Poslední kauza soudce Adama Klose se neodehraje v soudní síni, ale přímo uvnitř jeho vlastního života. Jeho přítel, kriminalista Igor, nedohraje svou hru s mafií. Je předvolán k výslechu na policii. Vypovídá pravdu, nic víc než pravdu, ale jeho situace se stále zhoršuje. Už ví, že musí opustit řady policie, ale to nestačí, může být hůř, mnohem hůř. Jde o to, jak si vyložit jeho činy. Adam Klos náhle stojí před neodkladnou otázkou, jak mu pomoci, jak ho zachránit. Věc se začne týkat i Adama samého, i on a jeho matka se v té kauze zamotají a vyslýchající policisté tlačí stále víc. Adam, v duši čestný a přímý člověk, náhle stojí před osudovým rozhodnutím. Zachová se tak, jak mu profese a svědomí velí, nebo půjde dál a zachrání přítele? Co je v životě důležitější? Čest, nebo blízký člověk? Dokáže se soudce Adam Klos rozhodnout? Jaký bude jeho rozsudek v této poslední kauze? (Česká televize)

otík

Dávám plné hodnocení především za rozumné ukončení druhé série. Ačkoli otevřených příběhů bylo hodně, vše se rozumně uzavřelo a ještě navíc jsme dostali hezký náhled na vztah soudců mezi sebou. Ano, poslední díl opět potvrdil nevyváženost dílů v sérii, ale ten závěrečný rozhodně patřil k těm nadprůměrným. Autorům zdar a díky. ()

IvcaSammet

Paradoxně nejlepší díl celé série. I přes to, že jsem se neustále dožadovala kvality první řady seriálu, ve které by byl takový závěr absolutně nepřijatelný, musím se přiznat, že mě jako úplně jediný díl v podstatě bavil od začátku až do konce. Pořád se nedokážu srovnat s tím, že z výborného seriálu ze soudního prostředí udělali podprůměrnou kriminálku okořeněnou soudním procesem, uznávám ale, že v tomto případě by mě další soudní proces asi unudil k smrti. Hvězdička navíc za poslední případ advokáta Fialy, který mě vyloženě potěšil. Ne vždy ti na oko největší "nepřátelé" musí být opravdu nepřáteli ... Celkově mě samotný závěr série opravdu hodně překvapil a ve finále jsem byla s uzavřením děje spokojená, a i když bych na konci první řady ani ve snu netušila, že bych to někdy řekla, opravdu doufám, že do další řady se už tvůrci nepustí. ()

melica

Zakončení se mi líbilo moc, hlavně situace, kdy se soudce Klos vydá na pomoc kámošovi (a taky matce) i s vědomím, že překročí hranu zákona. Podobné projevy věrného přátelství mezi kluky / chlapy mám v literatuře a filmu obzvlášť ráda. To, jak si pak Klos pro sebe vše vyhodnotí s ohledem na další kariéru, dokazuje jeho čestnost; a profesionální výkon advokáta Fialy byl taky lahůdka. Právě v tomto dílu viděli i ty nečestné mezi ochránci zákonnosti, bohužel taková je asi realita. Neuzavřené pátrání po Lauře mi nevadí, moment zklamaného očekávání patří k uměleckému dílu stejně jako k životu. Pět hvězdiček ale nedám, protože se sousedy Šedivými to dopadlo opravdu divně a do realističnosti ostatního děje nezapadali. ()

mcleod

Přestože mi první série připadala propracovanější a vyrovnanější, druhá série mě až na pár výjimek nadchla také. A to i díky poslednímu dílu. Celou dobu, co jsem sledoval druhou sérii, jsem měl pocit určité nudy nad tím, jak je české soudnictví představováno zcela neomylně (kromě jednoho případu, kdy viník nebyl odsouzen), a přál si, aby aspoň v jednom díle došlo k justičnímu omylu (třeba i zmírněnému komentářem soudce o podání odvolání). Jak je vidět, nebyl jsem sám, kdo měl takový nepatřičný dojem... zkrátka Robert Sedláček mě opět dokázal příjemně překvapit, když mé nadějeplné očekávání v drsném závěru ještě překonal. ()

troufalka

Z obou sérií pro mě dopadla lépe ta první. U druhé jsem měla celou dobu velký pocit nesoudržnosti a nevyváženosti. Nebylo tomu tak od počátku. Slibně se rozvíjející děj završil banální konec, dalo by se říct bez většího vyvrcholení. ()

• Návrh na vzetí Igora Kubiše (Marek Daniel) do vazby, viditelný ve 42. minutě, obsahuje dvě chyby. „Vrchní státní zastupitelství pro Prahu 5“ neexistuje, šlo by buď o Obvodní státní zastupitelství pro Prahu 5, nebo o Vrchní státní zastupitelství v Praze (a na uvedené adrese U Roháčových kasáren 1500 sídlí OSZ pro Prahu 6). Druhou chybou je rodné číslo Igora Kubiše se smyšleným posledním čtyřčíslím, takže je nelze dělit 11. (melica)
  • Ve 47. minutě píše Adam Klos (David Švehlík) dopis s hlavičkou, z níž je vidět adresa Ovocný trh 14. Na této adrese sídlí Obvodní soud pro Prahu 1, ale Klos je ve druhé sérii seriálu soudcem Městského soudu v Praze, který má budovy v ulicích Slezská a Spálená. (melica)