Cirkus Bukowsky

Česko, (2013–2014), 10 h 25 min (Minutáž: 51–53 min)

Réžia:

Jan Pachl

Scenár:

Jan Pachl

Kamera:

Marek Janda

Pavel Řezníček, Hynek Čermák, Marika Šoposká, Michal Dlouhý, Jaromír Hanzlík, Jan Vlasák, Bohumil Klepl, Predrag Bjelac, Nela Boudová, Vanda Hybnerová (viac)

Jakmile se sebevražda milenky začne jevit jako vražda, je tu problém. Nestor Bukowsky přišel o práci, manželku, domov, jde po něm policie. Kriminalista Kuneš, který Nestora podezírá, má také problém. Musí nastoupit protialkoholní léčbu, jinak ho vyhodí z práce. Na rozdíl od nadřízených je přesvědčen, že Edita opravdu byla zavražděna. Místo nástupu na léčení se pouští do pátrání na vlastní pěst. Přes antipatie Bukowského a Kuneše je jasné, že jen jejich spojenectví může případ objasnit. Ale kdo byla vlastně Edita Tichá? Dcera kontroverzního podnikatele, úspěšná studentka nebo labilní manipulátorka? Ukazuje se, že ji nikdo neznal. Stopy vedou hned k několika milencům, okruh podezřelých je široký. Je vrahem neznámý stalker zahlcující Editu přívaly prasáckých SMS? Editin spolužák, profesionální aktivista, který zmizel den po její vraždě? Nebo dealer Prozac? Ostatně – ani policista Kuneš, ani Nestor Bukowsky nemají ve vztahu k Editě úplně čisté svědomí. Popravdě řečeno, kdyby Edita nebyla zavražděna, život Bukowského by byl zoufale nudný...

Výbuch karavanu rozmetá vánoční idylku a Bukowského plány na klidný život s Vesnou. Vražda Edity Tiché byla jen zástěrkou skutečného cíle. Nezbývá než zjistit, kdo a proč chce zabít Nestora Bukowského.
V dalších šesti dílech oceňovaného seriálu (cena za režii pro Jana Pachla a cena za střih pro Petra Pauera na mezinárodním festivalu BAR v Černé Hoře, cena AČK pro kameramana Marka Jandu, cena Zlatý ledňáček z Finále Plzeň za nejlepší TV DRAMA) se Nestor Bukowsky v podání Pavla Řezníčka spolu s parťákem Hynkem Čermákem alias detektivem Kunešem nakonec dopátrají pravdy. Než se tak ale stane, dostanou se oba do mnoha hraničních situací. Ponurá atmosféra, množství akčních scén i napínavých zápletek si nezadá s první sérií a hrdinové se během pátrání dostanou na neobvyklé lokace. Natáčelo se mimo jiné v industriálním prostředí Mostecké hnědouhelné pánve, v Gdaňském přístavu, či na studeném poloostrovu Hel. Jak se na správnou detektivní road movie sluší, zavede pátrání Bukowského hodně daleko od domova. Klíč k případu nakonec nalezne mnohem blíž, než by čekal... (Česká televize)

nula87

Na jednu stranu je to v české kotlině skoro zázrak - natočit seriál nekorektní, s odérem špinavosti, výbornou vizuální stránkou trochu ve stylu severském. Na stranu druhou by scénáři rozhodně pár vylepšení neuškodilo, občas si pomůže až moc velkou náhodou. Ale hlavně dvojice hlavních (anti)hrdinů je výborná, na české poměry až neuvěřitelná, navíc zahraná skvěle. Na něco dalšího od p.Pachla se podívám rád. To hodnocení je lehce nadsazené, ale za tu odvahu plivnout do české seriálové tvorby si to zaslouží. 80% ()

JohnnyBoy

Odnesl jsem si z toho skvělou atmosféru. To je asi nakonec jediný důvod, proč jsem vydržel až do konce. Jan Pachl je velmi dobrý režisér, ale jako scenárista selhával až příliš často. Nepovedlo se mu vytvořit opravdové napětí, napínavé scény tam byly, ale takové to celkové napětí, že ta série někam graduje, to moc nefungovalo. Hrubě nevyšlo vyvrcholení, které bylo očekávané, žádný nečekaný obrat se nestal a bohužel ani ty akční sekvence to nezachránily, naopak. Škoda. Asi bych bral, aby to bylo i hůř natočené, ale pořádně napsané. Ale i tak je šest dílů Cirkusu Bukowsky výkon hodný obdivu. . ()

