Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Tulák Joseph Hugues Guillaume Boutier-Blainville řečený Archimedes (Jean Gabin), známý bonviván a štamgast hostince „U tří svíček“, je svéráznou postavou pařížského předměstí. Stále má dobrou náladu, z jeho řečí i způsobů je znát, že se mu kdysi dostalo vzdělání. Nyní bydlí v rozestavěné novostavbě a žije spokojeně z drobných příležitostných výdělků. Ale když se na domě začne pracovat a jeho vynesou i s postelí, musí přemýšlet, kam v zimě složí hlavu. Může odjet na riviéru, nebo se nechat na tři měsíce zavřít. Archimedes se snaží o to druhé. Pokouší se vyvolat hádku na ulici i na stanici podzemky, ale jeho pokusy nevedou k úspěchu. (oficiálny text distribútora)

(viac)

Recenzie (32)

Willy Kufalt 

všetky recenzie používateľa

„Pitoreskní, že? ...je skvělý. Působivý zjev.“ Neodolatelně svérázný Jean Gabin v komediálním počinu dle vlastního námětu. Jeho tulák řečený Archimedes proplul celým filmem ve víru vtipných situací z tehdejšího života ve Francii, doprovázených spoustou hlášek, také zatančil a zazpíval! Dokázal pobavit nejen staré známé štamgasty hospodě, stejně jako boháče v luxusním bytě, ale jistě i spoustu diváků. Mou maličkost toto odpoledne nevyjímaje. Přesto Grangierovu filmu po více než 60ti letech od svého vzniku již občas (v mých očích) mírně docházel dech. Malé svérázné holduvzdání či spíše vzpomínka na válečné hrdinství o 40 let zpátky tvoří sice velmi hezkou závěrečnou bodku, ale jako celek postrádá nejen jakoukoliv myšlenku, ale i celistvější hutný příběh. I marně jsem čekal, že se Archimedes ještě znovu setká s novými majitely svého oblíbeného podniku (Bernard Blier se až hodně rychle vytratil ze scény..). Jako oddechovka na jedno zhlédnutí ale pěkný, jo. 60% ()

Anderton 

všetky recenzie používateľa

Tulák Archimedes je niečo, čo by sme mohli nazvať sociálna komédia. Podobný pobuda a vycicávač energie (niekedy ale aj jej dodávateľ), ako napríklad Boudu z vody vytiahnutý. Ja mám bohužiaľ problém s elementárnou logikou, ktorá mi bráni naplno vychutnať neoddiskutovateľné kúzlo filmu. Archimedes bezpochyby smrdí, ale nikomu to nevadí, najmä scény v reštaurácii a na snobskom večierku z tohoto hľadiska dosť bijú do očí. Ale film vnímame očami (a srdcom), takže si to mnohí ani neuvedomia. Film, ktorý musel tešiť našu vládnu garnitúru, pretože ukazoval Francúzsko z jeho odvrátenej stránky. Ako som už inde spomínal, vyspelá demokracia sa zobrazovaniu svojich problémov nebráni. Film ale nakoniec stojí a padá na výkone hlavnej hviezdy, ktorá je tu oproti jej ďalšej kariére neobvykle odviazaná. Ten podtext je však značne alarmujúci a smutný. ()

Reklama

Marthos 

všetky recenzie používateľa

Neodolatelný Archimedes. Jean Gabin jako všemi zbožňovaný pařížský pobuda, který holduje dobrému muškátu, cituje Apollinaira, tancuje charleston a vyhledává jakoukoliv příležitost, jak se dostat do vězení. Grangierův film navíc populárního francouzského herce ukazuje v ryze komediální roli, kterou zvládá s naprostým přehledem. ()

Radko 

všetky recenzie používateľa

Tuláci typu Archimeda majú čosi spoločné: ich myslenie je v radikálnom rozpore s panujúcim spoločenským usporiadaním i s právom zakotvenými povinnosťami. Niekedy sú tieto príkazy a zákazy upravené tak paradoxne, že ich porušenie nevedie k želanému prečkaniu upršane chladného nečasu vo väzení, ale naopak k celebritnej sláve z obálky magazínu. Medzitým sa starnúci mestský apač vyrovnáva s obsadením squatového príbytku novým tulákom (zariadený ho má v nedostavanom paneláku), s kšeftom v podobe predaja ukradnutých psov ich zúfalým majiteľom a so vzťahmi k obyvateľom predmestia. Humorné, trefne vystihujúce mnohé. Od spôsobu prežívania týchto myšlienkových samorastov, ktorí sa na jednej strane so spoločnosťou rozišli, no zároveň ju k životu potrebujú až po militiaristické vlastenectvo, absurdné konanie policajných zložiek, ich častú aroganciu, poklonkovanie dočasným hviezdam, snobské pokrytectvo večierkov buržoázie a možnosť slastného dožitia v elegantnom požívačnom ničnerobení. Nie na vrchole spoločenského rebríčka, ale v jeho podzemí. ()

Martin741 

všetky recenzie používateľa

Archimedes bol grecky matematik, fyzik, mechanik, vynalezca, astronom, a nepochybne aj kmotor, stryko, ujo, svagor, syn, otec, dedo a svokor. To myslim staci. Tu sa Archimedes zjavil v podobe Jeana Gabina, teda aspon tej filmovej podobe. Ma na praci kadeco : od dobrej nalady, cez byvanie v rozostavanej novostavbe, inteligentne vynadrovanie az po kadejake prilezitostne zarobky. Co tymi prilezitostnymi zarobkami reziser myslel, neviem, a obavam sa, ze to nevedel ani samotny Gabin. No nic, film aspon ma pekne exteriery, zaujimave dialogy, ktore nenudia ani v strede filmu. Nuda taktiez nedostalôa sancu, Gabin ako myslienkovy samorast mal hodne do seba, a len tak mimochodom, snazi sa dostat do vazenia /bude mat istotu strechy nad hlavou a pravidelnej stravy/, taxa rozhodol nieco vyviest . Samozrejme taku cinnost, za ktoru sa zatyka a odobera sloboda. Lebo nebudeme si navravat, v mnohych krajinach /od SR, CR, cez Srbsko, Rusko alebo hoci aj Portugalsko/ system funguje tak, ze vazni po x rocnom pobyte v chladku sa uz nemaju kam vratit - rodina vymrela, alebo zostarla a doziva v domovoch dochodcov. Tak o5 nieco vyvedu, aby mali zase strechu nad hlavou a pravidelnu stravu. 76 % ()

Galéria (16)

Zaujímavosti (1)

  • Námět k filmu poskytl samotný Jean Gabin. V titulcích se však skrývá pod svým pravým jménem Jean Moncorgé. (Komiks)

Reklama

Reklama