Fotograf

• Česko Fotograf (viac)
Česko, 2015, 133 min (Alternatívna 130 min, televízna verzia: 86+87 min)

Kamera:

David Ployhar

Karel Roden, Marie Málková, Zuzana Vejvodová, Václav Neužil ml., Jitka Sedláčková, Vanda Károlyi, Jenovéfa Boková, Vilma Cibulková, Marika Procházková (viac)

V příběhu se vracíme k některým osudovým křižovatkám turbulentního života hlavního hrdiny (Karel Roden), člověka, který je obdařen nejedním výjimečným talentem, živelností a vášní. Všechny tyto vlastnosti mu přinesly slávu i odmítání, lásku i zradu, zástupy obdivovatelů i osamocení. Středem Janova života vždy byly ženy. Ať ty, které pózovaly před objektivem jeho fotoaparátu, nezřídka postavy až pitoreskní, či ty, jež ho obklopovaly v  soukromí. Dcery, manželky, milenky, sexuální přítelkyně, intelektuální obdivovatelky. Jedny nezištně milující a oddané, jiné podváděné a zhrzené, další sdílející s rozkoší jeho bouřlivý život. Ale i takové, které s proslulým umělcem toužily spojit svou budoucnost, posedlé touhou zkrotit jeho svobodomyslnost, sdílet s ním jeho majetek, talent i geny. Exempláře všech těchto ženských typů jsou pikantním kořením mimořádného filmu, který je příjemně hořkou komedií s erotickými prvky. (Bioscop)

D.Sleeper

Hvězda navíc za Rodena a Vejvodovou. Film nám občas něco ukazuje... někdy doslova, někdy obrazně... V každém případě český nadprůměr. ()

swiss

Film mě nezklamal, dokonce i docela rychle utekl. Na naše poměry rozhodně nadprůměr. Dávat tomuhle filmu odpad, či jednu hvězdu, mi přijde spíš jako póza, než objektivní srovnání s jinými filmy. Moc nechápu tolik přirovnávání k Troškovi. On je Saudek prostě takovej. ()

TICHOPAN

Skvělý film - ono to asi opravdu každému nesedne ale mě jo a ostatní je mi šumák :-) Umění je třeba vnímat nejen ušima a očima... ()

Kvasekus

Sorry ale já se v kině prostě královsky bavil...všeho sem se bál. Fakt sem se bál, že to bude další průser, ale podle mě to vůbec průser nebyl. Roden, ač se mi na to zprvu nehodil, byl skvělej. Nevim jestli všechny ty myšlenky a prupovídky jsou od Saudka nebo od scénaristů, ale i všechna ta omáčka okolo byla prostě dobrá. Jediný mínus jsou pro mě ostatní herci. K Rodenovi se možná přidala ještě Vilma, ale jinak to je podle mě velká tragédie...tyhle herci co prej hrajou v ulici na to prostě neměli podle mě. Tady v tom filmu ale všechno odpouštim a dávam velkej počet ()

Psichi

Pana Saudka jsem nikdy moc neobdivoval možná je to i několika generačním rozdílem, ale ani v rozhovorech mi nepřišel nějak zvlášť zajímavý, opravdu se mi líbí tak 3 jeho fotky. Ale tento film si ani zdaleka nezaslouží srovnaní s Babovřesky (jednou z nejubožejších filmovou serií na světě). Mě dokonce velice mile potěšil, samozřejmě v případě že je to opravdu autobiografie má to úplně jiný rozměr než kdyby to byl jen vymyšlený blábol! Roden hraje Saudka skvěle, i dost jeho typických gest zvládl na jedničku. Jeho příběhy a tvorba mi přišla hodně inspirativní... Je to krásný náhled do života světového umělce, který zjevně žije ve svém vlastním světě (ostatně jako většina geniálních lidi, co jsou machři ve svém oboru) a nebojí se říkat pro něj příjemné věci narovinu a upřímně, zatímco od nepříjemných situací se snaží utéct…. za mě určitě 70% zase jednou celkem zajímavý český film. ()

rvp

Milé překvapení. Nějak akademicky bych se nad tím nezamýšlel. Opravdu se mi ten film líbil. Neumím posoudit, nakolik jde o pravdivé ztvárnění, nebo snaha o líbivý příběh, každopádně "volná inspirace" Saudkovým životem zabírá. Vždycky mě bere, když je ve filmu výrazná osobnost a tady je to jen o ní. Rodenovi to sedlo. Je to bohémské, vtipné, ale asi by to bylo vhodnější od 18 let ;-) ()

