Cirkus Bukowsky

Česko, (2013–2014), 10 h 25 min (Minutáž: 51–53 min)

Réžia:

Jan Pachl

Scenár:

Jan Pachl

Kamera:

Marek Janda

Pavel Řezníček, Hynek Čermák, Marika Šoposká, Michal Dlouhý, Jaromír Hanzlík, Jan Vlasák, Bohumil Klepl, Predrag Bjelac, Nela Boudová, Vanda Hybnerová (viac)

Jakmile se sebevražda milenky začne jevit jako vražda, je tu problém. Nestor Bukowsky přišel o práci, manželku, domov, jde po něm policie. Kriminalista Kuneš, který Nestora podezírá, má také problém. Musí nastoupit protialkoholní léčbu, jinak ho vyhodí z práce. Na rozdíl od nadřízených je přesvědčen, že Edita opravdu byla zavražděna. Místo nástupu na léčení se pouští do pátrání na vlastní pěst. Přes antipatie Bukowského a Kuneše je jasné, že jen jejich spojenectví může případ objasnit. Ale kdo byla vlastně Edita Tichá? Dcera kontroverzního podnikatele, úspěšná studentka nebo labilní manipulátorka? Ukazuje se, že ji nikdo neznal. Stopy vedou hned k několika milencům, okruh podezřelých je široký. Je vrahem neznámý stalker zahlcující Editu přívaly prasáckých SMS? Editin spolužák, profesionální aktivista, který zmizel den po její vraždě? Nebo dealer Prozac? Ostatně – ani policista Kuneš, ani Nestor Bukowsky nemají ve vztahu k Editě úplně čisté svědomí. Popravdě řečeno, kdyby Edita nebyla zavražděna, život Bukowského by byl zoufale nudný...

Výbuch karavanu rozmetá vánoční idylku a Bukowského plány na klidný život s Vesnou. Vražda Edity Tiché byla jen zástěrkou skutečného cíle. Nezbývá než zjistit, kdo a proč chce zabít Nestora Bukowského.
V dalších šesti dílech oceňovaného seriálu (cena za režii pro Jana Pachla a cena za střih pro Petra Pauera na mezinárodním festivalu BAR v Černé Hoře, cena AČK pro kameramana Marka Jandu, cena Zlatý ledňáček z Finále Plzeň za nejlepší TV DRAMA) se Nestor Bukowsky v podání Pavla Řezníčka spolu s parťákem Hynkem Čermákem alias detektivem Kunešem nakonec dopátrají pravdy. Než se tak ale stane, dostanou se oba do mnoha hraničních situací. Ponurá atmosféra, množství akčních scén i napínavých zápletek si nezadá s první sérií a hrdinové se během pátrání dostanou na neobvyklé lokace. Natáčelo se mimo jiné v industriálním prostředí Mostecké hnědouhelné pánve, v Gdaňském přístavu, či na studeném poloostrovu Hel. Jak se na správnou detektivní road movie sluší, zavede pátrání Bukowského hodně daleko od domova. Klíč k případu nakonec nalezne mnohem blíž, než by čekal... (Česká televize)

markotter

6 x jsme vydržel počkat na tenhle český film-noir a 6x jsem se docela bavil, dokonce jsem se nemohl dočkat, jaké bude další pokračování. Jistě, mělo to své "ale", ale co dnes v české kinematografii nemá, že? No a když pominu otázku, proč tam vlastně byl ten cirkus (asi proto, aby si mohl Bukowski zašukat s Marikou) a fakt, že Hanzlík by raději měl hrát primáře než gaunera, tak musím konstatovat, že to bylo více než dobré. ()

radeckator

Slibný rozjezd, rozpačitý dojezd. Od třetího dílu takové jakési rozplizlé a nudné. Mít to o dva tři díly víc, tak se na to po tom třetím vykašlu, ale na snesitelných šest jsem se hecnul a dal jsem to. ()

Markinho

Na české poměru opravdu vskutku kvalitní seriál.Měli bychom se vyvarovat všech slov,která jsou typicky čecháčkovská a chytristická a prostě a jednoduše říci,že toto je na české poměry kvalitní.Kamera je skvělá.V suchym triku **** ()

Psycho.R

Výborný seriál (hlavně první řada), skvělá atmosféra, herci, kterým jejich postavy věříte, nepředvidatelný příběh. Díky ČT za to, jak se dali do tvorby kvalitních seriálů. ()

lakart

Už po několikáté mi Pachl dokázal, že opravdu umí natočit skvělou kriminálku, kde se člověk ani na chvíli nenudí, i přesto že je nastaveno trochu pomalejší tempo. Obě řady vynikají něčím specifickým. První se snaží zabřednout do politiky, korupce, vydírání a druhá se točí kolem nájemného zabijáka a celkového dořešení příběhu. Jsem rád, že některé nelogičnosti z první série se ve druhé vyvinuly jako logické a podstatné detaily vedoucí k celkovému rozuzlení. Možná by se mohl pokusit natočit nějakou kriminálku jako celovečerní film. 90% ()

Inozuka

V době, kdy běželo premiérově v televizi, jsem nesledoval, protože mě nějak odrazoval ten název .... filmy o cirkusu mě fakt moc neberou a Bukowsky mi přišlo zase moc laciné vzhledem k věhlasu spisovatele stejného jména. Teprve až postava detektiva Kuneše z aktuální série Rapl mě k tomuhle seriálu přitáhla. A jsem příjemně překvapený. Ve srovnání s Raplem mnohem víc konzistentní, hlubší a promyšlenější. Někdy možná trochu přehnané, ale jinak moderně natočené i koncipované. A oblíbená postava detektiva Kuneše je v tomhle filmu mnohem lepší než v celém Raplovi. Až si říkám, že režisér ve srovnáním s Cirkusem šel u Rapla nejméně o třídu dolu. ()

