Aby vytrhl svého mladšího bratra (David Grant) z netečnosti, připravuje jej Marcus (Kevin Costner) na jeden z nejpopulárnějších amerických závodů na kolech: na "Coors International Bycicle Classic", ukrutné třídenní závody napříč pohořím Colorado - Rockies. Režisérovi akčních filmů Johnu Badhamovi ("Wargames", "Létající oko", "Číslo 5 žije") se podařilo v tomto nákladném filmu postihnout strhující a fascinující atmosféru velmi tvrdého závodu. Kromě razantní akce přináší i napětím nabitý vztah mezi oběma bratry a autenticitu, která vyráží dech. "Vítězové - American Flyers" je něčím více než filmem o kolařském sportu. Je to příběh o lidech, kteří překonávají sami sebe, aby získali vítězství větší a cennější než všechno ostatní. (Warner Home Video CZ)

vitekpe

Na kole jezdim rad, je tam celkem slusne obsazeni a ma to osmdesatkovou atmosferu. Proto davam 3 hvezdy. Jinak je to pateticka slatanina, jak z pera nejake starnouci scenaristky... 3- ;) ()

Zagros

Vítězové jsou sportovní film o cyklistice, který jsem viděl jako mladý náhodou. Cyklistika mě jinak moc nebere. Samotný film nevystoupí z klasické šablony sportovního filmu. Je ale slušně natočen a dobře obsazen (Kostner a sympatická Rae Dawn Chong). Spoiler: Dodnes si pamatuji jednu jejich fintu, kdy se utrhnou dva jezdci a jeden z nich tomu druhému ujede. Když pak celý peloton dojede ten únik, jsou všichni překvapení, že dojeli jen jednoho a druhý ujel. To bylo úsměvné už tehdy a z pohledu dnešní cyklistiky je to úplně mimo. Nicméně mě film zabavit po celou svoji délku dokázal, nechávám slabší tři hvězdy. Na opakování a doporučení to ovšem není. ()

Davej

Scény jízdy na kole jsou zřejmě nejlepší jaké jsem zatím ve filmu viděl. Jde o povedený sportovní snímek s překvapivým závěrem, který ovšem samozřejmě vůbec neodráží skutečné podmínky v tomto sportu, což mi však během sledování nijak extrémně nevadilo. ()

Mikino00

Tohle nemá s reálnou cyklistikou vůbec nic společného. Jedná se spíše o šablonovitě předvídatelný sportovní film, kterému ale nelze upřít radost z jízdy. Dějově má film v závodní druhé půlce filmu co nabídnout, ale i tak je to místy až přespříliš k smíchu, o první zoufale nudné polovině ani nemluvím. ()

KM Phoenix

Nakonec jsem tomu tu čtvrtou hvězdu přihodil, ale musím přiznat, že jsou to asi ty nejslabší co jsem kdy udělil. Přestože nejsem nijak aktivní cyklista a jako sport to vůbec nesleduju, tak film jsem si docela užil. Děj zas tak převratný není a stojí spíš na docela slušných výkonech jak Costnera a Granta tak i u herců v podpůrných rolích jako Paul a Amos. Zato Jennifer Gray tam předvedla rozhodně jeden ze svých horších výkonů a to tam je jenom na chvilku. Rozhodně zde ale musím zmínit šílenou 80. hudbu, která sice byla hodně (minimálně z dnešního pohledu) přehnaná, zato ale dost seděla k vizuálům na scéně (trikoty i ostatní hadry, účesy, Costnerův knír, apod.). Nakonec ta určitá přehnanost (či nadsázka) to za mne posunula až k tomu finálnímu hodnocení. ()

waska

Pohled do zákulisí cyklistického závodu napříč Coloradem. Podle mě jedny z nejlepších cyklistických scén jaké jsou na televizních obrazovkách k vidění. Kevin Costner v plné formě. ()

sonoluca

Hodně hodně slušný. Jeden z těch zapomenutých filmů, kde se Costner s kňourem prohání na bicyklu a osmdesátkovej řemeslník Badham z toho za pomoci vynikajícího soundtracku vysoustružil víc napětí a akce, než spousta jeho kolegů z čistokrevný akčňárny. Tohle si dám s chutí znovu a znovu ()

Homer.p

Ne, opravdu ne, sovětští cyklisté nejezdili na závody do USA a už vůbec na sobě nenosili dresy barvy státní vlajky, tedy sytě rudé. Tento debilní zvyk mají a vždy měli ve zvyku pouze američani. Film jsem viděl jako kluk a tehdy se mi docela líbil, ale dnes bych se na něj zcela jistě nepodíval. Dvě hvězdy pouze z nostalgie mého dětství. ()

Likan7

Proč nevznikají sportovní filmy s cyklistickou tématikou? Protože nemají jednoduše moc co nabídnout. Cyklistika není zrovna vděčné téma pro film, tedy alespoň pokud to režisér vezme jako rodinné drama o trochu rozbité rodině. Ani vlastně nevím, jestli bych to nazval drama, protože pokud nepočítám tak posledních 20 minut, moc dramatických věcí se tu nestane. Bráchové si k sobě najdou cestu a podniknou těžký závod. Taky Vám to přijde nezajímavý? ()

Tohuk

Jako vášnivý cyklista mohu tento snímek vidět stále dokola a neomrzí se mi. Neznám moc lepších sportovních filmů, zejména o cyklistice. Vlastně mě momentálně žádný nenapadá. Film nemá nějaký extra vymakaný příběh, ale závodům nechybí náboj a trocha fantazie tam taky je. Občas mi vadí nedokonalosti, jako například při závěrečném vrchařském souboji, kde se rozhoduje mezi Davidem a Muzzinem o všem, ale kde jsou sakra doprovodná vozidla a kamery...?! Aha, zůstaly v pozadí u Bělova, který jede sám, nikým neohrožován, pro třetí místo. Tenhle závěr mi trošku pokazil dojem, ale jinak ok. ()