MilesTeg

Nechtěl jsem na to jít, Saudka jako osobu nemám nijak v oblibě a šel jsem jen kvůli přítelkyni (jako na většinu českých filmů), ale byl jsem příjemně překvapen. Je to lehce chaotické jako Saudek sám a vypadá to, že se děj poměrně věrně drží reality, snad jen že Marie Málková je mnohem hezčí než její předloha. ()

Jonatána

Díky Bohu, že jsem za to neutratila peníze v kině. Dneska dávali na ČT 1 verzi pro televizi, 1.částo. dokoukala jsem to do konce zejména proto, že jsem u toho jezdila na rotopedu a tak lepší než drátem do oka. Ovšem zítra druhý díl určitě sledovat nebudu. Slyšela jsem i od lidí, co Saudka nemusí, jak byl film zajímavý atd. Já Saudka nemusím a po filmu se nic nezměnilo. Roden je výborný, což se Saudkem nemá nic společného, hraje-li MNša Málková Sáru Saudkovou, pak je Sára vtěrka par excellance a je to hnus. I když slavný Jan je odporný taky, co už. 2 hvězdy za Rodena, vtipnou Jitku Sedláčkovou s bobrem a přesnou Vilmu Cibulkovou. ()

Henry Morgan

Nevím, proč bych měl být pohoršen. Moc jsem toho nečekal, ale dočkal jsem se moc pěkné podívaně, která byla sice bratrem americkým žánrově podobným filmům, a právě proto to působilo v kontextu naší zaprděné kotliny světově. Nemyslím si, že by to uráželo nějaký jemnocit nebo puritánsky zaměřenou část diváctva. Prostě to bylo na poměry velmi uctivé, kontroverzní a zdánlivě přímočaré, ačkoliv jisté aspekty složitosti bylo možno najít po celou dobu trvání - to rozdělení do dvou dílů byl dobrý nápad. Sáro, Sáro,... ()

bearmeedek

Včera jsem si pustil z DVD a dnes se mozek, aniž bych chtěl, celý den k filmu vrací. To už o něčem hovoří. Věděl jsem, že je film dlouhý, nemá moc vysoké hodnocení, humor jsem už vůbec nečekal. Délka nevadila, i když první půlka byla "rychlejší". Hodnotit tento film by nemělo být kritizováním samotného Saudka. Ten je bohém a je jaký je. Ale film o něm je dobrý. Pavlásková nám předložila pohled na světoznámého fotografa způsobem, jaký není v českých filmech obvyklý. Humor zde byl, postavy byly skvělé. To, že se film zaměřil pouze na část života se Sárou ve mě vzbuzuje podezření, že Jan chtěl touto cestou seznámit celý národ se svou pravdou o tom, jak se nechal oblbnout a oškubat. Pokud ano, udělal to chytře. Oslovil spoustu lidí a vyhnul se případným právním hrozbám. Síla filmu spočívá i v tom, že je natočený volně na motivy ze života JS. Pokud by měl toto někdo vymyslet jako příběh, tak to dělával kdysi spisovatel Vladimír Páral. 70%. ()

Oonika

Famózní herecký výkon Karla Rodena! Jinak pravda, stopáž trochu přepálená, ale když jsme se koukali na tu dvoudílnou verzi, moc nám to nevadilo. Druhá část byla podstatně lepší, už se víc rozjela zápletka... Teď už by mě jen zajímalo, kde je pravda :) ()

lakart

O životě jednoho z výstředních lidí českého umění. Jan Saudek jako ho neznáme, nebo alespoň tak, jak by jsme ho nechtěli znát. Film svojí skladbou a celkovou režií připomíná hraný dokument obsazený výbornými herci. Karel Roden v životní roli se ukázal jako geniální herec ve všech směrech. Celkově se jedná o velmi podařený snímek mapující zásadní zlom v životě jednoho slavného fotografa. Jsem rád, že v českých poměrech konečně vzniklo také něco biografického a dokonce i povedeného. Není to bez chyby, ale rozhodně se staví nad průměr českých filmů. 80% ()

