Ján Hus

(TV film)
  • Česko Jan Hus

Trojdielny televízny film o Jánovi Husovi, významnom stredovekom českom teológovi, katolíckom kňazovi, kazateľovi a náboženskom reformátorovi. Je považovaný za jedného z predchodcov protestantskej reformácie. Scenáristka Eva Kantůrková, vedie divákov príbehom majstra Jána Husa od začiatku 15. storočia až ku kostnickej hranici, v roku 1415. Na rozdiel od tradičného obrazu sociálneho reformátora, sledujeme Husovo myšlienkové a mravné posolstvo, ktoré o celé storočie predbehlo zásadný zlom európskeho vývoja. Dramatický dej, je ukotvený v spletitom stretu názorov, ambícií a mocenských manipulácií cirkevných i svetských autorít – kráľa Václava IV., Jeho brata Žigmunda, pražského arcibiskupa Zbyňka, ambicióznych kardinálov a troch pápežov, ktorí si robia nárok na pastiersky stolec a z toho titulu aj na odvádzané dane. Západná cirkev prechádza ťažkou mocenskou aj mravnou krízou. Jan Hus, majster Karlovej univerzity a kazateľ v pražskej Betlehémskej kaplnke, pociťuje spoluzodpovednosť za osud rozštiepenej cirkvi vo vzťahu k veriacim a dospeje k presvedčeniu, že jediným východiskom z úpadku, je viera v živého Krista a jeho učenie. Volá po mravnosti tých, ktorí majú byť veriacimi duchovnými pastiermi. To zosilňuje nespokojnosť zo strany vysokého kléra aj konkurujúcich farárov. Našťastie, Ján Hus, sa tešil priazni kráľovnej Žofie. V kritických okamihoch to bola práve ona, kto mohol u svojho manžela, Václava IV., žiadať pre majstra ochranu. Husovým opakom je protipápež Baltazare Cossa, pirát a dokonca možno aj vrah. Paradoxne, tiež v Kostnici, kde bol Hus súdený za údajné kacírstvo, bol Cossa tým istým konzíliom zosadený z pápežského stolca a uväznený. Prapodivným nástrojom, ktorý zohral v prenasledovaní Husa mimoriadnu úlohu, bola nesúrodá koalícia ambiciózneho pražského kléra, žiarlivých kolegov z univerzity, vrátane Husovho priateľa, majstra Štefana z Pálča. Ten sa v Kostnici stal dokonca jedným z hlavných žalobcov. Ján Hus chcel svoje presvedčenie pred Kostnickým konzíliom v rámci dišputy obhajovať. Konzílium však také pravidlá neprijalo a Ján Hus, bol obžalovaný ako kacír. Konečným rozsudkom nebol odsúdený len on, ale aj jeho predchodca, dávno mŕtvy Ján Viklef, ktorého kosti nariadilo to isté konzílium vykopať, spáliť a popol rozptýliť v rieke. (RTVS)

othoson

Uvažoval jsem o průměrných třech hvězdách, které by si trojfilm možná s přivřením Žižkova slepého oka i zasloužil, nebýt té hrozné a rušivé hudby arcikacíře Kocába. Koho to proboha napadlo, toho by měli upálit!!! Amen ()

fafejt001

NO , chvalitebný pokus , Dolanský a Javorský dost solidní , ale Hádek se na to nehodil . Bohužel , zde sáhli hodně vedle . Zcela nevhodný typ na tuto roli . Hudba místy opravdu dost divná . Chápu Kocába , že to chtěl ,, po novemu ,, bohužel spíše to dost rušilo . Těšil jsem se na tuto trilogii , ovšem nemohu se zbavit pocitu velkého zklamání . Zatím vede Zdeněk Štěpánek jako Hus , a to na plné čáááááře . To byl pan herec . ()

