Učitelka němčiny Maruna (Tatiana Vilhelmová), toho času hospodská, se snad nikdy nevdá. Na malé vesnici je o vhodné muže nouze: nerozhodný starosta (Ivan Trojan) tráví hodně času na posedu a čeká na svého jelena, dětsky naivní Olin (Jaroslav Plesl) je okolím považován za neškodného vesnického blázna a klempíř Kódl (Lukáš Latiňák) se s chutí otočí za každou sukní. Maruně na klidu nepřidá ani její panovačná matka (Johanna Tesařová), o kterou spolu se sestrou Jarunou (Lenka Krobotová) pečují. Když navíc Jaruna využívá první příležitosti a odjíždí po boku postaršího Němce Hanse do Mnichova, zůstává Maruna v „Díře" s matkou i nápadníky sama. Jednoho dne však u Hanušovic dojde k nečekané události... (A-Company CZ)

Jirkacek

Miroslava Krobota nemusím ani jako herce ani jeho filmy, u nichž byl autorem scénáře nebo dokonce režisérem. Díra u Hanušovic splňovala obě podmínky a to mě mělo od shlédnutí tohoto snímku odradit. Manželka mne však ukecala, abychom se na něj podívali a nepomohl ani argument slabého hodnocení zde na ČSFD. A tak jsem se na tu díru musel v rámci klidu v rodině dívat předlouhých 102 minut. Se závěrečnými titulky jsem však nevěřícně hleděl s otevřenou pusou jako u zubaře. Nepochopil jsem, co tímto počinem vlastně chtěl Miroslav Krobot nám divákům říct. Že je život v malé vesnici jednotvárný ? Těžký ? Smutný ? Všední i o víkendech ? Nikam nesměřující ? Že v takové díře musejí lidé chlastat, aby si neuvědomovali realitu ? Že kdo odtud uteče do města vyhraje ? Že se tam mluví sprostě ? Ano, to všechno by se dalo z tohoto filmu vypozorovat, ale já jsem nepochopil, pro koho byla natočen. Pro měšťáky, aby ty v dírách litovali ? Pro vesničany, aby dědinu potažmo díru opustili a začali žít nový život ? A zvládli by takový úkol vůbec ? Pořád mne napadají další a další otázky. Díra u Hanušovic by mohla být spíše zajímavým dokumentem, ale jako na film se na to nedalo moc dívat a to přes velmi slušné herecké obsazení. Každopádně se v tomto filmu proplétaly osudy místních obyvatel, odehrávající se na současné vesnici. Hlavní roli si zde střihla moje oblíbená Tatiana Vilhelmová, bývalá učitelka němčiny a nynější hospodská Maruna, žena uvolněných mravů nebo snad hledající alespoň nějaké povyražení v díře. Mezi obšťastňovanými mnoha muži byl i můj další oblíbenec Ivan Trojan, hrající zde váhavého starostu, který se nemohl rozhodnout zda si vzít Marunu za ženu, protože stále nedostavěl svůj dům, mající už několik let jen obvodové zdi bez střechy. Další zajímavou postavičkou byla Simona Babčáková aneb Marie neboli Laďova stará, která ovšem nepatřila jen Laďovi alias mému oblíbenci Hynku Čermákovi, ale dům i lože sdílela s dalším mužem jménem Balin, jehož si zahrál David Novotný. Jejich trojka byla nejen jednou z největších pikantností vesnice, ale zároveň se stala tou nejakčnější scénou celého filmu. Musím ještě zmínit důležitou roli Maruněny sestry Jaruny, kterou ztvárnila Lenka Krobotová - asi za odměnu. Ta jediná totiž dokázala z díry odejít a to rovnou do Německa k bohatému starému mládenci. Ostatní jména mi už nic neříkaly, ale to je v případě Krobotových filmů pravidlem, snad jen už moje neoblíbená Klára Melíšková by ještě stála za řeč, ale naštěstí se v díře jen párkrát mihla jako matka od rodiny. No a tyto a ještě další postavičky z vesnice jsem musel sledovat až do konce, dokud jejich běžné dny v díře neskončily se závěrečnými titulky. Potemnělá obrazovka mne překvapila, jelikož jsem si myslel, že to skončí trochu jinak a také jsem měl pocit, jakoby filmařům došel pomyslný pásek v kameře. Závěr byl totiž podle mne předčasný jako ejakulace u náctiletého mladíka, prostě mi tam spousta věcí chyběla a ani mne to moc nebavila, nebo jsem to prostě nepochopil. Každopádně mne tedy režisér a spoluautor scénáře pan Krobot nepřekvapil, protože natočil další divný film se spoustou sprostých slov. Suma sumárum, Díra u Hanušovic u mne získala jen jednu děravou hvězdu * a to zejména za exteriéry severomoravské vesnice a výborné herecké výkony. () (menej) (viac)

duch9

Tento film mě uráží, nejsem sice z vesnice, ale dělat z vesničanů tupce, co mají v hlavě jen sex, se mi nelíbí. A pokud to někde takto chodí, tak stejně nechápu, proč o tom točit film? ()

scarlet odpad!