TSZ

Asi nejpříjemnější překvapení letošního TV podzimu. Až na pár uměle působících dialogů a pochybných hereckých výkonů několika zúčastněných byla první epizoda enormě dobrá a "nečeská" (v tom nejlepším slova smyslu). ()

-henry-

(Po třech dílech.) Baví, výrazně žánrové, dobré nápady, v rámci české seriálové produkce funkčně filmové a moderní. V globále ale stále standardní žánrovka. To pro mě znamená, že protagonista vyřeší většinu problémů bez možnosti divácké participace, detektivka bez důrazu na proces vyšetřování, hádanky dlouho nemají řešení, ale pak se vyřeší znenadání šmahem (např. překážka jak zjistit pin mobilu, když mám pouze tři pokusy - nápad, který by uživil polovinu dílu, zde téměř zapadl). Výsledkem mi je zábavné, leč lehce nezúčastněné sledování jak hrdina většinu času jede někam autem a promlouvá cool vnitřním monologem, kterým hladce proplouvá plytkým a doslovným vyprávěním. ()

markyzgero

mně osobně by nevadilo, kdyby český tvůrci kopírovali kvalitu těch severskejch. oni však kopírujou jen model. cirkus bukowski byla nadějná věc, která relativně dlouhou dobu držela laťku na přijatelný úrovni. bohužel jako celek nezafungovala, protože je zkrátka nedotažená. tak jako valná většina projektů čt. ()

BuchtiCZ

První série zejména formálně nadprůměrná (na severské krimi typu Most apod. to nemá), drůhá ovšem celý seriál zazdí podprůměr a nepomůže ani ta forma. ()

DavidWebb

Jeden z mála novodobých českých seriálov, ktorý sa mi hodne páčil. Akurát mi nejde do palice tá hrozná nevyváženosť. Chcem povedať, že na jednej strane je kvalitný scenár, dobrá réžia aj herecké výkony, a na druhej strane mdlý až amatérsky hlasový "koment" Řezníčka v pozadí, detaily ako sledovačka auta z 10 metrov, unavujúce (dlhé) opakovanie vecí minulých a ešte zopár maličkostí. Ale inak je to výborný pokus o "temnú" českú kriminálku s presahom za hranice v škandinávskom štýle a pevne verím, že režisér Jan Pachl má veľa zo Škandinávie "napozerané". Jo, a ešte jedna vec. Ako Slováka ma mrzí osadzovanie hodne nesympatických postáv slovenskými hercami a herečkami (Doktor Martin - asistentka, Labyrint - slovenská kolegyňa) a tuná v Cirkuse to bola doktorka na PAL-ku. Ale možno krivdím, alebo je to len môj dojem. Ničmenej, ja som sa s cirkusom dobre zabavil. ()

Hoonza

Nějak nechápu názory typu "na české poměry něco neuvěřitelného". Zas tak špatně na tom nejsme a už tu pár dobrých věcí vzniklo, každopádně tento seriál na mě působí, že nijak nevybočuje z průměru. Po filmařské stránce není co vychvalovat (flashbackové scény vypadají jakoby je natočil někdo, kdo drží kameru poprvé v ruce), herecky celkem ok až na Klepla, kterému k herectví nepomůže ani tuna paruk a makeupu ... ten kriminalista se nechová ani trochu jako kriminalista, ale spíš jako karikatura policaja a co se příběhu týče - ta poslední scéna to fakt zabila - wtf kdo dokáže vymyslet něco tak debilního, aby postava vyskočila z auta po selhání brzdy na velmi klikaté silnici, navíc aniž by se aspoň pokusila auto přibrzdit motorem? omg... ()

UM3L3C

Na český seriály jsem už dávno zanevřel. Nic za poslední roky mě nepřišlo ani z dálky tak dobrý a zajímavý, jako zahraniční tvorba. Pak jsem narazil na Cirkus Bukowsky, podíval se na první díl a málem se pochcal radostí! Češi mi po hodně dlouhý době dokazují, že umí točit i jiný věci než Růžovou zahradu, Rodinný pouta a levný napodobeniny kriminálek Miami. Obě řady pecka! ()

transbeskyd

Koho mi jen ten chlápek s fakt dost ujetým jménem připomíná?Slušný veřejnoprávní vykopávák, co navnadí na další děj utkání. A nezklamaly ani další díly. Akorát ten Hanzlík v roli gaunera mi tam moc neseděl. Hynek Čermák úsporný a skvělý. Hodně jsem ocenil, že se tam zbytečně nežvaní a děj odsejpá. Na tuzemské poměry dobře zvládnuté akční scény v posledním díle nepostrádá to napětí. Krásná kamera co si občas užívá pěkný nadhled. Navíc jako bonus občas nějaké odhalené vnady. A konec zvonec lehce naznačující, že by mohlo být pokračování, což bych uvítal. Po zhlédnutí všech dílů zvedám hodnocení. Tohle je nejen domácí seriálový nadprůměr, povidlo se. ()

stone

Na české poměry dobrá atmosféra i hudba. Druhá série poněkud mimo realitu. Ostřílený mafián si nechá nabančit obyčejným boxerem?...Nemluvě o tom, že takhle by žádný kriminalista neriskoval život volavky. To jsou právě ty momenty, proč v seriálech hrajeme pořád jen "okresní přebor". Cirkus není Most. ()

mig21

Dle mého názoru nejlepší porevoluční seriál... Skvělá detektivka, dobře vykreslený charaktery (i když lehce předvídatelný), lehká dávka humoru a ironie... Nemám rád Hřebejkovy filmy ze současnosti, ale díky za to, že "objevil" Hynka Čermáka! ()