Scaevola

První dvě episody jsou zajímavé snad jen hudbou M. Kocába, který byl vskutku netradiční volbou, jež však snímku v konečné formě prospěla. Hlavní tíhu ale nesou nekonečné tahanice mezi jednotlivými stranami na universitě i v církvi, přičemž diváka zahlcující nudné prostřihy do soukromí, mezi nimiž i dobře zrežírované scény vášnivých učených disputací působí nepatřičně, neboť průměrný recipient bez znalostí velmi širokého středověkého kontextu nemůže vědět, o čem že se to vlastně jedná, a jediné, co si (opět) odnese, je, jak ti zlí (Němci) chudáka Husa potopili. V tom ho utvrdí i finální díl přeškrobený poštolkami a štkajícími královnami, který už otevřeně akcentuje tradiční pohled na "bojovníka za pravdu", byť si dovolím svou kritiku ztupit postřehem, že císař a král Zikmund tentorát alespoň odchází z boje jako politický pragmatik a nikoli jen jako výlupek zrzavých ďáblů. Úplnému konci samozřejmě nelze upřít patetickou emocionálnost, která je působivá a chvílemi i ohromující (především zpověď do rukou dominikána a výkřik Jeromýnův), avšak i zde ruší zbytečné odbočky na plačící matku a naříkající národ. Nové zpracování tak kombinuje televisní výpravu (především nedostatek komparsu byl v některých scénách velmi znát) a tradiční myšlenkový pohled - to však vlastně není výtka: Jan Hus byl zcela výplodem středověkého vidění světa a tudíž nám přes všechny snahy kteréhokoli světonázoru může být zprostředkován jen skrze tu či onu ideologii. Tvůrci tohoto konkrétního díla si jen mohli odpustit záplavu emocionálního vydírání a měli hrdinu upálit už v prvním díle. ()

kokofek

Postava Jana Husa v podání Matěje Hádka mě uchvátila.Těžko se asi někdy dovíme jaký byl člověk,jakou měl povahu a jak se choval v soukromí.Historicky takové věci nejsou doloženy.Doložitelné jsou pouze fakta a tak zbytek je na tvůrcích filmu,aby zvolili jak se bude Jan Hus chovat mimo doložené a zaznamenané události. ()

DaNvYto

Tento snímek zcela věrně vystihuje českou kinematografii... kostými, kecy a kecy... Doufám, že se v budoucnu dočkáme konečně i řádné reprodukce... jakékoliv bitvy a boje.... v pořádném snímku, jehož je naše historie hodna... Zatím si můžu dokola pouštět leda tak Vávrovu trilogii... Česká kinematografie prostě nemá koule točit velkofilm a raději hledá milion cest jak hopsat okolo. Nehledě, že nábor herců dělali v Ulici. ()

Crust

Celkem povedená nová adaptace (viděno jakožto celovečerní film) na úrovni většiny současných historických televizních filmů v koprodukci ČT, čili zdařilé, jen jsem vůbec nepochopil ty elektronické beaty, nebo zvuk elektrické kytary v posledních cca 15 minutách filmu. Nemám nic proti Kocábovi, ale tímhle to totálně zazdil a nechápu, jak to tam mohl režisér nechat. ()

Majrek

(po shlédnutí 1.dílu): Historický dokument zatím splnil má očekávání jen částečně. Co se týče pravdivosti historických souvislostí, snaží se je autoři skutečně vylíčit věrohodně. Je však otázkou, zda nám herecké ztvárnění umožní opravdu filmu "věřit". Občas to trochu zaskřípe, například když jsou poněkud násilně zdůrazněny opilecké sklony Václava IV. (téměř neustále upíjí z poháru vína), nebo když se mladý Hus baví s královnou Žofií (uvolněně a kamarádsky, v duchu rovnostářství 20.století). Na druhou stranu, disputace, které se točí kolem Wycliffova učení a myšlenkové zrání Jana Husa není ztvárněno tak špatně, jak jsem se obával. Člověk se pochopitelně neubrání srovnání s Janem Husem Otakara Vávry a hereckými výkony hlavních protagonistů - to potom modernímu zpracování trochu ubírá lesk... Ale nerad bych předbíhal. Ještě nás čekají dva díly. Prvek, který u mně osobně skřípe nejvýrazněji, je hudba. V dramatických momentech se najednou nevybíravě ozve "Pražský výběr" svými basovými kytarami... ...nejeden divák se zachmuří a mistr Jan vstává hněvivě z popela... (po shlédnutí 2.+3. dílu): Už už jsem si říkal, že na Kocába si časem zvyknu. Ty nedotažené, ukňourané hlasy se do středověkých dob hodily rozhodně více, než perkuse a basové kytary. Říkal jsem si - snad si už daly pokoj. A pak najednou - bác ho - při Mistrově upálení se ozve opět ďábelský bigbít... A aby toho nebylo málo, začnou naši hrdinové řvát jako při hromadném vyvrcholení... Tak laciné až kýčovité dramatizace přece nebylo třeba! Přitom fantastická kamera, výborná režie a přesvědčivé herectví mohlo film posunout do opravdových výšin, kam už ani poštolky nedoletí... Hádkův Hus byl v Kostnici se svými pochybami tak lidský... Odhlédnu-li od nepovedených a místy křečovitých okamžiků, musím film přece jen pochválit, neboť Česká televize konečně po dlouhé době vyplodila něco, co stojí za řeč.... ()

