„Kozák a Dohnal. Půlku života prožili v lapáku. Tu druhou dělali všechno pro to, aby se do něj znovu dostali. Určitě se budou vymlouvat na úraz hlavy a ztrátu paměti." To ví soudce Adam Klos na samém počátku procesu se dvěma dlouholetými, nicméně smůlou pronásledovanými kriminálníky. A tak se proces také odehrává. Obžalovaní jsou stíháni pro závažný zločin loupeže, vydírání, zbavení osobní svobody, omezování osobní svobody, porušování domovní svobody, ublížení na zdraví, krádeže a poškození cizí věci. Mají toho na zádech dost, ale soudce na ně nemůže hledět jako na skutečně nebezpečné zločince, jsou to totiž „patláci". Zpatlají, co mohou. Jejich akce se vždycky nějak zvrtnou a nic z nich není. Jsou to asociálové, sociopati, ale sympatické na nich je, že se po všech svých neúspěších stále nevzdávají. Proces s nimi je obtížný, lžou, svádějí vinu jeden na druhého... Dalo by se říct, že Adam má vážnější starosti: se svou matkou, která není schopna uznat závažnost svého stavu, s přítelem Igorem, který se zaplétá stále hlouběji do boje s mafií. A nakonec i sám se sebou... Ale nic z toho nemůže odvolat jeho povinnost. Musí rozhodnout o vině a trestu třeba i takových patláků, jací jsou teď před ním. Ale tu největší starost má s materiálem, který dostal v minulém případu od osvobozeného detektiva Linharta. Rozhoduje se, co s tím udělá. Má mít strach? (Česká televize)

otík

Pro mně nejlepší díl. Na rozdíl od většiny dílů je to nesmírná sranda a asi nejvíce vtipné je sledovat soudce jak zadržuje smích při výpovědích dvou neskutečně netalentovaných zlodějích. To jsou skutečně Pat a Mat kriminalistiky. Škoda jen, že po geniální první půlce (především výslech Kozáka - výtečný Hanuš) následuje už jen průměrné dokončení dílu a nezbytný soudcovský verdikt. V osobním životě se soudci pomalu uzdravuje matka, "kámoš" z minulého dílu opět soudci potvrdí, že jeho kámoš policajt je pořádně namočený v brindě a v milostném soukromém životě začíná výraznou roli hrát nová přítelkyně. PS: navrhuji Miroslava Hanuše na Českého lva :-) ()

stration

Netušil jsem, že nejlepší díl bude zrovna taková sranda. Miroslav Hanuš je dokonalý blb (teda v této roli) a jeho parťák je na tom podobně. Smál jsem se nahlas, a ne jednou. No a teď zase vážně, jo? ()

• Konspirační schůzka s ruskou mafií probíhá v bývalé vápence Biskup v Řeporyjích. (sator)