Martin Sixmith (Steve Coogan), bývalý zahraničný korešpondent BBC, ktorý prišiel o prácu v médiách aj politických kruhoch, náhodou objaví materiál, z ktorého by mohol spracovať životnú reportáž. Jeho klientkou sa stáva svojrázna sedemdesiatročná írska dáma Philomena Leeová (Judi Denchová). Otehotnela ako mladučká dievčina a v roku 1952 porodila syna Anthonyho. Aby ho mohla vídavať aspoň hodinu denne, žila a pracovala v kláštore pre "padlé ženy".  Keď mal Anthony tri roky, Philomene ho násilím odobrali a poslali na adopciu do Ameriky. Philomena potom strávila celé polstoročie márnym hľadaním svojho dieťaťa. Philomena a Martin sa spoločne vydávajú na neobyčajný výlet do Spojených štátov, aby vypátrali Anthonyho osud. Philomena je úprimná, bezprostredná pani, ktorá berie ľudí takých, akí sú. Napriek životným strastiam si stále zachováva optimizmus a vieru. Naproti tomu je Martin svetaznalý vzdelaný muž, zvyknutý na spoločnosť významných a bohatých ľudí. Strata milovanej novinárskej práce v politických sférach z neho urobila cynika. Pri hľadaní Philomeninho syna sa od seba navzájom učia, konfrontujú svoje rozdielne názory a jeden druhému otvárajú nové pohľady na život. (TV JOJ)

piranha

Na mě ten film asi tak "správně" nezapůsobil, byť se snažil ze všech sil. Na konci mi to přišlo zajímavé, k zamyšlení, ale také nesnesitelně těžké. ()

garp7

Po dlouhé době přidávám k filmu i komentář - protože Judi Dench je prostě brilantní! Viděl jsem teď kromě Philomeny i Viktorii & Abdula + Bonda a její rejstřík je prostě neuvěřitelnej... :-) ()

Danqo

Spojler z trajleru Tesne po premiére mi kamka Renáta popisovala scénu, kde si Philomena prezerala fotky syna a bolo jej oznámené, že syn bol gay. A ona konštatovala, že to vždy vedela a bez čudovania sa pokračovala v činnosti. Tak na tú scénu som čakal niekoľko rokov, kým som Filoménu objavil na nemeckom netflixe a skutočne za to stála, scéna i film. ()

jiri.twist

Silný příběh dle skutečné události, výborně zahraný Judi Dench. Prokleté jepichy na začátku padesátých let prodávaly děti svodobných matek, které držely v "zajetí" jako novodobé otrokyně Magdaleniných prádelen. Philomena pátrá celý život po svém synovi a teprve na sklonku života se dozví pravdu. Pravdu o tom, že syn se dopátral o svém irském původu a pravdu o tom, že jepichy osudy lidí zamlčovaly a lhaly. Hodnota příběhu pro mě spočívá v tom, že syn svou identitu hledal, hledal svou matku, byl gay, stal se i poradcem amerických prezidentů. Nebudu lamentovat nad tím, že měl snímek menší gay obsah nebo film za to třeba i "trestat" v hodnocení, jsou mi zcela volné ty "smysluplné" recenze novodbých filmových "kritiků", rádců a všeználků na ČSFD, co za svůj život natočili tak maximálně jak kadí jejich pes někde u patníku. Pro mě film znamenal velkou hloubku člověčenství, lidství ... 91099 ()

hazaba

Vypadá to jako nenápadný příběh, který ovšem svým obsahem vyráží dech a člověka potvrzuje v tom, že katolická církev je/byla pořádná banda. Snímku vévodí Judi Dench jako Philomena, která přes křivdy, které se jí staly, dokáže odpustit. Steve Coogan s ní však drží krok a roli zlostného novináře jsem mu úplně věřila. Jemný humor, krásné záběry na krajinu. Jen ta hudba byla víceméně tuctová a očekávaná. ()