ER

Kdykoliv je ve hře umění,vždy se rojí více či méně subjektivní názory. Někteří umělci byli za svůj život nepochopeni,jiným se vcelku dařilo nebo daří (trefná je poznámka Jana Rejžka v rámci svých mikro vystoupení). Tam,kde někdo vidí obscénnost, jiný vidí smysluplnost života. O Saudkovi leccos vím pouze z článků a jeho zveřejněných děl, i tak mi to stačilo k tomu,že mně film nijak nezaskočil a spíše pouze dotvořil obrázek o Mistrovi. Platí to především o scénkách,kde se zabývá svými pocity k ženám (kyprá zadnice apod.). Všemu pak dominuje scéna s jeptiškami, která je fakt "boží" nebo prohlášení typu "ze všeho se vylížu" A to je velkým plusem filmu,jeho mínusem pak až k soudu dohnaná tahanice s Líbou,která do života Mistra patří,ale dostala zbytečně moc prostoru (tady měly více cvakat "nůžky" ve střižně). Roden by pak za tuto roli měl dostat Oscara. Díky němu je sugestivnost jeho postavy ve vazbě na skutečného Saudka excelentní. ()

neo93

Film Ireny Pavláskové, který se volně inspiruje bouřlivým životem slavného českého fotografa Jana Saudka. A ukazuje ho takový, jaký by mohl být i ve skutečném životě tohoto umělce a bohéma. Bez příkraz a pozlátek. Plný žen, které ho obklopovali, milovali, toužili po něm a také se stali jeho modelkami, jenž zvěčnil ve svých obrazech. Je to oslava krásy a ženskosti jejich tělesných proporcí, které na rozdíl od dnešního moderního umělého trendu štíhlých dívek, je v naprostém kontrastu k tomuto ideálu. Samotná dějová linie fotografa Jana, se nese ve volném duchu a nemá pevně danou strukturu, která by nás nějak napnula či připoutala k sedačce kina. Titulní roli si zahrál Karel Roden a zhostil se tohoto podivuhodného muže s velkou grácií sobě vlastní. Zanechal zde výraznou stopu a přidal důvod ke zhlédnutí vlastně celého filmu. Příběh nám tedy ukazuje jeho sexuální hrátky s ženami všeho druhu, tak i jeho fotografickou činnost spojenou s různými výstavami a přednáškami. Postupná změna ve vyprávění se odehrává poté, když se k němu ještě více přiblíží postava Líby, která mu následně ukradne vše, co mu bylo milé. Tuto roli, která byla napsána podle Sáry Saudkové, ztvárnila Máša Málková, pro kterou to byla první výraznější filmová role. A zvládla tuto postavu manažerky, milenky a dlouholeté přítelkyně velmi obratně a společně s Rodenem jsou hlavními ozdobami snímku. Zručně natočený a výborně vizuálně zpracovaný Fotograf, je právě takový, jaký si nejspíš sám Jan Saudek přál, a proto se film nemá za co stydět. ()

Mngwa

Z celého filmu řve Saudkova ješitnost, ublíženost a ego. Chvílema to vypadá, že se Saudkem chce spát asi úplně každý a rozhovor, kdy Líba říká že s ním chce mít dítě kvůli jeho úžasným genům, je vrcholný cringe. Asi není náhoda, že dotyčný umělec spolupracoval na scénáři. Ovšem herecké výkony Karla Rodena a Marie Málkové to celé pozvedají na sledovatelnou úroveň, obzvláště první jmenovaný by si zasloužil kromě Oscara ještě i medaili za odvahu za některé nejmenované scény. Celkově bych to hodnotila jako dosti obstojný úkaz na české scéně v záplavě hřebejkovin a pubertálních komedií. ()

biergof odpad!

Karel Roden mi připomíná Jaromíra Jágra, oba jsou neskutečně talentovaní a boží dříči, leč jim jejich nadnárodnosti a světovosti tuzemské poměry a Joke - umělecké klima nesvědčí, naopak škodí a ubližuje stejně jako fanouškům a divákům. Český film již od Pelíšků postrádá dějovou linii a mě ta neustálá pohřební atmosféra v kině děsí! Kalkulátor a syndrom Evy a Vaška, Ládi Hrušky a posmrtné škuby již od naší filmové tvorby neodseknem, tohle už vidět nechci a Roden ať si dá pár štěků v Holyúdu, tomu přeju, na to má. ()

Oudee33

Rozhodně zajímavě vykreslený životní příběh, radost, posedlost i určitá zhouba našeho fotografa no.1. Rozhodně pobavilo a dalo přičichnout zákulisí Jana Saudka... Přidaná story, která gradovala až v druhé polovině byla průměrná a čekal bych nějakou satisfakci. Šlo ale především o hlavního hrdinu, který se evidentně nezmění. Každý dělá, co umí :) 65% ()