Cirkus Bukowsky

Česko, (2013–2014), 10 h 25 min (Minutáž: 51–53 min)

Réžia:

Jan Pachl

Scenár:

Jan Pachl

Kamera:

Marek Janda

Pavel Řezníček, Hynek Čermák, Marika Šoposká, Michal Dlouhý, Jaromír Hanzlík, Jan Vlasák, Bohumil Klepl, Predrag Bjelac, Nela Boudová, Vanda Hybnerová (viac)

Jakmile se sebevražda milenky začne jevit jako vražda, je tu problém. Nestor Bukowsky přišel o práci, manželku, domov, jde po něm policie. Kriminalista Kuneš, který Nestora podezírá, má také problém. Musí nastoupit protialkoholní léčbu, jinak ho vyhodí z práce. Na rozdíl od nadřízených je přesvědčen, že Edita opravdu byla zavražděna. Místo nástupu na léčení se pouští do pátrání na vlastní pěst. Přes antipatie Bukowského a Kuneše je jasné, že jen jejich spojenectví může případ objasnit. Ale kdo byla vlastně Edita Tichá? Dcera kontroverzního podnikatele, úspěšná studentka nebo labilní manipulátorka? Ukazuje se, že ji nikdo neznal. Stopy vedou hned k několika milencům, okruh podezřelých je široký. Je vrahem neznámý stalker zahlcující Editu přívaly prasáckých SMS? Editin spolužák, profesionální aktivista, který zmizel den po její vraždě? Nebo dealer Prozac? Ostatně – ani policista Kuneš, ani Nestor Bukowsky nemají ve vztahu k Editě úplně čisté svědomí. Popravdě řečeno, kdyby Edita nebyla zavražděna, život Bukowského by byl zoufale nudný...

Výbuch karavanu rozmetá vánoční idylku a Bukowského plány na klidný život s Vesnou. Vražda Edity Tiché byla jen zástěrkou skutečného cíle. Nezbývá než zjistit, kdo a proč chce zabít Nestora Bukowského.
V dalších šesti dílech oceňovaného seriálu (cena za režii pro Jana Pachla a cena za střih pro Petra Pauera na mezinárodním festivalu BAR v Černé Hoře, cena AČK pro kameramana Marka Jandu, cena Zlatý ledňáček z Finále Plzeň za nejlepší TV DRAMA) se Nestor Bukowsky v podání Pavla Řezníčka spolu s parťákem Hynkem Čermákem alias detektivem Kunešem nakonec dopátrají pravdy. Než se tak ale stane, dostanou se oba do mnoha hraničních situací. Ponurá atmosféra, množství akčních scén i napínavých zápletek si nezadá s první sérií a hrdinové se během pátrání dostanou na neobvyklé lokace. Natáčelo se mimo jiné v industriálním prostředí Mostecké hnědouhelné pánve, v Gdaňském přístavu, či na studeném poloostrovu Hel. Jak se na správnou detektivní road movie sluší, zavede pátrání Bukowského hodně daleko od domova. Klíč k případu nakonec nalezne mnohem blíž, než by čekal... (Česká televize)

Kali4

Tím, jak se Cirkus až zoufale nuceně snaží na povrchu působit jako skandinávská kriminálka, Schimanski a Ritchieho Podfu(c)k dohromady, vyznívá ve výsledku tak nesmírně komicky, že jsem se některými díly doslova prochechtal od začátku až do konce. A to se mi u žádné české komedie za posledních deset let nestalo ani zdaleka! ()

homerr

První série 70%, druhá 60%. Ke konci již lehce překombinované. Velké plusy kamera a výběr míst na natáčení. Syrový sever Čech, vzpomínky na Gdaňsk a Hel... Tak co se posere dneska? :-) ()

R1CH1E

Prvni řada je v české seriálové tvorbě TOP, druhé řadě už ale dochází kvůli štěpení dějových linek a hlavně natahované zápletce z první řady dech, což jde vidět hlavně v závěru. Na českou tvorbu ale pořád vysoký nadstandard. ()

mcleod

Nejen na české poměry výborný krimi seriál, který se může hrdě srovnávat se světovou produkcí. Propracovaný příběh, výborně zahrané (především Hynkem Čermákem), výborná atmosféra, napětí... a to v obou částech, které na sebe autoři dokázali výborně navázat. Jen občas byly některé věci trochu nedotažené a rádoby filozofický závěr celého seriálu zanechal podivnou pachuť. Co mi ale připadalo hodně otravné, byla až brutální kuřáckost seriálu... nevím, zda se tím autoři snažili nadbytečně navodit napjatou atmosféru, ve výsledku to ale přecejen "trochu" přepískli. Je smutné, kolik českých filmařů jde zcela nepokrytě na ruku tabákovým firmám, zřejmě výměnou za pomoc špatně financovaným českým filmům... ()

