Mladý muž je oddělen od své rodiny během druhé světové války. Rozhodne se ji hledat pod maskou nacistického důstojníka SS a odhaluje více než jen, kde se nachází jeho rodina. (Luke7)

solisoli

Napínavý vojnový príbeh z obdobia druhej svetovej vojny v Budapešti, podľa skutočných udalostí, sa prezentuje niekoľkými zvláštnosťami. Jedna je, že regent Maďarského kráľovstva Miklós Horthy fajčil v roku 1944 cigaretu s filtrom. V Európe sa prvý krát objavili cigarety s filtrom v 50-tych až 60-tych rokoch. Nemeckí dôstojníci sa v spoločnosti pohybovali, vždy vyholení s tvárou, ako prdelka, ale na falošnom dôstojníkovi v nemeckej uniforme si to ani raz nevšimli. Z celého toho zhonu, najviac zaujal koniec, kedy sa potvrdilo zadosťučinenie s vojnovými zločincami, ktorí skončili tak, ako si zaslúžili. ()

Equilita

Je to veľká škoda, že o tomto vojnovom skvoste vie tak málo ľudí. Obdivujem hrdinov ako bol Oskar Schindler, John Rabe a mnoho ďalších. Po zhliadnutí tohto snímku k nim patrí už aj Pinchas Rosenbaum, o ktorom som dodnes nič nevedela. Chcelo to veľký kus odvahy obliecť si esesácku uniformu, oklamať "kolegov" a zachrániť niekoľko stoviek maďarských Židov. Film je skvele spracovaný a zameriava sa hlavne na samotný príbeh (nie na politikárčenie), čiže sa jedná o veľmi príjemnú vojnovú oddychovku. Všetky dôležité postavy vo filme boli veľmi sympatické, na čele s Jonasom Armstrongom, ktorý sa hlavnej úlohy zhostil perfektne. ()

Morholt

Technicky dobře zvládnuté a na to, že se nejedná o áčkový film, působí relativně slušně i bojové scény. Pro herce platí prakticky totéž. Pokud nepočítám Kingsleyho, sešla se tu sestava ne až tak známých herců a i když mi někteří typologicky úplně nesedli, odvedli solidní práci. A konečně je tu téma, které je obrovsky silné a Rosenbaumův příběh si filmové převyprávění zasloužil už dávno. Plusem je i seznámení se se situací, která panovala na konci II.SV v Maďarsku, což je u nás ne tak skloňované téma. O to je větší škoda, že je film tak chladný. Ano, lidem se tu dějí hrozné věci, členové Šípovách křížů a nacisté jsou prachanti na druhou a hlavní hrdinové se musí srovnávat s osobními ztrátami i všudypřítomným strachem. Ale ve mě to všechno nedokázalo vyvola silnější emoce. Snad až závěrečná scéna mnou trochu hnula. Škoda. Nicméně i tak patří filmařům dík a jsem zvědav, kdy konečně dojde na Wallenberga. 60% ()

DrifterSoul

K historickým reáliím je zde už jeden podrobný komentář. Zkusím jiný úhel pohledu. Ve filmu je několik hůře uvěřitelných scén, přesto zdařile zobrazuje atmosféru a paradoxy evropských válečných dějin. Chvílemi až mrazí, jak jsou občané jedné země ve jménu zvrácené ideologie schopni krutě a cynicky ubližovat svým spoluobčanům, sousedům. Tenhle film je především zobrazením lidské ubohosti, která prostupuje napříč dějinami. A v tom je jeho zásadní poselství, platné (bohužel) i pro dnešní dobu a pro kteroukoliv zemi. Fašismus a jeho odrůdy vč.komunismu, se svými figurami, jen čekají na příležitost. Tohle je třeba mít neustále na paměti. Dějiny se mohou opakovat. Notes: film (občas velmi dojemný) natočen na základě skutečných událostí; v koprodukci USA, Kanady, Maďarska a Rumunska. ()

dr.fish

Telenovela, nic víc. Pomalé tempo, mizerný střih, Horthy vylíčen jako lidumil. Tvrdit, že Maďarsko bylo ve svízelné situaci mezi dvěma Zly je nesmysl. Maďaři si naprosto nadšeně fašismus vybrali, jelikož s ním dlouhodobě sympatizovali. Válka vylíčena jako cosi neurčitého, Němci nikoliv jako vojáci, ale Satanovi zplozenci bez charakteru. Všechno se teď ve válečných filmech sune ke schématům, komiksovému černobílému podání věcí. Snad jen severské filmy se ještě drží. Tento film tedy rozhodně ne. ()

• Ve skutečnosti se Elek Cohen (Jonas Armstrong) nikdy nevydával za důstojníka SS. Vydával se za člena Šípového kříže a díky svému převleku zachránil mnoho Židů před jistou smrtí. (Johnny.ARN)
  • Maďarská vláda nechtěla jít do války se Sověty. Několik dní po zahájení „Barbarossy“ bombardovala letadla v sovětských barvách některé obce ve východním Maďarsku a Maďaři se zapojili do války. Dnes si někteří myslí, že to byl německý trik. V článku o polském letadle v časopise Air International Magazine se vše uzavírá poznámkou, že Němci ukořistili některá z těchto letadel v letuschopném stavu a použili je k předstírání sovětského bombardování Maďarska. (Johnny.ARN)
  • První natáčecí den se skládal z výbuchu mostu a velkých kaskadérských kousků, jako byl skok z mostu do řeky. (Johnny.ARN)