V stredoveku sú v Európe všetky staroveké medicínske poznatky zabudnuté a jedinú starostlivosť o väčšinu chorých a zranených zabezpečujú potulní liečitelia. Mladý Rob Cole má zvláštnu schopnosť vycítiť blížiacu sa smrť. Keď mu zomrú obaja rodičia, ujme sa ho jeden z potulných liečiteľov a vezme ho zo sebou na cesty, počas ktorých sa Rob stáva jeho učeníkom. Túžba po poznaní ho napokon zavedie z malej anglickej dedinky cez Konštantínopol až do ďalekej Perzie. (STV)

J.e.r.e.c

Když lidé dostanou prostor svobodně a kreativně uvažovat, dokáží vykoumat neuvěřitelné věci. Je proto až zarážející, že se neustále periodicky vracejí doby tmářství a všelijakých ideologických omezení, které tomu svobodnému uvažování a tím pádem i pokroku velice efektivně brání. Patrně se to děje z důvodů, že lidé uvažující svobodně a mimo vymezené mantinely jsou hůře ovladatelní. Tradičně největším nástrojem této vědomé nevědomosti je náboženství, kterému prostě stačí prohlásit nějaký aspekt lidské činnosti za „čarodějnictví“ či „nástroj ďábla“, a tím ho postavit mimo zákon. Je smutné, že leckteré muslimské země jsou na tom z tohoto pohledu nyní reálně hůř než před tisícem let. Co se týče způsobu vyprávění, je Ranhojič klasická romantická pohádka, snad jen kapku drsnějšího a vědečtějšího ražení, a o velkou část jejího kouzla se stará prostředí exotické Arábie. Navíc to Němci, jak je jejich dobrým zvykem, pojali docela objektivně a nedělají ze záporáků démony, ale lidi s pochopitelnými pohnutkami. 75 % ()

mac000

Tedy románovou předlohu Noah Gordona "The Physician" (česky "Ranhojič") jsem nečetl, ale film se mi vcelku líbil (možná právě proto). Po delší době německá velkoprodukce ve stylu Jméno růže (1986) o mladém Angličanovi Rob Coleovi (T.Payne), který v sobě objevil zvláštní schopnosti léčit a pomáhat jiným, ale především vycítit blížící se smrt. Jako učeň venkovského felčara se rozhodne se tyto vlohy zdokonalit studiem medicíny. A protože jsme v . století, mnoho možností na výběr nemá. Nakonec skončí na škole v dálné Persii, kde své žáky nevyučuje nikdo jiný než Avicena (Abú Alí al-Husajn ibn Abdulláh ibn Síná), učenec, který měl velký vliv na rozvoj středověkých věd (výborný výkon Bena Kingsleyho). Když se Rob v umění léčit naučí od svého mistra vše, co potřebuje, vrací se do rodné Anglie. ()

Solverino

Poměrně vydařené, jen trochu kýčovité. Historická záležitost ukazující jak byla vždy církev - ať už katolická, židovská nebo muslimská - na hovno a snažila se jen zblbnout a ovládat lidi. Díky bohu za ateismus! Aby mi furt někdo říkal co mám dělat abych náhodou nějakého boha nepohněval.... k posrání. Přece ho nebudeme léčit, kdyby se náhodou vyléčil tak je to čarodějnictví! Bůh chce aby zemřel, tak musí umřít. Hnus velebnosti. ()

slashka025

Kniha Liečiteľ patrí medzi moje obľúbené, ale film bol pre mňa veľkým sklamaním. Príbeh sa vôbec nezhoduje, je absurdne pozmenený. Časté strihy, unikajúci dej...Film zachraňuje hudba, kamera a Ben Kingsley. ()

smatana.sk

Slušný "dobrodružný-historický". I keď nemám rád, keď sa na dosiahnutie pocitu "v minulosti to bolo fakt drsné" zamažú hercom tváre a zašpinia šaty. Ľudia majú zamazané tváre a roztrhané šaty len v situácii úplného rozkladu, a to platí aj pre pravek. Taktiež klišé "cirkev bráni poznaniu": v Agore to malo historický podklad, v tomto prípade sotva. S Ibn Sínovým - Avicennovým životom sa v tomto filme zaobchádza pomerne voľne, historické fakty napr. tu: http://cs.wikipedia.org/wiki/Avicenna ()

kedu odpad!

