Příběh se odehrává za časů feudálního Japonska, v posledních letech období Edo, známého jako Bakumatsu (1853 – 1867). Životy dvou malých chlapců se náhle změní, když je jejich rodná obec zničena a jejich rodiče zabiti během jednoho z britských námořních útoků. Ze dne na den se tak stávají sirotky bez domova. Proto se rozhodnou, že svůj život zasvětí cestě šermířů. Jednoho dne jejich výcvik pozoruje Sakamoto Ryōma – samuraj, jenž touží po lepším Japonsku, kterého jeden z hochů zaujme svojí hbitostí. Chlapci dá jméno Ryo a společně s ním a svojí ženou Oryō vyrazí napříč zemí, vstříc přicházející nové éře. (EMIA)

Jeoffrey

Do 25 minut se toho moc nacpat nedá, a tak i když je prostředí i nástin příběhu docela zajímavý, na tak malém prostoru z toho ve finále nic světového není. Mohl by to být slušný celovečerní film, nebo třeba i zajímavé anime, takhle je to jen nicneříkající dobový příběh s nejasnou a nerozpracovanou cestou, kde si hlavní myšlenky a za co vlastně Rjóma bojuje musíme tak nějak domýšlet a závěrečnou cestou za pomstou, z které toho moc nevidíme a která jak z dějin víme stejně nedopadne, protože Hidžikata Tošizó tady prostě neumře... Animace se mi líbila, hudby jsem si nevšiml, charaktery byly docela zajímavé, ale opět, viděl jsem toho z nich málo abych si mohl udělat nějaký souvislejší obrázek. U mě slabší průměr - 4,5/10 ()

SonGokussj

Ze začátku potenciál, uprostřed zkopírované scény (prakticky i přesný úhel záběru a činnost, co tam dělali) z Kenshin: Tsuioku-hen a konec naprosto bez jakékoli posloupnosti a citu. 30% ()

Tom_Lachtan

Takový nic neříkající průměr, ze kterého si zítra budu pamatovat jen kawai kotě, tasené místo zbraně, rozkošně mňoukavé. Na první dobrou zní nápad s cvičenými dětmi, jejichž rodiče mřeli při střetu s Brity dobře, jenže scénář psala lemra a tak se tu nic moc nestane a dialogy jsou neslané jako destilovaná voda. Za podprůměrné 2 hvězdičky s vědomím přimhouřeného oka, díky výsostně dobrému čaji, který jsem u toho popíjel. ()

• Sakamoto Ryōma (1836-1867) je skutečná historická osobnost. Byl jedním z prominentních činitelů usilujících o svržení Tokugawského šogunátu během období Bakumatsu. Za jeden z jeho největších úspěchů je považováno nastolení míru mezi znepřátelenými prefekturami Choshu (dnešní Yamaguchi) a Satsuma (dnešní Kagoshima), jejichž spojená síla byla později použita proti příznivcům tehdejšího šogunátu. V té době také Sakamoto často vystupoval, kvůli svým pronásledovatelům, pod pseudonymem Saitani Umetaro. Nakonec byl ale i tak úkladně zavražděn společně se svým přítelem Nakaoka Šintaroem (1838-1867), který na svá zranění podlehl o dva dny později v jednom z hostinců v Kjótu. Sakamotovi bylo pouhých 31 let. Jejich vrahové nebyli nikdy identifikováni. (EMIA)
  • Ve snímku Ryōmovu manželku oslovují jako Oryō, což je její přezdívka, která se dodnes v Japonsku běžně používá. Její plné jméno bylo Narasaki Ryo (1841-1906). Ve snímku se rovněž mluví o tom, že má za úkol svého muže chránit. Tím se nejspíš naráží na fakt, že ještě před tím, než si svého budoucího chotě skutečná Ryo vzala, zachránila mu alespoň jednou život. Když se totiž jednoho dne koupala v lázni, zaslechla, jak se k Sakamotovu pokoji blíží skupina zabijáků. Neváhala ani okamžik a zcela nahá proběhla skrze celý hostinec, aby svého budoucího manžela varovala. Brzy po této události se také vzali. Prostřednictvím svého manžela pak nějaký čas působila i v politice. Několik let po jeho smrti se podruhé vdala. Na stará kolena Oryō propadla alkoholismu a ani sláva jejího prvního manžela ji nakonec neuchránila před smrtí v chudobě. (EMIA)