Katedrála

Petr Skala

Scenár:

Petr Skala

Radovan Lukavský (rozprávač)

Dokumentární film o rekonstrukci kulturní památky chrámu sv. Víta. (oficiálny text distribútora)

Radko

"500 bytov. 500 súčasných trojizbových bytov by sa vošlo do katedrály. Toľko priestoru potrebuje katedrála, aby vyjadrila rozpätie ľudského ducha.". Poetizujúci prúd striedmych slov, hudby a obrazu narúšajú práve tieto vety, vyslovené v záverečnej časti dokumentu. Akoby dovtedajšiu mystickú poctu katedrále svätého Víta, vznášajúcu sa kdesi v nadoblačne, zrazili citované slová rovno do kuchyne, spálne či kúpeľky diváka. Zvyšok vydarený. ()

Marze

Poetické zpracování. V katedrále jsem byl mnohokrát a dělal seminárku o ní na jazykovou zkoušku. Z dokumentu se toho o katedrále moc nedozvíme, ale minulý týden jsem v turecké části Kypru viděl katedrálu vybouranou na mešitu s přistavěnou věží, tak snad něco takového nepotká jednou tu pražskou. Přeci jen jí stavěly staletí. ()

honajz

Mysticko-meditativní dokument o katedrále sv. Víta v Praze s vemlouvavým komentářem Radovana Lukavského, plný zajímavých a dobře nasvícených detailů, který ale nakonec je jen a jen oslavou lidské práce. Pobavilo mě, jak dovedně se tvůrci vyhnuli jakékoliv zmínce o tom, k čemu katedrála slouží především - tedy bohoslužbě. A mluví se jen o odkazu historie a králů. Ve druhé polovině poněkud onu mystickou náladu naruší záběry z renovace katedrály, ale zas jsem si říkal, kurňa, jak to tenkrát točili bez dronů? Zaujaly mě i některé statistické údaje, třeba to srovnání s Václavským náměstím nebo 500 třípokojovými byty. ()

otík

Tenhle psychézní sen měl ke slušnému dokumentu hodně daleko. Začátek vypadá jako úvod ke starému krimi filmu, jen v těch skalách chybí mrtvola. Pak pár jakože slušných záběrů s pár historickými údaji v podání filmového slova Radovana Lukavského. A v závěru jen záběry na sochy s odlesky světla. Vážně, co to mělo jako být? Tohle je dokument o rekonstrukci našeho nejvzácnějšího kostela? Pokud si to tak přáli komunisté, tak se jim opravdu povedlo udělat dokument zcela o ničem. Ale pokud to mělo být myšleno vážně, tak nevím, kam dal pan autor oči a cit. Tady chybí jakýkoli celkový záběr na vnitřek chrámu, chybí tu zásadní fakta, jména, další údaje. Tady vlastně není nic a jednu hvězdu dávám snad jen za záběry na pracovníky na střeše chrámu. Děs a bída. ()

sator

Nečekejte fakta spíše pocity. Lukavský ve svém komentáři bruslí kolem víry a boha obé nahrazuje slovem světlo, o původním významu Katedrály nezazní ani slovo. Katedrála je vyvýšené místo které nás nutí zvednout zraky, každý ji v sobě vlastně máme, dodávám já, amen:-) ()