Asi jsem viděl jiný film než všichni ostatní. Obarvené plátno hrálo barvami, jako by si hlavní kameraman šlehnul pořádnou dávku muchomůrek bílých. Příběh není příběhem, ale snůškou prvoplánovitých a ve značné míře pouze jen kýčovitých vztahových propletenců. Trochu mi to v něčem připomínalo Olivera Twista, který je napsaný podobně - pro přihlouplné naivní diváky ochotné zbaštit háček s udicí i navijákem a asi i s prutem a samotným rybářem. Židé, jak jinak, jsou vykreslení jako nositelé - šiřitelé moderní vědy - vzhledem k historickým souvislostem nezbylo ale tvůrcům nic jiného, než přiznat barvu a chtíc nechtíc sdělit že hlavní postavou tehdejšího lékařství byl muslim. Aby to tak nebolelo předpokládám, že šiřitelé pozitivního smýšlení o židech a propagandisticky tvrdě prosazovaného názoru, že islamisté byli vždy zvrhlí primitivové, museli rozetnout pomyslný gordický uzel a začít hlásat soudobý - moderní - výklad dějin, náboženství, sociálních vztahů a filozofie. Myslím si, že podobně se "vaří" v Německu ještě eintopf. Chudák Avicena, který navíc byl peršan a s araby ho spojoval pouze Aláh, ještě že se toho nemusel dožít. Co se týká umisťování židů do dějů různých příběhů, doufám, že se dočkáme mnoha dalších převratných "objevů" Co vše ti chytří hoši vymysleli, kde všude byli, co vše předali nezištně lidstvu a podobně. Nezbývá než doufat, že Erich Anton Paul von Däniken nemá pravdu, protože by to v opačném případě mohlo znamenat, že židé jsou vlastně potomci mimozemšťanů - film na toto téma by mohli natočit švýcarští umělci a já jim již teď držím palce ať to zmáknou a barvou ať rozhodně nešetří ()

Mabfred

Když budu hodnotit čistě film, tak asi 4*, ale pod vlivem knihy bych dal tak 3,5. Romanizující zjednodušení se hodně vzdaluje od knihy, ale není to vždy na škodu. Jen mi příjde, že v ní byla zajímavější témata, na která se mohl film zaměřit. Tom Payne byl v hlavní roli spíš průměrný, zato Ben Kingsley byl jako Ibn Sina výtečný! ()

gicous

Nový evropský historický film. Chválím. Konečně - je jich jako šafránu. Bez bitev, bez krutosti, bez sexu? - Trochu znejistím. Opravdu? Který producent by se chtěl do něčeho takového pouštět. V dnešní době, kdy obrazovky brázdí Hry o trůny, Spartakus a jiné vymakané seriály. Moc riskantní, říkám si. Ale vidět to musím. A tak tady mám Ranhojiče - náročnou německou produkci, jež zaštiťuje pár slavných hereckých jmen, a jež obsahuje okrajový příběh o počátcích civilizovaného lékařství. Skutečně! Žádný sex, žádné hitech komiksové záběry, žádné mystické obludy, žádné brutální scény. Je to film jako ze starých časů. Založený na atraktivním a neotřelém tématu, sympatických hercích a dobrých dialozích. Uznávám, že Ranhojiči bude mnohem více slušet pohodlí televizní obrazovky, neboť na kinosál je příliš málo velkolepý. V davových scénách mu chybí atmosféra, uvrhající diváky v úžas. Chybí mu i velké emoce a strhující příběh. Ale podívejte se na stopáž - 150 minut. Co se vám honí hlavou? Ja vím, říkate si - je to moc dlouhé. Ale v tom je právě hlavní síla tohoto filmu. 150 minut historické podívané, kdy žádna scéna vysloveně nenudí nebo nenadbývá. 150 minut strávených v dobré herecké společnosti, s dobře napsaným příběhem, bez větších patetických výlevů či zbytečných podpříběhů vystřižených jako z růžové knihovny. Ranhojič se v rámci svých možností povedl a jako divák tuto evropskou snahu kvituji s povděkem. 6*/10 ()

