Penny Dreadful

• USA Penny Dreadful
USA / Veľká Británia / Írsko, (2014–2016), 25 h 21 min (Minutáž: 47–60 min)

Tvorcovia:

John Logan

Eva Green, Josh Hartnett, Timothy Dalton, Rory Kinnear, Billie Piper, Harry Treadaway, Reeve Carney, Helen McCrory, Danny Sapani, Alun Armstrong, Stephen Lord (viac)

Výpravné seriálové zpracování původně hrůzostrašných povídek vydávaných v Londýně na začátku 19. století, jimž dal název fakt, že výtisk stál právě jednu penny. Týden co týden čekali dychtiví čtenáři převážně z řad chudiny na známé hororové postavy v podobě Frankensteina, Doriana Graye nebo hrdinů z románu Drákula. Všechny nestvůry jsou zasazeny do temného viktoriánského Londýna a kromě krásně strašidelného původního příběhu nabízí jejich seriálové zpracování i kvalitní dramatickou podívanou. (HBO Europe)

Recenzie používateľa Necrotongue k tomuto seriálu (31)

A byli nepřáteli (2015) (S02E10)

Hmmm, tak jo, konec dobrý, všechno dobré. Tvůrcům se podařilo udržet až do konce skvělou, temnou atmosféru, nechybělo dobře vystupňované napětí, Eva Green mě opět nadchla a Dorian Gray se mi poprvé začal jevit jako zajímavá postava. Zvlášť mě potěšil poněkud bezútěšný závěr, který korunoval podařenou epizodu. ()

Série 3 (2016) (S03)

Závěrečná sezóna byla jedinou, které jsem neudělil plný počet hvězdiček. Bylo to hlavně nepřesvědčivými epizodami v samém závěru (7., 8., 9.), ze kterých jsem měl dojem, že se tvůrci přestali soustředit na detaily, takže na mě konec seriálu působil poněkud uspěchaně, což je škoda, protože měl na víc. Neseděly mi ani americké scény, protože jim prostě chyběla ta úžasně ponurá londýnská atmosféra. ()

Den, kdy zemřel Tennyson (2016) (S03E01)

Největším kladem první epizody třetí řady bylo rozhodnutí tvůrců navázat nejen na dějové linie ze závěru předchozí řady, ale i na náladu, která tento závěr prostupovala. Kromě toho opět nechyběla skvělá atmosféra, kvalitní tempo, ani zajímavé nové zápletky. Nadále se objevují nové, známé postavy a velice mě pobavil "squater" v domě Malcolma Murrayho. ()

Dravci vzdálení i blízcí (2016) (S03E02)

Ani druhá epizoda mě nezklamala, děj byl i tentokrát dostatečně zajímavý, neztrácel na tempu a přinesl i dostatek akce, jen si nejsem jistý, jestli se s přesunem části příběhu na americký kontinent nebude postupně vytrácet ta pochmurná atmosféra, na kterou jsem si už u seriálu zvykl. Taky je mi už úplně jasné, že se o gore bude starat hlavně duo Dorian/ Lily, což byla dobrá volba, ti dva jsou v tom dobří. ()

Zlo a dobro v jedno jsou (2016) (S03E03)

Tentokrát jsem nebyl spokojen tak, jako u předchozích epizod, měl jsem pocit, že dějové linie Vanessy a Monstra přibržďují tempo příběhu, kvůli americké části vyprávění poklesla kvalita atmosféry a já jsem chtěl díl původně ohodnotit čtyřmi hvězdičkami, ale vznik revoluční buňky v centru Londýna mi zlepšil náladu, a proto dávám 5*. ()

List trávy (2016) (S03E04)

Brutálně dobrá komorní epizoda, ve které Eva Green opět ukázala, v čem je její síla, ale musím uznat, že Rory Kinnear rozhodně nezůstal pozadu. Když se k jejich výkonům přidala bezútěšná atmosféra, hustá jako zimní smog nad Slezskem, nebylo co řešit. ()

Tento svět jest naším peklem (2016) (S03E05)

Nebyla to nezajímavá epizoda, tvůrci v ní tentokrát přidali na akci a napětí a viditelně ji proti předchozímu intenzívnímu dílu odlehčili. S tím jsem neměl problém, hvězdičku jsem ubral proto, že americká dějová linie prostě nemá tak kvalitní atmosféru, jakou disponuje zbytek příběhu. ()

Nejlítější šelma (2016) (S03E06)

V šesté epizodě tvůrci zapracovali hned na několika dějových liniích a trefili se mi do chutě. Feministická revoluční buňka v Londýně prošla intenzivním bujením, bavil jsem se i s Vanessou a Dr. Sweetem, nejvíc mě ale překvapilo dění v Americe. Poslední večeře v sídle Talbotových totiž měla slušnou atmosféru, která mi tady zatím chyběla. ()

Odliv (2016) (S03E07)

Sedmé epizodě jsem nakonec udělil čtyři hvězdičky, přestože jsem uvažoval i o třech. Díl měl silné, ale i slabé pasáže, měl jsem dojem, že se londýnská revoluční buňka tvůrcům jaksi vymkla zpod kontroly, příběh Monstra je stále slabší, ale závěrem jsem se přece jen nechal přesvědčit k lepšímu hodnocení. ()

Věčná noc (2016) (S03E08)

S dějem, napětím, atmosférou i akcí jsem byl v osmé epizodě spokojen a viděl jsem to na plnou palbu, ale co ta morová mlha? Na ulicích se prakticky nedá dýchat, lidé hynou jako mouchy (ale jen někteří), mám to chápat tak, že měli Londýňané hermeticky uzavřené domy? To bylo hodně chabé. ()

Požehnaná temnota (2016) (S03E09)

Závěr sezóny i celého seriálu byl pro mě těžkým zklamáním. Vůbec nemusím šťastné konce, takže v tom problém nebyl, spíš mi vadilo, že některé momenty postrádaly logiku. Proč Dracula všechny nezabil, když o něm kromě malé skupiny lidí nikdo neví a upíři přece milují anonymitu (z pochopitelných důvodů)? Proč je milovaný syn pohřben do vody, a kde byla v té chvíli jeho matka? Taky mi vadilo, jak se tvůrci po celou dobu věnovali i nudným detailům ze životů jednotlivých postav a závěr vyloženě odflákli. Hodnotil bych stejně jako Loki_Six, ale přidal jsem hvězdičku za dlouhodobou spokojenost. ()

Zemřel herec David Warner

Zemřel herec David Warner

25.07.2022

Seriál Penny Dreadful se vrací

Seriál Penny Dreadful se vrací

04.11.2018

Po překvapivém zrušení před dvěma lety se populární seriál Penny Dreadful vrací zpátky k životu. Alespoň částečně. Stanice Showtime totiž oznámila chystaný spin-off s podtitulem Penny Dreadful: City… (viac)

Eva Green znovu u Burtona

Eva Green znovu u Burtona