Naprostá slátanina, která se tváří jako hluboká psychologie. Žádné charaktery, žádný děj a neskutečná nuda. Krobot zjevně neumí ani psát, ani režírovat. A ten pokus o nářečí je vyloženě trapas. ()

waxtrax

na druhé shlédnutí , dávám bez rozmyšlení 5*. Krobot bravo. Bohužel je těchto filmů u nás málo, takže není divu , že na něj není publikum zvyklé. ()

yiyiyi

Su já kráva neščasná. Panorama rázovitých figurek z prostředí Jeseníků v podání herců z dnes populárního Dejvického divadla. Výše uvedená replika Simony Babčákové v její roli ženy pro 2 muže (Hynek Čermák, David Novotný) se vším všudy doslova vyjadřuje obsah celého filmu (Co to mám hrát?). Přehnaně toporně zahrané vykradené duše a jejich dennodenní návštěvy hospody u ryzího piva z hor. ()

krysarr

Ceske lev? A rovne trikrat? Ste se posrale ne? Takova sracka, kde se herci z cele republike vcetne hodne z Prahe snaze mluvet po hanusovickeee. Scenar o hovne, zahrane o hovne, na to prispivam ze svych dani?? Mam pocit, ze v Dejvicich se museli o neco vsadit ()

vicvixx

Právě proto, že je to dokonale zfilmované nic, a krásným detailům v dialozích, zdánlivě triviálním situacím, a záběrům (snídaně, příchod těch dvou kokotů do hospody za zvuku TV pořadu o vzniku Země, nebo detaily jako hláška o pavučině), je toto naprosto geniální počin, který můžu vidět 7* do týdne, a pořád chčiju smíchy. ()

Grays

Četl jsem tu hodnocení "twinpeakovská" vesnice, nebo "pro Pražáky dobrý". Faktem je, že kdo zná prostředí Sudet střední Moravy, tak ten film vykresluje zdejší život se všemi jeho klady a zápory velice přesně. Nejde o stereotypy ani klišé. Příběh je minimalistický. Hlavní chyba je film brát jako komedii, je to mozaika osudů obyčejných lidí i na českém poměry velmi chudého regionu. ()

jethrotull

Vyborne som sa pobavil,krasne ukazanie reality ako sa naozaj zije. Na rozdiel od trapnych a primitivnych komedii ktore sa v poslednych rokoch tocia. ()

OtokPag

Buranov obývaný buranama, mluvících nějakou divnou buranskou řečí, neustále šukající nebo aspoň po sexu toužící chlastající burani. To už by bylo trošku moc i na buranského experta Trošku... 🤡    10%          Tohle není český venkov, to je peklo!                                                                                                                    Největší úlet jsou nominace na cenu Českého lva za tohle šílenství 😂 ()

kavralajka

Miroslav Krobot natočil příběh o samotné lidské existenci. O často marném boji za své místo na zemi a potřebě lásky. Není to jednoduchý film, ale když budete mít hlavu a srdce otevřené, tak se vám bude líbit. ()

Falanx

69%. Úsporná podivnost všedního dne na vsi. Rekvizity - tady nerozeznáš století - u babči v sedmdesátých to bylo skoro stejné. To je tak blbé a neuchopitelně vtíravé, až je to krásné. ()

22. Český lev - výsledky

22. Český lev - výsledky

22.02.2015

22. ročník cen Český lev má za sebou vyhlášení vítězů. Za favorita bylo považováno Fair Play Andrey Sedláčkové, jež šlo do boje s patnácti nominacemi, nakonec ale neproměnilo ani jednu a získalo… (viac)

22. Český lev a Cena filmových fanoušků

22. Český lev a Cena filmových fanoušků

14.01.2015

Česká filmová a televizní akademie vyhlásila nominace na 22. ročník výročních cen Český lev. Vybírala z 32 celovečerních hraných filmů a 23 dokumentů, uvedených do distribuce v roce 2014. Nejvíce… (viac)

Best Film Fest 2014

Best Film Fest 2014

09.12.2014

49. MFF KV – záblesky ze soutěžních sekcí

49. MFF KV – záblesky ze soutěžních sekcí

05.06.2014

Po tiskové konferenci zaplavily web MFF KV v intervalu pouhých pár minut dlouho očekávané programové zprávy. Hlavní festivalový program přinese sedm světových a pět mezinárodních premiér. O… (viac)