Zpravodajský magazín VICE z produkce Billa Mahera, který moderuje zakladatel stejnojmenné revoluční mediální společnosti a novinář Shane Smith, přináší překvapivé a převratné příběhy z celé planety. Tematické kanály společnosti VICE TV, která působí ve 34 zemích světa, jsou věnované hudbě, módě, cestování, zpravodajství a sportu. Pořad VICE - Svět pod lupou se na HBO vydává až za hranice slušnosti, neboť ve svých příspěvcích pokrývá témata od politických atentátů na Filipínách, které se vymkly kontrole, přes senegalskou mánii kolem bojových sportů, až po jaderné problémy v Kašmíru. Odvážný přístup k těmto reportážím představuje na poli televizní tvorby něco zcela výjimečného. VICE díky němu může ukázat ty nejděsivější, nejdivnější a nejabsurdnější zvyky a praktiky, které lidstvo zná. (HBO Europe)

drake31

HBO opäť prišlo so zaujímavým projektom. Tentokrát nie so seriálom plným sexu a násilia, ale dokumentárnym programom s partiou spravodajcov ktorý sa neboja vydať sa svojimi príbehmi do rôznych kútov sveta a vystaviť sa rôznym vplyvom, nebezpečiu, alebo si aj na vlastnej koži vyskúšať rôzne lokálne praktiky. Aby ste si nemysleli, nejedná sa o nič vymyslené, žiadne pretvárky, všetko čo sa tam dej je reálnou ukážkou toho čo sa deje vo svete. Či už sú to detský vrahovia Talibanu, pokus o útek zo Severnej Kórei, alebo reportáž to o tom ako v Číne je ťažké nájsť partnerke. Vice pokrýva rôznorodú zmes reportáži, a ukazuje veci o ktorých som ani nemal páru že sa dejú vo svete, a za to som vďačný. Dúfam že si to do budúcna udrží kvalitu a ešte po dlhú dobu bude prinášať zaujímavé príbehy na televízne obrazovky. Odkaz na oficiálnu stránku Vice kde nájdete toho ďaleko viacej. ()

Sakulnikov

Zajímavý novinářský projekt, který se zabývá mnoha tématy, o kterých se moc nemluví (pro mě nejzajímavější byla reportáž o vykrmování mauretánských žen). Na druhou stranu je to novinařina, ve které se autor snaží sám prožít referovanou záležitost, a není tedy cílem objektivní zpravodajství. S tím na zřeteli je pak těžké hodnotit celý pořad, bylo by to spíš na hodnocení jednotlivých reportáží. ()

