Slovensko 2.0

• Česko Slovensko 2.0
Poviedkový / Dráma / Animovaný
Slovensko, 2014, 112 min

Emil Kosír, Viera Pavlíková, Milan Vojtela, Ondrej Hraška, Mária Strompachová, Mike Gogulski, Katarína Václavíková, Milana Jutková, Mária Perelisová (viac)

Dvadsať rokov Slovenska očami 10 filmárov. Unikátny filmový projekt SLOVENSKO 2.0 je prvý a jediný svojho druhu v dejinách súčasnej slovenskej kinematografie. Tvorí ho 10 krátkych 10-minútových filmov rôznych žánrov (hraný film, animovaný film, dokument, experimentálny film, atď.) od špičkových slovenských filmárov, ktorí si získali renomé aj v zahraničí. Skladba jednotlivých režisérskych osobností zahŕňa široké generačné, názorové a žánrové spektrum. Výsledkom je ojedinelá reflexia moderných dejín krajiny a zároveň reflexia slovenskej kinematografie v jej rôznych podobách.

1. PRAVIDLÁ HRY
réžia: Ondrej Rudavský
scenár: Ondrej Rudavský, Juraj Raýman

2. POHREB PREZIDENTA
réžia: Martin Šulík
scenár: Marek Leščák, Martin Šulík,
účinkovali: Emil Kosír, Viera Pavlíková, Milan Vojtela, Jana Segešová, Ondrej Hraška, Mária Strompachová

3. RUPICAPRA
réžia: Viera Čákanyová
scenár: Viera Čákanyová
účinkovali: Mike Gogulski, Katarína Václaviková, Milana Jutková, Mária Perelisová, Edgar Laburda

4. BEZ VÔNE
réžia: Zuzana Liová
scenár: Zuzana Liová
účinkovali: Ingrid Ištóková, Anna Warchalová, Beata Meszárošová, Attila Mokos, Zuzana Moravcová, Roman Poláčik, Michal Soltész, Margita Huťťová, Iveta Kožková, Miroslava Michalková, Beáta Švarová, Laura Kovalová, Ivan Sandecký, Adrián Košťál

5. NÁVRATY / RETURNS
réžia: Mišo Suchý
scenár: Mišo Suchý
účinkovali: Michal, Anna, Mišo, Myko & Marko Suchí

6. ČESTNÝ OBČAN
réžia: Juraj Herz
scenár: Juraj Herz, Juraj Raýman
účinkovali: Juraj Herz, Rudolf Herz, Ladislav Herz, Mikuláš Macala, Éva Bandor, Slavomíra Fulínová, Ján Kožuch, Anton Šulík, Albín Medúz, Jozef Tkáč, Peter Plačko, Igor Šajtlava

7. PSSST!
réžia: Miro Jelok
scenár: Miro Jelok
účinkovali: Tomáš Krčméry, Katarína Trešťanská, Lýdia Harachová, Ružena Mužíková, Ingrid Vajdová

8. JEDINÁ ZNÁMA FOTOGRAFIA BOHA
réžia: Peter Krištúfek
scenár: Peter Krištúfek
účinkovali: Milan Lasica, Emília Vášáryová, Róbert Jakab, Zuzana Šebová, Simon Fico, Juliána Oľhová, Andrej Sisák, Adam Zelman, Dušan Kozák

9. DISCOBOJ
réžia: Iveta Grófová
scenár: Iveta Grófová
účinkovali: František Argaláš, Petr Holoubek, Martin Hlubuček, Karel Budík, Bohumil Stránsky, Daniel Tobolík, Jaromír Stanko, Michal Veselský

10. DRUHÝ POKUS
réžia: Peter Kerekes
scenár: Peter Kerekes
účinkovali: Peter Kerekes, Edita Chrenková, Robert Kaliňák, Erkki Tuomioja, Karri Lehtonen, Tatu Mustonen, Timo Harakka (oficiálny text distribútora)

lukas.barbuscak

Poviedky som si v priebehu filmu poctivo hodnotil a vyšlo mi toto: 3 boli naozaj dobré, 3 hrozné, zvyšok taký priemer. Z toho mi vychádzajú dve hviezdy + jedna, čisto subjektívna, za Kaliňáka v poslednej poviedke a za to, že sa aspoň niekto odvážil na Slovensku niečo takéto dať dokopy. ()

J.J.1972

No...neviem...nie som ja na takéto úlety, ale ako tu bolo napísané, v každom z týchto "minifilmov" sa niečo nájde. Najhlbšie myšlienky ale boli v 1., 2. a 4., pričom ten štvrtý = "Bez vône" bol skutočne absolútne odrážajúci realitu. Ale z môjho pohľadu za celok asi tak na ** ... videl som a nemám ten pocit že by ma to ťahalo pozrieť si to opäť. ()

