Psychologická a spoločenská dráma, ktorá sa odohráva v luxusnej vidieckej vile počas rodinnej oslavy šesťdesiatych narodenín úspešného hoteliera, sa zameriava na rozkrývanie skutočných charakterov jednotlivých postáv. Tvorca vykresľuje individuálne rysy a psychologické problémy svojich hrdinov, ktorým sa počas oslavy vracajú traumatické spomienky na detstvo. Obraz harmonického rodinného stretnutia, ktoré sa postupne preklenie do vzájomných slovných i fyzických konfliktov medzi jednotlivými členmi rodiny, vypovedá o morálnej a etickej kríze dánskej spoločnosti. (Film Europe)

Rathe

Ze začátku se mi film strašně nelíbil. Měl jsem chuť vypnout ho. Nelíbila se mi kamera, postavy, jejich chování... no prostě nic. Naštěstí jsem vydržel a rychle pochopil co, jak a proč. Kamera je taková jaká je, aby přesně vykreslila ponurý charakter příběhu. A to se jí podařilo. I chování postav jsem pochopil, ale nesnášel jsem většinu z nich (jen Christiana, Helen a jejího přítele a personál). Rodinná oslava ukazuje to, že každá rodinka má své kostlivce ve skříni. Některá jich má víc, některá méně. Tahle jich má sakra hodně a sakra velké a zvrácené. Ukázka toho, jak může být rodina netolerantní, rasistická, pokrytecká a směšná. Herec Michaela byl strašně odpudiví, ale podal asi nejlepší herecký výkon (to se u takových sviňských rolí stává mnohem častěji než u hraní si na dobráky). Jak řekl Michael: "Tahle rodina... je v prdeli." Trošku mi připomíná racky v Nemovi. ()

cyglos

Skvělé. . . Nastavené zrcadlo všem.V příběhu, divákovi i společnosti. A drsně. Na to, že se jedná o dvacet let starou záležitost, tak je otázkou, kolik takových osudů a příběhů je všude kolem. Vyjít s tímto projektem ve své době bylo velikou odvahou a nejen proto pětkrát hvězda. ()

mermeza

Film natočen dle zásad Dogma 95.Rodinná oslava ,která se vymkne kontrole, Film skvěle vystihuje charaktery všech hlavních (anti) hrdinů s postupnou gradací .Emoce by se dali ždímat, neskutečné! ()

mart93

Film mě dost překvapil a to že jsem si o něm předem nečetl a vůbec sem neměl páru o čem to bude to hodně umocnilo.. V začátku jsem tam i trochu chtěl vidět humornou notu ale jak sestra měla strach že v pokoji straší jsem se projistotu podíval co je to za žánr aby se mi z toho nevyklubal horor.. no drama / psychologický mě naznačilo že komedie to nebude. No film mě víc a víc začal zajímat.. Přes prázdné úsměvy a z útržků radostí z rodinné ostavy se začal rýsovat příběh, ze kterého se divák snaží něco vytušit oč jde tak nechce nikomu křivdit. Dobře diváka pasuje do role jakoby hosta kdy nevíte co je vlastně pravda. Jestli syn je blázen nebo snad mluví proboha pravdu? .. Strhující a neuvěřitelné až dokonce. A jak tu někdo zmiňoval ano, je trochu neuvěřitelné že oslava probíhala dál... ve skutečnosti by to tak asi nebylo ale vrámci vygradování filmu to bylo zapotřebí. ()

Charliesed

Jednoduchý, přímý a snadno pochopitelný film, jehož top aspektem je silný námět. Minimalistické provedení s méně kvalitní kamerou a bez soundtracku mělo něco do sebe a bylo svým způsobem kouzelné. Bál jsem se, aby nešlo o podobný typ filmu jako Dogville od Triera nebo Bennyho video od Hanekeho, jež mi svým chladným bez emočním podáním nevyhovovaly – tyto specifické filmy, ve kterých hloubku musíte vyčíst sami a nic vám není naservírováno pod nos, osobně nazývám „realistická dramata“, nesedí mi, ale to je můj problém. Vinterberg je možná víc pro mě. Dost se mi to líbilo, ale kvůli celkové jednoduchosti se mi nechce dát 5 hvězd, i když pocitově bych je asi dal. Tak moc hezké silné 4*. ()