Everyone

Není, co dodat. Člověka to nepustí, mnoho věcí se dozví, často jen žasne. Skvělá žurnalistika, dobrý střih a palčivé náměty...zkrátka samé superlativy. ___ Část pro americké diváctvo je asi (mně) Evropanovi více cizí (díky neztotožnění by asi většina dala známku nižší, jak to často bývá, ale chyba je v nás..., v naší neinformovanosti), předpokládá se větší povědomí, člověk se pak tolik neztotožní s problémem a obsahem, protože se ho to tak nedotýká (např. vylidněnost měst - v důsledku úpadku průmyslu - šílená kriminalita; militarizace policie, která má výzbroj vojska - útočné pušky, jiná výstroj, ale výcvik a schopnosti policisty). ALE některá americká témata - např. zeď (USA-Mexiko) se dají dobře přenést do Evropy - tj. účinnost a smysl - s uprchlickou krizí. ___ Viděl jsem všechny díly (v současné době natočeny 3 série). Doporučil bych především: Our Rising Oceans (s3e1) - o neschopnosti politicky připustit pravdu o globálních změnách klimatu (demonstrováno na Antarktidě...podobný díl s Grónskem, stejné závěry - brzké roztátí), kvůli mocné korporátní lobby - ropa, uhlí,..., ale také o tom, jak si Rusové přivlastňují většinové území pod Arktidou, což může brzy vyústit v konflikt, až Arktida ještě více, resp. až celá roztaje + o cvičeních armády na severu Norska v blízkosti ruské hranice - pozemní část války; Winners & Losers (s1e5) - část European Meltdown - o nacistické řecko-německé paralele - vyvolané ekonomickým krachem a posílenou uprchlickou krizí - vznik ztracené generace - obdoba ve Španělsku; Corruption - s1e6 - část - China's Ghost Towns: How China’s appetite for housing created huge ghost cities., kde je možné vidět, že díky propojenosti trhů - globalizace - může tentokráte světová ekonomická krize začít v Číně, nikoliv v USA; The Hermit Kingdom (s1e10) - o tragikomičnosti režimu Severní Koreji (souvisí i s jinými díly, např. se štěstím/neštěstím těch, kteří unikli tomuto režimu - přes Čínu do Thajska a snaží se integrovat v Jižní Koreji, kde se místní k nim chovají přehlíživě a jsou nuceni vykonávat dehonestující práce - prostitutky, nebo pod úrovni jejich inteligence/kvalifikace - dělník), Guns & Ammo (s1e3) - část The World's Most Dangerous Border - o tom, že konec světa může začít mezi Pákistánem a Indií, zeměmi s jadernými hlavicemi; dále například (již známější skutečnosti, byť v detailech zajímavé a poučné díky evropským mezinárodním paralelním problémům) část s Fukušimou rovněž zajímavá, o tom, že jim i po několika letech stále uniká radioaktivita prostřednictvím vody - paralela s Černobylem, že zatajování není problémem totalitních režimů, ale v současnosti problém hlavně korporací/demokratického státu (souvisí s dalším dílem - genetický pas - o kumulativní degeneraci jedinců s poškozenou DNA v důsledku radiace - z kazašských stepí, kde Sověti ozářili stovky tisíc lidí - atmosférické testy jaderných bomb), nebo ze Súdánského Dárfúru, kde je jasně vidět, že řešení uprchlické krize (zde spojené i s genocidou) je možné jedině tehdy, pokud nastane klid ve státě odkud migranti jsou (souvislost s vracením uprchlíků do Salvadoru, kde místní uprchli do USA, před občanskou válkou, která byla součástí války studené... uprchlíci utekli USA...aby přežili, tak se sdružovali, což vyústilo ve vznik gangů, na které policie LA přestávala stačit, tak je vyhostila zpět a zkušenosti (gangy, bojovnost,...) z USA přenesly do Střední Ameriky, kde brutálně vládnou a lidé prchají ze země, hlavně do USA přes Mexiko, která je rozvrácena gangy - bumerang efekt - nedořešený problém, rozvrácený stát), jinak to nekončí, což dokládá i díl z Afghánistánu (o smysluplnosti obnovy státu, kdy Američané se chtěli vyvarovat paralely s Versaillskou smlouvou - 1919 - ohromné německé reparace - vyústění v extrémismus - resp. následně válku, tak Američané investovali do Afgánistánu mnoho peněz - 100 mld. dolarů, aby se situace neopakovala, ale za pár let stáhli (slabý mandát v Kongresu vs. vůle prezidenta) a vybudovaná infrastruktura, ale i vojenská technika padla do rukou Talibanu (prohry/nevýhry, která se opakují po 2. světové války - válka v Koreji, Vietnam, ale i desítky jiných...posttraumatická stresová porucha, která je např. řešena v díle jiném, a která doprovází každou válku a vojáky v ní, které postihuje na celý život), kvůli kterému tam vlastně šli = nedomyšlené projekty - resp. spíše lobby armádních výrobců - které si to politicky prosadili - elektrárny, kde se nevyplatí vyrábět elektřinu, vrtulníky, se kterými nemá, kdo lítat a jejichž provoz překračuje daňovou zátěž celého státu) atd. například tradici/hloupost východní medicíny, která věří, že roh nosorožce působí jako všelék (roh obsahuje prakticky jen keratin, z něhož jsou tvořeny např. naše vlasy a nehty, kvůli čemuž jsou hubeni tato zvířata - na světě - přes všechny druhy +- 20000 kusů - logika - jsem starý, nemocný, bohatý Vietnamec s rakovinou, nic nezabírá, tak si obědnám na černém trhu roh z Afriky, život nosorožce je mi ukradený, i když vím, že žádná studie kýžený účinek neprokázala - taky jak by mohla, nikdo nejí vlasy, nehty - ale, co kdyby to pomohlo, nějaký nosorožec, pff), vliv a moc korporací je vidět například v s1e7 Tobaccoland: Tobacco obsession in Indonesia - lhaní a bagatelizace - zde kouření, v minulosti u nás také...paralela s táním ledovců, chemie v přírodě (s jídlem, to začíná být v poslední době lepší, ale například antikoncepce; všudypřítomné plasty, na které šaháme, dýcháme; interiér - např. zpomalovače hoření - v pohovkách, matracích, atd.; oblečení - zpracovávané karcinogenními prostředky, atd. zkrátka o čem se nemluví, nebo se stále bagatelizuje...), škodlivostí mobilů, cokoliv, co je dnes bagatelizováno, což do jisté míry souvisí např. s prokletím zdrojů, které devastuje některé státy, jako Niger (resp. nigerskou ropu v tamní řece - s1e10 nebo Novou Guineu - např. zemní plyn) atd. atd. () (menej) (viac)

