Život a doba soudce A. K.

• angličtina The Life and Time of Judge A.K.
Česko, (2014–2017), 24 h 11 min (Minutáž: 52–57 min)

Scenár:

Zdeněk Zapletal

David Švehlík, Daniela Kolářová, Jitka Čvančarová, Jiří Bartoška, Marek Daniel, Andrea Buršová, Igor Bareš, Ivana Uhlířová, Jaroslav Plesl, Jan Novotný (viac)

Soudce je člověk, před kterého předstupují lidé se svými problémy a od kterého očekávají jejich řešení. Soudce je člověk, kterému soudní spory vstupují do soukromí a stávají se součástí jeho života, vědomí, konání i snů. Není lehké žít s cizími záležitostmi a den za dnem hledat unikající pravdu, nezbytnou pro spravedlivé rozhodnutí. I soudce má soukromí a snaží se v něm žít podle vlastních představ, ale ani tady pojmy jako láska, čest nebo pravda nelze jednoznačně definovat. Soudce Adam Klos se snaží pochopit nejen své případy, ale i sám sebe. Třináctidílný seriál o životě a době soudce A. K. vypráví současný, reálný a vnitřně dramatický příběh mladého muže, složitě se prodírajícího civilními soudními spory, charakteristickými pro současnou společnost. Každý z nich se musí snažit pochopit a ukončit svým rozsudkem, svou představou o spravedlnosti. A musí nést nikdy nekončící odpovědnost za to, že se jeho verdikt dotýká bolavých míst našich obyčejných životů. (Česká televize)

Recenzie používateľa mira007 k tomuto seriálu (16)

Život a doba soudce A. K. (2014)

Soudkyně Barbara pro náročnější - inteligentnější, řemeslně perfektní na současnou seriálovou tvorbu, obsazení the best of českých luhů a hájů, zajímavé vedlejší linky propojující celý seriál obě řady. ()

Série 1 (2014) (S01)

Viděl jsem druhý díl druhé řady, který mne nadchnul, tak jsem sjel i první řadu a musím konstatovat, že ačkoliv soudní případy nemám na vrcholu vkusu, tak tahle paráda se Švehlíkem mne hodně zaujala a bavila, protože 1) solidní scénář a technicky nad běžnými seriály 2) vnitřní hlas soudce, který mne bavil absolutně nejvíc ( ...moje teta tvoje teta parole, ) 3) každý díl obsazen the best of co nabízí republika - nejlepší herci i v malých rolích 4) rodina Klosových Švehlík, Bartoška, Kolářová + psycholožka Čvančarová a štěky Z.Norisové 5) oproti současné tvorbě je ta konstrukce vyprávění originální 6) soudní linku doplňují celkem zajímavé souběžné linky pátrání po anonymovi a soukromý život A.K. 7) možná těch dílů je moc a ty motivy se opakují, ale já si vystačil s případy Pauluse ( S01E03 a S01E07) a s Melicharem ( S001E02) abych dal čtyři hvězdy ikdyž uplně první díl je slabší a depresivnější. ()

Série 2 (2017) (S02)

Druhá řada se mi líbila trochu víc, ikdyž první byla jako soudnička propracovanější a měla víc vtipných vniitřních hlasů. V druhé řadě převažují násilné případy, které jsou hodně mediálně známé a velké plus je, ře druhá série má lepší vedlejší dějovou linku s Danielem. ()

Láska (2017) (S02E01)

První řada mne minula a první díl druhé začíná celkem velkolepě akčně ( osvobození vězně, policejní akce na dálnici i s vrtulníkem, zásahovkou a uzavřenou dálnicí), obsazení parádní ( Švehlík a Plesl pecka), po technické stránce solidní... jenže problém je, že mne to moc do děje nevtáhlo a přes veškeré filmově řemeslné kvality mi z toho vylezla taková lepší inteligentnější temnější Soudkyně Barbara. Možná dám šanci ještě dalšímu dílu, ale tohle asi nebude pro mne. ()

Plán (2017) (S02E02)

Od Matlocka po Barbaru mne soudničky moc nebraly, ale tenhle díl soudce Kalašnikova je naprosto pecka. Solidní případ, perfektně zobrazený pohled soudce na věci pouze takový, který mu zprostředkují svědci, znalci, advokáti. Atraktivní střet bohatého manžela vozíčkáře a jeho nevěrné ženy Potměšil ( excelentní výkon na pět hvězd) vs.Erbová, psycho nájemný vrah Havelka na 100% a jako třešnička linka mezi díly na téma sousedi. Absolutně všechno zapadlo do sebe a já snad tomuto seriálu dám šanci. ()