Ernie_13

Ako fanúšik dobrých športových filmov môžem iba konštatovať, že je veľká škoda že je tak málo filmov z prostredia cyklistiky. ()

m.xFuck

Asi tak na jedno shlédnutí. Film nepobaví, ale ani nijak zvlášť neurazí. Jen je zoufale neoriginální. Tři hvězdy jsou akorát. ()

Kozlowski8

Film, který divákovi nenabízí nic nového, co ještě nikdy neviděl, žádné situace, které by ho překvapily. Tedy kromě samotného prostředí, ve kterém se příběh odehrává - prostředí silniční cklistiky. Přes tyto mé - zdánlivé výtky - film vůbec nehodnotím špatně. Badham dokázal příběh natočit velice zajímavým a poutavým způsobem. Určitě lepší průměr. 60%. ()

Mezonito

Dve hvezdy za pokus popularizovat cyklistiku. Jinak naprosta chujovina. Skoda, ze si scenarista nezjistil alespon zakladni info o cyklistickych zavodech a nebyl se na jednom z nich podivat. ()

Saxos

Kevin na galuskáči jako hrozný klaďák. Osmdesátková cyklosporťácká pohodová podívaná. Závody působí velmi reálně. ()

Svadbos

Príjemný a sladký film, ajkeď miestami trochu manipulatívny. Scenár napísal Steve Tesich, ktorého cyklistická téma bola ešte lepšie rozvinutá vo filme "Breaking Away. American Flyers pojednáva o vyčerpávajúcich cyklistických pretekoch, nazvaných "The Hell Of The West" a o vysiľujúcich vzťahoch vo vnútri chorej rodiny. Očividne je to na jeden film priveľa a tak dostávame cyklistické preteky obklopené obrovskými nezodpovedanými otázkami. Je to jeden z tých načasovaných príbehov, kde celá tá personálna kríza dosiahne svojho vrcholu v cieľovej dráhe a možno by tento prístup fungoval, keby tu nebolo tak veľa enormných nezrovnalostí, slepých koncov a rozpačitosti. David Grant hrá vo filme 18-ročného mladíka zo St. Louis, ktorý trénuje na svojom bicykli každý deň. dúfajúc, že raz z neho bude dobrý pretekár, ako jeho starší brat. Kevin Costner je ten brat, lekár v Madisone a Janice Rule hrá ich matku. Bolestná scéna pri večeri na začiatku filmu predurčuje konflikt v rodine zapríčinený bolestnou smrťou otca a matka zjavne neurobila nič počas jeho posledných dvoch týždňov, aby mu umieranie urobila menej bolestným. Film nikdy nevypovie, čo matka neurobila, ale to je iba jedno z mnohých tajomstiev. Otec zomrel na prasknutie zoslabenej cievy v mozgu. Costner sa teraz bojí, že Grantovi sa môže stať to isté. Vezme ho teda do Madisonu a urobí mu sériu testov, ktoré samozrejme indikujú možnú hrozbu. Rozhodne sa, že mu to nepovie a tak sa bratia vydávajú zúčastniť sa pretekov v Kolorade. Medzitým stretneme Costnerovu priateľku (Rae Dawn Chong) a po ceste zoberú aj stopárku (Alexandra Paul), ktorá sa zase spriatelí s Grantom. Účasťou na pretekoch sa bratia dostávajú do viacerých skúšok. Musia bojovať s ostatnými pretekármi a taktiež proti tieňu smrti. Ich hlavný súper sa volá Muzzin (Luca Bercovici), ktorý bol ženatý s Rae Dawn Chong. Preteky sa idú na tri kolá a v druhom kole začne starší brat krvácať z nosa a strácať orientáciu. Je teda na mladšom bratovi, aby vyhral preteky. tu nám nastávajú isté problémy: 1. Aj starší brat má diagnózu po otcovi alebo iba krvácal z nosa? pýtam sa preto, lebo po hroznej scéne, kde stráca sebakontrolu a takmer umiera, nie je odvezený do nemocnice, ale do hotelovej izby. 2. Je Muzzin taký podradný, ako vyzerá? pýtam sa, lebo ku Chong je pred pretekami krutý a vyhráža sa, že jej priateľ bude "krvácať". Po Costnerovej nevoľnosti je ku Chong nežný a ona je nežná k nemu. potom sa zase snaží Granta zabiť. 3. A čo s matkou? Keďže nevieme, čo urobila (alebo neurobila) počas posledných týždňov života jej manžela, nevieme ju prečítať. Ale ona sa na konci pretekov obráti, nastáva zmierenie, o ktorom nevieme, či je šťastné alebo nie. Napriek týmto veľkým a problémovým otázkam, ktoré pravdepodobne indikujú, že veľa kľúčových scén bolo z filmu vystrihnutých. Cyklistický pretek je brilantne a veľmi napínavo natočený napriek faktu, že vopred vieme, kto vyhrá. Herecké výkony sú zaujímavé, hlavne výkon sladko trpezlivej Rae Dawn Chong. Taktiež je tu niekoľko veľmi dobrých postáv vo vedľajších úlohách, vrátane Johna Amosa, ako Grantovho trenéra a Doi Johnsna, ako jeho mladého syna, ktorý nenávidí cvičenie a sníva o tom, že sa stane prvou čiernou hviezdou bowlingu. () (menej) (viac)