Odhalení záhady Stonehenge

(TV film)
  • Veľká Británia Stonehenge: Decoded

Britský archeolog Mike Parker Pearson a jeho tým odhalují překvapující nové důkazy, které dokládají radikální novou představu o Stonehenge a lidech, kteří ji postavili. (National Geographic)

BOURQUE

Kratučký dokument, ktorý sa snaží odhaliť roky pretrvávajúce tajnosti okolo Stonehenge. Film v produkcii National Geographic má klasické šaty (ilustračné scény, počítačová animácia, atď.). Ale celé je to podané bez väčšej sily, bez dostatočného úderu. Ako píše užívateľ „honajz“, po skončení dokumentu možno budete mať viac otázok, ako na začiatku. Čo u dobrého dokument filmu to nemusí byť nutne zlé znamenie. V tomto prípade tu však ide o inú vec. Osobné hodnotenie: 70% (***) ()

honajz

Celá ta rekonstrukce teorie je dokonalá - slušný kompars, dokonalá počítačová animace, hraný film by se nemusel stydět. Z odborného hlediska mi ale přišlo, že ty nálezy až nějak podezřele zapadaly do předem dané teorie. Víte, amatérským archeologům se vytýká, že jdou hledat třeba svatý grál, takže je pak s podivem, že jej skutečně najdou - a že jde o nevědecký přístup. Že archeolog musí u vykopávek přijímat to, co najde, a ne si to interpretovat po svém. I když třeba takový Schliemann... Nu a tady jde všechno nějak hladce, teorie jede bez zádrhelů, jen občas člověka maně napadnou ty drobné rozpory, jako že Stonehenge mělo být smyslem zrodu života, tak proč doprčic tam zakopávali popel mrtvých? Když sypali popel do řeky, proč kolem té řeky šli pak celý den k nějaké dřevěné nápodobě Stonehenge? Kde pak provozovali orgie? A sice jsme se dozvěděli, jak ty 40tunové šutráky na Stonehenge vztyčovali, ale už ne, jak je opracovávali, a hlavně - jak a odkud je tahali. Přece jen se ví, že kameny jsou z nějakého pár set kilometrů dalekého lomu. Další disproporcí teorie je, že se pracuje se srazy lidí doby kamenné u hotového Stonehenge, ale na druhou stranu se tvrdí, že se celou tu dobu stavělo. Tak buď sem jezdili dvakrát do roka o slunovratech stavět kamenný kruh se sofistikovanými druhy úchytů, jaké by i dnes byl problém přesně vytvořit, nebo sem přišli uvítat ráno sluníčko, pohřbít jednu urnu s popelem, vydat se na celodenní pochod kolem řeky a večer uvítat západ slunce u dřevěné nápodoby Stonehenge a pořádně se napěchovat, opít, zatancovat a nejspíš i zasouložit. Nejlepší je ale tvrzení na konci dokumentu, že pak přišli cizinci z pevniny, ti měli kov, a díky tomu tahleta výše uvedená tradice zanikla. Proč kvůli kusu kovu by zanikly rituály obřadů mrtvých? Takže na konci, i přes úhledně zabalenou teorii, mám víc otázek než na začátku. ()