Ben Nevis

Je to jeden z těch filmů, které se vyrovnávají s minulostí. Tentokrát to nejsou nacisté a holocaust, ale nesluníčková padesátá léta, kdy neexistovalo na každého chudáka pět neziskovek. Proto není divu, že i na oslavovaném Západě měla instituce moc, zneužívanou zlými lidmi, a docházelo k nespravedlivostem. A je jedno, jestli je to bigotní klášter nebo státní dětský domov. Judi Dench mě však nepřesvědčila, že umí zahrát jednoduchou ženu z dělnické třídy. Hlavně to tvůrci přestřelili v momentu, kdy Philomena nevěděla, jak se dělají děti, ale uměla na tříletém dítěti poznat sexuální orientaci. Tohle předělávaní historie se mi nelíbí. Za chvíli budou tvrdit, že rasismus a homofobie nikdy neexistovaly a američtí farmáři si brali černé otroky, protože byli nejpracovitější. ()

brumbrum

Skvele vyrozpravany silny ludsky pribeh, ktory hromada z fora zial vyuzila ako dalsi dovod k nenavisti k cirkvi a ospravedlnenia si zotrvania v tme. Tak k tomu len tolko, ze svine ziju nielen mimo cirkvi, ale i v nej - ano, nic nove na svete. Keby ludia zili podla Bozich prikazani, tak sa taketo sracky nedeju. V prvom rade, ze deti produkuju deti, to hned je zlyhanie rodicov a vychovy. Dalej, ze namiesto pomoci svojich rodicov, ich tito strcia do klastora. Dalej, ze v klastore posobia aj svine, ktore male deticky predaju na adopciu do USA. Dalej, ze adoptivni rodicia su tiez svine. A z toho vsetkeho je hodne logicke, ze chlap sa nakopon citi putany skor k chlapom nez k babam a padne do promiskuitneho zivota, kde predcasne konci na AIDS. Akoze kde je v tomto zlyhanie Boha ci cirkvi?! Len clovek sam si tieto sracky slobodne tvori a planovite nici zivot svoj i svojich blizkych. Respekt, ze ta uboha matka tym svickam v klastore odpustila - to chce gule na mieste. A ze aj toto dali do filmu: to zasnem. A ze ta ober-svina na voziku nevedela povedat 'odpusti mi' ale ohanala sa Jezisovym sudom: no nazdravie, ta bude kukat.. Ako uz nejeden vizionar popisal, cesta do pekla je vydlazdena knazmi a reholnikmi. Z piedestalu cirkevnej hodnosti sliapat moralku kopytom, moze stat cloveka i celu vecnost. Film si zial vyzaduje hlbsie poznanie suvislosti a zivu vieru v Boha, aby podal pravdive svedectvo a nie len napochytre ponukol lacny vysmech jedinej Cesty, ktora systematicky vedie pomimo ludske hnojiska. Chvala Bohu, v cirkvi najdeme viac svatych nez uchylov, celkom ako v zdravotnictve, rodinach ci sporte. Budova klastora nie je nijakou zarukou, ze sa tam neschovalo prasa - ibaze v pripade klastora sa z toho diabolskejsie vysmieva. 4* ()

joker30

Skvelý film, od ktorého som nečakal veľa. Postupnými odhaleniami ma vťahoval do seba stále viac. Výborne zobrazenie rozdielov v generáciách, názoroch, presvedčeniach,reakciách. Spoiler : I forgive you. - Moment, kedy sa film stal výnimočným - 92 % ()

guri

Pomerne nesuroda dvojica vyraza na cestu velkeho hladania. Rozdielnost sa najskor javi ako problem, no nakoniec sa skvele doplnaju. Na pozadi silneho pribehu vsak prebieha aj mnozstvo komickych momentov, ktore ho znacne odlahcuju, pricom v ziadnom pripade neznizuju silu vypovede. Z vyborneho filmu pre mna osobne vycnievaju dve mena - Judi Dench a Alexandre Desplat. ()

Torgal

Civilný film v žánri, ktorý nepatrí medzi moje obľúbené (drámy o životom skúšaných ženách nevyhľadávam), ale tentokrát sa dôvera v americkú filmovú akadémiu (a Františka Fuku, ktorý ohodnotil za 90%) vyplatila. Príbeh ako taký nie je výnimočný, ale je spracovaný veľmi citlivo a môže sa oprieť aj o herecké výkony dua Dench+Coogan. Denchovej som tú prostoduchú tetku čo číta harlekýnky veľmi neveril, ale to je asi jediná výhrada. Ľudský príbeh, ktorý naozaj funguje a človek z neho nemá dojem, že je to len produkt pre Oskarovú akadémiu. 8-/10 ()

