Dokumentární série Kosmos - časoprostorová odysea je nový strhujícího třináctidílný pořad producentky a scénáristky Anny Druyanové a producenta Setha MacFarlana (Griffinovi, Méďa). Po více jak třiceti letech, kdy měla premiéru původní série, u nás uváděna pod názvem Vesmír, ve které mohli diváci spolu s Carlem Saganem ohromujícím a ikonickým způsobem prozkoumat vesmír, se Seth MacFarlane spojil s původními Saganovými spolupracovníky, scenáristkou a producentkou Druyanovou a spoluscenáristou a astronomem Stevenem Soterem. Společně pak vytvořili třinácti dílnou sérii, která má být nástupcem původního pořadu, jež získal televizní cenu Emmy a cenu Peabody za význačný úspěch a záslužnou veřejnou službu. Průvodcem pořadu Kosmos – časoprostorová odysea bude renomovaný astrofyzik doktor Neil deGrasse Tyson. Stejně jako původní legendární série je nový Kosmos ságou o objevování zákonitostí přírody a nalezení našich souřadnic v prostoru a čase. Série oživí nikdy nevyřčené příběhy, diváci podniknou cestu do nového světa a napříč kosmem, aby v malém měřítku poznali velkolepost vesmíru. Dokument přichází s novým způsobem vědeckého vyprávění, který odkrývá majestátnost vesmíru a znovu využívá slavné prvky z původní série, včetně kosmického kalendáře a lodi imaginace. Nejdůkladnější vědecké koncepty jsou prezentovány s ohromující jasností, spojuje se skepse s údivem a precizní přírodní vědy se setkávají s citovou a spirituální rovinou, což představuje jedinečnou zkušenost. (National Geographic)

Recenzie používateľa Detak k tomuto seriálu (7)

Procházka Mléčnou dráhou (2014) (E01)

Musím říct, že z vizualizace velikosti aktuálně známého vesmíru mi doslova padla huba. Celý dokument je krásně zpracován, jen nesmí člověk zapomínat, že některé události z daleké minulosti jsou stále domněnkami a nemusely se udát přesně tak, jak jsou dokumentem ilustrovány. To se týká i např. teorie o vzniku měsíce, kterých je v současnosti několik, přičemž jako reálně možná přichází v úvahu i teorie "umělé družice". Seriál rozhodně doporučuji ⛧ ()

Chování molekul (2014) (E02)

Zajímavě pojaté vysvětlení principu evoluce od domestikace vlků v domácí psy, jejich šlechtění s dopadem na výběr vhodných mutací, přes vývoj oka u zvířat, až po zamyšlení se o životu na Titanu, měsíci Jupitera. V podstatě krásná ukázka toho, jak si prostředí vybírá vhodné mutace DNA, které nechá přežít, a toho, že život je i jinde ve vesmíru minimálně v podobně želvušek. Velmi rád slyším, že věda již (konečně) otevřeně přijímá fakt, že nejsme ve vesmíru jediní tvorové, kteří s čilým nadšením ničí svou planetu ⛧ ()

Skryto ve světle (2014) (E05)

Opět vydařený a zajímavý díl, tentokrát zaobírající se světlem. Osobně mě udivilo zjištění, že v barevném spektru (modrá až červená) jsou také černé díry viditelné pod mikroskopem a vysvětlení tohoto jevu bylo vážně kouzelné :-) Pěkný byl také pokus s měřením tepla jednotlivých barev a objevem infračerveného světla. ()

Do hloubky (2014) (E06)

Velice pěkně zpracovaný pohled na nejmenší formy života a detailní rozbor jejich funkcí. Vizualizace buňky a jejího postupu proměny slunečního svitu na energii formou továrny a jejích součástek je vážně poznání přinášející. ()

Sestry Slunce (2014) (E08)

Pozor, obsahuje naprosto úchvatné vizualizace výbuchů hvězd, ze kterých vyvalíte oči a otevřete hubu úžasem. V první polovině je vysvětleno, jak se aktuální člověk dobral k určování vlastností hvězd a jejich kategorizaci, a druhá polovina ukazuje dle současných dat vizualizované hvězdy a jejich přeměny. ()

Nesmrtelní (2014) (E11)

Před 30 lety jsem nastoupil na základní školu, přičemž celé mé studium ZŠ i SŠ mi bylo vysvětlováno, že Země je jedinou planetou ve vesmíru, kde je voda. Říkal jsem: "jak je to možný, jak to víte?". Dneska se ví, že voda je v nějaké podobě téměř na všech planetách a co víc, je i v mezihvězdném prostoru. Vedle toho mi je celý život nuceno, že Země je jedinou planetou ve vesmíru, kde je život. Ptal jsem se: "jako fakt? jak to víte, vy jste byli na všech ostatních planetách, abyste potvrdili, že tam život není?". Proto je pro mě neskutečně potěšující slyšet z popularizačního vysvětlování současných vědeckých znalostí o vesmíru, že život je nejen na asteroidech, které létají vesmírem a dopadají i na náš povrch, ale že tento život je schopen cestovat nejen na jiné planety, ale i do jiných galaxií. No konečně, chvála Satanovi, že vyvedl slepé ovečky z nevědomosti. Koho zajímá více současné vědění o inteligentním životě ve vesmíru, tomu doporučuji vědecký rozbor "kruhů v obilí" (ne, to není pohádka, to je solidní vědecká studie): https://www.youtube.com/watch?v=r4fIaT89R-w ()

Svobodný svět (2014) (E12)

Jak se říká, kdo dlouho prdí, ten se z toho po...... . No a stejně jako páprda v tomhle veledíle mám dojem, že naše Země už má "hovno v zatáčce". Čili ano, moc nového zde ukázáno není, ale jak dáváme matičce na prdel je na přirovnáních ukázáno pěkně. No a že tenhle problém jsme mohli vyřešit už před sto lety? Na to serpes. Dyť by chudáci miliardáři neměli co do huby, tak buďme shovívaví. Δ ()

AFO 2014: Festival plný hvězd

AFO 2014: Festival plný hvězd

08.04.2014

Měsíc duben patří Mezinárodnímu festivalu populárně-vědeckých filmů Academia Film Olomouc. Ve dnech 15. – 20. 4. se uskuteční jeho 49. ročník, který diváky vezme přímo ke hvězdám. AFO totiž letos… (viac)