vyfuk

1. série: Poprvé jsem se s Cirkus Bukowsky setkal už když vycházel před třemi lety. Viděl jsem jen jeden díl, shledal jsem to zajímavým, ale nikdy jsem se netrhl k tomu vidět víc. Nyní po třech letech jsem zpět a nestačím se divit. Opět nevím jestli jsem trochu vyspěl nebo to dokážu víc ocenit. V každém případě zde nebyl snad ani jeden jediný díl, který by dle mého stál za nic nebo byl vyloženě nudný. Vše, co mne mohlo bavit mne bavilo. Řezníček s Čermákem navíc tvoří úžasnou a suchou dvojku. Příběh je suprový, a i když čekáte na konci nějaký ten plot twist, tak stejně dle mého zklamaný být nemůžete. Důkaz toho, že se v Česku dají dělat kvalitní seriály. 2. série: Hnedka z prvního dílu je cítit jiná atmosféra. Bohužel, celá druhá série se točí kolem toho jak Bukowsky jezdí sem a tam několik tisíc kiláků, aby zjistil pravdu a přitom nezjistí vůbec nic. Ta energičnost a zajímavost z první série se v celku zvláštně vytratila. Druhá série dává smysl a člověk chápe její poselství a ztratila se ta jiskra, která celý onen seriál dělala napínavým a neustále byla něčím přínosná. Je to škoda. Místo epického finále nás čeká v celku normální rozuzlení. Lehká škoda. Věčná škoda. ()

MI-380

Bukowsky se svým smutným voiceoverem a debilním chováním (psycholog!?) by mě u sledování dlouho neudržel. Naštěstí tu byl Kuneš, jehož postava si tu připravila pozicic pro Rapla: 65% (zatím 3646 je na průměru 76%). ()

Čtec

Už u několikátého českého filmu (či seriálu) jsem zaznamenal hodně potlačenou vizuální barevnost. V tomto případě brutálně. Ale vůbec mi to nevadí, naopak. K tématu se to hodí a vypadá to (alespoň tady) zajímavě a dobře. Například záběry nebarevných interiérů bytů skoro připomínají pouze lehce kolorovaný černobílý film. Ale k těm bytům to pasuje. Nebo se mi moc líbily nadhledové záběry auta jedoucího podzimním lesem - z barev vlastně jen odstíny žluté. Paráda... Jinak Bukowsky je sympaťák, je to fajn a uvěřitelná postava. Zajímavá je také postava Mariky Šoposké, kterou mám čím dál radši. Docela se těším, jak to bude dál, a to není málo. ()

Styxos

První díl byl fakt pekelnej, nelíbil se mi a dost těžko jsem se do Bukowskyho světa dostával a obtížně jsem se s jeho postavami sžíval. No, naštěstí nebalím šapitó hned po prvním díle, takže s dalšími díly to bylo lepší a lepší. Ve výsledku tu tak máme "kriminálku" která v porovnání s ostatními českými "kriminálkami" a vůbec seriály působí nadpůměrně. Ale jen s těmi českými. Když si to porovnáme s těmi světovými, dostaneme šedý průměr, který kulhá na obě nohy a je dost zázrak, že dokáže dojít až k cílové pásce. Největší kámen úrazu je vrah - když prostě víte od zhruba od druhého dílu, kdo v tom má prsty a tvůrci vám to ještě ukazují, je sakra něco špatně. A mrzí mě také, že jsem už už od začátku tušil motiv, který se potvrdil. Problém č. 3. - Vražda? Ta holka se přece předávkovala. Takže by mě zajímalo, proč tam celou dobu mluvili o vraždě a jak na ni přišli. Nikomu ani jednou z pusy nevyšla další možná příčina smrti. Problém č. 3. je motivace hlavního hrdiny. Chápu, že se na začátku případu hrne do vyšetřování, protože je pro policajty hlavní podezřelý (alespoň to si máme myslet, tenhle dojem to ve mně rozhodně nevyvolalo) a potřebuje očistit svoje jméno. Jenže pak, když se ukáže, že v tom prsty neměl? To mohl klidně zůstat v maringotce a obšťastňovat dceru Igora Karkarowa (mimochodem, pár maringotek a jeden had a jeden koník mají být fakt cirkus?). Na druhé straně postava Bukowskyho není špatně napsaná, ačkoliv mi párkrát zašustila papírem (viz. motivace) a taky to, že se vyspí s každou ženskou kolem níž projde). Bohužel ho Pavel Řezníček nedokázal úplně prodat a ta postava mi byla vlastně ukradená a nedokázal jsem si k ní za celou dobu vybudovat žádný vztah. Na druhé straně Čermákův Kuneš to bylo jiný kafe. Parádní herec, parádní postava. Jen je škoda, že ho hned na začátku uklidí do protialkoholický léčebny. Ovšem když se vrátí do akce, tak to stojí za to. A taky doufám, že o Kunešovi natočí ten seriál, o němž se nedávno někde mluvilo. Cirkus Bukowsky je ve výsledku koukatelná a zábavná záležitost, která člověku bolení hlavy ani břicha nezpůsobí. Bohužel o žádný obrovský zázrak se ale podle mého názoru nejedná. (2. řada) - vizuálně je to pořád skvělý, ale taky pořád slabý. Respektive ještě slabší. Jenže zatímco první řada měla náboj, tak tý druhý zoufalé chybí. Ve druhý polovině ho sice chytí (díly 4-6 super), ale situaci to nezachrání. Akční scény jsou... fajn. Hlavně zátah na Hlavním nádraží nebo honička v podzemce. Akorát je blbý, že tu hrajou provařený ksichty a už prvním díle jsem věděl, kdo celou dobu tahal za nitky. Ale jinak Čermákův Kuneš je pořád dobrej (ač místy trochu přepálenej - ano, pořád kouříme ve sprše a vlastně každou volnou chvíli) a doufám, že dojde slibovaný spin-off s jeho postavou. Na každý pád by mě zajímalo, co musí člověk udělat, aby dostal kvalitní žánrovku. ()