Setkon

Je pravda, že jejich nezávislá tvorba se mi zdála krapet lepší, bylo jí však o dost méně. Na HBO se tvůrci mohou odvázat a zprávy přinášet častěji a z různých koutů světa (i z toho našeho, mlékem a fetem oplývajícího: https://www.youtube.com/watch?v=IdYZj9vmfi0) Když se zrovna nesnaží hrát si na progresivce a tlačit do reportáže své agendy a jen normálně pozorují, tak je to oddychová paráda. Večeřet jako tomu může být u obyčejných zpravodajských relací u toho ale nedoporučuji. Hlavně kvůli mrtvolám, politikům a „podnikatelům“, co tam zpovídají. Toť vše... za pět... lepší už to sotva bude... ()

*CARNIFEX*

Po páde Saddama Husaina sa situácia v Iraku mnohonásobne zhoršila. Invázia USA do tejto krajiny mala zabezpečiť demokraciu. Lenže po odchode spojených štátov z Iraku, sa začal stupňovať konflikt medzi Saudskoarabskými Sunnitmi a Iránskymi Šíitmi, ktorí boli zástancami dvoch hlavných vetiev islamu. Od roku 2003 po prvej invázii USA sa Irak vďaka sektárskej či etnickej fronte rozdelil na tri jednotlivé štáty v ktorých vládnu: Sunniti, Šíiti, Kurdi, pričom 80% územia Anbar (Sunnitov) ovláda ISIS. Táto organizácia bola spočiatku vzhľadom k postaveniu sa na odpor USA vnímaná pozitívne, lenže následne svoju silu otočia proti "vlastným" ľuďom. Samotné zrodenie ISIS majú na svedomí Spojené štáty, konkrétne Paul Bremer, ktorý po ukončení vojenských operácii v Iraku, ako člen dočasnej Iráckej koalície, rozpustil irácku armádu. Lenže takmer každý kto dovtedy pracoval v Iráckej vláde, bol členom politickej strany Saddáma Husajna, zvanej Baas. Z ničoho nič teda prišlo o prácu takmer pol milióna ľudí, ktorí boli živiteľmi rodín. Nakoľko nemali prísun žiadnych financií, neostávalo im nič iné, ako prejsť "na druhú stranu". USA následne na čelo Iráckeho národa dosadila Núriho al-Málikiho (člena tajnej náboženskej sekty), ktorý však miesto cieľu zjednotiť tamojší ľud, zvolil cestu pomsty voči sunnitskej menšine. Napriek tomu, že najbližšie "demokratické" voľby prehral, spojené štáty hlas tamojšieho ľudu od ignorovali, pričom Máliki naďalej pokračoval v pozícii premiéra. Nakoľko bola jeho forma vlády horšia ako za Saddáma, vznikla skupina oponentov s pomenovaním ISIS - Islamský štát. ()