Bílý svině (2017) (S02E03)

Wow!! Nejakčnější bitka posledních x let v českém filmu a TV. Celkem parádní případ plus vedlejší linky sousedi a kamarád policajt s kupou peněz. Po dvou dílech za sebou tenhle seriál u mne stoupá do absolutní první ligy. ()

Sestřička (2017) (S02E04)

Případ asi průměrný po filmové stránce, ale jelikož to vychází ze skutečného nedávného rumburského případu, tak mi to doplnilo spíš obrázek do skutečného případu té zdravotní sestry Marešové. Ta byla na zabití. ()

Guru (2017) (S02E05)

Špičkový díl o sektáři, jehož případ je celkem čerstvý a to je trochu problém. Musím uznat, že herecky co tady předvedl Bolek mladší, tak mne dostalo a všichni mu skvěle sekundují ( hodně dobrá Hostlová), po technické stránce špička mezi českými seriály a samotný případ sexuálního zneužívání členek sekty velmi atraktivní ( ve smyslu poutající pozornost) , ale mám problém, že ten skutečný případ je moc čertsvý a na mne to působí spíš jako parazitování tvůrců na něm, než umělecké zpracování nějakého problému..... ale je fakt, že jestli s tím mám problém teď, tak nevím co budu psát o příštím dílu..... ()

Nelidskost (2017) (S02E06)

Případ bestiální vraždy patnáctileté holky ( který se stal v roce 2013) je zpracován dobře. Myslel jsem, že se mi z toho zvedne trochu víc kufr, ale tvůrci se vyhnuli samotnému znásilnění a vraždě nějak detailně vizuálně takže to hlavní bylo až u soudu. Případ tří vymaštěných hovad, který asi nikdo nepobere. K tomu souběžná menší dějová linka, kdy policajt vrací peníze mafiánovi je taky dobrá ( dokonce Marko Igonda se tu objeví) . Malý rozdíl oproti skutečnosti je, že dva ti pachatelé dostali 24 let ale ten jeden jen čtyři. ()

Palebná síla (2017) (S02E07)

Tak jako v první řadě je parádní plus glosy vnitřním hlasem, který je v druhé řadě nevyužíván tak jak by si zasloužil. Linka Daniela, který vrací prachy začíná být zajímavá sama o sobě, sousedi pokračují v tom samém a famózní byl dialog klienta s Kolářovou - " ..jdi to důchodu!" ()

Pánská jízda (2017) (S02E08)

Celkem průměrný případ, ale na kterém je excelentně ukázáno, že soudit takový typ případu je opravdu oříšek. Koneckonců dle statistik je až třetina nahlášených znásilnění vymyšlená a naopak možná až dvojnásobný počet případů opravdového znásilnění se nehlásí vůbec... a pak se v tom orientuj. Ale v tomto díle je to podáno celkem přehledně a výstižně a díky skvělému obsazení tria účastníků Doležalová, Kadeřábek, Zach přesvědčivé. Policajt v podání Marka Daniela se potápí v kauze miliónů a skvělý Marko Igonda ho má na lopatě. ()

Policejní svět (2017) (S02E09)

Korupce, lobisti, kompro, křiví policajti, vykonstruované obvinění - případ jak z dnešních novin takže viděno i v tomto díle to není nijak překvapující. Realita, která může být mrazivá, ale tenhle díl jako celek spadá do průměru. ()

Patláci (2017) (S02E10)

Nejzábavnější díl ever - a to jsem si myslel, že mne už tenhle seriál nepřekvapí , ale také díky skvělému Hanušovi je tohle jeden z nejlepších dílů. Pat a Mat v akci. ()

Postavení mimo hru (2017) (S02E11)

Průměrný díl, u kterého mi vadila inspirace Pistoriusovým případem ze zahraničí. Ničím nepřekvapující, ikdyž uznávám, že Majerovi stačí jen výraz v obličeji, aby řekl vše. Linka ne/zkorumpovaného policajta Igora zajímavější než soudní případ. ()

Pirát (2017) (S02E12)

"Babička v odmašťárně" " ten Eben je nějakej tlustej" - joo hlášky jsou, Stach skvěle zahrál, ale jinak průměrný díl. Už to moc nepřekvapuje. ()

Konec hry (2017) (S02E13)

Jako čirá soudnička se seriál vyčerpal, takže poslední díl beru jako osvěžující tečku. Žádný případ v soudní síni, ale přímočará jízda za osvobození nejlepšího kámoše. ()