MyrnaAlec

Konečně ! Dobře udělaný seriál, za který se nemusí tvůrci stydět. Dobré obsazení (hlavně Hynek Čermák), moderní kamera, dialogy sedí, spokojenost. Nesrovnávejte nesrovnavatelné : nejsme v USA , už jenom prosazení natočení bylo v českých poměrech laskavého humoru a TV Nova seriálů docela boj. ()

Hawaj

Konečně pořádný řemeslo. Tedˇ už jenom dopilovat scénář do čistého brusu větší rafinovanosti a bude to jedničkový. Pěkný, pěkný. Režírování akcí ze začátku zaostávalo, ale v 6. díle už to bylo pěkný. Hanzlík výbornej. Pěkný buchty a musím pochválit i muziku. ()

walkingdead

Mrzelo mě, když v Souboji seriálů vyhráli dychtivě SMSkující diváci(-čky) Ordinace a VéKáVéček. Naštěstí ČT dostala rozum, a tak mohl vzniknout dost možná nejlepší český porevoluční seriál (v rámci žánru teda zcela určitě). Těším se na druhou sérii a věřím, že udrží (nebo ještě zvedne) laťku. 80%. ()

Vykuk

Lepší průměr, opět na českou (novodobou) kinematografii celkem dobré, občas nesmyslné situace, ale tak nějak se to dá vzít, napětí tam sice je, ale takové... nevtáhlo mě to, jak by mělo. Ale i tak stojí za skouknutí. Edit: po dodívání celé série spokojenost a přidávám hvězdu:) ()

teba

První série pecka, druhá už mi přišla dost dějové chaotická, ale na místní poměry pořád supr. A když Kuneš sype ty svoje hlášky, na děj ráda zapomenu a jen se bavim :o) ()

mirkath1

Celkově se mi to zdálo tak trochu ploché. Sral mě hlavně velice nudný Řezníček, kterému jsem roli psychologa a profesora nebaštila. Hlavně pokud byl zájem ho totálně znechutit divákovi, tak u mě to fungovalo na jedničku. Neoholený a neučesaný se poflakoval celým filmem až se mi zdálo, že musí i smrdět.Pánbůh zaplať za skvělé výkony Čermáka a luxusního Klepla. Jinak bych to po dvou dílech dál snad ani nesledovala. Ačkoliv mi bylo zcela jasné kdo stojí za tím vším rozuzlení bylo nudné. Na naše poměry ale celkem spokojenost. Dlouhý v roli zkorumpovaného poldy pašák :) ()

mar11

Na české poměry poměrně zdařilý počin. Sympaťák Pavel Řezníček byl pro roli hlavní postavy ideální volbou. Prosil bych víc takových seriálů. ()

Fujtajksl

Příšerná postava ufňukanýho Bukowskyho (včetně jeho představitele) co věčně pátrá po "zbytečnostech", ve kterejch jsem se pomalu začal ztrácet mě zhruba v polovině donutila to vzdát. Přitom potenciál je tam velikej. Škoda. ()

ostravak30

Po první sérii jsem byl rozhodnut jednoznačně přitlačit...tedy dát minimálně o hvězdu navíc. Bohužel druhá série zkazila co mohla. Zatímco první série je skutečně klenotem, tedy postavy mají svůj jednoznačný charakter, děj je napínavý a správně naporcovaný, zápletka včetně záporných hrdinů je správně nastavená, druhá série tohle vše boří. Z původně vyřešeného případu se stává totální motanice, ze které se tvůrci horko těžko dostávají a jen nejpozornější divák, který skutečně pečlivě sleduje všechny souvislosti se v něm neztratí. Postavy se motají ve svých problémech a běhají "od ničeho k ničemu". Děj se natahuje a protože do něj už není mnoho co vložit, jsou jednotlivé díly zajímavé jen z poloviny, čímž se většina obsahu druhé řady stává nudnou a nezáživnou. Chybí klasičtí záporní hrdinové. Jistě, máme tu nájemného vraha a podnikatele parchanta, ale celkově seriál ztrácí, až na výjimky, na vyvážené dramatičnosti a napínavosti. Nebýt druhé série, šel bych výš. Stále ale musím dodat, že seriál je příjemná změna oproti seriálům, které současné televize do českých rybníčků vypouštějí. ()

