Východiskový bod

• Česko Výchozí bod (viac)

Dr. Ian Gray (Michael Pitt) je mladý molekulárny biológ a vedec, ktorého životnou témou je výskum evolúcie oka. Práca ho celkom pohlcuje až do okamihu, keď sa na večierku stretne s krásnym tajomným dievčaťom Sofi a požiada ju, aby si mohol vyfotografovať jej nádherné oči. Oproti vedecky racionálnemu a profesionálne skeptickému Ianovi je Sofi divokým a nespútaným stvorením a tieto protiklady ich vzájomne priťahujú. Ich vzťah je intenzívny a pre Iana aj nečakane vášnivý, ale je krátky a skončí sa tragicky. Po drsnej životnej rane sa Ian ešte viac ponorí do svojej práce. O niekoľko rokov neskôr urobí spolu s kolegyňou Karen nečakaný objav, ktorý spochybní jeho neotrasiteľnú vieru vo vedu a zmení jeho skepticizmus voči mystickým a spirituálnym silám. Potvrdiť či vyvrátiť novú teóriu, ktorá by postavila na hlavu všetko, v čo ľudstvo doposiaľ verilo, môže iba cesta na druhý koniec sveta. Ian sa rozhodne riskovať svoju vedeckú reputáciu i vlastnú racionalitu a vydá sa na šialenú misiu, ktorá má len mizivú nádej na úspech. (TV JOJ)

Pythonator

Spíše duchovní film než sci-fi. Nevidím důvod, proč to řadit do kategorie sci-fi. Àstrid Bergès-Frisbey je uhrančivě kouzelná a pokud to jsou skutečně její oči, tak má kouzelné i oči. Spoustu hlubokých myšlenek a pomalu se vlekoucí děj, to asi nebude pro každého. Ovšem konec stojí za to. Michael Pitt mi pasuje spíš do role blbého psychopata, ale fanatický vědec snažící se dokázat neexistenci Boha je vlastně taky tak trochu blbý psychopat. Kdyby tam byl sympatičtější doktor a stopáž nebyla tak zbytečně přemrštěná, hned bych dal za pět. ()

Zahy_

Toto je přesně ten druh filmu, který je většinu času o ničem, ale pak na konci člověk vůbec neví, co se stalo a jen zírá s otevřenou pusou. Opravdu úžasný překvapivý mysteriózní film, který člověku otevře spoustu myšlenek. Věřím, že v tom filmu jiní uvidí něco jiného než já, ale to tomu vůbec nic neubírá (stává se z něj dobrá volba třeba pro páry, kde má každý zcela jiný pohled na filmy). ()

Bragi66

I tady mne to strhlo a menší filmové nedostatky beru. Je to sice možná občas dlouhá ukecávčka, ale v celku to má nosnou myšlenku o tom, jestli je tu něco, co nás přesahuje, tak by nám o to mělo jít. Obrazově je to dobré, inteligentní. Není to sice žádná SF lejzrová střílečka, ale pro ty, kteří se neštítí se zamyslet, to doporučuji. ()

malyLibor

Uf. Tak tohle je tedy něco. Tenhle film mne doslova přikoval do židle a nepustil... začátek vlažný a postupně se to rozjelo... až mne to úplně vystřelilo. Snad od Boje o oheň na mne žádný film takto nezapůsobil. ()

anjan

Začala bych u traileru, který mě nalákal tak, že jsem film měla dlouho napsaný na vysokých příčkách mého "to watch" seznamu. Bohužel jsem docela zklamaná, a možná je to do velké míry dáno i velkými očekáváními. Téma by podle mě mohlo být zpracováno více autenticky a do hloubky. Takhle mi to přišlo naprosto evidentně a ještě k tomu plytce zpracovaný souboj "věda-spiritualita". I ony náhody v podobě 11 - divák se najednou přenesl do světa magie. Nevím, přišlo mi, že to mohlo být podáno mnohem střízlivěji, ale uznávám, že je to asi o vkusu. Myšlenka filmu dobrá, obsazení hodnotím taky velmi kladně, zpracování přehnané za mě. Z filmu zkrátka cítím více plytkosti než bych potřebovala. Ale třeba v takových 13 bych z toho byla dost nadšená. ()