manonfire

Střídmá drsnost projevu Hynka Čermáka dejme tomu funguje, byť ani to nepředstavuje žádný etalon herectví, jako spíše věčně funkční souhru fyziognomie a notně neoriginální aury dalšího kriminalisty alkoholika. Tohle prostě není košer, stejně jako Bukowského pokusy o Marlowskou samomluvu, v rámci nichž se Pachl nevědomky usvědčuje krom přehnané inspirace a touhy po noir atmosféře i z nedostatku vtipu. Sice se v nich dokáže vyvarovat vyložených fau paix, nicméně rozhodně si z nich nesednete na zadek. Tyhle sarkasmy jsou pro mě zkrátka slabé kakao, a ne hutná káva každodenního marasmu. On taky Řezníček není žádný šarmantní sráč, spíš takovej přestárlej slaďouš, jemuž se nedá uvěřit ani jeho permanentní sex appeal, kterým si snad sám rejža plní nějaká svá tajná přání. Krom funkčního, ale vlastně herecky nikterak náročného Čermáka chválím Jaromír Hanzlíka, kterému ten Hajzl sedne až tak, že bych mu to za časů Janderovských nebyl ochoten uvěřit. Štěpán Benoni je sice sympaťák, ale jeho postava je v rámci příběhu úplná hovadina, stejně jako jeho hraní na obě strany. I přes všechnu kritiku se jedná o projekt řekněme solidní, nicméně zase nic hodného své nálepky Noir či zdařilého klonu "severské krimi". 60% ()

Rousse

Po shlédnutí prvního dílu běžely v TV ukázky na jiný český seriál (Ďáblova lest) a já se musela smát, jak trapně záběry z toho seriálu vypadaly oproti Cirkusu. Je tu hodně patrná inspirace severskou školou, kterou mám mooooc ráda...mimochodem jestli kriminalista Kuneš není alter ego Harryho Holea, tak už nikdo, ale tím líp, protože já zrovna tohoto norskýho detektiva se slabostí pro chlast žeru (je to jediný ochlasta, kterého můžu:-) Krásné barvy, dobrá kamera, supr zpracování a zatím to vypadá i na supr story. Takže standing ovation, protože na poměry novodobé filmařiny českých luhů a hájů je tohle naprostá pecka. Všechny nové druhé řady Sanitek a já nevím jaké jiné další ambiciózní projekty právě pukají závistí a já si nechávám ještě jednu hvězdu v zásobě, kterou případně vysolím po dalších dílech. Jo a mimochodem - taky vám při scéně probuzení v autě chyběla už jen "mrtvá veverka, která nepřežila moji lásku"?:-) ()

