Hovorí sa: "Nedráždi hada bosou nohou". John Wick (Keanu Reeves) je zabijak na odpočinku, presne ten typ chlapíka, ktorému je lepšie sa vyhnúť. Vlámať sa mu do domu, ukradnúť auto a zabiť milovaného psa, to sa proste nemalo stať. Priemerní zlodejíčkovia to nevedeli, ich bossovia v podsvetí ale áno. A musia konať. Takže zatiaľ čo sa John Wick vydáva na svoju drsnú vendetu, stáva sa zároveň terčom svojich bývalých kolegov - nájomných zabijakov. (TV Markíza)

Honzua

Toto trvalo, než jsem se k Wickovi dostal. Palec nahoru za to, že zcela zbořil veškerá očekávání, která jsem od něho měl. Čekal jsem (yet another) přestylizovanou, nadsazenou vyvražďovačku, kde se film zabití psa jako hlavního motoru filmu nepokusí ani trochu brát vážně jako v McDonaghových Psychopatech. Něco na spektru od špatné (Bekmambetov) po dobrou (Vaughn) akci, která ale ani na moment v divákovi nevzbudí pochybnosti o nadsazenosti všeho, co se ve filmu děje. John Wick je ale zvláštní (v dobrém smyslu), že je to vlastně tonálně strašně vážnej film. Ztráta manželky a psa (vůbec celá expozice) je jak z Listopadové romance a John Wick se neusměje ani jednou až do závěrečných titulků. Jediný comic relief představuje zabijácká odborová organizace, a to pouze skrze distingované (stejně tak vážně deliverované) štěky recepčního. Nadsazenost Johna Wicka je tak třeba odvozovat implicitně, páč film je deadly serious od začátku až do konce. To mi na Wickovi hodně imponovalo. Pamatuji si na to, že když vyšel Bessonův Taken, převládající konsensus byl na tom, že takhle měl vypadat filmový Max Payne. Ačkoliv se s tím určitě dá souhlasit ve vztahu k režii, střihu a dynamiky posouvání příběhu bez ustání tzv. "on the run", Taken byl stylisticky gritty "realistický" thriller bez sebemenšího comiksovo-herního nádechu. Ten ale Wick má. Matty zmínil spolupráci Stahelskiho a Leitche s Wachowskými, což kromě snímání akce, jde nádherně vidět i na velkých celcích zlověstně nasvětleného neonového New Yorku. Maxpaynovskou vibe jde nejvíce cítit na pohřbu manželky (šňůry lijáku, černý velký deštníky, v prvním plánu velké náhrobní kameny a v druhém plánu skvělé nasvětlené mrakodrapy) nebo v podsvětí tajného zabijáckého klubu. *Spoilers* O to víc pak zamrzí, že John Wick absolutně nezvládá gradaci a film absentuje silného padoušství. Smrt Defoeovy postavy stejně jako Perkinsové jsou jen neskutečně ploché plot devices, které zbytečně retardujou jednu cestu za pomstou. Film se motivacemi obou postav vůbec nezabývá, ani nevysvětluje jejich neopatrné chování poté, co oba "zradí". Defoe jen zesiluje motivaci pomsty, Perkinsová je uklizena k jakémusi nabití na dvojku (odbory jsou silné) místo toho, aby byla využita jako miniboss v závěrečným showdownu. Ke konci tak Wickovi chybí zásadní tah na branku a finální pasky se už jen dýchavičně dobelhá. Je to pořád skvělá podívaná, ale v konkurenci současné akce hraje o chlup druhé housle. ()

Master19

No nevím. Příběh přímý jak když střelí, humor nula a výrazově Keenu Reeves atakuje výkony Stevena Segala. Na podobných filmech si moc neujíždím a tak mi nezbývá jen kroutit hlavou nad tím, jak ti záporáci mají vždycky potřebu hrdinu před zabitím přivázat k židli a vést s ním filozofické řeči. To je podobné jako když postavy v hororech vstupují do dveří "Do not enter". A nepoučí se a nepoučí... ()

sskrblik

Honza Wikář dává kouř mava raša. Film který kdybych neviděl, nic se nestalo, ale neurážel mě. Zkrátka akční výplach mozku, jakých už jsem viděl nesčetněkrát. ()

fabecc1222

Psal se rok 2014 a poprvé se zjevila vraždící mašina John Wick. Přitom zpočátku nic nenasvědčovala tomu, že se tu dost možná přepisujou učebnice akčního filmu. Keanu v té době už nějaký ten rok měl problém narazit na dobrý film a vypadalo to, že jeho kariéru jde strmě dolu. Akčním filmům zdálo se, už odzvonilo a v kinech hráli prim komiksovky. No ale přišel John Wick, přinesl do žánru naprosto nové způsoby práce s kamerou či samotnou akcí a "zrodila se hvězda". John Wick definuje úplně nové termíny v rámci akčních filmů a stejně tak určuje řád moderních akčních filmů. Tady ještě vše začíná od píky, pěkně v malém množství, čistě v rámci touhy po pomstě za zabitého psa. ()

