Rukojemník

Predloha:

Peter Pišťanek (kniha)

Kamera:

Diviš Marek

Richard Labuda, Milan Lasica, Libuše Šafránková, Ondřej Vetchý, Szidi Tobias, Milan Ondrík, Ady Hajdu, Ondřej Malý, Miroslav Noga, Robert Roth (viac)

Malý Petr (Richard Labuda, vnuk Mariána Labudy) vyrůstá v péči prarodičů (Milan Lasica, Libuše Šafránková), protože jeho rodiče emigrovali do Vídně a od té doby se ho prostřednictvím úřadů marně snaží získat. I proto Petr vymýšlí nejrůznější způsoby, jak se přes čáru dostat, pro což má čím dál menší pochopení velitel místních pohraničníků (Ondřej Vetchý). Mnohem větší problémy má ale Petr s partou černogardistů, kteří si libují v trápení slabších dětí. Třeba i jejich občasným přivazováním k mučednickým kůlům. Mezi ty, kteří jsou na Petrově straně, patří „pomalejší" spolužák a velmi sympatická kamarádka, kvůli nimž se s černogardisty neváhá opakovaně a důkladně poprat. Jak se šedesátá léta chýlí ke konci a poměry v zemi se dramaticky mění, otevře se nakonec i před Petrem vysněná cesta přes hranice. Vyrazit na ni ale znamená ztratit prarodiče, kamarády a nezapomenutelná dobrodružství. Když je vám „náct", máte v životě přece jen jiné priority. (Cinemart)

joywork

Juraj Nvota se ve své tvorbě vrací po Muzice a Konfidentovi potřetí k tématu života v socialistické zemi, obehnané signální stěnou z ostnatých drátů - nyní očima malého chlapce a to v současném filmu, příznačně dvojvýznamově nazvaném "Jak jsme hráli čáru". Moc jsem se na tento film těšil a byl jsem hodně zklamán. U mnoha scén mě napadlo, že to točil někdo, kdo tuto dobu nezažil (všechny scény týkajícího se pohraničníků a střežení hranic), další scény nevysvětlené - kamarád ukradne otci pistoli, ztratí ji a nikdo ji nehledá, dává signály přes hranici neznámému cizinci a nikdo neví proč, má informace o životě jeho rodičů v zahraničí a nevíme od koho, atd...Další scény jakoby musely být povinně zařazeny, pokud je to vyprávění dětskýma očima - zamilovaná spolužačka, partička kluků, která šikanuje ostatní, hlavní hrdina statečně brání zaostalého kamaráda a slabší dívku... takové stereotypy, které nesmí chybět. Co se týče hereckých výkonů, tak jediný, kdo mě zaujal a nepůsobil toporně, byl Milan Lasica, ostatní silně přehrávali, což nemůžu pochopit u Ondry Vetchého,Libuše Šafránkové, nebo třeba u Ondřeje Malého... ()

durkes

Moje očakávania boli veľké, o to viac som bol sklamaný........taký poloamatérsky film s motívmi zo známejších českých filmov s touto tématikou, slabé detské, ale i žiaľ dospelé herecké výkony (Libušu Šafránkovú som nespoznával, bola hrozná, Tobiasz neprirodzená). Sklamanie, tú jednu hviezdu dávam za tému a za Lasicu.. ()

ssarka

hvězdičku dávám za pana Labudu a Vetchého...jinak o čemže byl ten film??navíc ten HRŮZOSTRAŠNÝ dabing rval uši...důvod předabování je ten,že české děti špatně rozumí slovenštině? a není příčina v tom,že ho právě už z tv neslýchají díky dabování?? ()

Bodega_Bay

Já myslím, že není uplně v pořádku, když koukám na film, který není ani Pelíšky, ani Obecná škola, ani Bylo nás pět, ale přesto mám zcela konkrétní tušení, co za scénu z uvedených filmů právě nastane. Takže tolik asi k originalitě. Celkově dětské oči ve filmy moc neklaply, i když snaha byla. Tam, kde Eda Souček fascinuje svým pohledem na svět a baví klukovinami, tam malý Péťa tak nějak překlepe svoje mikro pouliční dobrodrůžo a jedem zas o scénu dál. Tak nic, no. Vlastně jediné, co mě zaujalo, byly scény s Ondrou Vetchým, který i kdyby stál v rohu místnosti a mlčel, bude to dokonalé. Jo a ještě něco - vůbec, ale ABSOLUTNĚ vůbec nechápu, proč ve filmu nikdo nemluví slovensky. edit- důvod jsem si přečetla v "zajímavostech". Ehm...tak jistě, děti nerozumí řeči sousedního kmene, nadabujem. Protože to je ta cesta, jak je to naučit. Vskutku filutové. ()

tulen

Poctivě udělaný, spíš citlivě, komorně laděný film, zároveň docela dost syrový, s výbornými hereckými výkony (dětských i dospělých herců). Na nic si nehraje, ale o to silněji působí. (Nechápu obsah distributora - Petr se přes hranici přece vůbec nestaží dostat - jakoby film snad ani neviděli) ()

leto.sk

Tak trochu Pelišky, trochu Občanský prúkaz, Kolja či Zemský ráj to na pohled.A Lasica, Šafranková, Vetchý, Roth, a Labuda najmladš. Trpky opis doby a krajiny kde bolo tak dobre, že ak si chcel odist tak ta dali dole! Ak poznáte niekoho, komu je za komunizmom smutno, dajte mu facku a pustite mu tento film, malo by to zabrat,,, ()