LoArmistead

Filmový Jan Hus je rozporuplná skládačka složená z dílků velmi rozdílné kvality. Jako jeho hlavní klad vnímám už samotnou ochotu příběh Jana Husa vůbec zfilmovat, Je dobře že tak česká kinematografie získala vedle Vávrovy bolševické masírky i nějaký důstojný film na toto téma. U historického filmu je vždycky dobře i to když má režisér odvahu dějiny interpretovat a ne je jen opisovat. Problém ovšem nastává když se z interpretace stane zkreslování. A tomu se ani tento Jan Hus bohužel nevyhne (ta "milostná" linka Hus a královna Žofie Bavorská to už je hodně za čárou). I historické postavy zde vystupující jsou interpretovány podle zažitých klišé a stereotypů - Hus, Václav IV. i Zikmund, Cossa, Páleč. Co se týká řemeslné stránky tak té bych vytkl asi jen "nedodělanost" scén - interiéry a exteriéry jsou sice dobové, ale jsou prázdné, sterilní, bez duše a atmosféry. Naopak často kritizovaná Kocábova hudba se mi líbí a chválím tvůrce za odvahu. Celkově je Jan Hus lehce nadprůměrným dílem. K dokonalosti a vypilovanosti mu chybí hodně, ale divákům má co nabídnout a určitě má potenciál u některých z nich podnítit zájem o historii a příběh Jana Husa. A o to jde u takových filmů především. ()

Tishe

nemůžu říct, že bych trilogii o Husovi zařadila mezi své oblíbené filmy, ale česká televize se pořád více rozjíždí, až na tu hudbu (sice to mohlo pro některé být odvážné spojení dvou různých stylů, však pro mě to bylo jako pěstí do oka) to byl opravdu důstojný počin k významnému svátku českých dějin. Na měřítka kvalit českého filmu nemůžu nic vytknout, opravdu výborná práce a to hlavně herců, připomněli jsme si jména těch na které už sedal prach, Matěj Hádek si hned po "užovkách" střihl další hodnotnou roli a Dolanský se aspoň trochu oklepal z Babovřesek a ikdyž byl Páleč pěkný hajzl, tak při závěrečné scéně to dohnal až k slzám. Co se filmu týče, až na hudbu nevytknu nic, Jan Hus byl téměř dokonalý. ()

