Fotograf

• Česko Fotograf (viac)
Česko, 2015, 133 min (Alternatívna 130 min, televízna verzia: 86+87 min)

Kamera:

David Ployhar

Karel Roden, Marie Málková, Zuzana Vejvodová, Václav Neužil ml., Jitka Sedláčková, Vanda Károlyi, Jenovéfa Boková, Vilma Cibulková, Marika Procházková (viac)

V příběhu se vracíme k některým osudovým křižovatkám turbulentního života hlavního hrdiny (Karel Roden), člověka, který je obdařen nejedním výjimečným talentem, živelností a vášní. Všechny tyto vlastnosti mu přinesly slávu i odmítání, lásku i zradu, zástupy obdivovatelů i osamocení. Středem Janova života vždy byly ženy. Ať ty, které pózovaly před objektivem jeho fotoaparátu, nezřídka postavy až pitoreskní, či ty, jež ho obklopovaly v  soukromí. Dcery, manželky, milenky, sexuální přítelkyně, intelektuální obdivovatelky. Jedny nezištně milující a oddané, jiné podváděné a zhrzené, další sdílející s rozkoší jeho bouřlivý život. Ale i takové, které s proslulým umělcem toužily spojit svou budoucnost, posedlé touhou zkrotit jeho svobodomyslnost, sdílet s ním jeho majetek, talent i geny. Exempláře všech těchto ženských typů jsou pikantním kořením mimořádného filmu, který je příjemně hořkou komedií s erotickými prvky. (Bioscop)

Hombre8

Saudek má do svatosti skoro tak daleko jako já, ale moc se mi líbilo, jak to té Zrzavé už navěky věků nandali. Ve filmu se dá najít spoustu stinných míst. Samozřejmě. Ale Roden přesvědčivě, jako (skoro) vždy, takže hezkých 70%. ()

remotrumpet

"Aké máte rád filmy ? - Ja mám rád porno. Tam vždy všetko dobre dopadne, nie ?" Myslím si, že p. Saudek mal vždy dostatok múky po ruke... Niektoré geniálne myšlienky sa človeku ihneď po objavení strácajú, no potom sa znovu objavia, však v iných súvislostiach, obrazoch, snoch, a to je tá idea - múza - inšpirácia a aj pre mňa. ()

Sa.sa

Pan Saudek je neskutečný frajer a bohém... Jeho názory a vidění žen je úžasné... 🥰🥰 Co se týká Sáry no asi tak je to jistě úžasná žena, ale zároveň i neskutečná mrcha... Ale vo co jde, taková je vlastně každá, tak se není čemu divit 🤔🤔😀😀 Ještě jednou super film... ()

DrifterSoul

Pouze několik amatérských impresí: (a) zajímavá sonda do bohémského prostředí; (b) extrémní výkon Karla Rodena; (c) bizarní momenty na hranici vkusu; (d) drsný přerod MM AKA "Sáry" ze ctnostné světice a idealistky v nelítostnou obchodnici.  Tohle poslední mi připadalo jako nejsilnější dějový motiv - docela logický a uvěřitelný. Každopádně, film silně převyšuje průměr CZ produkce z posledních let. ()

tmag22

Jediným kladem tohoto filmu je opravdu Roden za to ta jedna hvezdička. Kdyby tam nebyl tak je to ohňostroj trapnosti, který trvá opravdu 130 minut. Pocitově ovšem asi 3 hodiny. Je to rozbředlý nedrží to pohromadě, nucený prvoplánový humur. ()

chlodvik odpad!

Toto byla opravdová tragédie. Tady se nedá vyzdvihnout vůbec nic. Saudek musí mít zcela vymeteno, jestli něco takového podporuje v rozhovorech na čt24. Rodena nemám rád, je sebestředná, arogantní hvězda, ale tak špatný herec, aby musel hrát v takových slátaninch opravdu není. Rád bych vám něco řekl o ději, ale žádný jsem nezaznamenal. Nestojí za nic, vyhněte se obloukem.¨ EDIT: Moje hodnocení nevychází z toho, jak se mi líbí nebo nelíbí Saudkova tvorba. Ta jde tak nějak mimo. Hodnocení vychází z toho, že ten film je neuvěřitelná sračka a nuda. Mě nevadí, že Saudek je pozér a úchyl, ani že tvoří kýče, ale že jsem se 130 minut nudil v kině, sakra. A jestli se tady tato debilita dostane do červených čísel, tak ....nevím, třeba se opiju. ()

Norri

Dlouho jsem přemýšlel co k tomu filmu napsat mezi všechny ty negativní komentáře. Někteří tvrdí, že děj se tam začne odvíjet až ke konci. Není to pravda. Hned od začátku je to o postupném budování vlivu až po konečnou zradu. Nahota mě nijak neuráží a ve filmu kupodivu nepůsobí ani nijak eroticky. Určitě se mi to nezdálo příliš dlouhé. Ono tu postupnou manipulaci nejde vzít zkratkou. Saudkovo chování bylo vždy výstřední a Roden to zahrál excelentně. Ono to výstřední chování často ke skutečným umělcům patří a asi to jde s tvorbou ruku v ruce. Málková byla taky skvělá a z filmové Líby až mrazí. ()

Flatplayer

Po dlouhé době v českém filmu opravdu velmi kvalitní herecké výkony, kterým vévodí Karel Roden a skvělá Máša Málková. Film zkrátka buď přijmete takový, jaký je a budete nadšeni, nebo se a priori už před začátkem rozhodnete, že se vám líbit nebude a pak vám nepomůže ani Kurosawa. ()

kamilek2 odpad!

