Predavači stromčekov alebo Veselé Vianoce!

• USA Big Business
Krátkometrážny / Komédia / Rodinný
USA, 1929, 20 min

Koho z nich to vlastně napadlo, dům od domu prodávat vánoční stromky? Jedno je jisté, v kalifornských ulicích osázených palmami Laurel a Hardy se svým obchodním artiklem díru do světa rozhodně neudělají. Setkání s poněkud přecitlivělým majitelem domu ústí v sled vzájemných naschválů, pečlivě zaznamenávaných místním strážcem pořádku. (dopitak)

nascendi

Voči humoru Laurela a Hardyho mám mierne kritický postoj, ale Predavači stromčekov ma kedykoľvek dostanú. To dávkované a eskalované ničenie dosahuje takmer dokonalosti. A James Finlayson bol tejto dvojici dôstojným protivníkom.Ak to porovnám napr. s Pochodom drevených panáčikov, ktorý som videl naposledy, tak je to naozaj "nebe a dudy". ()

Bukk

Právě tohle dílko jsem vybrala jako jeden z filmů na školní projekt vánočních videí. A mělo to větší úspěch než bych čekala. Vzhledem k tomu, že na Laurela a Hardyho v dnešní době jen tak nenarazíte, byla to sázka na jistotu v tom, že tohle většina asi ještě neviděla. Dokázala jsem to sledovat třikrát po sobě a děcka se bavila. To je recenze sama o sobě. ()

Enterprise

Velké štěstí, že Laurel a Hardy nedisponují těžšími zbraněmi než rýči a sekarami, protože tahle jejich demoliční aktivita zaváněla vypuknutím třetí světové. Jeden z nejznámějších příběhu povedené dvojce a taky jeden z posledních z němé éry, což je trochu škoda, protože právě zvuková stopa by dodala celé epizodě tu správnou atmosféru. ()

farfalla

Snímek se dostal do výběru ´National Film Registry´ na uchování filmů významných pro americké filmové dědictví. Příběh je komedie i drama v jednom. Je to také výstižný příklad filmů Stana Laurela a Olivera Hardyho. Ze začátku idylka, předsevzetí pro lepší budoucnost. S postupem času, jako by jim méně a méně záleželo na okolnostech. Jsou zaujeti tím, co dělají, a všechny překážky musí jít stranou.Přežijou jenom lidé, věci kolem jsou na odpis. Vidí jenom svoji spravedlnost, v rámci které všechno dělali, a proto jsou samozřejmě nevinní. Hardy přídá pár svých zahanbených pohledů a Laurel se rozpláče. No, co říct – odpuštěno. Ale nejsou to filmy pro lidi, kteří nesnesou pohled na rozbitý hrníček. ()

Iggy

V téhle prosté grotesce se Laurel a Hardy snaží v slunné Kalifornii od domu k domu prodávat vánoční stromky. Moc úspěchu zrovna nemají a tak když zazvoní u lehce cholerického Jamese Finlaysona, jsou tak neodbytní, až dojde k šarvátce, která přeroste v úpornou bitvu a skončí až totální demolicí jejich auta a zahrady Jimmyho domu včetně interiéru (hlavně váz, s kterými se dobře hraje basseball) i piána. Přítomný policista vše jen sleduje a zapisuje do bloku. Nakonec se spolu se všemi viníky udobří a rozbrečí (což začne samozřejmě Stan). Zdánlivě je po všem, ale skrz slzy nezbedů Stana a Ollieho nakonec pronikne zlomyslný, lehce ďábelský smích a uspokojení nad dobře vykonanou prací. Následuje trochu nedůstojný úprk před policistou, který si toho všiml. Tahle groteska patří k nejznámějších a nejlepším filmům s dvojicí L+H, je také součástí střihového pořadu Když komedie byla králem. ()

• Producent Hal Roach zakoupil dům od pracovníka ve studiu, aby ho ve filmu mohli dostatečně a s klidem zdemolovat. (Komiks)
  • Tato dnes již legendární groteska je považována za kulturně významnou, a proto v roce 1992 vstoupila do Národního filmového registru Spojených států (United States National Film Registry), který se nachází v Knihovně Kongresu. Tento registr sdružuje kulturně, historicky nebo esteticky významné filmy, které kdy na území Spojených států vznikly. (Komiks)