diváka. Zvyšok vydarený. ()

Marze

Poetické zpracování. V katedrále jsem byl mnohokrát a dělal seminárku o ní na jazykovou zkoušku. Z dokumentu se toho o katedrále moc nedozvíme, ale minulý týden jsem v turecké části Kypru viděl katedrálu vybouranou na mešitu s přistavěnou věží, tak snad něco takového nepotká jednou tu pražskou. Přeci jen jí stavěly staletí. ()

honajz

Mysticko-meditativní dokument o katedrále sv. Víta v Praze s vemlouvavým komentářem Radovana Lukavského, plný zajímavých a dobře nasvícených detailů, který ale nakonec je jen a jen oslavou lidské práce. Pobavilo mě, jak dovedně se tvůrci vyhnuli jakékoliv zmínce o tom, k čemu katedrála slouží především - tedy bohoslužbě. A mluví se jen o odkazu historie a králů. Ve druhé polovině poněkud onu mystickou náladu naruší záběry z renovace katedrály, ale zas jsem si říkal, kurňa, jak to tenkrát točili bez dronů? Zaujaly mě i některé statistické údaje, třeba to srovnání s Václavským náměstím nebo 500 třípokojovými byty. ()

otík

Tenhle psychézní sen měl ke slušnému dokumentu hodně daleko. Začátek vypadá jako úvod ke starému krimi filmu, jen v těch skalách chybí mrtvola. Pak pár jakože slušných záběrů s pár historickými údaji v podání filmového slova Radovana Lukavského. A v závěru jen záběry na sochy s odlesky světla. Vážně, co to mělo jako být? Tohle je dokument o rekonstrukci našeho nejvzácnějšího kostela? Pokud si to tak přáli komunisté, tak se jim opravdu povedlo udělat dokument zcela o ničem. Ale pokud to mělo být myšleno vážně, tak nevím, kam dal pan autor oči a cit. Tady chybí jakýkoli celkový záběr na vnitřek chrámu, chybí tu zásadní fakta, jména, další údaje. Tady vlastně není nic a jednu hvězdu dávám snad jen za záběry na pracovníky na střeše chrámu. Děs a bída. ()