Hlava rodiny

(relácia)
  • Česko Teenager – hlava rodiny (neoficiálny názov)

Seberte odvahu a svěřte měsíční příjem celé vaší rodiny svému potomkovi! Zůstanou vám po měsíci dluhy, nebo se ukáže, že je lepší hospodář než vy? Nová zábavná doku-reality show sleduje, co se stane, když v rodině vládnou puberťáci. Sociální docu-reality, která si klade za cíl prozkoumat, zda dokážou čeští teenageři hospodařit s rodinným rozpočtem. Každý díl mapuje po dobu jednoho měsíce příběh jedné rodiny, ve které teenager rozhoduje o tom, kam a kolik z rozpočtu rodina v rámci měsíce vloží. Pomocníkem je mu finanční expert, který lehce mentorským způsobem dotyčného provede neznámými body domácího rozpočtu. Tvůrci vycházejí z jednoduché premisy: Každý rodič by měl být rád, pokud se jeho dítě naučí zacházet s penězi. Ne vždy se ale jedná o jednoduchou záležitost, zvláště pak, když mají sami teenageři své vlastní představy. (Česká televize)

kingik

Jistě, i v dnešní době je dobré vycházet s penězi. Svěřte svůj měsíční rodinný rozpočet svému nezletilému potomkovi a tím ho donutíte vážit si peněz. Na měsíc je z něj pod patronátem finančního experta hlava rodiny s velkým H, přičemž tahle zbrusu nová docu-reality dá divákovi také jedno velké H. Ačkoliv se jedná o neotřelý nápad ukázat nejmladším rodinným příslušníkům, jakou mají hodnotu peníze, já osobně bych to tak neprožíval. Peníze budou a my ne. Dejte tomu nesympatickému klučinovi z první epizody notebook, po kterém touží, z peněz toho zbytečného finančního poradce, protože na vysněnou DJ aparaturu bude šetřit až do třiceti, a je klid. Navíc do toho ta jeho fantaskně naivní představa, že z rodinného rozpočtu čtyřčlenné rodiny, který činil na měsíc 16 tisíc, ušetří na notebook v hodnotě 10 tisíc! Dalo by se také polemizovat o tom, že možná to nebyli zaplacení herci, ačkoliv mně to přišlo přece jen před kamerou v určitých fázích poměrně nepřirozené až blbě hrané. A nakonec to dopadlo tak, že pubertální syn uznal, jak to mají jeho rodiče těžké, a z rozpočtu mu zbylo jen pár drobných. Nebyl tedy prohlášen expertem za dobrého hospodáře. Jeden díl a dost. Jenže i další týden se na ČT1 vypravíme do další rodiny, a tak lze očekávat obdobný průběh. Tipl bych si, že příště se stane hlavou rodiny nějaká rozmařilá, pubertální dcera. Pak už to opravdu můžou ukončit, protože téma bude vyčerpané. Doku-reality sice disponuje novým formátem, který u nás zatím nebyl na tv obrazovkách k vidění, ale jednou ze značných slabin je okamžité vyčerpání obsahu, přičemž další díly se zákonitě stanou nudné, v podstatě ničím zajímavé. 20% ()

Magyar

Pořad s přesahem. Díky této reality show jsem si totiž uvědomila, proč má nová kuchařka Ládi Hrušky tak vysokou prodejnost. Pokud totiž příjem rodiny činí více jak 55 tis. Kč (navíc matky samoživitelky) a ona je dokáže utopit v jedné hypotéce na palác s obří zahradou, dvou hlavních dalších úvěrech a asi pěti dalších nebankovních půjčkách, pak jim opravdu nezbývá než žrát rozmixovanou zeleninu ze sklenice s kouskem kuřecího a říkat tomu svíčková. Problém mnohonásobného a neúměrného (i pokud si půjčky vzali původně ve dvou lidech) zadlužování by měl pranýřovat přítomný "finanční poradce", nikoliv to, zda puberťák za zbytek příjmu koupí chleba nebo granule. Pokud už se člověk dostane do dluhové spirály, má totiž daleko horší problém. ()

lakart

Skvělá myšlenka, která by ale vystačila na 1 díl. Myslím, že ukazuje jasně, že dnešní děti v pubertálním věku nemají představu o financích a neznají hodnotu peněz. Víc mě na pořadu překvapily jednotlivé rozpočty rodin, kdy si myslím, že občas ani sami rodiče neznají hodnotu peněz a zbytečně rozhazují. Celkově slušný a originální dokument. 65% ()

Tessie

K pořadu jsem se dostala přes Romana Vaňka náhodou nicméně jsem tomu dala dva díly (druhý, třetí). Nápad se mi velmi líbil, avšak mám pocit že reálné provedení nebylo až tak výchovné, jak jsem jsem čekala. Více tlaku a reality by v "reality" show tentokrát nebylo na škodu. Není divu, že si všichni berou na úvěry všechno možné a prostě vším jen tak proplují. ()

ghatos

Tak nápad je to šlechetný a rozumný. To jo. Většina děcek a puberťáků je chytrá až, až, ale jak se jim to hodí. Hospodařit s penězi není žádná věda, spíše je to o povahových rysech člověka. Pokud je to materialistický debil současné postmoderní společnosti, který se ukájí neustálým nakupováním nebo se ožere a pak všechno nechá na ruletě...to pak nepomůže žádná finanční osvěta :) . Pořad jako takový nic moc. 37%. ()