J.M.Novak

Bomba, pecka, bomba, pecka... Prostě skvělej fillm, ale úplně! Něco tak lidsky příjemnýho, tak milýho, to jsem dlouho neviděl... Já vlastně ani nemám slova a sílu ohodnotit film okem kritika, nemám chuˇ%t hledat na něm něco neuspokojujícího, něco špatně... Strašně silnej příběh, strašně silný pouto mezi Philomenou a Martinem, který mě v 50% dojímá k slzám, v 50% mi slzy vykouzlí, ale ze smíchu. Jeen z nejlepších filmů roku 2013 + obrovský bonus! Parádní dokument o prohnilosti a zvrhlosti katolické církve v Irsku, ostatně všech církví a naboženství po celém světě. ()

Hpatrik

Jeden silný lidský příběh, velmi poutavým způsobem vyprávěný. Líbila se mi výprava, nenápadná hudba a obzvlášť obsazení, v čele se skvělou Judi Dench. ()

PEZ

Priznám sa, že po takom veľkom ohlase, aký Philomena mala, som čakal o trošku viac, než som dostal. Ale tak to už býva, keď je film všade vychvalovaný. Preto som aj tuho rozmýšlal, či nedať iba tri hviezdy. A vlastne stále váham. No nakoniec ten film je dobrý. Len môže vyznieť na prvý pohľad prvoplánovo a jednoducho. Pozitívom je, že sa stále drží pri zemi a nespadne napriek pokušeniam do frašky. Okrem tejto normálnosti a "uveriteľnosti" pomáha Philomene vystúpiť z priemeru scenár, s dobre dávkovaným humorom, naozaj špičková kamera a dobrá hudba. Jasne, že Judi Dench a Steve Coogan prvotriední. Mimochodom, ten druhý menovaný si odniesol za adaptovaný scenár veľké množstvo cien, na čele s ocenením BAFTA (nominácie na Oscara a Zlatý Glóbus ostali nepremenené). Celkové hodnotenie, ktoré tu svieti (75%) je naozaj trefné. ()

Pavita

Herecké vykony obou hlavních hrdinů jsou skvělé, ale film měl mnohem větší potenciál než nakonec ukázal. Ale určitě nejsem zklamaná. ()

E lan

Moc hezký příběh ozdobený skvělými hereckými výkony, které baví po celou do celou dobu snímku. Závěr je navíc neskutečně dojemný. ()

fallanga

Boží film, který mi místy připomínal Spotlight, jen trošičku odlehčenější (občas to bylo vtipné) a osobnější. Mělo to hodně drsnou atmosféru, hlavně ze začátku, při vzpomínkách Philomeny na jejího syna. Místy se to táhlo, některé scény mohly být kratší nebo mohly být vynechány a trošičku více emocí by mi taky nevadilo, ale nakonec to bylo fajn. Nestyděl bych se to označit za předchůdce Spotlightu, protože tam ta spojitost je a i kvalitativně je to dost blízko. ()

dwbmb

Příběh silný, do jisté míry skandální a je dobře, že se o něm veřejnost třeba i tímto způsobem dozví, ale v tomto případě by mi víc seděl asi formát dokumentu, než hraného filmu. Tím by se zajistě zároveň odfiltrovala nemalá část umělé dramatizace a tématu by to přidalo na váze. Zároveň se ani nedokážu vcítit do mysli katolíků, takže jsem se shlédl v postavě Martina Sixsmitha, kterého se na závěr pokusí vykreslit jako anti-sympaťáka. Ale stejně si myslím svoje (stejně jako skutečný Sixsmith). Alespoň tvůrci nepropadli modernímu šílenství "Čím víc minut, tím víc Adidas!" a zachovali snesitelnou stopáž. Jako film k žehlení dobrý. Vhodné pro heterosexuálního muže: ledaže by žehlil, takže spíš ne. ()

Startuje BEST FILM FEST

Startuje BEST FILM FEST