Jídlo, s.r.o.

(relácia)

Pořad Peklo na talíři na Stream.cz si za dobu své existence stačil vybudovat kultovní pověst. Jídlo, s.r.o. ale chceme pojmout trochu jinak. Už nechceme jen o "šmakuládách" mluvit, už nechceme jen číst etikety a rozčilovat se nad nimi. Teď vyrážíme do terénu a chceme se dozvědět všechno o základních potravinách jako je mléko, šunka, pivo, párky, chleba atp. Jak se vlastně vyrábí? Jak se liší výroba "šmakulády" a kvalitního produktu? Je kvalita opravdu o tolik dražší? Půjdeme do největších továren v zemi, které denně vychrlí tuny stejného výrobku, půjdeme i do domácích výroben, kde tradice a kvalita jdou ruku v ruce. Půjdeme se ptát do supermarketů, které produkci domácích výrobců ovlivňují víc, než si lidé myslí. Budeme pátrat po legislativě, která výrobu upravuje. Je dostatečná? Kdo je zodpovědný za mezery nebo nelogičnosti v zákonech, na které doplácí spotřebitel? To všechno chceme zjistit. A pokud možno také změnit. (StreamCZ)

Lucas87

Kamarádi zlatí. Někdy ten Vaněk ze sebe dělá kolikrát šaška to je hrůza....jinak je samozřejmě zajímavé sledovat jak leze do řiti všem, kterým kritizoval jejich výrobu. ()

ppospisil

Velice zajímavý typ pořadu, který česká gastronomie potřebovala, ale samozřejmě by se to dalo ještě o dost vylepšit. :) Chválím skvělý výběr témat a schopnost předat srozumitelně informace, slabší je protěžovanost některých podniků či názorů, avšak největší slabinou je stále opakující se hudba (vím, že to není u tohoto pořadu důležité, nicméně mě to s dovolením opravdu sere!). Zajímavý je i nápad s komiksem, který zdá se ale v nové sérii nebude. Dobrá a poučná zábava za 80%. ()

rublik05

Jelikož se některé epizody dají bez nadsázky použít jako učební pomůcka, o kvalitách tohoto pořadu, který volně navazuje na kultovní Peklo na talíři, opět pod taktovkou šéfa Prakulu Romana Vaňka, se netřeba nijak obsáhle rozepisovat. Tentokrát se podíváme nejen do největších potravinářských firem v ČR, ale i k menším výrobcům, takže je možné porovnat rozdíl mezi velkovýrobou a malovýrobou, podíváme se i na prvovýrobu (rozuměj jatka či dojnice) nebo například na různé druhy pochutin nebo mé oblíbené Plzně a Kofoly. Zkrátka navštívíme všechny možné i nemožné firmy, o jejíchž existenci jsem kolikrát ani netušil, každopádně jsem se vždy dozvěděl kupu informací a nikdy nebyl zklamaný. K tomu všemu ještě ten úžasný Romanův komiks, no prostě paráda. 10/10. ()

dwbmb

První díl připomíná Chléb náš vezdejší s mluveným komentářem, koncentrovaný do pár minut (a tím i zajímavější). Nevidíme nic hrůzostrašného, ale porcování prasete tak, jak jsme si představovali, že by asi mohlo vypadat. Možná naopak ještě snesitelnější a lidštější, než jsme si představovali. Ta správná chuťovka nás teprve čeká v dalších dílech, které ukáží směr celého pořadu. Podle dosud uvolňovaných ukázek to vypadalo, že na nás vrhnou špínu, ale zcela zjevně se dozvíme i něco pozitivního. Hodnocení se pravděpodobně změní na základě dalších dílů. ()

Judy24

Mám výhodu. Mě tohle všechno vždycky hrozně zajímalo a bavilo sledovat (taje výroby kde čeho), takže je to v podstatě pořad šitý mně na míru. Jinak spousta hrozně zajímavých informací a výborné porovnání velkovýroby a malovýroby v jednotlivých navazujících dílech. Jídlo s. r. o. mi pomohlo sebrat odvahu a shlídnout i všechny zvířecí porážky. Připadám si hned míň jako pokrytec. Přestala jsem jíst tavené sýry (a jednou se tam proplížím a vezmu jim celou tu kostku čedaru, než do ní dají tu tavící sůl). Po pár posledních dílech jsem taky přestala věřit chráněnému krajinnému označení (ano, předtím jsem to brala vážně), protože rostlinný tuk v pardubickém perníku a palmový olej v hořických trubičkách, mě dost zklamaly. Nic takového jako Jídlo s. r. o. tady do teď nebylo a byla to škoda. ()

