Vraždy v Cheshiru

• USA The Cheshire Murders

Dokument Vraždy v Cheshiru se po pěti letech vrací k nechvalně proslulému případu znásilnění, žhářství a vraždy, který otřásl connecticutským městem Cheshire v létě roku 2007. Prostřednictvím exkluzivních rozhovorů film odhaluje šokující selhání policie a nevyřčená osobní dramata, která se na pozadí této hrůzné události odehrála. Na poklidném předměstí byla Jennifer Petitová společně se svými dvěma dcerami ve věku jedenácti a sedmnácti let zavražděna během noci, kdy se do jejich domu vloupali dva útočníci, jejichž plány se hrozivě zvrtly... Manžel a otec William Petit byl jediným členem rodiny, jemuž se podařilo utéct a zachránit si život. Případ, který byl v médiích přirovnáván k boji dobra proti zlu, i jeho pachatelé - Steven Hayes a Joshua Komisarjevsky - ve společnosti probudili plamenné volání po trestu smrti. Velká část příběhu však zůstala veřejnosti skryta a alarmující nedostatky v systému odhalují další tragédii: že se tomuto zločinu dalo hned několikrát zabránit. (HBO GO)

Warhorr

Hrůza v Amytiville ? Rychle zapomeňte, tohle je horší. Aneb když Vám dvě mrdky vlítnou do baráku, znásilní a zavraždí manželku, znásilní Vaše děti, ty zapálí a následně podpálí i celý dům. Událost, která otřásla americkou veřejností a dostala se do povědomí i v jiných koutech světa. Byl jsem hodně překvapen, když jsem viděl, kolik rodinných příslušníků od pachatelů zde odpovídá na kameru - bratři, rodiče, dcera ale třeba i bývalé přítelkyně. Nechybí zde ani autentická nahrávka ( výpověď ) jednoho z viníků. Poslouchat ho bylo dost drsný i na mě. V druhé půlce dokumentu se hodně řeší, zda by měl stát Connecticut zrušit trest smrti či nikoliv.  Samozřejmě rodiče zavražděné mají svůj názor, stejně tak jako obhajoba. Je také trošku na škodu, že ze soudní síně tady neuvidíme nic a divák dostává informace až po skončení líčení od zúčastněných stran. ()

motyka52

U podobných dokumentů je možná lepší nic dopředu nevědět. Pak jsou mnohem zajímavější. A i když tento nepřinese žádný šokující twist, tak se rozhodně zažere pod kůži. Čiré, koncetrované zlo. A navdávkem i filozofická otázka, co je ještě trest a co už je pomsta. Z dokumentaristického hlediska mi tam ale chyběla větší snaha posvítit si na činnost policie. ()