Aussigman

Já jsem velmi příjemně překvapen! Dle mého si film zaslouží vyšší hodnocení, působí přirozeně a v poslední době vysoko ční nad ostatní českou (a slovenskou) tvorbou. Vážně se mi to moc líbilo, silné čtyři hvězdy. Ovšem upozorňuju, že mé hodnocení se týká slovenské, tedy originální verze. Slyšel jsem kus toho dabovaného zmetku a bylo to zcela příšerné. Opravdu nechápu, proč se film, kde ke všemu ještě dost postav česky mluví, musí dabovat do češtiny. Je to ostudné a tak špatně udělané, že to dojem sráží o dvě hvězdy minimálně. Tedy dobře radím - nějakým způsobem se dostaňte k originální verzi, pokud jste film ještě neviděli. Dabovaná je katastrofální. ()

ABC1

Libuška Šafránková s Milanem Lasicou vynikající stejně jako Ondra Vetchý; jinak film připomíná některá dříve natočená díla. Pelíšky, Kolju a Obecnou školu...bohužel ani děti mě nijak zvlášť nezaujaly. ()

Vlkopec

Neschází tomu moc k pěknému filmu, ale bohužel je spousta věcí nedotažených a strašně kazí výsledný dojem - Nvotovi chyběla pečlivost, trpělivost, nadhled nebo peníze (to nebo je nevylučující). ()

lu1

Všechny tři hvězdy dávám dětským hercům, opravdu skvělé, přirozené...o to víc to dřelo u dospělých a u paní Šafránkové (ač ji jinak miluji) to bolelo nejvíc. ()

vinducha

Nostalgická vzpomínka na léta před okupací roku 1968.  Největší kurvy a bonzáci byli ti , kteří se tvářili jako nejlepší kamarádi. ()

Videozuma

Originálna verzia filmu je pravdepodobne jeden z najlepšich - a nielen slovenských, či českých - filmov, ktorý na pozadí príbehu z konca šesťdesiatych rokov, prišiel s univerzálnou drámou o jednom so spôsobov premeny chlapca na muža; nezvyčajne suverénní a presvedčiví detskí i veľkí herci, Milan Lasica asi vo svojej najlepšej postave vo filme, uhrančivý Ondřej Vetchý, vôbec z tohto pohľadu je spôsob, akým Juraj Nvota rozpráva len na prvý pohľad jednocho štruktúrovaný príbeh, zážitok sám o sebe. Obavám sa však, že obdivovatelia štandardných schém stredného prúdu, rýchlo strihaných obrázkov, nemožu precítiť neobyčajné množstvo jemnosti, detailov, ktorí tento suverénne zvládnutý film ponúka v niekoľkých dômyselne vedených vrstvách, snímaných bez podkladania sa divákovi. Svojbytný film s presnou dávkou citlivosti, pritom v princípe úplne jednoduchý a neopakovateľný. ()

Chenile

Ondrej Maly ty komunisticky svine hrat proste umi :-) to se musi nechat... Ale jinak je film celkem nudny a kdyby mel jine tema, asi by to bylo max na jednu hvezdicku.. ()

Iveta47

Tak že som veľmi rada za tento film...aj keď tá doba po 68 sa ma týka len ako kojenca a to čo nasledovalo potom si pamätám už ako dieťa a dospievajúci človek.Preto mám tieto filmy rada.Ale nemohla som si v komentároch nevšimnúť rozhorčenie viacerých nad dabingom.To nieje chyba tvorcov,ale bohužiaľ chyba Čechov všeobecne,lebo neviem prečo sa z českých televízií vytratila pôvodná slovenská tvorba a dokonca slov.filmy sa dabujú do českého jazyka ako napr.tento.Naše deti ovládajú český jazyk ,lebo našťastie na Slovensku nikoho nenapadlo dabovať české filmy a rozprávky do slovenčiny/samozrejme až na relácie pre úplne malé deti/.Je to veľká škoda.A niekedy to vyzerá až komicky.Tento film som videla v slovenčine a keď som si to na moment dala do českého jazyka tak mi to trhalo uši. ()

r3musko

Nie celkom ružová spomienka na 60te roky. Keby to bolo podľa mňa, film by bol veselší, deti by menej nadávali, rodičia menej pili a Šafránková menej fajčila. Očakával som niečo v štýle "Jak dostat tatínka..." Bohužiaľ súčasné filmy majú tendenciu vykresľovať to obdobie trochu temnejšie (a možno aj reálnejšie), ako tomu bolo vtedy. Napriek všetkému sa na to dalo celkom dobre pozerať a aj keď som nerozhodný medzi 3/4 dávam 4, pretože by som rád aspoň takto podporil novú tvorbu. ()

Zemřel Milan Lasica

Zemřel Milan Lasica

19.07.2021

Ve věku 81 let včera večer zemřel slovenský herec, režisér, textař a humorista Milan Lasica. Rodák ze Zvolenu má k dnešnímu dni na svém kontě přes stovku filmových a televizních rolí. Umění se… (viac)

Zemřela Libuše Šafránková

Zemřela Libuše Šafránková

09.06.2021

Z Prahy přichází velmi smutná zpráva. Svět českého filmu dnes opustila filmová, televizní a divadelní herečka Libuše Šafránková. Před pouhými dvěma dny přitom oslavila své 68. narozeniny. O úmrtí… (viac)