PoprockCZ

Příběh o vědeckém a spirituálním pohledu na svět skrze oči - okna do duše. Během filmu jsem skoro začala věřit, že sleduji reálný příběh a že jsem svědkem průlomového objevu - tedy, že zemřelí lidé se na svět znovu navrací ve formě malých dětí, které si pamatují střípky minulého života, avšak pouze podvědomě. Překvapila mě výtahová scéna, která byla poměrně drastická, na druhou stranu, byla důležitá pro závěrečné vyznění. Sympatické hlavní postavy a zajímavý scénář, za mě moc fajn! ()

kojot.name

Kvalitně natočený film, který mě první dvě třetiny bavil, pak lehce rozladil a v poslední čtvrtině zklamal na celé čáře. To s tou evolucí oka bylo trochu úsměvné pro člověka, který zná evoluční biologii, ale chápu, že to je asi taková "známá věc", že se o tom vedou spory (nevedou, evoluce oka není žádné mystérium a umíme popsat jednotlivé kroky, ale budiž). To napětí mezi racionálním a spirituálním se mi líbilo, už proto, že je sám zažívám, ale vyústění bylo laciné, Vlastně celá ta indická linka. Kdyby měl film otevřený konec, přidám jednu hvězdu. Kdyby měl nápaditý konec, přidám dvě, možná tři.  Nevím, myslím, že to byla ztráta času a už se asi budu koukat jen na filmy, které znám, nebo na díla tvůrců, které znám a věřím jim. ()

instruktorka

Velmi zajímavý scénář!!! Pokud vás třeba jako mě děsí u žánru, že je to sci-fi, tak se toho nebojte:-) Jde spíš o střet akademického světa se světem duchovním a film spíš než odpovědi dává otázky a otvírá téma. Příběh mě neskutečně zaujal, během sledování filmu se na pláně objevilo několik momentů, kdy jsem si říkala...."aha, teď už vím, jak to bude dál...prosím, ať to tak není"...a ono to tak nebylo, naštěstí!!! Všichni 3 herci v hlavních rolích byli perfektně vybráni a společně s hudbou, lokacemi tvořili nádhernou podívanou. Viděla jsem film na MFF KV a patřil k těm nejzajímavějším, co jsem měla možnost vidět. O filmu můžete přemýšlet ještě dlouho potom, co skončí. ()

Dann99

Po dlhšej dobe som išiel opäť do kina na taký povedzme skromnejší film,ale len rozpočtom a nebol som sklamaní.Na Cahillov film som sa tešil,tešil som sa na Brit Marling a moje očakávania boli naplnené.K plnému hodnoteniu mi možno chýba ta potitulková scéna,som vedel,že mám ešte ostať sedieť.Sú tomu už dva týždne,ale mne stále beha hlavou,takže som spokojný. ()

pet4

Červená knihovna od začátku do konce, ale moc krásně natočená a otevírající dveře někam, kam mně to vždycky lákalo. Zase jednou film bez zbytečných zloduchů, o kterém člověk může přemýšlet i po odchodu z kina a nezmizí s rozsvícením světla v sále. ()

marrek

Do dvou třetin zajímavý a slibně se rozvíjející příběh, s několika překvapivými zvraty, v poslední třetině ztrácí vysloveně dech a je ve stylu červené knihovny až po naprosto předvídatelný, banální, prvoplánový, patetický závěr. ()

Detoxi

Zaujímavá téma. Skoro som uveril tomu, že sa jedná o fakt. Keby to tak bola pravda. Film bol pre mňa pútavý a dobre spracovaný. Potešilo ma obsadenie. ()

dudonko

Kiezby som mal stastie len na taketo dobre filmy... Clovek moze tyzdne pozerat jeden prazdny film za druhym a len smutne konstatovat kolko casu v... Veda a viera vo vykonstruovanom experimente najprv v protipoloch, nasledne pomalym dejom do seba krasne splynu, cele to, sprevadzane hudbou, ktora vysoko prekracuje obyc dejovo-sprievodne soundtracky... Nadhera ktora sa da pocuvat furt a furt... kukat mi uz netreba, dej sa hlboko zapisal. ()

1normalny

pre mna obrovske prekvapenie a film roka! myslienky do seba pekne zapadli a mame tu dokaz, ze dobre sci-fi sa nemusi zmietat v neuzavretych paradoxoch a casovych sluckach. dievcatko na konci je ceresnicka na torte! ()

Filmy roku dle TOP uživatelů ČSFD.cz

Filmy roku dle TOP uživatelů ČSFD.cz

30.12.2014

49. MFF Karlovy Vary rozdal filmové ceny

49. MFF Karlovy Vary rozdal filmové ceny

13.07.2014

Slavnostní ceremoniál zakončil filmový festival a poroty v čele s Luisem Miñarrem udělily ceny nejlepším ze soutěžních filmů. Křišťálový glóbus pro nejlepší film si odnesl George Ovashvili za… (viac)