Nehodnotím pan Saudka jeho život atd... jak tady čtu ty komentáře, což většina děla. Jen ten film není dobrý. Pokud polovička filmu je úplně blbá druhá řekněmě česky normální a celé je to abnormálně dlouhá tak tomu nemůžu říct filmařina ale pada to k homevideu pana Magnuska. ()

adnov

Viděla včera a moc líbilo. Nehodnotím Saudka jako muže a všechny jeho ženy (to prostě nechápu). Ale u filmu jsem se bavila, 133min uteklo, herci (až na topornou paní novinářku) vynikající (Roden jako vždy, Málková neskutečně dobrá, civilní a uvěřitelná a překvapil Neužil), vtipy občas sice trapné, ale sem prostě sedí. Nahota, nechutnost, oplzlost....ale k Saudkovi to patří a není zde vulgarita ani porno. Není to Kameňák. Je to "jiný životopis". A je dobrý. ()

petruska777

Naprosto perfektní! Nechápu ty negativní komentáře. Délka snímku je tak akorát, žádná hluchá místa, excelentní výkon K.Rodena, perfektní byla i M. Málková. Saudek je prostě Saudek, je jedinečný stejně jako jeho život a myslím, že Ireně Pavláskové se ho povedlo zmapovat na jedničku. ()

martinhlavac

Jan Saudek, který byl již zfilmován Adolfem Zikou, měl formu dokumentu. Technicky, kamera, střih, to je v pořádku. Režisérka a scénáristka Irena Pavlásková pojala film o Saudkovi zřejmě s vizí, že nepřesáhne hranice našeho státu. Kdo nezná Saudka, jeho tvorbu a jeho život, musí být ve filmu zmatený a jistě se musí ptát PROČ?. Pavlásková se křečovitě držela biografie Saudka tak důkladně, že film je mezi dokumentem a filmem, který je bez příběhu, děje, pointy, až na samotný závěr, kde se to dalo očekávat a trochu zachránit. Zejména v polovině filmu máte pocit, že ta rozsekanost zbytečných scén nikdy neskončí, kdyby ve filmu chybělo půl hodiny, nic by se nestalo. Dramaturgická křivka tzv. sledovanosti je zde téměř nulová. Nudící divák se občas probudí drsným vtipům Rodena, na kterém je vše postaveno a díky němu film trochu žije. Obrovskou snahou držet se životních etap pana Saudka dle "autentičnosti" film neuvěřitelně trpí. Pavlásková zřejmě měla výkonnou moc, jinak by nutně dramaturg zasáhl. V podstatě film působí jako očištění pana Jana a pomsta na Sáru Saudkovou, ale film by měl být hlavně filmem. ()

1990Jirik

Klasický problém hodnotitelů ČSFD , kteří zřejmě čekali "uměleckou sračku" s hlubším zamyšlením...¨ Sakra pokud se pod to Saudek podepsal a určitě i věřím, že scénář byl zpracován podle námětu a pod dozorem přímo Saudka tak pak nechápu co je na tom špatného... Já se jen bál aby se to nepodalo tak nějak dokumentárně a jsem moc rád , že tomu nakonec tak nebylo.. Srovnávat tohle s kameňákem nebo jinou p*čovinou co natočil Troska je lehce zcestné a když už jsem u toho tak ani nevidím jakýkoliv náznak byť jen na míle vzdáleného ke kameňáku a jiným odpadem.... Rozhodně světlé stránky filmu pro mě rozhodně Roden bez něho v hlavní roli by to byla jen šeď, dál se mi líbila přímočarost a jednání a říkání čehokoliv přesně napřímo bez jakýchkoliv servítek a okolků. Ve finále nejvíce naštvané musejí být ony "umělkyně"( všemožné milenky apod) , které jsou v tomto filmu ztvárněné jako bezduché krávy na které působí ono nepřekonatlené charizma 160 cm vysokého umělce... Takže shrnutí svých peněz a času nelituji u filmu jsem se nasmál a získal pocit ,že konečně poslední dobou začínají být filmy z české produkce lehce nad pomyslnou hranicí odpadu, šedi a průměrnosti... ()

Ros_tik

Pro mne velké překvapení. Nechápu toliko negativního hodnocení, ale vysvětluji si to tak, že spousta lidí nezná Saudkovu tvorbu a kontroverznost. A jestli někdo tvrdí, že film nemá děj, tak byl na jiném filmu než já. ()

furae

Musím přiznat, že jsem na film šel s určitou skepsí, zdali je možné zachytit kontroverznost pana Saudka. Byl jsem mile překvapen, že se to zdařilo. Dokonce hodnocení se tak příkře rozchází, že to přesně dokládá i jeho dopad na publikum. Tak jako tvorba p.Saudka nenechává nikoho v klidu a dělí pozorovatele na nadšené a zhnusené, tak dopadá i tento film. Znamená to jen, že se podařilo přenést na plátno filosofický rozměr tvorby a života umělce. Takto totiž p. Saudek působí i tvoří. Film by si zasloužil 4 hvězdy, ale výkon herců a to hlavně p. Rodena si zaslouží plný počet. Chápu kritiky, kteří mají svůj život v zaběhaných kolejích a příčí se jim jinakost. Nemohou tedy posoudit, jaké to je být jiný celou duší a žít podle toho. Chvála odlišnosti !!!, která bude vždy pranýřována, protože se nedá zaškatulkovat ()

trickyy

Saudka mám rád, na film jsem se těšil, jsem tedy kapku nekritický, ale proč bych nemohl být. Roden to uchopil velmi dobře, stejně tak Marie Málková a Václav Neužil ml.. První půlka lehce nejistá, ale výborná hudba a vizuální stránka snímku mě příjemně dovedly až na konec. Nelituji.. ()