Rosneechka

Film, ktorý rozhodne vybočuje zo súčasnej filmovej produkcie. Niektoré príbehy úžasné: Pravidlá hry, Pohreb prezidenta, Bez vône, Návraty, Druhý pokus - hlavne prvý a posledný, no napríklad taký "PSSST" bol úplne mimo môjho vkusu či pochopenia - dosť mi kazil celkový dojem z filmu. Veľmi zaujímavá myšlienka podaná veľmi zaujímavou formou, no miestami mi to nesedelo ako celok. Veľmi rada si tento film pozriem znova a nájdem v ňom ešte mnoho nového a nepochopeného. Myslím, že sa netreba nechať odradiť dosť zvláštnym trailerom a kritickými hodnoteniami - stojí za to ho vidieť. ()

the_weaver

Pravidlá hry: ***; povrchné paralely medzi totalitným a dnešným (oligarchickým) zriadením ; zaujímavá animačná technika↵  Pohreb prezidenta: ***; kritika služieb poskytovaných štátom dnes v porovnaní s totalitnými časmi (lepšie by bolo zomrieť), žiaden náznak prečo je to tak↵  Rupicapra: *; zveličená prezentácia slovenskej malosti očami Američana, ktorý z USA odišiel na Slovensko kvôli zločinnosti vlády USA↵  Bez vône: *; žena prepustená z fabriky sa túla mestom až skončí v klube na karaoke, kde jej nie je moc do spevu, a odkiaľ odíde s dcérou, ktorú tam stretne↵  Návraty: *; film pojednávajúci o vzájomnom odcudzení sa rodičov emigranta, ktorý občas navštívi Slovensko s deťmi↵  Čestný občan: ***; recesia o kladoch a záporoch čestného občianstva Kežmarku↵  Pssst!: 0; krčmové žvásty zanedbaného kecala v jemne bizarných scenériach prerušované nepríjemnými zvukmi↵  Jediná známa fotografia Boha: *; nepochopil som pointu↵  Discoboj: ****; tomu sa hovorí dokument - pútavo a s nadhľadom o bezútešnej realite výpalníckych gangov v prostredí diskoték↵  Druhý pokus: ****; recesistický nápad s pozývacím listom vážne realizovaný na vysokej úrovni ()

BesnaSrnka

Tento film ma vyslovene nasral a to jednak po stránke formálnej ako aj optikou, ktorou sa díva na Slovensko. Po formálnej stránke film celkom zlyháva v komplexnej dramaturgii. Poviedky nemajú žiaden jednotiaci element a žijú si svoj vlastný život. Ak by sa jednalo o televízny cyklus, moje hodnotenie by bolo milosrdnejšie, ale od poviedkového kinofilmu očakávam určitú konzistentnosť. Najviac sa mi páčil Herzov a Kerekesov počin. Silnou osobnou výpoveďou ma zasiahol Suchý. Liovej tvorba nie je mojou šálkou kávy, ale inak v poriadku. Rudavský sa ako jediný pokúsil splniť zadanie a ponúkol pohľad na Slovensko vo väčšom časovom intervale. K zvyšku sa vyjadrovať nechcem. 10 poviedok od 10 slovenských tvorcov a väčšina z nich sú sebaľútosťou presiaknuté žvásty, ktoré posúvajú Slovensko niekde na úroveň stredoafrických republík. Slovensko je krajina, z ktorej mnoho mladých ľudí uteká(prečo o tomto nebola poviedka?), ale inak je to z globálneho hľadiska úspešná a bohatá krajina. Fakt. Mala to byť ostrá kritika súčasného Slovenska, ale viac je to "freudian slip" slovenskej filmovej tvorby. Zlý film a kolosálny vlastný gól. Navyše za peniaze daňových poplatníkov(Srdečné pozdravy do AVF!). ()

nikolajevic

najlepsia desatina je od zuzany liovej - bez vone, zaujimave su aj kratke dokumenty diskoboj a druhy pokus, najvacsim sklamanim je cestny obcan herz. celkovo je to zaujimavy pocin, stoji za videnie. ()

nicco_teen

Zbytočný film. Čo ním chceli autori povedať? Že je tu nafigu, sme depresívni, máme sa zle, zdravotníctvo nefunguje, vydrbávajú nás z práce? Aby som sa toto dozvedela, nemusím chodiť do kina. Ak nemajú čo povedať, nech radšj mlčia. Nevyvážený, tézovitý, prvoplánový film. Miestami na smrť nudný (až na Liovej, Herzovu a Suchého poviedku). Najväčšie sklamanie Šulíkova a Krištúfkova poviedka.. Silený konštrukt o stave republiky od sterilných tvorcov, ktorých "spoločenská kritika" je len prázdne tliachanie do steny a fráza za frázou... mohli ísť za tie prachy radšej všetci s Kerekesom na dovču do Fínska (tá jeho poviedka bol super nápad, ale výsledok je nuda) ()

cartyci

Unikátne to skutočne bolo,ved 10 poviedok vo filme. To som ešte nevidel.K meritu veci. Poviedky ako tieto, kde by mala byť pointa a ja ju nechápem moc nebavia,avšak posledná bola skutočne veľmi dobrá. ()

peter.m

"Nikto nám nepomôže." A to sa odzrkadľuje aj na tomto dokumente. Z perfektnej idey, nulový výstup. Česť dvom výnimkám: Pravidlá hry a Druhý pokus. A čo znamená Slovensko pre mňa? No, halušky, Jánošík, Dunaj, embéčka, Tiso, Fico, hypotéky, Tatry, minimálna mzda, závisť, pivo na záhrade, košeľa v nohaviciach a hlavne rodina a priatelia. Kvôli ním štát, čo nestojí za veľa, stojí za veľa. PS: názor mojej pani: "Súhlasím s manželom." ()