MarsQR

Hodnocení po dvou dílech ****. Evidentní je inspirace autorů v severských detektivkách. Ponurá atmosféra a beznaděj, ve kterých se ocitá hlavní postava, teče z obrazovky po hektolitrech. Nejsem si jistý, zda ale tuhle tvorbu zkousne masové publikum. Asi ne. Taky podle některých scén očekávám, že na obrazovkách seriál poběží trochu později než v prime time. ()

Vojtas12

Po první epizodě mám trochu smíšené pocity. I za těch 52 minut se hlavní zápletka skoro ani nepředstavila, respektive zatím nedostal seriál žádnou pointu. O to víc se ale těším na další díly, už teď je jasně vidět, že tohle bude mezi českými seriály opravdu nevídaná záležitost. Hlavní herci nehrají špatně (a Pavel Řezníček se svými monology, ten asi musel studovat monology Morgana Freemana), vedlejší herci už ale tak dobře nehrají. Možná bych kvůli nim doporučil trochu zvětšit rozpočet. A kdyby zbylo trochu peněz i na lepší steadicamy... to už by pomalu visela pátá hvězdička ve vzduchu. Zatím je to tak na 3-4, ale protože jde o český seriál, hodnotím raději na horní hranici. Po třetí epizodě, když se zápletka začala pořádně rozvíjet, jsem docela nadšený. Tohle jako je český seriál? I když, divil bych se ještě mnohem víc, kdyby ho točila Nova. Zvyšuji hodnocení na plnohodnotné 4 hvězdičky, mimo rozvíjející se zápletku i za stále lepší dialogy a hlášky ("Tak vy nejste od koní. Já zas nejsem pošťák.") Po poslední epizodě nemám co dodat. Takhle dobrý seriál v Česku už dlouho nevznikl, a pokud se nestane zázrak, ještě dlouho nevznikne. ()

dsaiko

Expozitura v podání ČT ... Nevím na kolik je to dobrý, ale mne tam prostě ruší to, že je to provedením přesná kopie expozitury .... i s Drobečkem ... Update: tak po třetím dílu hodnocení padá na dvě hvězdy ... Divím se, že kritička všeho M.Spáčilová tohle považuje za kvalitní tvorbu ... ()

PamelaJJK

Hodnocení píšu po čtvté epizodě, tedy po 2/3 seriálu. Pokud by závěrečná třetina mé hodnocení změnila, tak se sem vrátím a náležitě vše poopravím. Dosud jsem ve všech TV programech i recenzích četl, že se jedná o šestidílné dílo, až zde čtu o 12 dílech, tak nevím kde je pravda... Zatím však naprostá spokojenost. Nemám takřka co vytknout. Namátkou třeba "akce Děčín". Ta mi přišla nepříliš věrohodná a brutálně zkratkovitá a z principu hloupá. Ale to jsou jen takové drobné mráčky, které zatím mé nadšení neovlivňují. Ze seriálu je cítit inspirace jak severskou tvorbou, tak i americkou starou školou. Ale vskutku jen inspirace, ne bohapusté kopírování. Seriál má sice volnější tempo, ale přitom je rozervaně nervní a pochmurný a má pohlcující (často depresivní) atmosféru. Dvojka Pavel Řezníček a Hynek Čermák táhnou "celý ten cirkus" k nebeským výšinám a skvěle je doplňují další stars - M. Dlouhý, J. Hanzlík, M. Sitta, N. Lichý, P. Bjelac,... Hudba je taky OK. Takže jediným nedostatkem (který však nemá vliv na hodnocení) je délka (no spíš krátkost) celé série. Nemyslím si, že s vyšším počtem epizod klesá kvalita (viz. Perníkový táta)... Tak uvidíme, jestli se tvůrci nechají zviklat sledovaností a úspěchem a spáchají Cirkus Bukowsky II, případně III, atd.... Tak došlo na druhou sérii o 6-ti dílech. V podstatě bych mohl opakovat hodnocení první série a měl bych to bez práce. I druhá série je povedená a pro mě ještě o prsa (ale aspoň velikosti 6) lepší. Druhá šestice dílu je taková kompaktnější a akčnější. je energičtější a až na jednu drobnůstku v logice (spíš nevysvětlenost) nemám fakt jedinou výhradu. Určitě nejlepší český krimi seriál a logicky i maximální hodnocení. ()