s.e.p.p

Zapomeňte na Expendables, celou jejich skvadru totiž bez problémů strčí do kapsy jeden jediný člověk. Keanu Reeves a jeho návrat do akčních vod je sice postaven na povážlivě jednoduchém ději, jeho síla ale naštěstí tkví úplně někde jinde. To, co Johna Wicka staví vysoko nad ostatní zástupce akčního žánru z poslední doby, je nesporný talent a očividné nadšení všech jeho tvůrců. Výborný soundtrack, charismatický Reevesův výkon a celková stylizace navíc dávají Wickově honbě za pomstou krásně melancholický nádech, a i díky tomu zaokrouhlím hodnocení s klidným svědomím nahoru. ()

Roseinka

Tak tuhle bouchačkovou řežbu jsem si docela dobře užila. Jako zabít mi někdo zvířecího miláčka, jdu je taky zmasakrovat. Zápletka byla fakt dojemná, nic složitého, ale postačilo to bohatě. Hrozně se mi líbil černý humor ve stylu hotelu Continental (nebo jak se jmenoval), to mě dostává ještě teď, když si na to vzpomenu. Jinak jsem nevěděla, co od Reevese čekat, tak nějak jsem si na něj odvykla, ale nakonec velmi pozitivně překvapil a ukázal, že to ještě pořád perfektně umí. Závěr mě také příjemně překvapil, to jsem ani nečekala, že by to mohlo takhle dopadnout. Jo a musím pochválit ten Mustang. Normálně bych tam slintala nad tím Camarem, ale tentokrát ten jeho Mustang byl fakt boží kára. A až to uvidím příště, mám v plánu spočítat, kolik mrtvých má Wick na svědomí. :D Super film na odreagování. 8/10 ()

Evandulik

Sadnete do kina, tešíte sa a hneď prvý dialóg vo filme je ako keby sa bavili dva zemiaky. Celý film je postavený na slabom základe a je bezduchý. Motivácia zabíjať je skôr úsmevná. Hlavný hrdina sa tvári ako zemiak väčšinu času. A gangstri nenaháňajú moc hrôzu. Jediné, čo je perfektne prepracované je akcia. ()

Ichabod

Velký comeback Keanu Reevese, o kterém jsem sám dost pochyboval, zejména po loňském propadáku 47 ronin. John Wick mi ze všeho nejvíce připomíná Payback z konce devadesátých let, kde si podobně vystavěným světem zabijáků a podvodníčků městem jde za pomstou hlavní hrdina a kde se všichni zdraví křestním jménem. Tyhle skoro komiksově stylizované postavy a světy na mne dýchají silným kouzlem. John Wick je nejen zábavný, ale také má nejatraktivnější akční scény, které jsou originální, neuvěřitelně prostorově úsporné a na milimetr přesně soustružené. Dlouho jsem se tak krásně nevcítil do postavy a nechtěl s chutí mačkat spoušť (možná naposledy někdy před patnácti lety v Matrixu). Rozhodně si po Miami Vice nevybavuji lépe natočený akční film s tak osobitým stylem. Nevím čím to je, ale Reevesovi ještě navíc jeho postavu prostě bez problému věřím (trauma, smutek, vendeta) a nedovedu si představit lepší volbu. Stylovost jakou chodí se zbraní a popravuje nepřátele si myslim hodně poukazuje na přípravu na natáčení. John Wick je prostě jiný a ukazuje, že se akční filmy s banální zápletkou dají točit zatraceně lépe, než předvádí konkurence. Skvělá akce, postavy jak z filmu Guye Ritchieho, nářezový soundtrack = nádherná jízda, kde snad je jen několik trochu natažených pasáží. Nevěřil jsem, že mne nějaký čistokrevně tupý akční americký film přijde ve výsledku lepší a zábavnější jak Raid. ()

blackJag

Sérii headshotů aby člověk v jednom filmu pohledal a stejně by nenašel a taky ty auta dnes bourají spíše digitálně než klasicky plech vs plech - Johnny W. proto se svým jednoduchým pojetím instantní karmy působí trochu mesiášsky, skoro jako zjevení. Není to dokonalé, Nyqvistův záporák působí jako zběhlík broadwayského muzikálu, ovšem jinak velmi zručná žánrovka. 80% ()

zigíš

tu niekto vie, ako sa točia žánrovky (!) pH zábavnosti na max, neskutočne prehladné fighty a najštýlovejší outfit baby jagy v dejinách :) 100% ()

