Reklama

Reklama

Jedovaté topánky

(TV film)
  • Nemecko Giftige Schuhe
všetky plagáty
Nemecko, 2012, 45 min

Réžia:

Inge Altemeier

Obsahy(1)

Každý z nás potrebuje topánky. Napríklad v Nemecku vlastní priemerne každá žena 13 párov topánok. Iba málo z nich sa však vyrába v Európe. Väčšina pochádza z Číny. Ale aj Čína dováža kožu na výrobu topánok z Indie. Tu sa dodnes používajú jedovaté chrómové soli na činenie koží. To nielenže ohrozuje zdravie tamojších robotníkov, ale aj samotných spotrebiteľov. Štátne zdravotné výskumné inštitúcie v Nemecku analyzovali tieto topánky a často krát zistili stopy nebezpečných a karcinogénnych látok. Autori filmu zistili, že aj napriek odstráneniu mnohých nebezpečných výrobkov z predaja ich ešte stále sú takéto topánky v predaji. To sa môže stať osudným pre tých, ktorí v dôsledku používania takýchto topánok trpia rôznymi chorobami... (oficiálny text distribútora)

(viac)

Recenzie (6)

Marek1991 

všetky recenzie používateľa

Ťažko sa toto rieši v systéme voľného trhu a kapitalizmu, kde cena ide často proti zdraviu. Nebolo v tom badať strašenie, skôr rozumné upozorňovanie na riziká a investigatíva, ktorá odhaľovala pravdu. Rozhodne odporúčam ako doplnok k iným témam, je to síce jednoduchšie dielo, ale ako doplnok rozhodne. ()

Autogram 

všetky recenzie používateľa

Jedovaté už môže byť asi všetko, aj to, čo sa určite nebude jesť, takže teplo-neteplo, podľa odporúčania na konci v záujme zdravia jednoznačne ponožky aj do sandálov. Rôzne zlúčeniny chlóru môžu spôsobovať ťažké alergie alebo aj niečo horšie. Zjednodušujú však spracovanie kože, a proces, ktorý by normálne trval 40 dní, sa použitím oxidov chlôru skráti na 10 dní. To je pre obchodníkov, kde ide vždy o cenu, jednoznačná úspora a nakoniec lepšia cena topánok. Môžeme si za to tak sami a kožené topánky od Daichmana za 12 € si veľmi radi kúpime. Práve táto firma je veľkým objektom záujmu filmárov a možno práve preto mala smolu, že vychádzala v ústrety dokumentaristom. Tak sme mali možnosť vidieť aj výrobu v Číne a extra chuťovku spracovania kože v Indii, kde robotníci chodia uplne bosí po mlákach všemožných chemikálií. Taká je cesta našich topánok, nech sú naše cesty v nich príjemnejšie. –––– Koža sa kedysi spacovávala rastlinnými prípravkami. Potom prišli Nemci s chemikáliami a začali budovať kožiarsky priemysel. ()

Maslord 

všetky recenzie používateľa

Pozor na prilis vonave kozene topanky, nemusi sa vzdy jednat len o pach novoty. Pri spracovani koze (najcastejsie v krajinach tretieho sveta, v indii ci cine) sa casto pouziva oxid chromovy, ktory je silny alergen a moze sposobovat rakovinu. Preto by ste kozene topanky nikdy nemali nosit naboso. Velky Nemecki dovozcovia o tomto probleme vedia, podla reakcii by ale boli boli najradsej, keby boli jedinymi kto o probleme vie. Poskodeny je nielen spotrebitel ale predovzetkym kraj a lud krajin, kde sa koza takymto sposobom spracuvava (samozrejme na pokyn vyrobcov). ()

Ehax 

všetky recenzie používateľa

Nechápu že se s tím nikdo nic nědělá, aspoň nějáký upozornění pro kupující. Mám takový doporučení zajděte si do Sportisima a čuchněte si k botám značky Kensis to teprve bude závan :D. ()

Reklama

Reklama