pesbara

tak po trojce jsem trošku lépe naladěný. Skoro bych se nebál říct, že třetí díl byl dobrý a zajímavě udělaný. Jednička a dvojka byla zoufalá. Prostě to mělo mít dva díly maximálně. Kocábova hudba děsběs. Mám rád Matěje, ale ten jeho soprán byl k nevydržení, hudba nevázala s dějem, někdy vysloveně rušila. Vadila mi kamera, kdy se střídala scéna celá žlutá, a pak celá zelená a pořád samý detail, pořád rozmazané a zakouřené.... V celém díle jsem postrádal jediný pořádný celek, nadhled. Představa, že když je to sředověk musí to být pořád ponuré a zakořené je hodně mimo:o/ Viděl někdo z tvůrců hru o trůny, Tudorovce, Vikingy, prostě něco ze současné historické tvorby? Tohle působí jako by se to točila na kavkách v ateliéru, taková trošku lepší inscenace, přitom vím, že techniky schopné natočit to moderně tam bylo hromady... Přes značný rozpočet je znát že nebylo na velké komparsní scény-pohled na dav polootevřeným oknem v druhém díle byl až komický. Spousta nelogičností, kdy nejdřív Hus s arcibiskupem kostnickým mluví německy a pak v jeho společnosti s papežem česky?!?Příjezd Husa do Kostnice byla až parodický. On unaveně vjíží branou a na ulicích hromadně osahávají kardinálové kurvy:o) to jsem se fakt musel smát. Velmi ambiciózní projekt ani zdaleka nenaplnil očekávání a je to škoda.Šaptné kostýmy-všichni chodí v levné pytlovině a královna má furt ten samý, špatné a stísněné lokace. SMutné, bez origináního nápadu a sebemenší kreativity. Prostě dějepis za čárku. Ach jo ()

DanielDall

Zdlouhavý a málo záživný skorodokument. První díl působí jak televizní pohádka na nedělní odpoledne. Ke konci je to lepší. Zikmund s Václavem jsou vylíčení mnohem zajímavěji než mistr Jan. Čekal jsem že se o životě a motivaci mistra Jana dozvím více. ()

Filatov

První díl 50%, druhý díl 60% a třetí díl 80%, takže bych měl dát tři, ale já dám čtyři za úplné finále, které bylo výtečné, ale také za to, že většina lidí tady film zase hodně poplivala. Zbytečně. Trilogie graduje a to je velmi dobře. K dalším pozitivům přidávám jednoznačně herecké výkony (Hádek, Javorský, Kňažko, Dlouhý a představitel Štěpána Pálče). O stupeň horší byl představitel papeže, tomu jsem opravdu moc nevěřil. Podle mého se film docela držel historických reálií a nezajížděl někam úplně mimo, ale nemůžu se zbavit dojmu, že Vávrův Hus na mě zapůsobil mnohem více emotivně, ale nelze tyto dva filmy srovnávat. Jako Čech jsem rád, že jsme vůbec tenhle film po tolika letech dali dohromady a ukázalo se, že je kvalitní. ()

misuleee

Perfektní výprava, úžasné kostýmy! Kocábova hudba s prvky elektroniky mě ale nutila trhat si vlasy. Naštěstí se neobjevovala zas tak často. Tolik kritizovaný Hádek mi do role Husa bezvadně sedí. Vůbec bych řekla, že obsazení se vydařilo. U dialogů jsem si libovala. Jen mě zamrzelo, že to není tak dobré, jak to mohlo být. I tak se ale jedná o jeden z nejlepších historických filmů posledních let. ()

Fyyy

Kocábe, ty vole! Vyzkoušeli tě, posoudili, ale naprosto si nevyhověl! Né, todle není moderně vyprávěný historický film jak Příběh rytíře, ve kterém byla hudba další komickou složkou. Tohle je totiž příběh z dějin českého národa, takže se předpokládá, že se na to bude chtít český národ dívat a film by se jim měl líbit! Ale když tam narveš moderní hudbu (a to i v té nejdramatičtější chvíli jako je upálení!), tak se to kdejakým pamětníkům Vávrova filmu líbit fakt nebude a nejen jim. Korunu tomuhle ORANŽOVOMODRÉMU filmu dává kamera...všechno brát zespoda je cool možná tak u Bayových filmů, ale u českého historického filmu se mi to moc nezdá. Ale vlastně o co jde, ČT je se sledovaní spokojená... kvalita je vedlejší ()

PSyk

Slušný nadprůměr + dostatečný edukativní potenciál. Jsem (opět) překvapen zástupem Brouků Pytlíků, kteří by to natočili lépe, popř. nejlépe. Avšak nejvíce mne šokuje "snaha porovnat" tuto minisérii s Vávrovým ideologickým brakem. Inu, kdo má jednou vymytý mozek, tak už se mu těžko namyje zpátky, že... ()