Emjecko

Skutečně výpravé putování jednoho mladíka za svým snem, které během celého filmu kazí rozmazané záběry scenérie (film jsem viděl v kině), čili buď špatně vidím, nebo je to zfušovaná práce tvůrců, ale to jsou spíš malé věci. Velkou věcí je bezpochyby, i bez načtené předlohy, celkem předvídatelný příběh, který je ale od začátku do konce natáčen jako film s velkým F. Špatně se to popisuje, ale měl jsem pocit, že se dívám na něco opravdu velkolepého, kde se každou chvíli musí stát něco, z čeho mi spadne čelist. Čím déle jsem však čekal, tím méně mě to bavilo, postupně i začalo nudit a chvílemi jsem měl pocit, že už se snad putovních scén nezbavím a z Ranhojiče se stane tuctový road movie. Zásadní zlom se objevil s příchodem dýmějového moru, kdy je možná ironií osudu, že ve filmu se jednalo o zlom špatným směrem, ale já jsem se konečně začal bavit, něco se začalo dít. Zhruba od druhé poloviny se tak skutečně je na co dívat, do té doby to berte jako předkrm a šetřete síly na závěr. Čelist vám z toho sice padat nebude, ale je to opravdu skvostná podívaná a pozorovat/poslouchat Bena Kingsleyho v roli Avicenny mě opravdu bavilo. Přidal tomu do té doby chybějící jiskru a některá jeho moudra jsou hodná zapamatování. ()

rezistence

Tom Payne. Tom Payne?! Děkuji, tohoto herce už nechci nikdy vidět. Ne a ne a ne. Aspoň tu Gaussovu křivku měl dotáhnout. Ach jo, nebudu, nechci popisovat, co se tam stalo nebo nestalo. Kapka vyspělosti by bodla. Spíš litry. A ten Tower? Přestřel. Námět +. 45% ()

darthvader77

Výborný film, který má nádherný smutný smutný příběh, velkolepou výpravu, prokreslené postavy a především výborné herecké obsazení v čele s Benem Kingsleym jemuž role lékařského mistra sedla jako hrnec na prdel. Oceňuji neuvěřitelnou atmosféru, kterou ve mě vyvolal film kostýmy, které jsou skvěle stejně jako dialogy. Dokonalé v každém a jeden z nejkvalitnějších filmů poslední doby. A dilemu, kterému musí hlavní postava čelit v konfrontaci s náboženskými dogmaty síla. ()

64B

Skvělé a precizní dílo. Nikdy sem upřímně nebyl na filmy z takové dávné historie, ale u Ranhojiče jsem slintal. Příběh je skvost filmu, sympatičtí herci a herečka na kvalitě jenom přidává. Dalo by se říct, co všechno se díky lékařství událo za věci.. ()

Doutas

Solidní historickej biják, za kterej by se nestydělo žádný velký hollywoodský studio. Je dobré vidět, že i v Evropě může vzniknout takhle povedená žánrová popcornovka. Příběh je sice jednodušše přímočarý a postavy příliš černobílé, ale tuhle šablonovitost aspoň vyvažuje neotřelé téma středověkého lékářství a řekl bych že velmi dobrá dobová výprava, díky které vypadá středověk správně špinavě, temně a bezvýchodně. Lepší tři hvězdičky... ()

Kimkong

Jak jsem předpokládal, Království nebeské bez větší akce, ale Ačkoli se téma lékařského učně zdá být nezajímavé, zpracování výborné. Přijde mi, že žádná scéna tam není jen tak, a v budoucnu je řádně využita. Předlohu neznám, ale občas se mi zdálo, že část děje chybí. Například rok cesty do Egypta. Všichni herci jsou sympatičtí a hrají velmi dobře. ()

MartinTerran

Film o tom co musel ve středověku felčar umět aby mohl léčit a že to byl kurva rozdíl jestli to bylo v Anglii či někde u Židů/Aláhovců. Film je zajímavý i když se tam nic převratného asi nedovíte, jen to kdo provedl asi první pitvu. Dívá se na to dobře a aby to byl "správný" film nesmí chybět láska, že? Ještě, že tam je jen tak na okraj a nehraje prim. To je asi vše. Na můj vkus je to až moc dlouhé, ale docela dobré. Hodnocení: 73/100. ()

george82

Zajímavý příběh o Ibn Sínovy. Bylo trochu dlouhé, ale jinak by to bylo super. Mapování rozvoje lékařství v hlubokém středověku je dost zajímavé a člověku jde mráz po zádech, když vidí, jak to dříve bylo. ()

Guran

Zbytečně dlouhý film se zajímavým námětem a solidními herci. Rozhodně by nebylo na škodu snímek sestřihat. Od začátku film vůbec neutíká, má hodně pomalé tempo. Je to dané tím, že se tu více plká, než koná. Keci postav jsou nezajímavé a hlavní zvrat nastane až se mladý Tom Payne rozhodne navštívit Bena Kingsleyho někde v Africe. Německá produkce film hodně ničí. Ale abych ho jen nekritizoval - kostými a triky jsou na moderní úrovni a také za to chválím. Rozhodně nepočítejte s tím, že je film pro každého. Řekl bych, že je spíše pro dětské publikum. ()