Les Parents terribles

• angličtina The Storm Within
všetky plagáty

Jedná se o filmovou verzi divadelní hry Jeana Cocteaua, která je postavena na antických základech. Jde o příběh maloměšťácké rodiny, kterou tvoří matka, otec, syn a teta, matčina sestra. Těžce nemocná matka, která se jmenuje Yvonne, je citově závislá na svém dospělém synovi Michelovi a nedokáže ho nechat dospět a osamostatnit se, bez ohledu na jeho věk. Situace se zkomplikuje v okamžiku, kdy se Michel zamiluje do dívky, která je starší než on a navíc byla milenkou jeho otce. (Želva2)

Flego

Ťažká rodinná dráma založená na silných dialógoch. Divák môže mať problém pozorne sledovať náročné texty Jean Cocteaua podľa vlastnej divadelnej hry, a určite to nebude chybou diváka. Tvorca reflektoval aj na Maraisov skutočný vzťah s matkou, ktorý nebol zďaleka ideálny. Slávnemu hercovi sa veselo rozbiehala kariéra a že sa cítil pred kamerou ako ryba vo vode, dokázal aj v tomto filme. Prvá recenzia a deviate hodnotenie. ()

StaryMech

Na Cocteaua překvapivě realistické rodinné drama křížené situační komedií. Pětatřicetiletý Marais hraje dvaadvacetiletého chvílemi jako dvanáctiletý. Naštěstí jsou tu dvě baby, které zachraňují situaci. Jedna z nich, Yvonne de Bray, se do role tak vžila, že na ni prý vlastní Maraisova matka žárlila. Zvláštní, že Cocteau jí nevadil. ()

radektejkal

(Cocteau + Marais) + Auric + skvělí hreci. Adaptace divadelní hry pro film je vždycky jen z nouze ctnost. Adaptace vždycky divadelní prostor zúží, i když se znánlivě pohybujeme komplikovanšjším prostoru. Navíc bohužel: příliš tichá francouzština, přes ní ruský překlad (nikoli dubbing) a anglické titulky vše ve velkém spěchu. Hned zpočátku jsem si musel ujasnit, kdo je Yvonne a kdo Spohie, a pro jistotu kdo jsou i ostatní nebo jak se dříve říkalo "osoby a jejich obsazení": Yvonne de Bray ... Yvonne dite 'Sophie' (matka) / Jean Marais ... Michel (syn) / Josette Day ... Madeleine (snoubenka) / Marcel André ... Georges (otec) / Gabrielle Dorziat ... Tante Léo (teta).... Les Enfants Terribles je běžné a často používané spojení Les Parents Terribles s ním musí tvořit dialektickou jednotu. Kdo převažuje? A není ona jednota v jejich posloupnosti? ()

pipapa

Jako divadlo budiž - záleželo by hodně na cástu + divadelní režii, pro film téměř nevhodné - nezáležně na cástu - snad kdyby to režie uchopila úplně jinak, ale jak?  Ani většinou výborná Yvonne de Bray mě zde vůbec nenadchla. Repete se ani tady konat nebude! ()

• Předlohou a inspirací pro postavu matky byla skutečná matka Jeana Maraise. Představitelka role matky Yvonne de Bray neměla děti, přijala Jeana Maraise jako syna; někteří lidé se dokonce domnívali, že je to jeho matka. Proto ji skutečná matka Jeana Maraise nesnášela. (Želva2)