Taffey

Tenhle díl o kávě 2 - rozhovor s majitelem malé pražírny, no, jako milovník ristretta mu dávám, v mnohém, za pravdu. Nicméně mi pěkně pije krev názor, který často slýchávám od baristů, že doma, pořádné espresso neudělám. To by mě šlehlo. Na jedné straně považují domácí kávovary na espresso za nekvalitní a zbytečně drahé, na druhé straně jsou schopni zničit kávu za tisícovku za kilo alternativními přípravami, například french pressem. Ne, že by , takto připravené kávy byly špatné, ale pokud v pořadu mluví o kvalitě zrn, o tom, že tu a tam je nějaké prasklé, tak větší vliv na chuť a kvalitu nápoje celkem má jeho příprava než nějaký defekt zrka. Je celkem očividné, že jedině espresso dostane z kávy to, co v ní skutečně je, například vonné olejové silice, které dělají krému krémou a není to jen nějaká pěna. Rozdíl mezi pěnou a krémou je v tom, že kréma je směs vody a olejů, zatímco pěna je voda s bublinkama. Co se týče vůní a chutí, o tom snad nikdo nepochybuje, že espresso, tím více ristretto, je králem příprav. Jasně, že nemůžu použít kaféautomat, i kdyby stál půl miliónu. Jak říkám. Majitel pražírny má, v lecčems pravdu, ale v mnohém je to silně zavádějící. Neboť třeba na espresso se praží úplně jinak, než pro alternativní způsoby přípravy kávy. Pak to dopadá tak, že si dám espresso z jednodruhové arabicy a pokud nedostanu kafé kyblóso, tak velice často dostanu brčálově kyselý nápoj, byť barista udělal to, co měl. Je to dáno, obvykle, právě nízkým pražením. Tento díl Káva(2) se mi jeví jako celekm tendenční. ()

Uesbe

Vanek je lepší novinár než mnohí študovaní ,,reportéri" a narozdiel od Tumu neverí konšpiráciám ani nepotvrdeným teóriam.......veľmi chválim prístup, ktorý len ukazuje divákom postupy a princípy a nechá ich, aby sa rozhodli, či sa im páčia....to ochutnávanie mi príde celkom v pohode, je to také ,,testovanie na sebe" ()

Jan.Cada1

Pořad je veden velmi zajímavou formou, kdy se kuchařský odborník Roman Vaněk dostává do různých firem zpracovávající potraviny. Líbí se mi, že i když tomu nejspíše dost rozumí, tak se šéfů výroby ptá jak malej Franta - pořad je vhodný i pro technologicky či chemicky méně nadané kusy. Navíc jeden z důvodů, proč jsem v poslední době hodně omezil tzv. šmakulády, protože vidět, jak se vyrábí je opravdu nechutné. ()

MartinTerran

Zajímavý projekt, ve kterém se dozvíme, jak probíhá výroba od začátku, až po finální výrobky ve velkovýrobě a také srovnání s malovýrobou soukromých osob. Pěkně a srozumitelně podané, takže to pochopí opravdu každý. Komiks je suprovní! Hodnocení: 83/100. ()

TarzanLesni

Pořad, který v podstatě navazuje na Peklo na talíři. Je celkem zajímavé sledovat výrobní proces jednotlivých surovin od samotného počátku a co všechno se do nich dává. ()

anyonecek

Roman Vaněk se toho nebojí a řekne co si myslí, otázky má přesně dané na české občany a na jejich potřeby. Jsem velice rád, že někdo ukazuje i jen malý nákuk do tohodle velkého chaosu, do kvality jaká dnes existuje ve velkých supermarketech, ale i v malých vesnických prodejnách. V dnešní době se vyznat v tom co si člověk kupuje je opravdu umění, je velice smutné co se dozvídám z těchhle pořadů jako je Jídlo s.r.o. a nebo Peklo na talíři. Zase řeknu i kdyby tam nebylo všechno pravda, upřímně 90% určitě je a prostě mi to trochu ukáže směr. Rozhodně v tom nevidím jen reportáž jak se dělá mouka a z toho pečivo, vidím tam vše okolo i jak to šidí a co do toho všechno přidávají. Určitě velmi doporučuji tento pořad alespoň se jen poinformovat co vůbec jíme, názor vám zde nikdo nevnucuje, je to čistě a jen na vás co si z toho odnesete. Ale i úplný hlupák asi usoudí, že kilo šunky za 80kč a druhá za 40kč, tak snad je něco špatně ne? ()

Mr.nachos

Kamarádi drazí, tohle je trochu jiná šmakuláda než peklo na talíři, ale o nic horší. Ba naopak. Jen bych se vystříhala těch sprosťáren Slušný pořad jde dělat i se slušným slovníkem. ()

marek29

Absolutní nutnost pro lidi co v ČR jí a tudíž všechny, kdo kdy vkročili do supermarketu. Poodhalí dost tajemství ze světa potravin a odpoví na řadu otázek. Mohu jen a jen doporučit jen tak dál Romane :) P.S. Ten komiks byk hroznej, dobře že skončil ()

Murysek

Super pořad, dozvídám se spoustu zajímavých informací z výroby produktů, které jíme a pijeme. Skutečně obdivuji u některých tradičních českých výrobků, že je stále zapotřebí i lidí a ne pouze strojů. Roman je hrdina českých pupíků. ()

Adámo

Vzdělávací a osvětová kvalita pořadu je pro českou společnost a její kulturu stravování tak významná a zásadní, že jsem s to přehlédnout slabší díly, vulgarismy i Vaňkův styl humoru, který úplně nemusím. Ale pokud se na pořad díky tomu bude dívat širší publikum, prosím. Hodnotím po skončení série a po shlédnutí všech dílů. Doporučuji i Peklo na talíři | 12/2017 ()