netahlo

Po prvnim dilu tleskam! Urcite nepatrim do nekonecneho zastupu kritikum "vseho ceskeho" a ceskych serialu vubec, ale nejake oziveni to fakt uz chtelo. Reznicka normalne moc nemusim, ale tady mu to sedi paradne. Stejne jako Cermakovi. Tesim se na dalsi dily, snad udrzi vysoko nastavenou latku! * Po 2. dile jdu na plnej pocet! Hynek Cermak je kriminalista podle myho gusta! :-) EDIT: Ac nerad, musim priznat, ze druha serie zustala pomerne vyrazne za mym ocekavanim. Mozna, ze to ocekavani bylo neumerne vysoke a tvurci za to az tak uplne nemuzou. Tipuji, ze maji dobre nactene autory jako jsou Jo Nesbø, Jussi Adler - Olsen, Henning Mankell nebo treba Yrsa Sigurdardóttir, nicmene adaptovat takto specificky zanr do ceskeho prostredi, notabene na televizni obrazovku, je prece jen ukol takrka nadlidsky. Ale treba to ani nebylo jejich umyslem a tim "severskym feelingem" nas vsechny zmatli. Kazopadne maji i tak muj respekt za snahu o neco (v ceskych koncinach) originalniho a ze sympatie ponechavam plny pocet. ()

skinny

Konečně pořádný seriál..ze všech těch ulic, ordinací a cest mi je šoufl...Cirkus Bukowsky je na české poměry velmi solidní a zatím ucházející perla mezi odpadem ( řečeno s trochou nadsázky). Charismatický Pavel Řezníček mi ve své roli připomíná takového českého Hanka Moodyho a ve dvojici s věčně nalitým, sarkastickým Hynkem Čermákem tvoří sehrané duo. I atmoška zatím viděných třech dílů je ponurá, a láká zjistit, co se vlastně stalo a děje. Zbývá jen doufat, že kvalita Cirkusu Bukowskeho se nebude snižovat :) Těším se na další díly ()

Heraldika

Miluju severské detektivky a proto jsem asi nekritický fanoušek všeho, co se jim jen zdánlivě přibližuje. A tento český počin je opravdu hodně zdařilý. ()

vitekpe

1.řada: Mohlo to bejt fajn pokoukani, kdyby to zase nezprasili nesmyslnym mnozstvim zbytecnych sexualnich scen, papirovyma dialogama, napodobovanim severskych serialu, obcasnou logickou chybkou, devadesatkovym padouchem Hanzlikem (Hanzlik proste nemuze hrat mafiana, neni to verohodny), apod. Coz je velka skoda, protoze naslapnuto to melo dobre - bylo tam par slusnych zaberu (byt se to neobeslo bez rozklepane kamery), byla tam pekna Vanda a sympaticka Marika, vyborny "maxpayneovsky" detektiv Cermak (klidne bych zkousnul nejake pokracovani s touhle postavou), neonoir nadech obecne a to vcetne spousty cigaret... Musim uznat, ze v ceskem serialovem rybnicku jde o jednu z mene zasmradlych ryb. 2+ ////// 2. řada: mě pobavila vic nez prvni, takze celkove nakonec udilim tak 3+, ...jakoze s prihlednutim k faktu, ze lepsi neonoir serial u nas v tuto chvili nenajdete. ()

Chmur

Někteří srovnávají Cirkus se severskými kriminálkami. Já myslím, že to přirovnávání pokulhává více než třínohá kráva. Nestor B. není žádný Kurt Wallander. Je to v podstatě frajer, kterej se dokáže vylízat z každý šlamastyky, ještě u toho zprzní kdejakou lepou i méně lepou děvu a vše okoření několika pseudofilozofickými myšlenkovými pochody. A Kuneš? Za týden se dokáže zbavit své závislosti na alkoholu a sejme kdejakého vybíječe či bývalého boxerského šampiona. Tohle nejsou uprdění a depresivní Skandinávci. Tohle jsou pořadně ostří a hustí pražští týpci. Scénář není špatnej, ale tvůrci si hrozně často vypomáhají náhodami a štěstím. Časem to omrzí a začnete přát hlavním hrdinům nehoráznou smůlu. Pavel Řezníček mi jako herec přijde hrozně slabej a podobně jsem vnímal i Šoposkou. Zato Michal Dlouhý má slizký záporáky v malíčku. Čím seriál zvysoka převyšuje české poměry je audiovizuální stránka. Perfektní kamera, vše skvěle barevně vyladěné, industriální kulisy, solidní hudba. V tomhle musím tvůrcům zatleskat. Tak či onak Bukowsky zvysoka převyšuje většinu novodobých seriálů a snad inspiruje k podobným a lepším výkonům další české tvůrce. ()

