Velká podzemní válka

• Česko Podzemní boje první světové války (viac)
všetky plagáty
TV spot
Veľká Británia, 2014, 5x45 min

Réžia:

Andrea Vogt

Kopali tunely pro vítězství – v blátě Vlámska, ve vápenci v oblasti Champagne nebo v žule Alp – a mnozí z nich zemřeli neslavnou smrtí. Muži, kteří kopali tyto tunely, jsou neopěvovanými hrdiny 1. světové války – horníci, kteří kopali a razili hlouběji a hlouběji, riskovali životy a roztrhali by se na kusy pro pár metrů území pod povrchem. Tato série o hornících 1. světové války vysvětluje strategii vzniku a vedení tunelů, techniky zavedené Němci, zdokonalené Brity a Francouzi, a posléze převedené do vojenské taktiky ve vysokých horách Italy a Rakušany, kteří kopali v tvrdé žule a ledu Alp, aby mělo dělostřelectvo lepší pozice nebo se mohla odstřelit celá jedna strana hory. (oficiálny text distribútora)

Ikewoo

Je to zajímavý dokument, i když tu tématiku nezpracovává zcela komplexně, tak mě příjemně překvapil už tím, že se neomezil jenom na hřeben u Messines nebo západní frontu, ale zabrousil (světe div se, protože to natočili Britové) také na fronty R-U armády. Pokud tedy odhlédneme od tématu, tak jde o vcelku solidní dokument, postavený vždy z části na osobním příběhu, který ilustruje danou bitvu. Co ovšem nemám rád, to je zatahování dnešních příbuzných vojáků do dokumentu. V docela velké míře jsou v dokumentu používané moderní "rekonstrukční" záběry, ty se bohužel zhusta opakují a tak vás ten stejný "výstřel" z pušky vzor 88 po páté už přestane bavit. Občas se tam taky objeví trošku mimo dobová fotka (rakušané s Villar-Perosou jako ilustrace Flander?), ale jako celek je to lehce nadprůměrný dokument bodující tématikou, ztrácející lehkou zmateností (občas je obtížné pochopit souslednost jednotlivých událostí) a českým dabingem, kterému přinejmenším německé termíny opravdu zoufale nejdou vykoktat správně. ()

Guran

První světová válka byla první válkou, která masově zabíjela. První válkou, která se odehrávala i ve vzduchu a také první válkou, která zasáhla i do podzemí. Většina dílu tohoto dekumentárního cyklu je dobře zpracovaná a a hodně zajímavá, ale bohužel ne všechny jsou takové. Jinak se jedná o celkem povedený dokument o 100 let starém konfliktu. ()

Ruda.neck

Kopání tunelů pod liniemi nepřítele a jejich vyhazování do vzduchu jako součást vojenských operací byly v takovémto měřítku možné pouze za zákopové první světové války. Z tohoto pohledu je to velmi zajímavý dokument. Zpracování mi však přišlo příliš laciné a opakující se "historické" hrané pasáže nudné. Stálo by za to dané téma zpracovat mnohem systematičtěji a komplexněji, doplnit třeba o letecké záběry dané oblasti, promítnout historické mapky, plánky a popisované události do současné krajiny apod. Aktuální záběry hory Col di Lana jsou sice nádherné, ale představu o průběhu jejího dobývání si na jejich základě člověk neutvoří. ()