R1CH1E

Totální žánrový masakr. Vizuálně uhrančivé, hudebně podmanivé, dějově dynamické. K tomu šílené tempo bez zbytečných dějových berliček a dialogů, spousta krve a efektních bojových scén se super choreografií, které jsou navíc přehledné a nevidíme jen roztřepanou kameru a fleky. Nejvíc se mi líbila postava Johna Wicka, o které nikdo moc nemluvil, ba naopak - stačilo jen pár vět a všichni pochopili, že s tímhle chlápkem není prdel si zahrávat. A už vůbec ne mu krást auto a zabít psa. Expandables série se může jít zahrabat. Povinnost pro všechny fandy skvělých akčních filmů. ()

Jacob23

Oldschool řežba v kurefsky cool balení,s naslapnutym soundtrackem a nekompromisnim Reevesem. Akce v klubu je v kombinaci headshotu, rozmlacenych sklinek a duniciho elektra prostě nářez a hodně dlouho mi čistě akční snímek nevykouzlil tak blazeny výraz! ()

Henk123

Solidní akčňák, který u mě vyvolal nejeden záchvat hrdelního smíchu, až ze mě lítaly tekutiny ze všech otvorů. Tolik akčních „klišé“ pohromady v roce 2014 a nic originálního, až na pěkné fighty, opravdu nemůže nerozesmát. John Wick je tak extrémně obávaný a v několika scénách téměř nezničitelný kráčející posel smrti, že po něm museli pojmenovat i film. Kdyby v hlavní roli nebyl Reeves Whiterspoon, tak by to byla nuda. ()

FrajerTom

Jak řekl Švejk: "Zabili jste mně strejčka, tak tady máte přes držku!" Místo strejčka tady máme štěně, ale přes držku dostane fakt hodně lidí. Stylově ledový Keanu si jde za svou nekompromisní odplatou v neskutečně efektní řežbě. Pátou hvězdu přidávám za vynikající vozový park.. ()

Kali4

Nový Reevesův film působí tak trochu jako návrat Johna Constantina na scénu, aby se dotyčný mstitel opět sám a s těžkým srdcem i myslí probíjel celou hierarchií zábavných protivníků. Keanu toho nikdy moc nenahrál, ať se snažil sebevíc; smutné barvy, promočené oblečení a strhaná tvář mu nicméně vždy svědčily. Ono je fakt, že to tento herec měl (a stále má) v životě dost těžké, tudíž se možná ani nemusí moc „snažit.“ Pan Wick představuje důstojný návrat v roli, která mu velmi pěkně padne, přičemž jej spolehlivě podpírá značně nadsazený scénář, který si zcela uvědomuje hranice, jejichž překročení by mu přineslo leda divácký výsměch. Na konci už se z toho stává trochu fraška, výsledný pozitivní dojem ale nezkazí. ()

m.a.t.o.

„Všetci sa ma pýtajú či som sa vrátil a ja im neviem odpovedať. Ale áno, myslím si, že som sa vrátil!" Ach, tí ruskí mafiáni sú fakt debili, keď vedia, že John Wick dokáže killnúť troch ľudí ceruzkou a napriek tomu naňho vypíšu odmenu. Je to síce ťažký non-brain, ale zato s neobyčajnými nápadmi a skvelou, miestami až "baletnou" akciou. Konečne sa našiel niekto, kto dokáže točiť akčné scény bez roztrasenej kamery a s krásne dlhými zábermi. A Reeves dokazuje, že aj v 50-ke je ešte stále v slušnej forme. 80 % ()

drackula

Stručne povedané, Keanu má zase štýl. Príbeh je veľmi jednoduchý a vôbec nevybočuje z rôznych payback klišé, avšak natočené je to zručne, dynamicky a ak by tam bol iný herec, možno by som to vnímal inak, ale Wick Keanovi sadol ako riť na šerbel. Hlavná postava mi v istých sekvenciách pripomenula štýlom boja Equilibrium a jednoduchý príbeh mi oživil spomienky na Gibsonov Payback. Priamočiara akcia, žiadne filozofovanie a zbytočné odbočky -> Vrelo odporúčam. 85% ()

Další Jurský svět natočí David Leitch

Další Jurský svět natočí David Leitch

06.02.2024

Pátý John Wick je v přípravě

Pátý John Wick je v přípravě

26.05.2023

Šéf studia Lionsgate Joe Drake potvrdil, že první debaty ohledně pátého Johna Wicka již proběhly a snímek tak v budoucnu nejspíš opravdu vznikne. Víceméně tak ujistil především akcionáře, kteří by… (viac)

John Wick je miliardář

John Wick je miliardář