Torimmer

Tady u nás se takové látky natočí fakt málo, možná vůbec, v takové kvalitě. Má to atmosféru, jinak je to na tři. Po prvním dílu sem si říkal, že to není nic, co by chytlo za pačesy, jen takový zajímavý rozjezd, který dával vzniknout jen tak nevídanému zážitku. Seznámení se s dvěma nejzajímavějšími postavami Bukowskym a Kunešem sliboval větší cirkus, než nakonec nabídlo. Celkem nezajímavý a nezajímavě ukončený děj, nevyužitý potenciál různých situací a rovněž nevyužitý potenciál postav Bukowskyho a Kuneše. Řezníčkova postava slibovala dost a asi to nejzajímavější předvedla hned v úvodním dílu. Takže pravděpodobně nejzajímavějším dílem zatím zůstává ten pilotní. S druhou sérií doufejme v to nejlepší. ()

casioa....

S každou ďalšou časťou rástla moja spokojnosť, som zvedavý čo prinesie druhá polovica - ďalších 6 dielov. Na ČSR pomery GENIALNE. Na svetové sa stále máme čo učiť - a kto to nevidí, mal by si sundať ružové okuliare. Nie je všetko o peniazoch... ()

klukluka

Vzal jsem to opačně - až po Raplovi jsem si pustil Cirkus Bukowsky. A líbí se mi podstatně víc. Je to živější, Řezníčkův Bukowsky je navzdory svému jménu mnohem realističtější a sympatičtější figura než Čermákův Kuneš, jehož charakteristika zazněla už na konci první řady CB - dokud chlastal, tak byl nevypočitatelnej, ale od té doby, co s tím přestal, už je jenom nasranej (moje největší výtka směrem k Raplovi - ta nasraná monotónnost). Na Cirkusu Bukowsky se mi taky víc líbila ta výstavba - linka jednoho zločinu coby nosného prvku celé série. Ta epizodičnost Rapla mi přijde hrozně všední, takhle fungoval i Pitaval. Jestli mi něco vadilo na jedničce CB, pak to byla naivita, jíž Jan Pachl obdařil hlavního hrdinu ve vztahu k Editě, s níž měl Nestor jeden a tři čtvrtě roku trvající vztah (prý románek :) ) a přitom o ní nevěděl lautr nic. Tenhle lapsus byl o to nesmyslnější, že se tou holkou měl nechat oblbovat profesionální psycholog - pak by zjevně neuměl a asi proto učil. No a na neexistujícím motivu chování Hanzlíkovy postavy vystavěli dvojku - je pravda, že to tady vlastně vůbec nezaznělo, co si měli dcera s otčímem vlastně udělat. No a poslední výhradu mám k obsazení Jaromíra Hanzlíka do postavy arcilotra. Je tak kultivovaný a uhlazený, že jsem mu toho Mr. Hydea nebyl schopen uvěřit./// Považuji za svoji velkou diváckou výhodu, že jsem viděl obě série současně. Nemusel jsem tak dva roky čekat na odpověď na otázku, kdo že to vlastně tu Editu sejmul a co bylo v tom deníčku, kvůli kterýmu v první sérii tak vyšiloval Hanzlík. Zdánlivě to tehdy uzavřeli, teď se ale ukazuje, že jim spokojený divák (včetně mě) skočil na špek, že se vlastně nedočkal odpovědí a spokojil se s nějakým šidítkem. Svědčí to podle mě o tom, že seriálům nevěnujeme takovou pozornost. Ve filmu by to neprošlo. Lidi by si všimli, že něco chybí, že tohle přece nemůže být všechno..? Ale teď už ke dvojce - respektive k výhradám: Bukowskyho zádumčivost už byla k nesnesení. Ty úvodní monology předčítané v jediné molové tónině mi rvaly uši. S tímhle si podle mě měli víc pohrát. Nemyslím si, že to byla Řezníčkova chyba, ale po šesti dílech druhé série mám o bohatosti jeho hereckého rejstříku značné pochybnosti. Teď si budu protiřečit, ale naštěstí ho upozaďovali, ale (a teď to přijde) - upozaďovali ho už moc. Ve třetím, čtvrtém díle tam de facto nebyl. Bylo to o něm bez něj. Ondřej Malý jako brutální vrah - ehm...asi nejsou lidi. Taky si neumím představit, co by dělal Čermák před kamerou nebýt cigaret. A když konečně zavřel definitivně oči poručík Jana Vlasáka, tak jsem se ale opravdu zaradoval. Takhle chatrnou a ukňouranou policii nechci mít ani ve filmu. Jinak vlastně mraky balastu kolem - skoro by se dalo říct domácí zabíjačky, ale kino celkově solidní. ()